Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2021-01-05 do 2024-06-17
Wersja archiwalna od 2021-01-05 do 2024-06-17
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 14 lipca 2010 r.
w sprawie przydziału i opróżniania lokali mieszkalnych i kwater tymczasowych przez funkcjonariuszy Służby Więziennej
z dnia 14 lipca 2010 r. (Dz.U. z 2010 r., Nr 135, poz. 911)
t.j. z dnia 5 stycznia 2021 r. (Dz.U. z 2021 r., poz. 23)
Na podstawie art. 191 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. z 2020 r. poz. 848, 1610, 2112 i 2320) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa szczegółowy tryb przydziału i opróżniania lokali mieszkalnych i kwater tymczasowych, szczegółowe warunki odpłatności za zajmowanie kwater tymczasowych, a także wzór wniosku o przydział lokalu mieszkalnego i kwatery tymczasowej, oraz rodzaj dokumentu przyjęcia przez funkcjonariusza Służby Więziennej, zwanego dalej „funkcjonariuszem”, lokalu mieszkalnego lub kwatery tymczasowej.
§ 2.[Podanie do wiadomości funkcjonariuszy informacji o lokalu mieszkalnym lub kwaterze tymczasowej przeznaczonych do zasiedlenia] 1. Kierownik jednostki organizacyjnej Służby Więziennej, zwany dalej „kierownikiem”, podaje do wiadomości funkcjonariuszy, w sposób zwyczajowo przyjęty, informację o lokalu mieszkalnym lub kwaterze tymczasowej przeznaczonych do zasiedlenia.
2. Informacja, o której mowa w ust. 1, powinna zawierać:
1) co najmniej dziesięciodniowy termin wyznaczony w celu składania wniosków o przydział lokalu mieszkalnego lub kwatery tymczasowej;
2) wielkość powierzchni mieszkalnej;
3) usytuowanie lokalu mieszkalnego lub kwatery tymczasowej.
3. Lokal mieszkalny lub kwaterę tymczasową przydziela się na wniosek funkcjonariusza. Wzór wniosku o przydział lokalu mieszkalnego i kwatery tymczasowej jest określony w załączniku do rozporządzenia.
§ 3.[Stan techniczny i sanitarny przydzielanego lokalu mieszkalnego lub kwatery tymczasowej] Przydzielony lokal mieszkalny lub kwatera tymczasowa powinny znajdować się w należytym stanie technicznym i sanitarnym, umożliwiającym zamieszkanie.
§ 4.[Przyjęcie i zdanie lokalu mieszkalnego lub kwatery tymczasowej] 1. Przyjęcie i zdanie lokalu mieszkalnego lub kwatery tymczasowej następuje na podstawie protokołu sporządzonego i podpisanego przez upoważnionego przedstawiciela jednostki organizacyjnej Służby Więziennej i funkcjonariusza przyjmującego lub zdającego lokal mieszkalny lub kwaterę tymczasową.
2. W protokole, o którym mowa w ust. 1, określa się przedmioty wyposażenia lokalu mieszkalnego lub kwatery tymczasowej, stan techniczny elementów i wyposażenia lokalu mieszkalnego lub kwatery tymczasowej oraz znajdujących się w nim urządzeń.
3. Protokół, o którym mowa w ust. 1, sporządza się w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.
§ 5.[Opłaty czynszowe] 1. Funkcjonariusz w służbie przygotowawczej, któremu przydzielono kwaterę tymczasową, zwany dalej „lokatorem”, uiszcza opłaty czynszowe z góry, miesięcznie, do dziesiątego dnia każdego miesiąca na wskazane przez kierownika lub upoważnioną przez niego osobę konto bankowe lub w kasie jednostki organizacyjnej Służby Więziennej, w której dyspozycji znajduje się kwatera tymczasowa.
2. W przypadku zawarcia przez lokatora umów na dostawy mediów do przydzielonej kwatery tymczasowej ponosi on koszty ich dostaw w wysokości i terminach wynikających z tych umów.
3. W przypadku dostawy mediów do kwatery tymczasowej na podstawie umów zawartych przez kierownika lokator opłaca koszty ich dostaw w terminie, wysokości oraz miejscu określonych przez kierownika lub upoważnioną przez niego osobę.
§ 6.[Opróżnienie lokalu mieszkalnego lub kwatery tymczasowej] 1. Opróżnienie lokalu mieszkalnego lub kwatery tymczasowej następuje w terminie 30 dni od dnia doręczenia funkcjonariuszowi decyzji o ich opróżnieniu.
2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, na wniosek funkcjonariusza, termin opróżnienia lokalu mieszkalnego lub kwatery tymczasowej może być przedłużony do 3 miesięcy.
3. Funkcjonariusz, który zrzekł się uprawnień do zajmowanego lokalu mieszkalnego lub kwatery tymczasowej, w terminie co najmniej 14 dni przed planowanym dniem ich zwolnienia powiadamia pisemnie o tym kierownika jednostki organizacyjnej Służby Więziennej, w której dyspozycji znajduje się lokal mieszkalny lub kwatera tymczasowa.
§ 7.[Dzień podpisania protokołu zdawczego a opróżnienie lokalu mieszkalnego lub kwatery tymczasowej] Dzień podpisania protokołu zdawczego przez kierownika lub osobę przez niego upoważnioną oraz lokatora jest dniem opróżnienia lokalu mieszkalnego lub kwatery tymczasowej.
§ 8.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 13 sierpnia 2010 r.
|
Załącznik do rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości
z dnia 14 lipca 2010 r.
WZÓR – WNIOSEK O PRZYDZIAŁ LOKALU MIESZKALNEGO / KWATERY TYMCZASOWEJ