Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2020-05-09
Wersja aktualna od 2020-05-09
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 15 kwietnia 2020 r.
w sprawie szczegółowego zakresu danych na potrzeby wykazu adresowo-mieszkaniowego, przewidzianych do weryfikacji, aktualizacji i uzupełnienia przez gminy w związku z narodowym spisem powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r.
Na podstawie art. 24 ust. 5 ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U. poz. 1775) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Szczegółowy zakres danych na potrzeby wykazu adresowo-mieszkaniowego] Szczegółowy zakres danych na potrzeby wykazu adresowo-mieszkaniowego, przewidzianych do weryfikacji, aktualizacji i uzupełnienia przez gminy w związku z narodowym spisem powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r., określa załącznik do rozporządzenia.
§ 2.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Prezes Rady Ministrów: M. Morawiecki
Załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów
z dnia 15 kwietnia 2020 r. (poz. 737)
SZCZEGÓŁOWY ZAKRES DANYCH NA POTRZEBY WYKAZU ADRESOWO-MIESZKANIOWEGO, PRZEWIDZIANYCH DO WERYFIKACJI, AKTUALIZACJI I UZUPEŁNIENIA PRZEZ GMINY W ZWIĄZKU Z NARODOWYM SPISEM POWSZECHNYM LUDNOŚCI I MIESZKAŃ W 2021 R.
W wykazie adresowo-mieszkaniowym weryfikacji, aktualizacji i uzupełnieniu przez gminy podlegają informacje dotyczące:
1) budynków:
a) nazwa miejscowości,
b) nazwa ulicy,
c) numer porządkowy albo numery porządkowe budynku,
d) dodatkowa numeracja budynków położonych na tej samej nieruchomości i oznaczonych tym samym numerem porządkowym, niewystępująca w ewidencji miejscowości, ulic i adresów, o której mowa w art. 47a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2020 r. poz. 276 i 284),
e) rodzaj budynku: mieszkalny, niemieszkalny1), obiekt zbiorowego zakwaterowania,
f) opis budynku niemieszkalnego (bliższe określenie budynku, np. szkoła, biuro, magazyn),
g) opis adresu2),
h) położenie budynku w państwowym systemie odniesień przestrzennych3);
2) mieszkań:
a) typ obejmujący:
– mieszkanie,
– część mieszkania wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu gminy, zajmowaną na podstawie umowy najmu,
– mieszkanie położone w obiekcie zamkniętym4),
– zamieszkane pomieszczenie niebędące mieszkaniem,
b) numer mieszkania,
c) przyczyna niezamieszkania mieszkania wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu gminy;
3) obiektów zbiorowego zakwaterowania:
a) nazwa obiektu,
b) liczba budynków zajmowanych przez obiekt.
1) Budynek niemieszkalny jest to obiekt budowlany przeznaczony na potrzeby niemieszkalne, który nie jest klasyfikowany jako budynek mieszkalny. Na potrzeby narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkań w 2021 r. są zbierane dane o tych budynkach niemieszkalnych, w których znajduje się przynajmniej jedno mieszkanie.
2) Opis adresu jest to dodatkowa informacja ułatwiająca identyfikację budynku w terenie. Informacja ta jest opcjonalna i dotyczy tylko budynków, których odnalezienie w terenie jest utrudnione ze względu na niezgodność ich adresów z położeniem (np. w przypadku włączenia budynków do sąsiedniej miejscowości lub użycia w adresie budynku nieurzędowej nazwy miejscowości) oraz w innych przypadkach budzących wątpliwości co do lokalizacji budynków.
3) Położenie budynku w państwowym systemie odniesień przestrzennych jest określone przez parę współrzędnych X i Y.
4) Za mieszkanie położone w obiekcie zamkniętym uważa się mieszkanie w budynku będącym w dyspozycji lub trwałym zarządzie Ministra Obrony Narodowej, Ministra Sprawiedliwości, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji lub podległych im jednostek organizacyjnych.