Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2019-07-07
Wersja aktualna od 2019-07-07
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 28 czerwca 2019 r.
w sprawie ocen kwalifikacyjnych urzędników państwowych mianowanych w Biurze Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
Na podstawie art. 48 ust. 1 pkt 4 w związku z art. 20 ust. 4 ustawy z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1915 oraz z 2019 r. poz. 1043) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Szczegółowe zasady i tryb postępowania przy dokonywaniu ocen kwalifikacyjnych urzędników państwowych mianowanych oraz tryb postępowania odwoławczego] Rozporządzenie określa szczegółowe zasady i tryb postępowania przy dokonywaniu ocen kwalifikacyjnych urzędników państwowych mianowanych, zwanych dalej „urzędnikami”, w Biurze Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zwanym dalej „Biurem”, oraz tryb postępowania odwoławczego w tych sprawach.
§ 2.[Celowość oceny kwalifikacyjnej] Ocena kwalifikacyjna ma na celu stwierdzenie przydatności urzędnika na zajmowanym stanowisku, stałe doskonalenie jakości wykonywania przez niego obowiązków, stworzenie podstawy do doboru odpowiednich kandydatów na poszczególne stanowiska, w tym przede wszystkim na stanowiska wyższe, oraz wyłonienie kandydatów do awansów i wyróżnień.
§ 3.[Czynniki podlegające ocenie kwalifikacyjnej] 1. Ocenie kwalifikacyjnej podlegają przede wszystkim jakość i efektywność wykonywanych przez urzędnika obowiązków.
2. W ocenie kwalifikacyjnej uwzględnia się w szczególności: kwalifikacje urzędnika, rzetelność i bezstronność w wykonywaniu obowiązków, dyspozycyjność, inicjatywę i odpowiedzialność oraz stosunek do interesantów i współpracowników.
§ 4.[Rozmowa z ocenianym urzędnikiem] W związku z dokonywaniem oceny kwalifikacyjnej dokonujący oceny przeprowadza w Biurze co najmniej jedną rozmowę z ocenianym urzędnikiem, podczas której omawia z nim w szczególności główne obowiązki wykonywane przez urzędnika w okresie, w którym urzędnik podlega ocenie, sposób ich realizacji oraz kierunki dalszego rozwoju zawodowego i potrzeby urzędnika w zakresie podnoszenia kwalifikacji i doskonalenia umiejętności.
§ 5.[Częstotliwość oceny kwalifikacyjnej] Oceny kwalifikacyjnej dokonuje się nie rzadziej niż co dwa lata.
§ 6.[Powołanie komisji] W celu dokonania oceny kwalifikacyjnej Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji może powołać komisję, złożoną z co najmniej trzech pracowników Biura posiadających co najmniej dziesięcioletni staż pracy, w tym pięcioletni staż pracy w Biurze.
§ 7.[Charakter oceny kwalifikacyjnej] Ocena kwalifikacyjna może być pozytywna albo negatywna.
§ 8.[Forma dokonywania oceny kwalifikacyjnej] Ocena kwalifikacyjna dokonywana jest na piśmie.
§ 9.[Prawo złożenia odwołania od oceny kwalifikacyjnej] 1. Urzędnikowi przysługuje prawo złożenia odwołania od oceny kwalifikacyjnej do Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia urzędnikowi oceny kwalifikacyjnej.
2. Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji rozpatruje odwołanie, o którym mowa w ust. 1, w terminie czternastu dni od dnia otrzymania odwołania.
3. Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji może zmienić, dokonać po raz drugi albo utrzymać ocenę kwalifikacyjną.
4. Od zmienionej albo dokonanej po raz drugi oceny kwalifikacyjnej przysługuje odwołanie na zasadach określonych w ust. 1 i 2.
5. W razie nierozpatrzenia odwołania w terminie albo nieuwzględnienia odwołania od oceny kwalifikacyjnej urzędnik może, w terminie czternastu dni od dnia upływu terminu, o którym mowa w ust. 2, albo od dnia doręczenia decyzji Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, odwołać się do sądu pracy.
§ 10.[Skutki dokonania negatywnej oceny kwalifikacyjnej] W przypadku negatywnej oceny kwalifikacyjnej urzędnika poddaje się następnej ocenie kwalifikacyjnej po upływie trzech miesięcy, nie później jednak niż po upływie sześciu miesięcy, od dnia dokonania poprzedniej oceny kwalifikacyjnej.
§ 11.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 7 lipca 2019 r.1)
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej: A. Duda
Prezes Rady Ministrów: M. Morawiecki
1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone zarządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 10 maja 1995 r. w sprawie określenia zasad i trybu odbywania aplikacji administracyjnej, wykazu stanowisk objętych aplikacją oraz ocen kwalifikacyjnych mianowanych urzędników Biura Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (M.P. poz. 285), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, na podstawie art. 3 ustawy z dnia 16 maja 2019 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1043).