Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 2304
Wersja aktualna od 2018-12-11
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 2304
Wersja aktualna od 2018-12-11
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)

z dnia 6 grudnia 2018 r.

w sprawie przekazywania izbom lekarskim środków finansowych na pokrycie kosztów czynności wykonywanych przez izby lekarskie

Na podstawie art. 115 ust. 3 ustawy z dnia 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich (Dz. U. z 2018 r. poz. 168 i 1669) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.[Zakres przedmiotowy] Rozporządzenie określa sposób ustalania kosztów i tryb przekazywania Naczelnej Izbie Lekarskiej oraz okręgowym izbom lekarskim środków finansowych na pokrycie kosztów czynności administracyjnych związanych z realizacją zadań, o których mowa w art. 5 pkt 3–6, 11 i 11a ustawy z dnia 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich, zwanej dalej „ustawą”, oraz czynności, których wykonywanie na podstawie odrębnych przepisów zostało przekazane izbom lekarskim, zwanych dalej „zadaniami”.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Kryteria ustalania wysokości kosztów] Wysokość kosztów ustala się na podstawie następujących kryteriów:

1) liczba wydanych dokumentów: „Prawo wykonywania zawodu lekarza” i „Prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty”;

2) wartość jednego zadania związanego z wydaniem dokumentu „Prawo wykonywania zawodu lekarza” i „Prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty”;

3) liczba zakończonych postępowań prowadzonych przez rzecznika odpowiedzialności zawodowej;

4) wartość jednego zadania związanego z zakończonym postępowaniem w sprawach odpowiedzialności zawodowej;

5) liczba zakończonych postępowań przed sądem lekarskim;

6) wartość jednego zadania związanego z zakończonym postępowaniem w sprawach odpowiedzialności zawodowej przed sądem lekarskim;

7) liczba zakończonych postępowań w przedmiocie niezdolności do wykonywania zawodu lekarza lub w przedmiocie niedostatecznego przygotowania do wykonywania zawodu;

8) wartość jednego zadania związanego z zakończonym postępowaniem w przedmiocie niezdolności do wykonywania zawodu lekarza lub w przedmiocie niedostatecznego przygotowania do wykonywania zawodu;

9) liczba lekarzy wprowadzonych do rejestrów, o których mowa w art. 5 pkt 11 ustawy;

10) wartość jednego zadania związanego z wpisem lekarza do rejestrów, o których mowa w art. 5 pkt 11 ustawy;

11) liczba metrów bieżących dokumentacji medycznej przejętej w danym roku w przypadku, o którym mowa w art. 30a ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2017 r. poz. 1318 i 1524 oraz z 2018 r. poz. 1115, 1515 i 2219);

12) wartość jednego zadania związanego z przejęciem jednego metra bieżącego dokumentacji medycznej w przypadku, o którym mowa w art. 30a ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta;

13) liczba metrów bieżących dokumentacji medycznej przechowywanej w poszczególnych miesiącach danego roku w przypadku, o którym mowa w art. 30a ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta;

14) wartość jednego zadania związanego z przechowywaniem jednego metra bieżącego dokumentacji medycznej przez jeden miesiąc w przypadku, o którym mowa w art. 30a ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Ustalanie wartości zadania] 1. Wartość każdego zadania jest ustalana corocznie w drodze negocjacji ministra właściwego do spraw zdrowia z okręgowymi izbami lekarskimi i z Naczelną Izbą Lekarską, po przedłożeniu Sejmowi uchwalonego przez Radę Ministrów projektu ustawy budżetowej na rok następny.

2. Wysokość środków finansowych na pokrycie kosztów zadań, o których mowa w § 2 pkt 1–10, ustala się według następującego wzoru:

F = a x WJed. + b x WJed. + c x WJed. + .......... + z x WJed.

gdzie poszczególne symbole oznaczają:

F – wysokość środków finansowych,

a.......z – liczba wykonanych zadań,

WJed. – wartość zadania.

3. Wysokość środków finansowych na pokrycie kosztów zadań, o których mowa w § 2 pkt 11–14, ustala się według następującego wzoru:

F = A x WJed.

gdzie poszczególne symbole oznaczają:

F – wysokość środków finansowych,

A – szacunkowa liczba metrów bieżących dokumentacji medycznej,

WJed. – wartość zadania.

4. Wysokość środków finansowych, o których mowa w ust. 2 i 3, w danym roku nie może przekraczać kwoty zaplanowanej na ten cel w budżecie państwa w części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw zdrowia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Umowa] 1. Podstawę przekazania środków finansowych, o których mowa w § 3 ust. 2 i 3, stanowi umowa, opracowana na podstawie prognoz wykonania zadań, zawarta w danym roku pomiędzy ministrem właściwym do spraw zdrowia a Naczelną Izbą Lekarską albo okręgową izbą lekarską.

2. Umowa, o której mowa w ust. 1, określa w szczególności:

1) szczegółowy opis zadania, w tym cel, na jaki środki finansowe zostały przyznane, i termin jego wykonania;

2) wysokość przyznanych środków;

3) termin wykorzystania, nie dłuższy niż do dnia 31 grudnia danego roku;

4) termin i sposób rozliczenia udzielonych środków finansowych;

5) termin zwrotu niewykorzystanej części środków finansowych, nie dłuższy niż 15 dni od określonego w umowie dnia wykonania zadania;

6) tryb kontroli wykonania zadania.

3. Przekazanie środków finansowych na pokrycie kosztów zadań, o których mowa w § 1, następuje dwa razy w roku, w terminie 14 dni od dnia zatwierdzenia przez ministra właściwego do spraw zdrowia złożonych przez Naczelną Izbę Lekarską oraz okręgowe izby lekarskie półrocznych sprawozdań z wykonywanych zadań ze wskazaniem ich liczby.

4. Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 3, za drugie półrocze obejmuje faktyczną realizację zadań w okresie od dnia 1 lipca do dnia 30 listopada danego roku oraz przewidywane wykonanie zadań za okres od dnia 1 grudnia do dnia 31 grudnia danego roku.

5. Naczelna Izba Lekarska oraz okręgowe izby lekarskie, w terminie 30 dni od dnia zakończenia realizacji zadań, o których mowa w § 3 ust. 2 i 3, w danym roku, składają sprawozdania finansowe z wykonania tych zadań.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Pierwsza umowa oraz pierwsze sprawozdanie] 1. W pierwszej umowie, o której mowa w § 4 ust. 1, uwzględnia się koszty wykonania zadań w okresie od dnia 1 stycznia 2018 r.

2. Pierwsze sprawozdanie z wykonywania zadań obejmuje faktyczną realizację zadań w okresie od dnia 1 stycznia 2018 r. do dnia sporządzenia sprawozdania oraz przewidywane wykonanie zadań od dnia sporządzenia sprawozdania do dnia 31 grudnia 2018 r.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.2)

Minister Zdrowia: Ł. Szumowski


1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. poz. 95).

2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 18 maja 2010 r. w sprawie przekazywania izbom lekarskim środków finansowych na pokrycie kosztów czynności wykonywanych przez izby lekarskie (Dz. U. poz. 611), które utraciło moc z dniem 12 maja 2018 r. na podstawie art. 8 ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 836).

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00