Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2020-01-01 do 2022-01-01
Wersja archiwalna od 2020-01-01 do 2022-01-01
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE
KRAJOWEJ RADY RADIOFONII I TELEWIZJI
z dnia 24 września 2019 r.
w sprawie sposobu prowadzenia dokumentacji oraz sposobu sporządzania sprawozdań składanych przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji
Na podstawie art. 31a ust. 3 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz. U. z 2019 r. poz. 361, 643, 1495 i 1655) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa:
1) sposób prowadzenia dokumentacji, o której mowa w art. 10 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2019 r. poz. 351, 1495, 1571, 1655 i 1680), przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji, zwane dalej „jednostkami”;
2) sposób sporządzania sprawozdania z realizacji misji publicznej, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji, zwanej dalej „ustawą”.
§ 2.[Definicje] Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1) pozostałej działalności – rozumie się przez to działalność jednostki inną niż działalność, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy;
2) kosztach – rozumie się przez to koszty i straty oraz pozostałe koszty, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 31 i 32 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości;
3) kosztach pozostałej działalności – rozumie się przez to koszty przypisane do pozostałej działalności, zgodnie z zasadami określonymi w § 3;
4) kategoriach ustawowych – rozumie się przez to informację, publicystykę, kulturę, rozrywkę, edukację i sport, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy.
§ 3.[Obowiązki związane z prowadzeniem ewidencji przychodów i kosztów związanych z działalnością, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji oraz pozostałą działalnością] 1. Jednostki, prowadząc ewidencję przychodów i kosztów związanych z działalnością, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy, oraz pozostałą działalnością, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, zobowiązane są do:
1) przejrzystego oddzielenia ewidencji przychodów i kosztów związanych z działalnością, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy, oraz pozostałą działalnością;
2) przypisania kosztów i przychodów odpowiednio do poszczególnych rodzajów działalności, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy, oraz pozostałej działalności;
3) wskazania wszystkich źródeł i kwot przychodów, o których mowa w art. 31 ust. 1 i 2 ustawy, uzyskanych z tytułu prowadzenia działalności, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy, oraz pozostałej działalności.
2. W przypadku gdy koszty służą jednocześnie działalności, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy, i pozostałej działalności, należy je odpowiednio przypisać proporcjonalnie do danej działalności.
3. W przypadku gdy te same zasoby, w szczególności pracownicy lub współpracownicy, sprzęt i stałe wyposażenie, są wykorzystywane w działalności, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy, i pozostałej działalności i nie jest możliwe przypisanie kosztów w sposób jednoznaczny, wówczas wspólne koszty przypisywane są w pełnej kwocie do działalności, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy.
4. Jednostki dokonują podziału kosztów na poszczególne zadania, przy zachowaniu zasad określonych w ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości.
§ 4.[Sporządzenie sprawozdania] 1. Jednostki sporządzają sprawozdanie, z uwzględnieniem zasad określonych w § 3, zgodnie ze wzorem określonym w załączniku do rozporządzenia.
2. Dane dotyczące przedsięwzięć związanych z tworzeniem i rozpowszechnianiem programów ogólnokrajowych wykazywane są oddzielnie dla każdego programu.
3. Dane dotyczące przedsięwzięć związanych z tworzeniem i rozpowszechnianiem regionalnych programów „Telewizji Polskiej – Spółki Akcyjnej” wykazywane są oddzielnie dla każdego oddziału terenowego.
4. Dane dotyczące przedsięwzięć związanych z tworzeniem i rozpowszechnianiem programów dla społeczności lokalnych wykazywane są oddzielnie dla każdego programu.
5. Dane dotyczące przedsięwzięć związanych z tworzeniem i rozpowszechnianiem programów wyspecjalizowanych wykazywane są oddzielnie dla każdego programu.
6. Dane dotyczące przedsięwzięć związanych z tworzeniem i rozpowszechnianiem pasm lokalnych przez jednostki, będące spółkami radiofonii regionalnej, wykazywane są oddzielnie dla każdego pasma.
§ 5.[Sporządzenie informacji o całkowitym koszcie realizacji misji publicznej, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji, oraz kosztach realizacji poszczególnych zadań] 1. Jednostki są zobowiązane do sporządzenia informacji o całkowitym koszcie realizacji misji publicznej, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy, oraz kosztach realizacji poszczególnych zadań, ze wskazaniem kosztów całkowitych, kosztów bezpośrednich, kosztów pośrednich i kosztów ogólnego zarządu oraz kosztów pozostałych, jeżeli takie wystąpią.
2. Jednostki są zobowiązane do sporządzenia informacji o kosztach tworzenia programów w zakresie kategorii ustawowych ze wskazaniem kosztów całkowitych, kosztów bezpośrednich, kosztów pośrednich i kosztów ogólnego zarządu oraz kosztów pozostałych, jeżeli takie wystąpią.
3. Kosztami bezpośrednimi tworzenia programu w zakresie danej kategorii ustawowej są wyłącznie koszty, które można przypisać w sposób jednoznaczny do tej kategorii.
4. Przypisując koszty pośrednie, koszty ogólnego zarządu oraz koszty pozostałe tworzenia programu w zakresie poszczególnych kategorii ustawowych, jednostki są zobowiązane stosować klucz udziału kosztów bezpośrednich tworzenia programu w zakresie danej kategorii ustawowej w kosztach bezpośrednich ogółem tworzenia programu.
§ 6.[Waluta kwot w sprawozdaniu] 1. Kwoty w sprawozdaniu, o którym mowa w § 4 ust. 1, wykazuje się w polskich złotych.
2. W przypadku poniesienia kosztu lub uzyskania przychodu w walucie obcej, dokonuje się przeliczenia zgodnie z zasadami określonymi w ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości.
§ 7.[Forma sprawozdania] Sprawozdanie, o którym mowa w § 4 ust. 1, składa się w formie pisemnej oraz elektronicznej w postaci plików MsExcel.
§ 8.[Stosowanie przepisów] Do sporządzania sprawozdań za 2019 r. stosuje się przepisy dotychczasowe.
§ 9.[Przepisy uchylone] Traci moc rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 22 kwietnia 2008 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez spółki publicznej radiofonii i telewizji dokumentacji w oparciu o zasady rachunkowości oraz sposobu sporządzania sprawozdań składanych przez zarządy tych spółek Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji (Dz. U. poz. 515, z 2010 r. poz. 1776, z 2012 r. poz. 429, z 2015 r. poz. 2034 oraz z 2018 r. poz. 722).
§ 10.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2020 r.
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji: W. Kołodziejski
Załącznik do rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
z dnia 24 września 2019 r. (poz. 2234)
WZÓR – SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI MISJI PUBLICZNEJ, O KTÓREJ MOWA W ART. 21 UST. 1 USTAWY