Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2020-12-31
Wersja aktualna od 2020-12-31
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPORTU1)
z dnia 22 maja 2020 r.
w sprawie wyróżnień i nagród pieniężnych za wybitne osiągnięcia sportowe
(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2020 r., poz. 2407)
Na podstawie art. 34 ust. 4 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2019 r. poz. 1468, 1495 i 2251) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa rodzaje wyróżnień za wybitne osiągnięcia sportowe, zwanych dalej „wyróżnieniami”, i przedział wysokości nagród pieniężnych za wybitne osiągnięcia sportowe, zwanych dalej „nagrodami”, stanowiący krotność kwoty bazowej, w zależności od osiągnięcia sportowego, oraz szczegółowy tryb i warunki przyznawania wyróżnień i nagród oraz sposób i terminy ich wypłacania.
§ 2.[Wyróżnienia] Wyróżnieniami są:
1) dyplomy;
2) puchary;
3) plakietki.
§ 3.[Wniosek o przyznanie wyróżnienia lub nagrody] Wniosek o przyznanie wyróżnienia lub nagrody polski związek sportowy składa ministrowi właściwemu do spraw kultury fizycznej, zwanemu dalej „ministrem”:
1) do dnia 15 listopada – jeżeli warunki do przyznania nagrody lub wyróżnienia zostały spełnione do dnia 31 października danego roku;
2) do dnia 31 stycznia roku następnego – jeżeli warunki do przyznania nagrody lub wyróżnienia zostały spełnione po dniu 31 października danego roku;
3) w terminie 30 dni od dnia oficjalnego potwierdzenia przez właściwą międzynarodową federację sportową faktu dyskwalifikacji za doping w sporcie i związanej z tym relokacji zawodników w klasyfikacji końcowej – w przypadku, o którym mowa w art. 34 ust. 3n ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie, zwanej dalej „ustawą”.
§ 4.[Informacje zawarte we wniosku] 1. Wniosek o przyznanie nagrody lub wyróżnienia zawiera następujące dane osoby, która uzyskała wybitne osiągnięcie sportowe:
1) imię i nazwisko;
2) numer PESEL;
3) adres do korespondencji;
4) informację o miejscu składania informacji podatkowych;
5) informację o wybitnym osiągnięciu sportowym, w tym o otrzymaniu nagrody pieniężnej w przypadku wniosku o dodatkową nagrodę związaną z relokacją spowodowaną dyskwalifikacją innych zawodników za doping w sporcie;
6) informację o niekaralności dyscyplinarnej za doping w sporcie dyskwalifikacją w wymiarze jednostkowym większym niż 1 miesiąc;
7) informację o preferowanej formie wypłaty nagrody w razie jej przyznania, wraz ze wskazaniem numeru rachunku bankowego lub rachunku w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, prowadzonego dla takiej osoby przez właściwy podmiot w przypadku wyboru przez nią formy przelewu bankowego.
2. Do wniosku o przyznanie nagrody lub wyróżnienia dla osoby, która uzyskała wybitne osiągnięcie sportowe, dołącza się:
1) protokół lub inny dokument potwierdzający wyniki zawodów, wystawiony przez ich organizatora lub właściwą dla danego sportu międzynarodową federację sportową, który dodatkowo zawiera, w przypadku osiągnięcia, o którym mowa w art. 34 ust. 3g ustawy, jednoznaczne wskazanie liczby państw uczestniczących w danej konkurencji, liczby osób w przypadku konkurencji indywidualnych albo liczby drużyn, osad lub załóg w przypadku konkurencji zespołowych;
2) w przypadku, o którym mowa w art. 34 ust. 3h ustawy, regulamin zawodów;
3) w przypadku nagrody, o której mowa w art. 34 ust. 3n ustawy – dokument wystawiony przez właściwą międzynarodową federację sportową, potwierdzający dyskwalifikację za doping w sporcie i związaną z nią relokację osób, drużyn, osad lub załóg ujętych w klasyfikacji końcowej zawodów;
4) w przypadku osiągnięcia, o którym mowa w art. 34 ust. 3c i 3i ustawy – dokumenty potwierdzające zatwierdzenie osiągnięcia przez międzynarodową federację sportową właściwą dla danego sportu.
§ 5.[Wezwanie do usunięcia braków we wniosku] W przypadku stwierdzenia braków formalnych wniosku o przyznanie wyróżnienia lub nagrody, w tym dokumentów, o których mowa w § 4 ust. 2, minister może wezwać polski związek sportowy do usunięcia tych braków w terminie 7 dni pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.
§ 6.[Wysokość nagrody za udział w sportach i konkurencjach sportowych objętych programem igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych] 1. W sportach i konkurencjach sportowych objętych programem igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych nagroda może być przyznana za:
1) zajęcie w igrzyskach olimpijskich, igrzyskach paraolimpijskich lub igrzyskach głuchych:
a) pierwszego miejsca – w wysokości do 35-krotności podstawy ustalenia wysokości nagrody, o której mowa w art. 34 ust. 3 ustawy, zwanej dalej „podstawą”,
b) drugiego miejsca – w wysokości do 25-krotności podstawy,
c) trzeciego miejsca – w wysokości do 20-krotności podstawy;
2) zajęcie w mistrzostwach świata:
a) pierwszego miejsca – w wysokości do 12-krotności podstawy,
b) drugiego miejsca – w wysokości do 9-krotności podstawy,
c) trzeciego miejsca – w wysokości do 7-krotności podstawy;
3) zajęcie w mistrzostwach Europy:
a) pierwszego miejsca – w wysokości do 9-krotności podstawy,
b) drugiego miejsca – w wysokości do 5-krotności podstawy,
c) trzeciego miejsca – w wysokości do 3-krotności podstawy;
4) ustanowienie rekordu świata – w wysokości do 20-krotności podstawy.
2. W sportach i konkurencjach sportowych nieobjętych programem igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych nagroda może być przyznana za zajęcie w:
1) mistrzostwach świata:
a) pierwszego miejsca – w wysokości do 6-krotności podstawy,
b) drugiego miejsca – w wysokości do 4-krotności podstawy,
c) trzeciego miejsca – w wysokości do 3-krotności podstawy;
2) mistrzostwach Europy:
a) pierwszego miejsca – w wysokości do 4-krotności podstawy,
b) drugiego miejsca – w wysokości do 3-krotności podstawy,
c) trzeciego miejsca – w wysokości do 2-krotności podstawy.
§ 7.[Wysokość nagrody za udział w sportach i konkurencjach sportowych objętych programem igrzysk olimpijskich, rozgrywanych w ramach uniwersjad letnich lub zimowych] W sportach i konkurencjach sportowych objętych programem igrzysk olimpijskich, rozgrywanych w ramach uniwersjad letnich lub zimowych, nagroda może być przyznana za zajęcie:
1) pierwszego miejsca – w wysokości do 4-krotności podstawy;
2) drugiego miejsca – w wysokości do 3-krotności podstawy;
3) trzeciego miejsca – w wysokości do 2-krotności podstawy.
§ 8.[Wysokość nagrody za udział w sportach i konkurencjach sportowych objętych programem igrzysk olimpijskich, rozgrywanych podczas akademickich mistrzostw świata] W sportach i konkurencjach sportowych objętych programem igrzysk olimpijskich, rozgrywanych podczas akademickich mistrzostw świata, nagroda może być przyznana za zajęcie:
1) pierwszego miejsca – w wysokości do 3-krotności podstawy;
2) drugiego miejsca – w wysokości do 2-krotności podstawy;
3) trzeciego miejsca – w wysokości do 1-krotności podstawy.
§ 9.[Wysokość nagrody za udział w sportach i konkurencjach sportowych nieobjętych programem igrzysk olimpijskich, rozgrywanych w ramach uniwersjad letnich lub zimowych,] W sportach i konkurencjach sportowych nieobjętych programem igrzysk olimpijskich, rozgrywanych w ramach uniwersjad letnich lub zimowych, nagroda może być przyznana za zajęcie:
1) pierwszego miejsca – w wysokości do 2-krotności podstawy;
2) drugiego miejsca – w wysokości do 1-krotności podstawy;
3) trzeciego miejsca – w wysokości do 0,75-krotności podstawy.
§ 10.[Wysokość nagrody za udział w sportach i konkurencjach sportowych nieobjętych programem igrzysk olimpijskich, rozgrywanych w ramach akademickich mistrzostwach świata] W sportach i konkurencjach sportowych nieobjętych programem igrzysk olimpijskich, rozgrywanych w ramach akademickich mistrzostwach świata, nagroda może być przyznana za zajęcie:
1) pierwszego miejsca – w wysokości do 1-krotności podstawy;
2) drugiego miejsca – w wysokości do 0,75-krotności podstawy;
3) trzeciego miejsca – w wysokości do 0,5-krotności podstawy.
§ 11.[Nagroda za uzyskanie niższych osiągnięć sportowych] 1. [1] Osobie, która uzyskała inne niż określone w § 6–10 wybitne osiągnięcie sportowe o szczególnym charakterze, może być przyznana nagroda do wysokości 6,5-krotności podstawy.
2. Do przyznania nagrody, o której mowa w ust. 1, jest wymagane złożenie szczegółowego uzasadnienia wniosku, wskazującego na szczególny charakter danego osiągnięcia sportowego.
§ 12.[Dodatkowa nagroda] W przypadku, o którym mowa w art. 34 ust. 3n ustawy, może być przyznana dodatkowa nagroda w wysokości do 5-krotności podstawy.
§ 13.[Termin wypłaty nagrody] 1. Wypłata nagrody następuje:
1) do końca roku kalendarzowego – w przypadku wniosku, o którym mowa w § 3 pkt 1;
2) do dnia 31 marca roku następnego – w przypadku wniosku, o którym mowa w § 3 pkt 2;
3) w terminie 30 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku przez polski związek sportowy – w przypadku wniosku, o którym mowa w § 3 pkt 3.
2. Nagroda jest wypłacana na rachunek bankowy lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, wskazany przez osobę, której nagroda została przyznana, albo przekazem pocztowym.
§ 14.[Wniosek o przyznanie nagrody osobie, która w wyniku dyskwalifikacji innych zawodników za doping w sporcie uzyskała lepsze miejsce od miejsca, za które już została nagrodzona] 1. Wnioski o przyznanie nagrody w przypadkach, o których mowa w art. 34 ust. 3n ustawy, potwierdzonych oficjalnie przed dniem wejścia w życie przepisów niniejszego rozporządzenia, polski związek sportowy składa w terminie 5 miesięcy od dnia wejścia w życie przepisów niniejszego rozporządzenia.
2. Wypłata nagrody, o której mowa w ust. 1, następuje w terminie 30 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku przez polski związek sportowy.
§ 15.[Stosowanie przepisów dotychczasowych] Do wniosków dotyczących przyznania wyróżnień i nagród, złożonych i nierozpatrzonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, stosuje się przepisy dotychczasowe.
§ 16.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.2)
1) Minister Sportu kieruje działem administracji rządowej - kultura fizyczna, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Sportu (Dz. U. poz. 2380).
2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sportu i Turystyki z dnia 14 listopada 2017 r. w sprawie wyróżnień i nagród pieniężnych za wybitne osiągnięcia sportowe (Dz. U. poz. 2135), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, na podstawie art. 3 ustawy z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy o sporcie (Dz. U. poz. 2251).
[1] § 11 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z dnia 23 grudnia 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wyróżnień i nagród pieniężnych za wybitne osiągnięcia sportowe (Dz.U. poz. 2407). Zmiana weszła w życie 31 grudnia 2020 r.
Na podstawie § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z dnia 23 grudnia 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wyróżnień i nagród pieniężnych za wybitne osiągnięcia sportowe (Dz.U. poz. 2407), § 11 ust. 1 ma zastosowanie w przypadkach przyznawania nagród pieniężnych za wybitne osiągnięcia sportowe uzyskane od 1 stycznia 2020 r.
Na podstawie § 2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z dnia 23 grudnia 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wyróżnień i nagród pieniężnych za wybitne osiągnięcia sportowe (Dz.U. poz. 2407), wnioski o przyznanie nagrody, o której mowa w § 11 ust. 1, w odniesieniu do osiągnięć uzyskanych do 31 października 2020 r. składa się do 11 stycznia 2021 r.