ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 24 lutego 2020 r.
w sprawie kwoty przekazywanej przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego na pokrycie kosztów niektórych zadań realizowanych przez Polską Izbę Biegłych Rewidentów
Na podstawie art. 55a ust. 2 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (Dz. U. z 2019 r. poz. 1421, 1571, 2200 i 2217) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa:
1) sposób wyliczenia kwoty, o której mowa w art. 55a ust. 1 zdanie pierwsze ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym, zwanej dalej „kwotą”;
2) sposób i terminy przekazywania kwoty;
3) sposób i terminy rozliczania kwoty;
4) wzór rocznego rozliczenia kwoty.
§ 2.[Definicja kosztów niektórych zadań Polskiej Izby Biegłych Rewidentów] Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o kosztach niektórych zadań Polskiej Izby Biegłych Rewidentów, należy przez to rozumieć koszty realizacji zadań, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt 2 i pkt 3 lit. a ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym.
§ 3.[Wyliczanie kwoty] 1. Kwota jest wyliczana jako równowartość sumy kosztów niektórych zadań Polskiej Izby Biegłych Rewidentów, zwanej dalej „PIBR”, zaplanowanych przez PIBR do poniesienia w danym roku kalendarzowym.
2. Jeżeli równowartość sumy kosztów, o których mowa w ust. 1, przekracza 10% prognozowanych kosztów realizacji zadań Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego, zwanej dalej „Agencją”, ujętych w planie finansowym Agencji na dany rok kalendarzowy, kwota na dany rok stanowi równowartość 10% prognozowanych kosztów realizacji zadań Agencji ujętych w planie finansowym Agencji na dany rok kalendarzowy.
§ 4.[Przekazywanie kwoty przez Agencję] 1. Agencja w danym roku kalendarzowym przekazuje, na rachunek bankowy PIBR, kwotę w trzech częściach, w terminie do dnia:
1) 31 maja;
2) 31 sierpnia;
3) 15 listopada.
2. W terminach, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, jest przekazywane po 1/3 kwoty na dany rok, w wysokości zaokrąglonej do pełnych złotych, w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.
3. W terminie, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, jest przekazywana pozostała część kwoty stanowiąca różnicę pomiędzy wysokością kwoty na dany rok a sumą części kwoty przekazanych w terminach, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2.
§ 5.[Składanie do Agencji rocznego rozliczenia kwoty za dany rok kalendarzowy] 1. Roczne rozliczenie kwoty za dany rok kalendarzowy PIBR składa do Agencji w terminie do ostatniego dnia lutego roku następującego po danym roku kalendarzowym.
2. W rozliczeniu, o którym mowa w ust. 1, PIBR wskazuje wysokość:
1) kosztów niektórych zadań PIBR prognozowanych do poniesienia oraz rzeczywiście poniesionych w roku kalendarzowym, którego dotyczy rozliczenie, w podziale na koszty bezpośrednie i koszty pośrednie;
2) kwoty otrzymanej od Agencji za rok kalendarzowy, którego dotyczy rozliczenie;
3) nadpłaty albo niedopłaty kwoty za rok kalendarzowy, którego dotyczy rozliczenie.
3. Wzór rocznego rozliczenia kwoty, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik do rozporządzenia.
§ 6.[Nadpłata kwoty za dany rok kalendarzowy] 1. Nadpłata kwoty za dany rok kalendarzowy powstaje w przypadku, gdy kwota na dany rok kalendarzowy ujęta w planie finansowym Agencji jest większa od wysokości kosztów niektórych zadań PIBR rzeczywiście poniesionych w danym roku kalendarzowym.
2. Niedopłata kwoty za dany rok kalendarzowy powstaje w przypadku, gdy kwota na dany rok kalendarzowy ujęta w planie finansowym Agencji jest mniejsza od wysokości kosztów niektórych zadań PIBR rzeczywiście poniesionych w danym roku kalendarzowym, nie większej niż 10% prognozowanych kosztów realizacji zadań Agencji ujętych w planie finansowym Agencji na dany rok kalendarzowy.
3. Niedopłata albo nadpłata kwoty za dany rok kalendarzowy odpowiednio powiększa albo pomniejsza część kwoty za rok następny przekazywanej w terminie, o którym mowa w § 4 ust. 1 pkt 1.
§ 7.[Stosowanie rozporządzenia po raz pierwszy] 1. Rozporządzenie stosuje się po raz pierwszy do kwoty przekazywanej na pokrycie kosztów niektórych zadań PIBR w roku 2020.
2. W roku 2020 Agencja przekazuje, na rachunek bankowy PIBR, kwotę za ten rok w czterech częściach w terminie do dnia:
1) 29 lutego 2020 r.;
2) 31 maja 2020 r.;
3) 31 sierpnia 2020 r.;
4) 15 listopada 2020 r.
3. W terminach, o których mowa w ust. 2 pkt 1–3, jest przekazywane po 1/4 kwoty na rok 2020, w wysokości zaokrąglonej do pełnych złotych, w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.
4. W terminie, o którym mowa w ust. 2 pkt 4, przekazywana jest pozostała część kwoty stanowiąca różnicę pomiędzy wysokością kwoty na rok 2020 a sumą części kwoty przekazanych w terminach, o których mowa w ust. 2 pkt 1–3.
§ 8.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Minister Finansów: T. Kościński
1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 2265).
Załącznik do rozporządzenia Ministra Finansów
z dnia 24 lutego 2020 r. (poz. 311)
WZÓR – ROCZNE ROZLICZENIE KWOTY, O KTÓREJ MOWA W ART. 55A UST. 1 ZDANIE PIERWSZE USTAWY Z DNIA 11 MAJA 2017 R. O BIEGŁYCH REWIDENTACH, FIRMACH AUDYTORSKICH ORAZ NADZORZE PUBLICZNYM, PRZEKAZANEJ PRZEZ POLSKĄ AGENCJĘ NADZORU AUDYTOWEGO NA POKRYCIE KOSZTÓW REALIZACJI NIEKTÓRYCH ZADAŃ POLSKIEJ IZBY BIEGŁYCH REWIDENTÓW
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00