Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2020-01-02 do 2021-11-11
Wersja archiwalna od 2020-01-02 do 2021-11-11
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 31 grudnia 2019 r.
w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Służbie Celno-Skarbowej
Na podstawie art. 153 ust. 6 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2019 r. poz. 768, 730, 1520, 1556, 2200 i 2550) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres przedmiotowy] Rozporządzenie określa:
1) szczegółowy zakres informacji o postępowaniu kwalifikacyjnym do służby w Służbie Celno-Skarbowej, zwanym dalej „postępowaniem”, oraz sposób podawania ich do wiadomości;
2) kryteria i szczegółowy tryb postępowania oraz zakres tematyczny testu wiedzy;
3) zakres testu sprawności fizycznej;
4) wzór kwestionariusza osobowego.
§ 2.[Informacja o postępowaniu poprzedzająca postępowanie] 1. Informacja o postępowaniu poprzedzająca postępowanie, zwana dalej „informacją”, wskazuje:
1) liczbę wolnych etatów w Służbie Celno-Skarbowej, w tym informację o możliwości zwiększenia liczby etatów w przypadku powstania wakatu w okresie od dnia ukazania się informacji do dnia poprzedzającego test wiedzy;
2) jednostkę organizacyjną Krajowej Administracji Skarbowej, do której jest prowadzone postępowanie;
3) kwalifikacje zawodowe wymagane oraz dodatkowe;
4) wymagane kryteria do pełnienia służby w Służbie Celno-Skarbowej określone w art. 151 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej, zwanej dalej „ustawą”;
5) wykaz dokumentów, które należy złożyć, w tym kwestionariusz osobowy, którego wzór określa załącznik nr 1 do rozporządzenia;
6) termin i miejsce składania dokumentów, o których mowa w pkt 5.
2. Informacja jest podawana do publicznej wiadomości przez zamieszczenie jej w miejscu powszechnie dostępnym w siedzibie jednostki organizacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej, do której jest prowadzone postępowanie, oraz w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej odpowiednio ministra właściwego do spraw finansów publicznych albo dyrektora izby administracji skarbowej.
3. Termin składania dokumentów, o których mowa w ust. 1 pkt 5, nie może być krótszy niż 7 dni od dnia zamieszczenia informacji w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej odpowiednio ministra właściwego do spraw finansów publicznych albo dyrektora izby administracji skarbowej.
§ 3.[Termin przeprowadzenia testu wiedzy] 1. Termin przeprowadzenia testu wiedzy w ramach prowadzonego postępowania określa Centralny zespół do spraw postępowania kwalifikacyjnego do służby w Służbie Celno-Skarbowej, zwany dalej „zespołem centralnym”.
2. Zespół centralny powołuje Szef Krajowej Administracji Skarbowej, na okres 5 lat, spośród funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej oraz osób zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych Krajowej Administracji Skarbowej. W skład zespołu wchodzi co najmniej 5 członków, których wiedza i doświadczenie zawodowe dają rękojmię prawidłowego wykonywania zadań, w tym odpowiednio osoba posiadająca kwalifikacje do prawidłowego przeprowadzenia testu sprawności fizycznej i testu psychologicznego.
3. W postępowaniu stosuje się jednolite formularze dokumentujące przebieg postępowania.
4. Test, o którym mowa w art. 153 ust. 1 pkt 2 ustawy, i formularze, o których mowa w ust. 3, opracowuje zespół centralny.
5. Test, o którym mowa w art. 153 ust. 1 pkt 4 ustawy, jest wybierany przez zespół centralny.
6. Testy, o których mowa w art. 153 ust. 1 pkt 2 i 4 ustawy, zatwierdza Szef Krajowej Administracji Skarbowej.
§ 4.[Wyznaczenie osób do przeprowadzania postępowań] 1. Do przeprowadzania postępowań kierownik jednostki organizacyjnej wyznacza, na okres 3 lat, co najmniej 12 osób, spośród funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej oraz osób zatrudnionych w danej jednostce organizacyjnej, których wiedza i doświadczenie zawodowe dają rękojmię prawidłowego prowadzenia postępowań.
2. Do przeprowadzenia postępowania kierownik jednostki organizacyjnej wyznacza każdorazowo 4-osobowy zespół, w tym przewodniczącego, spośród osób, o których mowa w ust. 1.
3. Do przeprowadzenia testu sprawności fizycznej kierownik jednostki organizacyjnej wyznacza co najmniej 3-osobowy zespół, spośród funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej oraz osób zatrudnionych w danej jednostce organizacyjnej, niebędących członkami zespołu, o którym mowa w ust. 1, których wiedza i doświadczenie zawodowe dają rękojmię prawidłowego przeprowadzenia testu sprawności fizycznej.
4. Test psychologiczny przeprowadza osoba, która ukończyła studia jednolite magisterskie na kierunku psychologii, posiada tytuł zawodowy magistra na kierunku studiów związanych z kształceniem w zakresie psychologii oraz co najmniej roczny staż pracy w zawodzie psychologa, zwana dalej „psychologiem”, będąca członkiem zespołu, o którym mowa w ust. 2. Do przeprowadzenia testu psychologicznego kierownik jednostki organizacyjnej może wyznaczyć psychologa niebędącego członkiem zespołu, o którym mowa w ust. 2.
5. Kierownik jednostki organizacyjnej zapewnia przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej z udziałem psychologa. W przypadku braku psychologa wśród członków zespołu, o którym mowa w ust. 2, kierownik jednostki organizacyjnej wyznacza do przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej psychologa niebędącego członkiem tego zespołu.
6. Kierownik jednostki organizacyjnej może zwrócić się o udzielenie pomocy w przeprowadzeniu testu psychologicznego oraz rozmowy kwalifikacyjnej do kierownika innej jednostki organizacyjnej. Sposób oraz zakres udzielenia pomocy kierownicy jednostek organizacyjnych uzgadniają w zależności od potrzeb i możliwości w zakresie zasobów kadrowych i organizacyjnych, którymi dysponuje kierownik jednostki organizacyjnej.
7. Przewodniczący zespołu, o którym mowa w ust. 2, może dodatkowo wyznaczyć osoby niebędące członkami zespołu do dokonania określonych czynności techniczno-obsługowych w trakcie przeprowadzania postępowania.
§ 5.[Negatywna przesłanka dopuszczenia do postępowania] 1. Do postępowania nie może przystąpić kandydat do służby w Służbie Celno-Skarbowej, zwany dalej „kandydatem”, który w poprzednim postępowaniu z testu psychologicznego nie uzyskał wyniku pozytywnego, jeżeli od dnia przeprowadzenia testu psychologicznego do dnia, w którym upływa termin składania dokumentów, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 6, nie upłynęło 12 miesięcy.
2. Do postępowania nie może przystąpić kandydat, który w poprzednim postępowaniu z testu kompetencyjnego nie uzyskał wyniku pozytywnego, jeżeli od dnia przeprowadzenia testu kompetencyjnego do dnia, w którym upływa termin składania dokumentów, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 6, nie upłynęło 12 miesięcy.
§ 6.[Zakończenie postępowania wobec kandydata] Kierownik jednostki organizacyjnej kończy postępowanie wobec kandydata w każdym czasie, w przypadku niespełnienia przez kandydata wymogów określonych w art. 151 ustawy. Przepisy § 7 ust. 2 pkt 2 i ust. 3 stosuje się.
§ 7.[Numer ewidencyjny] 1. Kandydatowi spełniającemu wymagania formalne jest przydzielany numer ewidencyjny.
2. Kandydata zawiadamia się w formie pisemnej w postaci papierowej o:
1) miejscu i terminie oraz wynikach kolejnych etapów postępowania;
2) zakończeniu wobec niego postępowania.
3. Zawiadomienie może być wysłane kandydatowi za pomocą środków komunikacji elektronicznej, jeżeli kandydat uprzednio wyraził na to pisemną zgodę, podając adres elektroniczny, na który zawiadomienie powinno być wysłane.
§ 8.[Wniosek o dokonanie sprawdzenia] 1. W toku całego postępowania przewodniczący zespołu, o którym mowa w § 4 ust. 2, wnioskuje do właściwych jednostek i komórek organizacyjnych o dokonanie sprawdzenia w ewidencjach, rejestrach i kartotekach prawdziwości danych zawartych w kwestionariuszu osobowym kandydata.
2. W przypadku stwierdzenia zatajenia lub podania nieprawdziwych danych przez kandydata następuje wobec niego zakończenie postępowania. Przepisy § 7 ust. 2 pkt 2 i ust. 3 stosuje się.
§ 9.[Test wiedzy] 1. Test wiedzy obejmuje wybrane zagadnienia z zakresu organizacji i funkcjonowania administracji publicznej, w tym Krajowej Administracji Skarbowej, członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej oraz aktualnych zagadnień politycznych oraz społeczno-gospodarczych.
2. Test wiedzy trwa 30 minut i zawiera 30 pytań.
3. Na każde pytanie testowe możliwa jest tylko jedna poprawna odpowiedź, za którą otrzymuje się 1 punkt. W przypadku braku odpowiedzi lub niepoprawnej odpowiedzi otrzymuje się 0 punktów.
§ 10.[Przeprowadzanie testu wiedzy] 1. Test wiedzy przeprowadza się w wydzielonych pomieszczeniach, pod nadzorem co najmniej jednego członka zespołu, o którym mowa w § 4 ust. 2, wyznaczonego przez przewodniczącego zespołu.
2. Przed rozpoczęciem testu wiedzy sprawdza się tożsamość kandydatów oraz informuje ich o warunkach organizacyjnych i zasadach oceniania testu wiedzy.
3. Kandydat otrzymuje arkusze testu w postaci papierowej opatrzone pieczęcią jednostki organizacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej, do której jest prowadzone postępowanie. Uwzględnia się wyłącznie odpowiedzi udzielone na arkuszach opatrzonych pieczęcią jednostki organizacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej, do której jest prowadzone postępowanie.
4. Z udziału w teście wiedzy wyklucza się kandydata, który w trakcie jego przeprowadzania porozumiewał się z innymi kandydatami, posługiwał się arkuszami innymi niż określone w ust. 3, korzystał z urządzeń służących do przechowywania, przekazywania lub odbierania informacji, zakłócał przebieg testu wiedzy lub opuścił pomieszczenie, w którym przeprowadza się test wiedzy, wraz z otrzymanymi arkuszami testu. Kierownik jednostki organizacyjnej kończy postępowanie wobec kandydata, który został wykluczony z udziału w teście wiedzy. Przepisy § 7 ust. 2 pkt 2 i ust. 3 stosuje się.
5. W wyjątkowych przypadkach członek zespołu może wyrazić zgodę na opuszczenie przez kandydata pomieszczenia, w którym jest przeprowadzany test wiedzy. Na czas nieobecności kandydat przekazuje członkowi zespołu posiadane arkusze testu.
§ 11.[Test sprawności fizycznej] 1. Do testu sprawności fizycznej przystępują kandydaci, którzy z testu wiedzy uzyskali co najmniej 16 punktów.
2. W uzasadnionych przypadkach kierownik jednostki organizacyjnej może na jeden wolny etat kwalifikować pięciu kandydatów, którzy uzyskali kolejno największą liczbę punktów. W przypadku gdy piąty i kolejny kandydat uzyska taką samą liczbę punktów z testu wiedzy, do testu sprawności fizycznej przystępują wszyscy kandydaci, którzy uzyskali tę lub większą liczbę punktów z testu wiedzy.
§ 12.[Zaświadczenie lekarskie] 1. Przed przystąpieniem do testu sprawności fizycznej kandydat przedstawia zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do udziału w teście sprawności fizycznej, wystawione nie wcześniej niż 30 dni przed dniem przystąpienia do tego testu.
2. Zakres testu sprawności fizycznej oraz sposób oceny jego wyników określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3. Kandydat wykonuje test sprawności fizycznej w stroju sportowym. Przepis § 10 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
4. Kandydaci, którzy z testu sprawności fizycznej uzyskali co najmniej po 3 punkty z każdego ćwiczenia, przystępują do testu psychologicznego.
§ 13.[Test psychologiczny] 1. Przy ustalaniu wyniku z testu psychologicznego uwzględnia się predyspozycje intelektualne i osobowościowo-temperamentalne kandydatów.
2. Do przeprowadzenia testu psychologicznego stosuje się § 10 ust. 2–5.
3. W przypadku gdy w poprzednim postępowaniu kandydat uzyskał z testu psychologicznego wynik pozytywny, kandydat nie przystępuje do testu, a wynik ten zalicza się na poczet danego postępowania, jeżeli od dnia przeprowadzenia testu psychologicznego do dnia, w którym upływa termin składania dokumentów, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 6, nie upłynęło 12 miesięcy.
§ 14.[Przystąpienie do testu kompetencyjnego] Kandydat, który uzyskał z testu psychologicznego wynik pozytywny, przystępuje do testu kompetencyjnego.
§ 15.[Test kompetencyjny] 1. Podczas testu kompetencyjnego jest dokonywana ocena kompetencji kandydata. Wykaz kompetencji stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
2. Test kompetencyjny jest przeprowadzany w formie pisemnej, w postaci elektronicznej. Przepisy § 10 ust. 1, 2, 4 i 5 stosuje się odpowiednio.
3. W przypadku gdy w poprzednim postępowaniu kandydat uzyskał z testu kompetencyjnego wynik pozytywny, kandydat nie przystępuje do testu, a wynik ten zalicza się na poczet danego postępowania, jeżeli od dnia przeprowadzenia testu kompetencyjnego do dnia, w którym upływa termin składania dokumentów, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 6, nie upłynęło 12 miesięcy.
4. Kandydat, który z testu kompetencyjnego uzyskał wynik pozytywny, przystępuje do rozmowy kwalifikacyjnej.
5. W przypadku kandydata do służby w Służbie Celno-Skarbowej w komórce, w której są wykonywane czynności określone w art. 113–117, art. 118 ust. 1–17, art. 119 ust. 1–10, art. 120 ust. 1–6, art. 122–126, art. 127 ust. 1–5, art. 127a ust. 1, 2 i 6–12, art. 128 ust. 1, art. 131 ust. 1, 2 i 5 i art. 133 ustawy, przed przystąpieniem do rozmowy kwalifikacyjnej, kandydat, który z testu kompetencyjnego uzyskał wynik pozytywny, jest kierowany na badanie psychofizjologiczne.
6. Kandydat, o którym mowa w ust. 5, który otrzymał pozytywną opinię w wyniku badania psychofizjologicznego, przystępuje do rozmowy kwalifikacyjnej.
§ 16.[Rozmowa kwalifikacyjna] 1. Rozmowę kwalifikacyjną przeprowadza zespół, o którym mowa w § 4 ust. 2, oraz osoba, o której mowa w § 4 ust. 5, po zapoznaniu się z informacjami o kandydacie i uzyskanymi przez niego wynikami poprzednich etapów postępowania.
2. Przy wystawianiu oceny z rozmowy kwalifikacyjnej uwzględnia się:
1) umiejętność komunikowania się;
2) motywację do podjęcia służby w Służbie Celno-Skarbowej;
3) umiejętność funkcjonowania w warunkach stresu i pod presją czasu.
3. Ocena kandydata w zakresie kryteriów, o których mowa w ust. 2, sporządzana jest przez każdego z członków zespołu oraz osobę, o której mowa w § 4 ust. 5.
4. Za każde kryterium może być przyznane od 1 do 3 punktów, gdzie:
1) 1 punkt oznacza niski poziom spełniania kryterium;
2) 2 punkty oznaczają średni poziom spełniania kryterium;
3) 3 punkty oznaczają wysoki poziom spełniania kryterium.
5. Liczbę punktów z rozmowy kwalifikacyjnej uzyskanych przez kandydata wylicza się poprzez:
1) zsumowanie punktów przyznanych przez poszczególnych członków zespołu oraz osobę, o której mowa w § 4 ust. 5;
2) podzielenie sumy punktów, o których mowa w pkt 1, przez liczbę osób dokonujących oceny kandydata.
6. Zespół, o którym mowa w § 4 ust. 2, sporządza i przedstawia kierownikowi jednostki organizacyjnej listę kandydatów, którzy uzyskali z rozmowy kwalifikacyjnej co najmniej 4,5 punktu, wraz z wynikami poszczególnych etapów postępowania oraz informacją o posiadaniu kwalifikacji dodatkowych, jeżeli zostały podane w informacji, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 3.
§ 17.[Wybór kandydata] 1. Spośród kandydatów wskazanych na liście, o której mowa w § 16 ust. 6, kierownik jednostki organizacyjnej wybiera kandydata, uwzględniając jego kwalifikacje oraz aktualnie wolne etaty i potrzeby kadrowe jednostki organizacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej, do której jest prowadzone postępowanie, i kieruje kandydata do komisji lekarskiej podległej ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, o której mowa w art. 207 ust. 1 ustawy, w celu ustalenia zdolności fizycznej i psychicznej do służby w Służbie Celno-Skarbowej.
2. Do służby w Służbie Celno-Skarbowej przyjmowani są kandydaci, którzy uzyskali orzeczenie o fizycznej i psychicznej zdolności do służby w Służbie Celno-Skarbowej.
§ 18.[Wybór kandydata spośród pozostałych kandydatów z listy] W przypadku:
1) rezygnacji kandydata, który uzyskał orzeczenie o fizycznej i psychicznej zdolności do służby w Służbie Celno-Skarbowej,
2) gdy kandydat, który uzyskał orzeczenie o fizycznej i psychicznej zdolności do służby w Służbie Celno-Skarbowej, nie spełnia wymogów określonych w art. 151 ustawy,
3) zwolnienia ze służby funkcjonariusza w okresie 12 miesięcy od dnia przyjęcia do służby w Służbie Celno-Skarbowej
– kierownik jednostki organizacyjnej może wybrać kandydata spośród pozostałych kandydatów z listy, o której mowa w § 16 ust. 6; przepisy § 17 stosuje się odpowiednio.
§ 19.[Ponowne ubieganie się o przyjęcie do służby] Jeżeli kandydat, który został wskazany na liście, o której mowa w § 16 ust. 6, ubiega się ponownie, w terminie 12 miesięcy od dnia poinformowania kandydata o wyniku rozmowy kwalifikacyjnej, o przyjęcie do służby w Służbie Celno-Skarbowej w tej samej jednostce organizacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej, to nie bierze udziału w etapach postępowania, o których mowa w art. 153 ust. 1 pkt 1–5 ustawy, z wyjątkiem złożenia kwestionariusza osobowego.
§ 20.[Niszczenie dokumentów] 1. Dokumenty, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 5, złożone przez kandydata, który nie został wskazany na liście, o której mowa w § 16 ust. 6, z powodu zakończenia wobec niego postępowania, są niszczone po upływie trzech miesięcy od dnia zawiadomienia kandydata o zakończeniu postępowania.
2. Dokumenty, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 5, złożone przez kandydata, który został wskazany na liście, o której mowa w § 16 ust. 6, i który nie został przyjęty do służby w Służbie Celno-Skarbowej, są niszczone po upływie dwóch lat od dnia zawiadomienia kandydata o wyniku rozmowy kwalifikacyjnej.
§ 21.[Termin na powołanie zespołu centralnego] Szef Krajowej Administracji Skarbowej powołuje zespół centralny w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
§ 22.[Przepis przejściowy] Osoby wyznaczone na podstawie dotychczasowych przepisów przez kierownika jednostki organizacyjnej do przeprowadzania postępowań uznaje się za wyznaczone do przeprowadzania tych postępowań na podstawie przepisów rozporządzenia do dnia upływu okresu, na który zostały wyznaczone.
§ 23.[Stosowanie przepisów dotychczasowych] 1. Do postępowań wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.
2. Wyniki testów psychologicznych i testów kompetencyjnych przeprowadzonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia zachowują ważność po dniu wejścia w życie rozporządzenia, jeżeli od dnia przeprowadzenia testu psychologicznego albo testu kompetencyjnego do dnia, w którym upływa termin składania dokumentów, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 6, nie upłynęło 12 miesięcy.
3. Przepis § 19 stosuje się odpowiednio do listy kandydatów sporządzonej na podstawie przepisów dotychczasowych.
§ 24.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 2 stycznia 2020 r.2)
Minister Finansów: wz. L. Skiba
1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 2265).
2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 23 lutego 2018 r. w sprawie informacji o wolnych stanowiskach służbowych w Służbie Celno-Skarbowej oraz postępowania kwalifikacyjnego do Służby Celno-Skarbowej (Dz. U. poz. 449), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, zgodnie z art. 37 pkt 3 ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2354).
Załączniki do rozporządzenia Ministra Finansów
z dnia 31 grudnia 2019 r. (poz. 2)
Załącznik nr 1
WZÓR – KWESTIONARIUSZ OSOBOWY
Załącznik nr 2
ZAKRES TESTU SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ DLA KANDYDATÓW DO SŁUŻBY W SŁUŻBIE CELNO-SKARBOWEJ ORAZ SPOSÓB OCENY JEGO WYNIKÓW
Rodzaje ćwiczeń dla kandydatów do służby w Służbie Celno-Skarbowej, normy i wymogi ich spełnienia
1. Opis ćwiczeń:
1) SIŁA MIĘŚNI RAMION: UGINANIE RAMION W PODPORZE LEŻĄC PRZODEM
Miejsce: hala sportowa/sala gimnastyczna lub stadion/boisko.
Ocena: liczba prawidłowo wykonanych powtórzeń.
Sposób wykonania: Z podporu, leżąc przodem (kobiety z oparciem kolan o podłoże), ćwiczący (na sygnał prowadzącego) ugina ręce w stawach łokciowych i barkowych tak, aby znalazły się co najmniej na wysokości łokci (tułów wyprostowany), po czym dokonuje wyprostu, aż do uzyskania pozycji wyjściowej (pełny wyprost w stawach łokciowych). Oceniający głośno wymienia kolejno liczbę prawidłowo wykonanych powtórzeń. Jeżeli kandydat nie wykona ćwiczenia zgodnie z opisem, oceniający powtarza ostatnią liczbę zaliczonych ugięć ramion. W trakcie ćwiczenia nie wolno wykonywać przerw odpoczynkowych.
2) SIŁA MIĘŚNI BRZUCHA: SKŁONY TUŁOWIA W PRZÓD Z LEŻENIA TYŁEM
Miejsce: hala sportowa/sala gimnastyczna lub stadion/boisko.
Sprzęt: materac, stoper.
Ocena: liczba poprawnych skłonów wykonanych w czasie 30 sek.
Sposób wykonania: Ćwiczenie wykonywane jest przy pomocy partnera lub drabinek gimnastycznych. W leżeniu na materacu na plecach, nogi ugięte w kolanach pod kątem około 90 stopni, stopy równolegle do siebie w odległości około 30 cm, ręce splecione palcami i ułożone z tyłu na głowie. Partner klęka przy stopach leżącego i przyciska je tak, aby całą podeszwą dotykały do materaca, lub stopy oparte o dolny szczebel drabinek gimnastycznych. Leżący na sygnał wykonuje skłon tułowia w przód, dotyka łokciami kolan i natychmiast powraca do leżenia tak, aby umożliwić splecionym palcom kontakt z podłożem, i ponownie wykonuje skłon. Oceniający głośno wymienia kolejno liczbę prawidłowo wykonanych powtórzeń. Jeżeli kandydat nie wykona ćwiczenia zgodnie z opisem, oceniający powtarza ostatnią liczbę zaliczonych skłonów. W trakcie wykonywania ćwiczenia nie wolno unosić bioder.
3) WYTRZYMAŁOŚĆ: BIEG 600 m – KOBIETY, 1000 m – MĘŻCZYŹNI
Miejsce: ćwiczenie najlepiej przeprowadzić na bieżni lekkoatletycznej. Jeżeli nie ma możliwości korzystania z bieżni, bieg można wykonać na równym, twardym podłożu. Trasa powinna być płaska i w dobrym stanie. Wskazane jest wówczas wytyczenie zamkniętego toru o odpowiedniej długości.
Sprzęt: stoper, taśma miernicza.
Ocena: wynik próby stanowi uzyskany przez ćwiczącego czas z dokładnością do 1 sek.
Sposób wykonania: Ćwiczący staje w dowolnej pozycji w odległości około 1m od linii startu. Na komendę „na miejsca” przyjmuje pozycję startową wysoką przed linią startu. Na komendę „start” lub sygnał dźwiękowy ćwiczący rozpoczyna bieg po wyznaczonej trasie i pokonuje dystans w jak najkrótszym czasie. Próbę wykonuje się jeden raz.
2. Tabele norm sprawnościowych kandydatów do służby w Służbie Celno-Skarbowej
KOBIETY
Lp. | Nazwa ćwiczenia | Grupa wiekowa | Jednostki miary | Liczba punktów uzyskanych za określoną liczbę powtórzeń oraz czas biegu | ||
5 | 4 | 3 | ||||
1 | Uginanie ramion w podporze leżąc przodem (kolana oparte o podłoże) | do 30 lat | powtórzenia | 11 | 7 | 4 |
powyżej 30 do 40 lat | powtórzenia | 9 | 5 | 3 | ||
powyżej 40 lat | powtórzenia | 6 | 4 | 2 | ||
2 | Skłony tułowia w przód z leżenia tyłem w ciągu 30 sek. | do 30 lat | powtórzenia | 16 | 13 | 10 |
powyżej 30 do 40 lat | powtórzenia | 14 | 11 | 8 | ||
powyżej 40 lat | powtórzenia | 12 | 9 | 6 | ||
3 | Bieg na 600 m | do 30 lat | minuty | 3,15 | 3,30 | 3,45 |
powyżej 30 do 40 lat | minuty | 3,25 | 3,40 | 3,55 | ||
powyżej 40 lat | minuty | 3,35 | 3,50 | 4,05 |
MĘŻCZYŹNI
Lp. | Nazwa ćwiczenia | Grupa wiekowa | Jednostki miary | Liczba punktów uzyskanych za określoną liczbę powtórzeń oraz czas biegu | ||
5 | 4 | 3 | ||||
1 | Uginanie ramion w podporze leżąc przodem | do 30 lat | powtórzenia | 26 | 22 | 19 |
powyżej 30 do 40 lat | powtórzenia | 22 | 18 | 14 | ||
powyżej 40 lat | powtórzenia | 17 | 12 | 8 | ||
2 | Skłony tułowia w przód z leżenia tyłem w ciągu 30 sek. | do 30 lat | powtórzenia | 25 | 21 | 15 |
powyżej 30 do 40 lat | powtórzenia | 23 | 17 | 13 | ||
powyżej 40 lat | powtórzenia | 19 | 13 | 9 | ||
3 | Bieg na 1000 m | do 30 lat | minuty | 4,30 | 4,45 | 5,05 |
powyżej 30 do 40 lat | minuty | 4,50 | 5,05 | 5,20 | ||
powyżej 40 lat | minuty | 5,05 | 5,20 | 5,40 |
3. Sposób oceny wyników testu sprawności fizycznej kandydatów do służby w Służbie Celno-Skarbowej
Liczbę uzyskanych przez kandydata do służby w Służbie Celno-Skarbowej punktów z testu sprawności fizycznej stanowi suma punktów uzyskanych z trzech wykonanych ćwiczeń. W przypadku wykonania przez kandydata ćwiczenia na poziomie niższym niż 3 punkty lub rezygnacji z wykonania ćwiczenia, kandydat otrzymuje 0 punktów. Maksymalna możliwa do uzyskania liczba punktów za wykonanie trzech ćwiczeń wynosi 15.
Załącznik nr 3
WYKAZ KOMPETENCJI KANDYDATA NIEZBĘDNYCH DO PEŁNIENIA SŁUŻBY W SŁUŻBIE CELNO-SKARBOWEJ |
1) gotowość do uczenia się |
2) orientacja na klienta |
3) orientacja na osiąganie celów organizacji |
4) odpowiedzialność |
5) etyka zawodowa |
6) gotowość do zmian |