Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2020-09-23 do 2024-05-21
Wersja archiwalna od 2020-09-23 do 2024-05-21
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 22 września 2020 r.
w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do spraw polityki młodzieżowej
Na podstawie art. 10 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2019 r. poz. 1171 oraz z 2020 r. poz. 568 i 695) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Pełnomocnik Rządu do spraw polityki młodzieżowej] 1. Ustanawia się Pełnomocnika Rządu do spraw polityki młodzieżowej, zwanego dalej „Pełnomocnikiem”.
2. Pełnomocnikiem jest sekretarz stanu lub podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
§ 2.[Zadania Pełnomocnika] Do zadań Pełnomocnika należy:
1) inicjowanie aktywności i współpraca z organami administracji rządowej, organami jednostek samorządu terytorialnego i organizacjami pozarządowymi w zakresie działań wpływających na zwiększanie zaangażowania młodzieży w życie publiczne;
2) koordynowanie dialogu między administracją rządową a partnerami społeczno-gospodarczymi, organizacjami pozarządowymi i organami jednostek samorządu terytorialnego w zakresie inicjatyw w obszarze polityki młodzieżowej;
3) monitorowanie prac podejmowanych przez organy administracji rządowej i organy jednostek samorządu terytorialnego w sprawach związanych z sytuacją młodzieży w Polsce;
4) współpraca z Radą Dialogu z Młodym Pokoleniem w zakresie opiniowania projektów aktów prawnych oraz przedstawiania rekomendacji wobec działań organów administracji rządowej i organów jednostek samorządu terytorialnego w sprawach dotyczących młodzieży;
5) koordynowanie przygotowania i wdrożenia – w oparciu o konsultacje przeprowadzone z szerokim kręgiem interesa- riuszy – dokumentu strategicznego dotyczącego działań państwa w obszarze polityki młodzieżowej.
§ 3.[Współpraca z organami administracji rządowej] 1. Pełnomocnik wykonuje zadania, o których mowa w § 2, współpracując z właściwymi organami administracji rządowej, które są obowiązane do współpracy i udzielania Pełnomocnikowi pomocy, w szczególności przez udostępnianie mu informacji i dokumentów niezbędnych do realizacji jego zadań.
2. Pełnomocnik, w celu właściwej realizacji powierzonych mu zadań, może współpracować z organami jednostek samorządu terytorialnego, partnerami społeczno-gospodarczymi i organizacjami pozarządowymi.
§ 4.[Sprawozdanie z działalności] 1. Pełnomocnik przedstawia Radzie Ministrów sprawozdanie ze swojej działalności, do dnia 31 marca każdego roku, za rok poprzedni.
2. Pełnomocnik informuje Prezesa Rady Ministrów o zagrożeniach w realizacji powierzonych mu zadań.
§ 5.[Obsługa merytoryczno-organizacyjna] 1. Obsługę merytoryczną, organizacyjną, techniczną i kancelaryjno-biurową Pełnomocnika zapewnia Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
2. Wydatki związane z obsługą Pełnomocnika, o której mowa w ust. 1, są pokrywane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
§ 6.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.