Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 2413
Wersja archiwalna od 2019-12-16 do 2024-05-21
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 2413
Wersja archiwalna od 2019-12-16 do 2024-05-21
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW

z dnia 11 grudnia 2019 r.

w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do spraw praw człowieka

Na podstawie art. 10 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2019 r. poz. 1171) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.[Ustanowienie Pełnomocnika] 1. Ustanawia się Pełnomocnika Rządu do spraw praw człowieka, zwanego dalej „Pełnomocnikiem”.

2. Pełnomocnikiem jest sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Zadania Pełnomocnika] 1. Do zadań Pełnomocnika należy:

1) wnoszenie, za zgodą Prezesa Rady Ministrów, opracowanych przez Pełnomocnika projektów dokumentów rządowych, do rozpatrzenia przez Radę Ministrów, zmierzających do zapewnienia zgodnego z aktualnymi standardami międzynarodowymi poziomu ochrony praw człowieka;

2) analizowanie na wniosek innych organów, w tym Ministra Spraw Zagranicznych lub z urzędu, spraw dotyczących zarzutów naruszenia praw człowieka przez polski wymiar sprawiedliwości oraz inne organy władzy publicznej;

3) działanie na rzecz wprowadzenia i poprawy funkcjonowania krajowych środków odwoławczych dla osób, których prawa i wolności zostały naruszone;

4) monitorowanie i analizowanie orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i innych organów międzynarodowych działających na podstawie ratyfikowanych przez Polskę umów międzynarodowych w dziedzinie praw człowieka, a także zaleceń wobec Polski kierowanych przez międzynarodowe organy monitorujące przestrzeganie praw człowieka w zakresie ich wpływu na obowiązujące akty prawne;

5) przedstawianie opinii na temat zgodności projektów ustaw i innych aktów prawnych z Konwencją o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, sporządzoną w Rzymie dnia 4 listopada 1950 r. (Dz. U. z 1993 r. poz. 284, z późn. zm.), będących przedmiotem uzgodnień lub rozpatrywanych przez Radę Ministrów;

6) inicjowanie w zakresie właściwości Ministra Sprawiedliwości lub proponowanie innym właściwym podmiotom działań szkoleniowych dotyczących ochrony praw człowieka dla sądów i innych organów władzy publicznej;

7) współpraca w ramach działań związanych z przygotowywaniem sprawozdań i komentarzy Rządu Rzeczypospolitej Polskiej dotyczących realizacji umów międzynarodowych i zaleceń międzynarodowych organów monitoringowych z zakresu ochrony praw człowieka;

8) współpraca z Europejską Komisją na rzecz Demokracji przez Prawo (Komisją Wenecką) w zakresie funkcjonowania instytucji ochrony praw człowieka.

2. Do zadań Pełnomocnika nie należą sprawy wskazane w art. 32 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz. U. z 2019 r. poz. 945, 1248, 1696 i 2170).

3. Zadania Pełnomocnika nie naruszają kompetencji Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka i Rzecznika Praw Pacjenta określonych w innych ustawach.

4. Zadania Pełnomocnika nie naruszają właściwości innych organów oraz kompetencji ministrów określonych zgodnie z ustawą z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej.

5. Pełnomocnik przy wykonywaniu swoich zadań współpracuje z właściwymi organami administracji rządowej, które są obowiązane do współpracy i udzielania pomocy Pełnomocnikowi, w szczególności przez udostępnianie mu informacji i dokumentów niezbędnych do realizacji jego zadań.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Zespoły eksperckie i doradcze oraz przeprowadzanie ekspertyz] Pełnomocnik, w zakresie powierzonych mu zadań, może powoływać zespoły eksperckie i doradcze oraz zlecać przeprowadzanie ekspertyz.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Analizy, oceny i wnioski oraz projekty dokumentów] Pełnomocnik w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości może przedstawiać Radzie Ministrów analizy, oceny i wnioski oraz projekty dokumentów związanych z realizacją powierzonych mu zadań.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Obowiązki sprawozdawcze względem Rady Ministrów] Pełnomocnik w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości przedstawia Radzie Ministrów analizy, oceny i wnioski związane z zakresem jego działania oraz okresowe sprawozdania ze swojej działalności.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Obsługa merytoryczna, organizacyjno-prawna, techniczna i kancelaryjno-biurowa Pełnomocnika] Obsługę merytoryczną, organizacyjno-prawną, techniczną i kancelaryjno-biurową Pełnomocnika zapewnia Ministerstwo Sprawiedliwości.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[Wydatki] Wydatki związane z działalnością Pełnomocnika są pokrywane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Prezes Rady Ministrów: M. Morawiecki

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00