ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI1)
z dnia 21 września 2007 r.
w sprawie sposobu monitorowania jakości paliw ciekłych, biopaliw ciekłych, a także wzorów raportów dotyczących tych paliw oraz gazu skroplonego (LPG) i sprężonego gazu ziemnego (CNG)2)
z dnia 21 września 2007 r. (Dz.U. z 2007 r., Nr 189, poz. 1354)
t.j. z dnia 5 kwietnia 2019 r. (Dz.U. z 2019 r., poz. 641)
Na podstawie art. 30 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw (Dz. U. z 2018 r. poz. 427, 650, 1654, 1669 i 2348) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa:
1) wzór rocznego zbiorczego raportu dotyczącego jakości paliw ciekłych, biopaliw ciekłych, gazu skroplonego (LPG) oraz sprężonego gazu ziemnego (CNG), przedstawianego Radzie Ministrów, zwanego dalej „raportem dla Rady Ministrów”;
2) sposób monitorowania jakości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych w celu sporządzenia rocznego zbiorczego raportu dotyczącego jakości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych na stacjach paliwowych i stacjach zakładowych, przekazywanego Komisji Europejskiej, zwanego dalej „raportem dla Komisji Europejskiej”, a w szczególności:
a) sposób doboru stacji paliwowych i stacji zakładowych, w których dokonywana będzie kontrola, w tym minimalną liczbę tych stacji,
b) okresy monitorowania jakości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych,
c) sposób podziału terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do celów monitorowania jakości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych,
d) wzór raportu dla Komisji Europejskiej.
§ 2.[Definicje] Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1) biopaliwach ciekłych nieflotowych – należy przez to rozumieć biopaliwa ciekłe przeznaczone do wprowadzania do obrotu;
2) biopaliwach ciekłych flotowych – należy przez to rozumieć biopaliwa ciekłe przeznaczone do stosowania tylko w wybranych flotach.
§ 3.[Sposób wyznaczania stacji do kontroli] 1. W celu sporządzenia raportu dla Komisji Europejskiej, stacje paliwowe i stacje zakładowe, zwane dalej „stacjami”, w których dokonywana będzie kontrola jakości danego gatunku paliwa ciekłego lub biopaliwa ciekłego, wyznacza się losowo z wykazu stacji zlokalizowanych na obszarach, o których mowa w § 8 ust. 1 lub 2.
2. Raport dla Komisji Europejskiej zawiera informacje o wynikach kontroli, o której mowa w ust. 1.
§ 4.[Minimalna liczba badanych stacji] 1. Dla benzyny silnikowej o badawczej liczbie oktanowej RON 98 minimalna liczba stacji, w których dokonywana będzie kontrola, o której mowa w § 3 ust. 1, wynosi 60 dla całego terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w każdym z okresów monitorowania.
2. Dla benzyny silnikowej o badawczej liczbie oktanowej RON 95 minimalna liczba stacji, w których dokonywana będzie kontrola, o której mowa w § 3 ust. 1, wynosi 200 dla całego terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w każdym z okresów monitorowania.
3. Dla oleju napędowego minimalna liczba stacji, w których dokonywana będzie kontrola, o której mowa w § 3 ust. 1, wynosi 200 dla całego terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w każdym z okresów monitorowania.
§ 5.[Minimalna liczba badanych stacji dla biopaliwa ciekłego nieflotowego] 1. Dla każdego gatunku biopaliwa ciekłego nieflotowego minimalna liczba stacji, w których dokonywana będzie kontrola, o której mowa w § 3 ust. 1, wynosi 100 dla całego terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w ciągu roku kalendarzowego.
2. W przypadku gdy liczba stacji zaopatrujących w dany gatunek biopaliwa ciekłego nieflotowego jest mniejsza niż 100, kontrola, o której mowa w § 3 ust. 1, jest dokonywana w ciągu roku kalendarzowego we wszystkich stacjach zaopatrujących w to biopaliwo ciekłe.
§ 6.[Minimalna liczba badanych stacji dla biopaliwa ciekłego flotowego] 1. Dla biopaliw ciekłych flotowych minimalna liczba stacji zakładowych, w których dokonywana będzie kontrola, o której mowa w § 3 ust. 1, wynosi 30 dla całego terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w ciągu roku kalendarzowego.
2. W przypadku gdy liczba stacji zakładowych zaopatrujących w biopaliwo ciekłe flotowe jest mniejsza niż 30, kontrola, o której mowa w § 3 ust. 1, jest dokonywana w ciągu roku kalendarzowego we wszystkich stacjach zakładowych zaopatrujących w to biopaliwo ciekłe.
§ 7.[Okresy monitorowania jakości] 1. Ustala się okresy monitorowania jakości:
1) benzyn silnikowych:
a) letni – od dnia 1 maja do dnia 30 września,
b) zimowy – od dnia 1 października do dnia 30 kwietnia;
2) oleju napędowego:
a) letni – od dnia 16 kwietnia do dnia 30 września,
b) zimowy – od dnia 1 października do dnia 15 kwietnia.
2. Okresem monitorowania jakości biopaliw ciekłych jest rok kalendarzowy.
§ 8.[Monitorowanie jakości paliw] 1. Do celów monitorowania jakości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych nieflotowych terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dzieli się na obszary odpowiadające województwom, zgodnie z podziałem administracyjnym kraju, zwane dalej „województwami”.
2. Do celów monitorowania jakości biopaliw ciekłych flotowych przyjmuje się obszar całego terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
3. Liczbę stacji w danym województwie, w których dokonywana będzie kontrola, o której mowa w § 3 ust. 1, dla każdego okresu monitorowania określa się odrębnie dla każdego gatunku paliwa ciekłego i biopaliwa ciekłego nieflotowego.
4. Dla każdego gatunku paliwa ciekłego i biopaliwa ciekłego nieflotowego, liczbę stacji na obszarze danego województwa, w których dokonywana będzie kontrola, o której mowa w § 3 ust. 1, określa się, mnożąc liczbę stacji, w których dokonywana będzie kontrola danego gatunku paliwa ciekłego lub biopaliwa ciekłego nieflotowego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przez ilościowy udział sprzedaży tego gatunku w danym województwie w jego sprzedaży na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
5. W przypadku braku wystarczających informacji na temat wielkości sprzedaży danego gatunku paliwa ciekłego lub biopaliwa ciekłego nieflotowego w województwach, liczbę stacji na obszarze poszczególnych województw, w których dokonywana będzie kontrola danego gatunku paliwa ciekłego lub biopaliwa ciekłego nieflotowego, o której mowa w § 3 ust. 1, określa się, mnożąc liczbę stacji, w których dokonywana będzie kontrola danego gatunku paliwa ciekłego lub biopaliwa ciekłego nieflotowego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przez udział liczby stacji, zaopatrujących w paliwa ciekłe lub biopaliwa ciekłe nieflotowe w danym województwie, w liczbie stacji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zaopatrujących w paliwa ciekłe lub biopaliwa ciekłe nieflotowe.
6. Jeżeli liczba stacji dla danego województwa, obliczona zgodnie z ust. 4 lub ust. 5, nie przekracza liczby 1, wówczas wyznacza się jedną stację.
7. Dla każdego okresu monitorowania, z wykazu stacji w danym województwie losuje się odrębnie dla każdego gatunku paliwa ciekłego i biopaliwa ciekłego nieflotowego, taką liczbę stacji, jaka wynika z ust. 4–6.
8. Dodatkowo do kontroli każdego gatunku paliwa ciekłego i biopaliwa ciekłego nieflotowego w danym województwie losuje się 10% liczby stacji, określonej zgodnie z ust. 4–6, w przypadku gdyby jedna lub więcej stacji, o których mowa w ust. 7, były czasowo nieczynne lub zlikwidowane.
§ 9.[Określenie wielkości sprzedaży] 1. Wielkość sprzedaży danego gatunku paliwa ciekłego lub biopaliwa ciekłego nieflotowego, do celów wyznaczania stacji, w których dokonywana będzie kontrola, o której mowa w § 3 ust. 1, w okresie monitorowania rozpoczynającym się w danym roku kalendarzowym, przyjmuje się na podstawie danych na koniec roku poprzedzającego o jeden rok rozpoczęcie okresu monitorowania.
2. Liczbę stacji w poszczególnych województwach, do celów wyznaczania stacji, w których dokonywana będzie kontrola, o której mowa w § 3 ust. 1, przyjmuje się na podstawie informacji znajdujących się w bazie danych w dniu losowania.
§ 10.[Raport] Wzór raportu dla:
1) Rady Ministrów określa załącznik nr 1 do rozporządzenia;
2) Komisji Europejskiej określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§ 11.[Przepisy uchylone] Traci moc rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 17 września 2004 r. w sprawie sposobu monitorowania jakości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych (Dz. U. poz. 2146).
§ 12.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2008 r.
1) Obecnie działem administracji rządowej - energia kieruje Minister Energii, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 grudnia 2017 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Energii (Dz. U. poz. 2314).
2) Przepisy niniejszego rozporządzenia wdrażają postanowienia art. 8 dyrektywy 98/70/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 października 1998 r. odnoszącej się do jakości benzyny i olejów napędowych oraz zmieniającej dyrektywę Rady 93/12/EWG (Dz. Urz. WE L 350 z 28.12.1998, str. 58 - Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 13, t. 23, str. 182) oraz dyrektywy 2003/17/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 3 marca 2003 r. zmieniającej dyrektywę 98/70/WE odnoszącą się do jakości benzyny i olejów napędowych (Dz. Urz. WE L 76 z 22.03.2003, str. 10 - Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 13, t. 31, str. 160).
Załączniki do rozporządzenia Ministra Gospodarki
z dnia 21 września 2007 r.
Załącznik nr 1
WZÓR RAPORTU DLA RADY MINISTRÓW
Załącznik nr 2
WZÓR RAPORTU DLA KOMISJI EUROPEJSKIEJ
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00