Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2021-03-15 do 2022-11-09
Wersja archiwalna od 2021-03-15 do 2022-11-09
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 lipca 2019 r.
w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do spraw partnerstwa publiczno-prywatnego
z dnia 12 lipca 2019 r. (Dz.U. z 2019 r., poz. 1307)
t.j. z dnia 15 marca 2021 r. (Dz.U. z 2021 r., poz. 461)
Na podstawie art. 10 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2021 r. poz. 178) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Pełnomocnik Rządu do spraw partnerstwa publiczno-prywatnego] 1. Ustanawia się Pełnomocnika Rządu do spraw partnerstwa publiczno-prywatnego, zwanego dalej „Pełnomocnikiem”.
2. Pełnomocnikiem jest sekretarz stanu albo podsekretarz stanu w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego.
§ 2.[Kompetencje Pełnomocnika] Pełnomocnik wykonuje zadania związane z działaniami na rzecz rozwoju partnerstwa publiczno-prywatnego:
1) koordynuje i monitoruje działania wykonywane w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego przez poszczególnych członków Rady Ministrów;
2) monitoruje działania w obszarze partnerstwa publiczno-prywatnego realizowane na terenie Rzeczypospolitej Polskiej;
3) realizuje zadania związane z koordynowaniem i monitorowaniem inwestycji infrastrukturalnych w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego w Rzeczypospolitej Polskiej;
4) inicjuje realizację inwestycji planowanych do wykonania w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego przez poszczególnych członków Rady Ministrów oraz udziela im wsparcia w tym zakresie;
5) monitoruje prace podejmowane przez organy administracji rządowej w celu zwiększenia efektywności projektów realizowanych w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego;
6) inicjuje działania mające na celu popularyzację partnerstwa publiczno-prywatnego.
§ 3.[Inicjowanie działań legislacyjnych] 1. Pełnomocnik może inicjować działania legislacyjne zmierzające do rozwoju partnerstwa publiczno-prywatnego.
2. Pełnomocnik może, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw rozwoju regionalnego, za zgodą Prezesa Rady Ministrów, wnosić do rozpatrzenia przez Radę Ministrów projekty dokumentów rządowych wynikające z zakresu swojego działania.
§ 4.[Współpraca Pełnomocnika z organami administracji rządowej] 1. Pełnomocnik przy wykonywaniu powierzonych zadań współpracuje z organami administracji rządowej, które są obowiązane do współdziałania i udzielania pomocy Pełnomocnikowi, w szczególności przez udostępnianie informacji niezbędnych do realizacji jego zadań.
2. Pełnomocnik, w celu właściwej realizacji powierzonych mu zadań, może podejmować współpracę z organami jednostek samorządu terytorialnego i organizacjami pozarządowymi.
3. Pełnomocnik może, po uprzednim uzgodnieniu z ministrem właściwym do spraw rozwoju regionalnego, w zakresie powierzonych mu zadań, powoływać zespoły eksperckie i doradcze oraz zlecać przeprowadzanie ekspertyz.
§ 5.[Powierzanie zadań Pełnomocnikowi] Pełnomocnik może przedstawiać Radzie Ministrów analizy, oceny i wnioski oraz projekty dokumentów związanych z realizacją powierzonych mu zadań.
§ 6.[Sprawozdanie Pełnomocnika ze swojej działalności] Pełnomocnik przedstawia Radzie Ministrów roczne sprawozdania ze swojej działalności.
§ 7.[Obsługa Pełnomocnika] Obsługę merytoryczną, organizacyjno-prawną, techniczną i kancelaryjno-biurową Pełnomocnika zapewnia urząd obsługujący ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego.
§ 8.[Wydatki związane z działalnością Pełnomocnika] Wydatki związane z działalnością Pełnomocnika są pokrywane z budżetu państwa z części 34, której dysponentem jest minister właściwy do spraw rozwoju regionalnego.
§ 9.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.