Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2018-10-25 do 2020-04-17
Wersja archiwalna od 2018-10-25 do 2020-04-17
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 27 września 2018 r.
w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do spraw Szczytu Bałkanów Zachodnich
Na podstawie art. 10 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2012 r. poz. 392, z 2015 r. poz. 1064 oraz z 2018 r. poz. 1669) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Ustanowienie Pełnomocnika Rządu do spraw Szczytu Bałkanów Zachodnich] 1. Ustanawia się Pełnomocnika Rządu do spraw Szczytu Bałkanów Zachodnich, zwanego dalej „Pełnomocnikiem”.
2. Pełnomocnikiem jest sekretarz stanu albo podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
§ 2.[Kompetencje Pełnomocnika] Do zadań Pełnomocnika należy:
1) reprezentowanie Rady Ministrów na arenie międzynarodowej w związku z przygotowaniem i realizacją założeń polskiego przewodnictwa w ramach inicjatywy wspierającej integrację europejską Bałkanów Zachodnich, zwaną dalej „Procesem Berlińskim”;
2) reprezentowanie Rady Ministrów w kontaktach z podmiotami zaangażowanymi w Proces Berliński, w tym w szczególności z przedstawicielami państw – uczestnikami Procesu Berlińskiego, Komisją Europejską, Europejską Służbą Działań Zewnętrznych, Europejskim Bankiem Inwestycyjnym i Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju;
3) inicjowanie, koordynowanie i realizacja działań związanych z Procesem Berlińskim, w tym w szczególności z organizacją szczytu Bałkanów Zachodnich w Poznaniu;
4) współpraca z organami administracji rządowej, jednostkami samorządu terytorialnego i organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami uczestniczącymi w działaniach związanych z Procesem Berlińskim.
§ 3.[Obowiązek współdziałania i udzielania pomocy Pełnomocnikowi przez organy administracji rządowej] Organy administracji rządowej są obowiązane do współdziałania i udzielania pomocy Pełnomocnikowi, w szczególności przez udostępnianie informacji i dokumentów niezbędnych do realizacji jego zadań.
§ 4.[Przedstawianie przez Pełnomocnika analiz, ocen i wniosków związanych z realizacją powierzonych mu zadań] 1. Pełnomocnik może przedstawiać Radzie Ministrów analizy, oceny i wnioski związane z realizacją powierzonych mu zadań.
2. Pełnomocnik informuje Prezesa Rady Ministrów o zagrożeniach w realizacji powierzonych mu zadań.
§ 5.[Powoływanie zespołów eksperckich lub doradczych oraz zlecanie przeprowadzenia ekspertyz] Pełnomocnik, w zakresie powierzonych mu zadań, może powoływać zespoły eksperckie lub doradcze oraz zlecać przeprowadzenie ekspertyz.
§ 6.[Przedstawienie przez Pełnomocnika programu polskiego przewodnictwa w Procesie Berlińskim oraz końcowego sprawozdania ze swojej działalności] Pełnomocnik przedstawi Radzie Ministrów program polskiego przewodnictwa w Procesie Berlińskim oraz końcowe sprawozdanie ze swojej działalności.
§ 7.[Wydatki związane z działalnością Pełnomocnika] Wydatki związane z działalnością Pełnomocnika są pokrywane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest Minister Spraw Zagranicznych, oraz z rezerwy celowej budżetu państwa.
§ 8.[Obsługa merytoryczna, organizacyjno-prawna, techniczna i kancelaryjno-biurowa Pełnomocnika] Obsługę merytoryczną, organizacyjno-prawną, techniczną i kancelaryjno-biurową Pełnomocnika zapewnia Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
§ 9.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Prezes Rady Ministrów: M. Morawiecki