Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2022-05-05 do 2023-09-04
Wersja archiwalna od 2022-05-05 do 2023-09-04
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 21 marca 2019 r.
w sprawie rejestracji pojazdów Służby Ochrony Państwa, Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej i Krajowej Administracji Skarbowej wykorzystywanych przez Służbę Celno-Skarbową
(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2022 r., poz. 948) Pokaż wszystkie zmiany
Na podstawie art. 76 ust. 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2018 r. poz. 1990, 2244 i 2322 oraz z 2019 r. poz. 53 i 60) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa warunki i tryb rejestracji oraz wzory dowodu rejestracyjnego i tablic rejestracyjnych pojazdów Służby Ochrony Państwa, Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej i Krajowej Administracji Skarbowej wykorzystywanych przez Służbę Celno-Skarbową, zwanych dalej „służbami", a także jednostki organizacyjne właściwe w tych sprawach.
§ 2.[Jednostki organizacyjne właściwe w sprawach rejestracji pojazdów] Jednostkami organizacyjnymi właściwymi w sprawach rejestracji pojazdów Służby Ochrony Państwa, Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej i Krajowej Administracji Skarbowej wykorzystywanych przez Służbę Celno-Skarbową, zwanych dalej „pojazdami", przez właściwy organ, o którym mowa w art. 73 ust. 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym, zwanej dalej „ustawą", są:
1) jednostka organizacyjna Służby Ochrony Państwa właściwa w sprawach transportu - w odniesieniu do pojazdów Służby Ochrony Państwa;
2) Komenda Główna Policji - w odniesieniu do pojazdów:
a) Komendy Głównej Policji,
b) Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA",
c) Centralnego Biura Śledczego Policji, Biura Spraw Wewnętrznych Policji i Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, w zakresie:
- komórek organizacyjnych Centralnego Biura Śledczego Policji, Biura Spraw Wewnętrznych Policji i Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości,
- terenowych komórek organizacyjnych Centralnego Biura Śledczego Policji, Biura Spraw Wewnętrznych Policji i Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, dla których właściwa terytorialnie jest Komenda Stołeczna Policji;
d) [1] Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji;
3) właściwe terytorialnie komendy wojewódzkie (Komenda Stołeczna) Policji - w odniesieniu do pojazdów:
a) terenowych komórek organizacyjnych Centralnego Biura Śledczego Policji, Biura Spraw Wewnętrznych Policji i Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, z wyłączeniem komórek organizacyjnych, o których mowa w pkt 2 lit. c tiret drugie,
b) komend, komisariatów i innych jednostek organizacyjnych Policji działających na obszarze należącym do terytorialnego zasięgu działania tych komend,
c) samodzielnych pododdziałów kontrterrorystycznych Policji;
4) szkoły Policji - w odniesieniu do pojazdów tych szkół;
5) właściwe jednostki organizacyjne Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - w odniesieniu do pojazdów Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego;
6) właściwe jednostki organizacyjne Agencji Wywiadu - w odniesieniu do pojazdów Agencji Wywiadu;
7) jednostka organizacyjna Centralnego Biura Antykorupcyjnego właściwa w sprawach transportu - w odniesieniu do pojazdów Centralnego Biura Antykorupcyjnego;
8) Komenda Główna Straży Granicznej - w odniesieniu do pojazdów Straży Granicznej;
9) jednostka organizacyjna Krajowej Administracji Skarbowej, o której mowa w art. 36 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2018 r. poz. 508, z późn. zm.2)), właściwa w sprawie rejestracji pojazdów - w odniesieniu do pojazdów Ministerstwa Finansów wykorzystywanych przez Służbę Celno-Skarbową;
10) właściwa izba administracji skarbowej - w odniesieniu do pojazdów izby administracji skarbowej wykorzystywanych przez Służbę Celno-Skarbową.
§ 3.[Elementy wniosku o rejestrację pojazdu] 1. Rejestracji pojazdu dokonuje się na podstawie wniosku o rejestrację pojazdu, który zawiera w szczególności:
1) nazwę organu rejestrującego pojazd;
2) nazwę i adres wnioskodawcy;
3) numer identyfikacyjny pojazdu (numer VIN albo numer nadwozia, podwozia lub ramy);
4) markę, typ i model pojazdu.
2. Wniosek o rejestrację pojazdu składa się do właściwej jednostki organizacyjnej, wymienionej w § 2.
3. Do wniosku dołącza się tablice rejestracyjne albo tablicę rejestracyjną, jeżeli pojazd był zarejestrowany, oraz dokumenty, o których mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1-6a oraz w art. 72 ust. 1b-2a, 3a i 4 ustawy.
4. W przypadku pojazdu użyczonego do wniosku dołącza się dowód przyjęcia pojazdu do użytkowania zamiast dowodu własności pojazdu.
5. W przypadku pojazdu sprowadzonego z zagranicy bez tablic rejestracyjnych lub konieczności zwrotu tych tablic do organu rejestrującego państwa, z którego pojazd został sprowadzony, do wniosku dołącza się zamiast tablic rejestracyjnych oświadczenie o sprowadzeniu pojazdu z zagranicy bez tablic rejestracyjnych lub konieczności zwrotu tych tablic do organu rejestrującego państwa, z którego pojazd został sprowadzony.
6. W przypadku rejestracji pojazdu, który nie posiada cech identyfikacyjnych nadanych i umieszczonych fabrycznie przez producenta lub w trybie określonym na podstawie przepisów art. 76 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy albo nie posiada tabliczki znamionowej, do wniosku dołącza się zaświadczenie potwierdzające nadanie i umieszczenie cech identyfikacyjnych lub wykonanie tabliczki znamionowej zastępczej.
7. Rejestracji pojazdu, który był zarejestrowany poza służbami, dokonuje się po sprawdzeniu dokumentów przedstawionych do rejestracji zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 76 ust. 1 pkt 3 ustawy.
§ 4.[Wpisanie pojazdu do centralnej ewidencji pojazdów] Jednostka organizacyjna właściwa w sprawach rejestracji pojazdów, po wpisaniu pojazdu do centralnej ewidencji pojazdów, w przypadku pojazdu wyposażonego w tablice rejestracyjne lub tablicę rejestracyjną, które zawierają:
1) wyróżnik służby, o którym mowa w § 5 ust. 3, wydaje dowód rejestracyjny, którego wzór jest określony w załączniku do rozporządzenia;
2) wyróżnik województwa i powiatu, wydaje dowód rejestracyjny, którego wzór jest określony w przepisach wydanych na podstawie art. 76 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy.
§ 5.[Wzory tablic rejestracyjnych] 1. Wzory tablic rejestracyjnych, które zawierają wyróżniki służb, oraz wzory umieszczanych na nich symboli są określone w przepisach wydanych na podstawie art. 76 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy.
2. Numer na tablicach rejestracyjnych pojazdu składa się z:
1) wyróżnika służby i jednej litery ze zbioru następujących 25 liter: A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z oraz wyróżnika pojazdu albo
2) wyróżnika województwa, wyróżnika powiatu i wyróżnika pojazdu, które są określone w przepisach wydanych na podstawie art. 76 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy.
3. Jako wyróżniki służb określa się litery:
1) HB - dla Służby Ochrony Państwa;
2) HP - dla Policji;
3) HK - dla Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu;
4) HA - dla Centralnego Biura Antykorupcyjnego;
5) HW - dla Straży Granicznej;
6) HC - dla Służby Celno-Skarbowej.
4. Wyróżnik pojazdu, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, stanowią:
1) jedna litera ze zbioru liter, o których mowa w ust. 2 pkt 1, oraz trzy cyfry w przedziale od 001 do 999 albo
2) dwie cyfry w przedziale od 01 do 99 i dwie litery ze zbioru liter, o których mowa w ust. 2 pkt 1.
§ 6.[Tablice rejestracyjne zawierające wyróżnik województwa lub powiatu] Tablic rejestracyjnych, które zawierają wyróżnik województwa i wyróżnik powiatu, nie stosuje się do oznakowanych pojazdów służb.
§ 7.[Zgłaszanie zapotrzebowania na pojazdy zawierające wyróżniki] Jednostka organizacyjna właściwa w sprawach rejestracji pojazdów zgłasza zapotrzebowanie na numery rejestracyjne, które zawierają wyróżniki, o których mowa w § 5 ust. 2 pkt 2, do starosty właściwego ze względu na siedzibę jednostki organizacyjnej użytkującej pojazd, który przyznaje je na podstawie zgłoszonego zapotrzebowania.
§ 8.[Unieważnienie numeru rejestracyjnego] 1. O unieważnieniu numeru rejestracyjnego, który zawiera wyróżniki, o których mowa w § 5 ust. 2 pkt 2, jednostka organizacyjna właściwa w sprawach rejestracji pojazdów zawiadamia właściwego starostę.
2. Przyznane numery rejestracyjne ze zniszczonych lub zużytych dowodów, tablic, znaków lub nalepek mogą być wykorzystane ponownie przez służbę, której zostały przyznane.
§ 9.[Zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym] 1. Zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym odnotowuje się w rubryce „Adnotacje urzędowe" na podstawie dokumentów określonych w art. 72 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy.
2. Zmiany danych zamieszczonych w karcie pojazdu odnotowuje się w odpowiednich rubrykach karty zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 77 ust. 4 pkt 1 ustawy.
3. W przypadku zmiany cechy identyfikacyjnej pojazdu w zakresie nadwozia, podwozia lub ramy właściwy organ wydaje nowy dowód rejestracyjny.
§ 10.[Posiadanie niezalegalizowanych tablic rejestracyjnych] 1. Pojazdy, które w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia nie posiadają zalegalizowanych tablic rejestracyjnych i nalepek kontrolnych, uważa się za spełniające wymagania w zakresie posiadania cech identyfikacyjnych wymaganych do rejestracji pojazdu.
2. Pojazdy, które posiadają tabliczki zastępcze oraz cechy identyfikacyjne nadane i umieszczone lub nabite na podstawie dotychczasowych przepisów albo które posiadają w dowodzie rejestracyjnym wpis potwierdzający brak numeru silnika, uważa się za spełniające wymagania w zakresie posiadania cech identyfikacyjnych wymaganych do rejestracji pojazdu.
§ 11.[Ważność danych zamieszczonych w kartach pojazdu] Dane zamieszczone w kartach pojazdu, dowody rejestracyjne, zalegalizowane tablice (tablica) rejestracyjne oraz nalepki kontrolne, wydane do pojazdów Krajowej Administracji Skarbowej wykorzystywanych przez Służbę Celno-Skarbową przed dniem 1 marca 2017 r. zachowują ważność do czasu ich zmiany lub wydania nowych, jednak nie dłużej niż do dnia 1 marca 2020 r.
§ 12.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z wyjątkiem § 2 pkt 2 lit. b oraz pkt 3 lit. c, które wchodzą w życie z dniem 5 kwietnia 2019 r.3)
1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 97 i 225).
2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2018 r. poz. 650, 723, 1000, 1039, 1499, 1544, 1577, 1654, 2193, 2245 i 2354 oraz z 2019 r. poz. 53 i 125.
3) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 1 marca 2017 r. w sprawie rejestracji pojazdów Służby Ochrony Państwa, Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej i Krajowej Administracji Skarbowej wykorzystywanych przez Służbę Celno-Skarbową (Dz. U. poz. 447 oraz z 2018 r. poz. 790), które na podstawie art. 389 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa (Dz. U. z 2018 r. poz. 138, 650, 730, 1544, 1562, 1669, 2245 i 2399 oraz z 2019 r. poz. 125) utraciło moc z dniem 1 lutego 2019 r.
Załącznik do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
z dnia 21 marca 2019 r. (poz. 560)
WZÓR - POSZCZEGÓLNE STRONY DOWODU REJESTRACYJNEGO POJAZDU
Poszczególne strony dowodu rejestracyjnego pojazdu
1) format: wysokość 105 mm, szerokość 218 mm;
2) jednolity kolor jasnoniebieski o składzie (CMYK): C-30, M-9, Y-4, K-0 i nadruk w kolorze czarnym;
3) papier o gramaturze 160-180 g/m2.
| Oznaczenia kodów stosowanych we wzorze dowodu rejestracyjnego |
A | numer rejestracyjny pojazdu |
B | data pierwszej rejestracji pojazdu |
C | dane dotyczące posiadacza dowodu rejestracyjnego i właściciela pojazdu obejmują wydruk następujących kodów i danych: |
C.1.1 | nazwa posiadacza dowodu rejestracyjnego*) |
C.1.2 | numer REGON |
C.1.3 | adres posiadacza dowodu rejestracyjnego |
C.2.1 | nazwa właściciela pojazdu |
C.2.2 | numer REGON |
C.2.3 | adres właściciela pojazdu |
D | dane dotyczące pojazdu obejmują wydruk następujących kodów i danych: |
D.1 | marka pojazdu |
D.2 | typ pojazdu: |
| - wariant, jeżeli występuje |
| - wersja, jeżeli występuje |
D.3 | model pojazdu |
E | numer identyfikacyjny pojazdu (numer VIN albo numer nadwozia, podwozia lub ramy) |
F.1 | maksymalna masa całkowita pojazdu**), wyłączając motocykle i motorowery (w kg) |
F.2 | dopuszczalna masa całkowita pojazdu (w kg) |
F.3 | dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów (w kg) |
G | masa własna pojazdu; w przypadku pojazdu ciągnącego innego niż kategoria M1 masa własna pojazdu obejmuje urządzenie sprzęgające (w kg) |
H | okres ważności dowodu, jeżeli występuje takie ograniczenie |
I | data wydania dowodu rejestracyjnego |
J | kategoria pojazdu |
K | numer świadectwa homologacji typu pojazdu, jeżeli występuje |
L | liczba osi |
O.1 | maksymalna masa całkowita przyczepy z hamulcem (w kg) |
O.2 | maksymalna masa całkowita przyczepy bez hamulca (w kg) |
P.1 | pojemność silnika (w cm3) |
P.2 | maksymalna moc netto silnika (w kW) |
P.3 | rodzaj paliwa |
Q | stosunek mocy do masy własnej (w kW/kg); dotyczy motocykli i motorowerów |
S.1 | liczba miejsc siedzących, włączając siedzenie kierowcy |
S.2 | liczba miejsc stojących, jeżeli występują |
Uwagi:
*) Posiadacz dowodu rejestracyjnego - podmiot, któremu organ rejestrujący wydał dowód rejestracyjny uprawniający ten podmiot do poruszania się pojazdem w ruchu.
**) Maksymalna masa całkowita pojazdu - największa technicznie dopuszczalna masa całkowita pojazdu wynikająca z jego konstrukcji i wykonania, określona przez producenta.
[1] § 2 pkt 2 lit. d) dodana przez § 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26 kwietnia 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie rejestracji pojazdów Służby Ochrony Państwa, Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej i Krajowej Administracji Skarbowej wykorzystywanych przez Służbę Celno-Skarbową (Dz.U. poz. 948). Zmiana weszła w życie 5 maja 2022 r.