Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 87
Wersja aktualna od 2020-02-04
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 87
Wersja aktualna od 2020-02-04
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 8 stycznia 2020 r.

w sprawie przetwarzania danych biometrycznych oraz danych genetycznych przez Żandarmerię Wojskową

Na podstawie art. 29 ust. 17 ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. o Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organach porządkowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 518 i 730) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa:

1) zasady przetwarzania danych biometrycznych oraz danych genetycznych, w tym w szczególności wymazów ze śluzówki policzków, odcisków linii papilarnych oraz zdjęć sygnalitycznych osób podejrzanych lub podejrzanych o popełnienie przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego, osób o nieustalonej tożsamości lub osób usiłujących ukryć swoją tożsamość, i sposób ich przekazywania innym organom uprawnionym na podstawie przepisów odrębnych, a także wzory wykorzystywanych dokumentów, przypadki i sposoby pobierania odcisków linii papilarnych, przeprowadzania wywiadu daktyloskopijnego oraz wykonywania zdjęć sygnalitycznych;

2) tryb pobierania odcisków linii papilarnych lub wymazów ze śluzówki policzków od żołnierzy i pracowników Żandarmerii Wojskowej oraz sposób przeprowadzania i dokumentowania czynności związanych z ich przetwarzaniem;

3) zbiory danych, w których Żandarmeria Wojskowa przetwarza dane osobowe;

4) kryteria oceny danych pod kątem przesłanek dalszego przetwarzania.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Pobieranie obrazów linii papilarnych] 1. Obrazy linii papilarnych pobiera się za pomocą urządzenia do elektronicznego daktyloskopowania, a w przypadku gdy jest to niemożliwe, odciski linii papilarnych pobiera się metodą tuszową na kartę daktyloskopijną.

2. Czynności, o których mowa w ust. 1, dokonują żołnierze Żandarmerii Wojskowej przeszkoleni w zakresie daktyloskopii.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Przekazywanie kart daktyloskopijnych oraz obrazów linii papilarnych] Karty daktyloskopijne oraz obrazy linii papilarnych, o których mowa w § 2 ust. 1, według wzorów oraz w trybie określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 20 ust. 1o ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2019 r. poz. 161, z późn. zm.1)), przekazuje się, w sposób określony w tych przepisach, Komendantowi Głównemu Policji.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Wywiad daktyloskopijny] 1. Wywiad daktyloskopijny wobec osób podejrzanych i podejrzanych o popełnienie przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego, osób o nieustalonej tożsamości lub usiłujących ukryć swą tożsamość przeprowadza się przez sprawdzenie obecności danych daktyloskopijnych osoby w zbiorach danych daktyloskopijnych lub ich powiązaniu z innymi danymi.

2. W przypadku gdy wynik sprawdzenia, o którym mowa w ust. 1, wskazuje na różnice między danymi zarejestrowanymi w zbiorach a danymi podawanymi przez osobę, podejmuje się niezbędne czynności w celu wyjaśnienia rozbieżności.

3. Wywiad daktyloskopijny przeprowadza się, doręczając kartę daktyloskopijną przez żołnierza Żandarmerii Wojskowej albo przesyłając ją drogą elektroniczną, w tym za pomocą urządzenia do elektronicznego daktyloskopowania, do Komendanta Głównego Policji.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Przekazywanie niezidentyfikowanych śladów linii papilarnych] Niezidentyfikowane ślady linii papilarnych, ujawnione w toku czynności procesowych, przekazuje się do Komendanta Głównego Policji.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Zbiory kart albumowych] 1. Zdjęcia osób, w tym zdjęcia sygnalityczne, szkice oraz opisy wizerunków osób podejrzanych oraz podejrzanych o popełnienie przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego, osób o nieustalonej tożsamości lub usiłujących ukryć swą tożsamość przetwarza się w zbiorach kart albumowych lub w postaci elektronicznej w zbiorach danych przetwarzanych na informatycznych nośnikach danych.

2. W karcie albumowej zamieszcza się:

1) numer odznaki identyfikacyjnej żołnierza Żandarmerii Wojskowej dokonującego rejestracji;

2) znak sprawy;

3) nazwę jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej;

4) dane osobowe, w tym zdjęcia osób podejrzanych albo podejrzanych o popełnienie przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego albo osób o nieustalonej tożsamości lub usiłujących ukryć swoją tożsamość;

5) imiona rodziców osób, o których mowa w pkt 4;

6) powód fotografowania.

3. Jednostki organizacyjne Żandarmerii Wojskowej prowadzą zbiory kart albumowych, w celu realizacji zadań ustawowych określonych w art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. o Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organach porządkowych, zwanej dalej „ustawą”.

4. Wzór karty albumowej jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[Niszczenie kart albumowych] Karty albumowe, w tym przetwarzane na informatycznych nośnikach danych, osób podejrzanych, podejrzanych o popełnienie przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego, osób o nieustalonej tożsamości lub usiłujących ukryć swoją tożsamość podlegają zniszczeniu, zgodnie z art. 29 ust. 11 ustawy, w przypadku ustalenia tożsamości tych osób lub powzięcia wiarygodnej informacji, że:

1) czynu stanowiącego podstawę ich uzyskania nie popełniono albo brak jest danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie jego popełnienia;

2) zdarzenie lub okoliczność, w związku z którymi zostały uzyskane, nie ma znamion czynu zabronionego;

3) osoba, której dotyczą, została uniewinniona prawomocnym wyrokiem sądu lub nastąpiło zatarcie skazania;

4) osoba, której dotyczą, zmarła.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.[Wymaz ze śluzówki policzków] 1. Wymaz ze śluzówki policzków od osób podejrzanych lub podejrzanych o popełnienie przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego, osób o nieustalonej tożsamości lub osób usiłujących ukryć swoją tożsamość pobiera się przy użyciu przeznaczonych do tego celu pakietów kryminalistycznych, oznakowanych indywidualnym kodem kreskowym.

2. Czynności, o których mowa w ust. 1, wykonują żołnierze Żandarmerii Wojskowej przeszkoleni w tym zakresie.

3. Z pobrania wymazu ze śluzówki policzków, o którym mowa w ust. 1, sporządza się protokół. W protokole zamieszcza się:

1) znak sprawy oraz nazwę jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej, w której jest prowadzone postępowanie;

2) podstawę prawną dokonanych czynności;

3) miejsce, datę i czas rozpoczęcia czynności oraz datę i czas zakończenia czynności;

4) dane osób podejrzanych albo podejrzanych o popełnienie przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego albo osób o nieustalonej tożsamości lub usiłujących ukryć swoją tożsamość;

5) rysopis osoby, o której mowa w pkt 4, w przypadku gdy nie posiada ona dokumentu tożsamości;

6) imię i nazwisko oraz stopień wojskowy i nazwę jednostki wojskowej żołnierza Żandarmerii Wojskowej dokonującego czynności;

7) dane osobowe osób uczestniczących w czynnościach oraz charakter ich uczestnictwa;

8) informację o fakcie i rodzaju zastosowania środków przymusu bezpośredniego;

9) kod kreskowy, jakim został oznaczony pakiet kryminalistyczny, oraz informacje dotyczące sposobu zapakowania próbki;

10) miejsce na omówienie skreśleń i poprawek;

11) miejsce na uwagi i oświadczenia dotyczące treści protokołu;

12) miejsce na informację o załącznikach;

13) podpisy żołnierza Żandarmerii Wojskowej pobierającego próbki oraz osoby, od której pobrano próbkę;

14) podpis osoby, od której pobrano próbkę, pod oświadczeniem o braku uwag do sposobu przeprowadzenia czynności;

15) podpisy osób uczestniczących w czynnościach.

4. Fakt pobrania danych dotyczących kodu genetycznego osób określonych w ust. 1 rejestruje się w centralnych zbiorach danych, o których mowa w § 12 pkt 1.

5. Wzór protokołu z pobrania wymazu ze śluzówki policzków od osoby podejrzanej albo podejrzanego o popełnienie przestępstwa ściganego z oskarżenia publicznego albo osoby o nieustalonej tożsamości lub osoby usiłującej ukryć swoją tożsamość jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.[Analiza kwasu deoksyrybonukleinowego (DNA)] 1. Informacje o wynikach analizy kwasu deoksyrybonukleinowego (DNA) oraz dane osobowe dotyczące osób podejrzanych lub podejrzanych o popełnienie przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego, osób o nieustalonej tożsamości lub osób usiłujących ukryć swoją tożsamość przekazuje się Komendantowi Głównemu Policji.

2. W celu rejestracji w zbiorze danych DNA, o którym mowa w art. 21a ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji, żołnierz Żandarmerii Wojskowej prowadzący postępowanie przygotowawcze przekazuje:

1) zarządzenie polecające rejestrację;

2) kartę rejestracyjną próbki biologicznej oraz pakiet kryminalistyczny.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.[Niezidentyfikowane ślady nieznanych sprawców przestępstw] Niezidentyfikowane ślady nieznanych sprawców przestępstw ujawnione w toku czynności procesowych rejestruje się w zbiorze danych DNA, o którym mowa w art. 21a ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11.[Pobieranie obrazów i odcisków linii papilarnych, wymazów ze śluzówki policzków od żołnierzy i pracowników Żandarmerii Wojskowej] W celach, o których mowa w art. 29 ust. 16 ustawy, od żołnierzy i pracowników Żandarmerii Wojskowej pobiera się:

1) obrazy linii papilarnych – za pomocą urządzenia do elektronicznego daktyloskopowania;

2) odciski linii papilarnych – za pomocą karty daktyloskopijnej;

3) wymazy ze śluzówki policzków – za pomocą pakietu kryminalistycznego, oznakowanego indywidualnym kodem kreskowym.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12.[Przetwarzanie danych osobowych] Dane osobowe osób podejrzanych, podejrzanych o popełnienie przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego, osób o nieustalonej tożsamości lub usiłujących ukryć swoją tożsamość przetwarza się w:

1) centralnych zbiorach danych – przeznaczonych do przetwarzania danych niezbędnych do realizacji zadań Żandarmerii Wojskowej na obszarze całego kraju,

2) lokalnych zbiorach danych – przeznaczonych do przetwarzania danych niezbędnych do realizacji zadań Żandarmerii Wojskowej w zakresie właściwości rzeczowej poszczególnych jednostek organizacyjnych Żandarmerii Wojskowej lub komórek organizacyjnych Komendy Głównej Żandarmerii Woskowej

– prowadzonych w systemach teleinformatycznych lub w formie drukowanych albo sporządzanych ręcznie wykazów, rejestrów, repertoriów, albumów, ksiąg lub innych dokumentów ewidencyjnych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 13.[Żołnierze i pracownicy uprawnieni do przetwarzania danych osobowych] Dane osobowe przetwarzają wyłącznie żołnierze i pracownicy Żandarmerii Wojskowej przeszkoleni:

1) w zakresie centralnych zbiorów danych – upoważnieni przez Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej;

2) w zakresie lokalnych zbiorów danych – upoważnieni przez właściwego Komendanta Oddziału Żandarmerii Wojskowej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 14.[Bezpieczeńswo przetwarzania danych osobowych] Dane osobowe przetwarza się w systemach teleinformatycznych, wyposażonych w mechanizmy uwierzytelniające użytkownika oraz zabezpieczające przed dostępem nieuprawnionych osób.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 15.[Usuwanie danych osobowych zgromadzonych w zbiorach danych] Dane osobowe zgromadzone w zbiorach danych usuwa się w sposób uniemożliwiający odtworzenie usuniętych danych:

1) za pomocą technik programowych;

2) przez zniszczenie nośników zawierających dane osobowe, jeżeli ich usunięcie w sposób określony w pkt 1 nie jest możliwe.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 16.[Weryfikacja danych zgromadzonych w celu wykrywania przestępstw i przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego pod kątem ich dalszego przetwarzania] Przy weryfikacji danych zgromadzonych w celu wykrywania przestępstw i przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego pod kątem ich dalszego przetwarzania uwzględnia się:

1) rodzaj i charakter popełnionego czynu zabronionego;

2) rodzaj i charakter naruszonego dobra chronionego prawem;

3) formy sprawstwa i umyślności popełnienia czynu zabronionego;

4) postaci zamiaru i skutki czynu, w tym rodzaj i rozmiar wyrządzonej lub grożącej szkody;

5) zagrożenie sankcją karną;

6) liczbę popełnionych czynów zabronionych;

7) czas, który upłynął od momentu wprowadzenia danych do zbioru danych do momentu dokonywania oceny;

8) inne informacje zgromadzone o osobie;

9) podstawy uzyskania, pobrania lub zgromadzenia danych oraz ich prawdziwość;

10) aktualność przesłanek legalności oraz niezbędności dalszego przetwarzania danych do wykonania zadań ustawowych Żandarmerii Wojskowej;

11) upływ terminów przewidzianych do archiwizacji akt prowadzonych spraw;

12) przedawnienie karalności czynu będącego podstawą zgromadzenia danych;

13) ustanie okoliczności albo ziszczenie się celu uzasadniającego wprowadzenie danych do zbioru danych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 17.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.2)

Minister Obrony Narodowej: wz. T. Zdzikot


1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2019 r. poz. 125, 1091, 1556, 1608, 1635, 1726 i 2020.

2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 27 grudnia 2001 r. w sprawie sposobu gromadzenia odcisków linii papilarnych, zdjęć oraz danych osobowych przez Żandarmerię Wojskową (Dz. U. poz. 1859), które traci moc na podstawie art. 105 pkt 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2018 r. o ochronie danych osobowych przetwarzanych w związku z zapobieganiem i zwalczaniem przestępczości (Dz. U. z 2019 r. poz. 125).

Załączniki do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej
z dnia 8 stycznia 2020 r. (poz. 87)

Załącznik nr 1

WZÓR – KARTA ALBUMOWA

infoRgrafika

Załącznik nr 2

WZÓR – PROTOKÓŁ Z POBRANIA WYMAZU ZE ŚLUZÓWKI POLICZKÓW OD OSOBY PODEJRZANEJ ALBO PODEJRZANEGO O POPEŁNIENIE PRZESTĘPSTWA ŚCIGANEGO Z OSKARŻENIA PUBLICZNEGO ALBO OSOBY O NIEUSTALONEJ TOŻSAMOŚCI LUB OSOBY USIŁUJĄCEJ UKRYĆ SWOJĄ TOŻSAMOŚĆ

infoRgrafika

infoRgrafika

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00