Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2020-10-02
Wersja aktualna od 2020-10-02
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 31 sierpnia 2020 r.
w sprawie prowadzenia postępowania kwalifikacyjnego do Żandarmerii Wojskowej
Na podstawie art. 8a ust. 14 ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. o Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organach porządkowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 431 i 956) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa:
1) sposób i tryb prowadzenia postępowania kwalifikacyjnego do Żandarmerii Wojskowej;
2) wzór ankiety kwalifikacyjnej i wniosku o przeprowadzenie postępowania kwalifikacyjnego.
§ 2.[Wniosek o przeprowadzenie postępowania kwalifikacyjnego do służby albo pracy w Żandarmerii Wojskowej] 1. Wniosek o przeprowadzenie postępowania kwalifikacyjnego do służby albo pracy w Żandarmerii Wojskowej, zwany dalej „wnioskiem”, składa się na piśmie w postaci papierowej do właściwego organu, o którym mowa w art. 8a ust. 2 albo ust. 4 ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. o Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organach porządkowych, zwanej dalej „ustawą”.
2. Do wniosku załącza się:
1) ankietę kwalifikacyjną w postaci papierowej;
2) dokumenty potwierdzające posiadane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe i dodatkowe, w szczególności świadectwa, certyfikaty lub zaświadczenia potwierdzające odbyte szkolenia lub posiadane kwalifikacje;
3) kserokopie świadectw pracy lub służby z poprzednich miejsc pracy lub służby, o ile wcześniej kandydat pozostawał w stosunku pracy lub służby;
4) inne dokumenty, jeżeli obowiązek ich złożenia wynika z odrębnych przepisów albo są niezbędne do potwierdzenia spełnienia wymagań na stanowisku służbowym, potwierdzające w szczególności posiadany stopień, o którym mowa w art. 17a ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 860).
3. Wzór wniosku jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
4. Wzór ankiety kwalifikacyjnej jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§ 3.[Etapy postępowania kwalifikacyjnego] Postępowanie kwalifikacyjne obejmuje trzy etapy:
1) analizę złożonego wniosku pod względem formalnym oraz pod względem spełnienia wymagań na stanowisku służbowym;
2) czynności lub badania określone w art. 8a ust. 8 ustawy;
3) ustalenie, że kandydat posiada predyspozycje i spełnia warunki do służby albo pracy w Żandarmerii Wojskowej albo że kandydat nie posiada predyspozycji lub nie spełnia warunków do służby albo pracy w Żandarmerii Wojskowej.
§ 4.[Przyczyny odmowy przeprowadzenia czynności postępowania kwalifikacyjnego wobec kandydata lub ich przerwania] 1. Organ właściwy do przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego odmawia przeprowadzenia dalszych czynności postępowania kwalifikacyjnego wobec kandydata lub przerywa je w każdym czasie w przypadku:
1) niespełnienia przez kandydata wymagań wynikających z przepisów odpowiednio art. 36 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych albo art. 3 ustawy z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 537) lub
2) niespełnienia przez kandydata wymagań wynikających odpowiednio z przepisów wydanych na podstawie art. 9 ust. 2 ustawy albo art. 21 ust. 3 ustawy z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych, lub
3) nieprzystąpienia do rozmowy kwalifikacyjnej, lub
4) nieprzystąpienia do czynności lub badań, o których mowa w art. 8a ust. 8 ustawy, lub odmowy poddania się tym czynnościom lub badaniom.
2. O odmowie przeprowadzenia czynności postępowania kwalifikacyjnego wobec kandydata lub o ich przerwaniu zawiadamia się kandydata na piśmie.
3. W razie stwierdzenia braków formalnych dotyczących wniosku wniosek pozostawia się bez dalszego biegu.
§ 5.[Odmowa przeprowadzenia dalszych czynności postępowania kwalifikacyjnego wobec kandydata lub ich przerwanie bez podania przyczyny] Organ właściwy do przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego odmawia przeprowadzenia dalszych czynności postępowania kwalifikacyjnego wobec kandydata lub je przerywa w każdym czasie, bez podania przyczyny, również w przypadku:
1) braku wolnych stanowisk służby albo pracy, odpowiadających kwalifikacjom posiadanym przez kandydata lub
2) niezłożenia kompletu dokumentów, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1, 2 i 4, lub
3) zatajenia lub podania nieprawdziwych danych w ankiecie kwalifikacyjnej, lub
4) przystąpienia kandydata do ponownego postępowania kwalifikacyjnego mimo uzyskania przez niego negatywnego wyniku w poprzednim postępowaniu kwalifikacyjnym, lub
5) negatywnego wyniku którejkolwiek z czynności lub któregokolwiek z badań, o których mowa w art. 8a ust. 8 ustawy.
§ 6.[Analiza złożonego wniosku pod względem formalnym oraz pod względem spełnienia wymagań na stanowisku służbowym] Czynności, o których mowa w § 3 pkt 1, przeprowadza komórka właściwa w sprawach kadrowych w jednostce organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej właściwej do przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego.
§ 7.[Czynności podejmowane wobec kandydata z pozytywnie ocenionym wnioskiem] Kandydata, którego wniosek został oceniony pozytywnie w toku analizy, o której mowa w § 3 pkt 1, zawiadamia się o terminie i miejscu przeprowadzenia czynności i badań z jego udziałem, wymienionych w art. 8a ust. 8 pkt 1 lit. a i d oraz pkt 2 lit. a–d ustawy, nie później niż na 3 dni przed planowaną czynnością.
§ 8.[Potwierdzenie tożsamości kandydata] Tożsamość kandydata do służby albo pracy w Żandarmerii Wojskowej potwierdza się przed rozpoczęciem rozmowy kwalifikacyjnej na podstawie dokumentu potwierdzającego jego tożsamość.
§ 9.[Komisja kwalifikacyjna] 1. Organ właściwy do przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego powołuje komisję kwalifikacyjną.
2. Komisja kwalifikacyjna przeprowadza rozmowę kwalifikacyjną, podczas której kandydat udziela wyjaśnień dotyczących danych zawartych w złożonych dokumentach oraz przedstawia swoje doświadczenie zawodowe i motywację do podjęcia służby albo pracy w Żandarmerii Wojskowej.
§ 10.[Weryfikacja prawdziwości danych podanych przez kandydata w ankiecie kwalifikacyjnej] Podczas przeprowadzania wywiadu o kandydacie w miejscu zamieszkania i pracy, o którym mowa w art. 8a ust. 8 pkt 1 lit. c ustawy, weryfikuje się prawdziwość danych podanych przez kandydata w ankiecie kwalifikacyjnej, o której mowa w § 2 ust. 2 pkt 1, oraz podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
§ 11.[Badanie psychologiczne] 1. Podczas badania psychologicznego, o którym mowa w art. 8a ust. 8 pkt 1 lit. d i pkt 2 lit. c ustawy, ocenia się:
1) predyspozycje intelektualne;
2) zachowania społeczne;
3) stabilność emocjonalną;
4) cechy charakterologiczne i osobowościowe;
5) postawę wobec pracy i innych obowiązków;
6) posiadanie cech szczególnie predysponujących do służby albo pracy w Żandarmerii Wojskowej na stanowiskach wymagających szczególnych predyspozycji.
2. W przypadku złożenia przez kandydata oświadczenia, w którym oświadczy, że:
1) w dniu przeprowadzania badania psychologicznego jest w złej kondycji psychofizycznej lub że
2) w ciągu 24 godzin przed przystąpieniem do badania psychologicznego spożywał napoje alkoholowe lub inne środki o podobnym działaniu, w szczególności leki i środki odurzające
– nie przeprowadza się badania psychologicznego.
W takim przypadku można wyznaczyć kolejny termin badania psychologicznego.
3. Na podstawie przeprowadzonych badań psycholog sporządza opinię psychologiczną.
§ 12.[Badanie psychofizjologiczne] Podczas badań psychofizjologicznych, o których mowa w art. 8a ust. 8 pkt 1 lit. d i pkt 2 lit. d ustawy, ocenia się zdolność i predyspozycje kandydata do objęcia stanowiska wymagającego szczególnych predyspozycji.
§ 13.[Egzamin ze sprawności fizycznej] Egzamin ze sprawności fizycznej, o którym mowa w art. 8a ust. 8 pkt 2 lit. a ustawy, przeprowadza się zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 50a ust. 6 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych.
§ 14.[Egzamin z poziomu znajomości języków obcych] W zakresie egzaminu z poziomu znajomości języków obcych, o którym mowa w art. 8a ust. 8 pkt 2 lit. b ustawy, sprawdza się znajomość języka obcego zgodnie z wymaganiami określonymi na stanowisku służbowym.
§ 15.[Ankieta kwalifikacyjna kandydata] Wyniki uzyskane na poszczególnych etapach postępowania kwalifikacyjnego do służby albo pracy w Żandarmerii Wojskowej wpisuje się do ankiety kwalifikacyjnej kandydata.
§ 16.[Kandydat posiadający lub nieposiadający predyspozycji do służby albo pracy w Żandarmerii Wojskowej] 1. Postępowanie kwalifikacyjne kończy się stwierdzeniem, że kandydat posiada predyspozycje i spełnia warunki do służby albo pracy w Żandarmerii Wojskowej albo że kandydat nie posiada predyspozycji lub nie spełnia warunków do służby albo pracy w Żandarmerii Wojskowej.
2. W przypadku stwierdzenia, że kandydat nie posiada predyspozycji lub nie spełnia warunków do służby albo pracy w Żandarmerii Wojskowej, zawiadamia się go o tym na piśmie, bez podawania uzasadnienia.
§ 17.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Obrony Narodowej: wz. S. Chwałek
Załączniki do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej
z dnia 31 sierpnia 2020 r. (poz. 1605)
Załącznik nr 1
WZÓR – WNIOSEK
Załącznik nr 2
WZÓR – ANKIETA KWALIFIKACYJNA