ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 3 sierpnia 2018 r.
w sprawie świadectwa służby funkcjonariusza Straży Marszałkowskiej
Na podstawie art. 33 ust. 4 ustawy z dnia 26 stycznia 2018 r. o Straży Marszałkowskiej (Dz. U. poz. 729) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres przedmiotowy] Rozporządzenie określa:
1) dane, które należy podać w świadectwie służby funkcjonariusza Straży Marszałkowskiej, zwanego dalej „funkcjonariuszem”;
2) tryb wydawania i sprostowania świadectwa służby funkcjonariusza;
3) wzór formularza świadectwa służby funkcjonariusza.
§ 2.[Dane podawane w świadectwie służby] 1. W świadectwie służby podaje się dane dotyczące:
1) okresu służby i zatrudnienia w Kancelarii Sejmu na stanowiskach w Straży Marszałkowskiej;
2) zajmowanego ostatnio stanowiska;
3) podstawy prawnej zwolnienia ze służby;
4) liczby dni urlopu wypoczynkowego wykorzystanego w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek służbowy;
5) liczby dni urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek służbowy, za które wypłacono ekwiwalent pieniężny, o którym mowa w art. 81 ustawy z dnia 26 stycznia 2018 r. o Straży Marszałkowskiej;
6) okresu korzystania z urlopu bezpłatnego i podstawy prawnej jego udzielenia;
7) okresu korzystania z:
a) urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, podstawy prawnej jego udzielenia, wymiaru oraz części urlopu,
b) urlopu ojcowskiego oraz wymiaru i części tego urlopu,
c) urlopu rodzicielskiego, podstawy prawnej jego udzielenia, wymiaru oraz części urlopu,
d) urlopu wychowawczego, podstawy prawnej jego udzielenia, wymiaru oraz części urlopu;
8) okresu wykorzystania w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek służbowy, zwolnienia od zajęć służbowych przewidzianego w art. 188 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 917, 1000 i 1076);
9) potrąceń z uposażenia na zasadach określonych w art. 96 ustawy z dnia 26 stycznia 2018 r. o Straży Marszałkowskiej.
2. Na żądanie funkcjonariusza w świadectwie służby podaje się dane o wysokości i składnikach uposażenia oraz o uzyskanych kwalifikacjach.
§ 3.[Wydanie świadectwa służby] 1. Funkcjonariuszowi zwolnionemu ze służby wydaje się świadectwo służby w dniu, w którym następuje zwolnienie. Otrzymanie świadectwa służby funkcjonariusz potwierdza własnoręcznym podpisem.
2. Jeżeli wydanie świadectwa służby w terminie, o którym mowa w ust. 1, jest niemożliwe, świadectwo służby przesyła się funkcjonariuszowi w terminie 14 dni od dnia zwolnienia ze służby, w sposób określony w przepisach działu I rozdziału 8 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1257 oraz z 2018 r. poz. 149, 650 i 1544).
§ 4.[Przechowywanie kopii świadectwa służby] Kopię świadectwa służby przechowuje się w aktach osobowych funkcjonariusza. W uzasadnionych przypadkach Szef Kancelarii Sejmu wydaje odpis tego świadectwa na wniosek funkcjonariusza albo osoby, o której mowa w art. 82 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 2018 r. o Straży Marszałkowskiej.
§ 5.[Wzór formularza świadectwa] Wzór formularza świadectwa służby jest określony w załączniku do rozporządzenia.
§ 6.[Żądanie sprostowania świadectwa służby] 1. Funkcjonariusz zwolniony ze służby może wystąpić do Szefa Kancelarii Sejmu z żądaniem sprostowania świadectwa służby w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania.
2. W przypadku uwzględnienia żądania sprostowania świadectwa służby Szef Kancelarii Sejmu wydaje zwolnionemu funkcjonariuszowi nowe świadectwo w terminie 14 dni od dnia, w którym otrzymał wniosek.
3. W przypadku nieuwzględnienia żądania sprostowania świadectwa służby Szef Kancelarii Sejmu w terminie 14 dni od dnia otrzymania żądania informuje funkcjonariusza o odmowie sprostowania, podając przyczynę odmowy.
§ 7.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Prezes Rady Ministrów: M. Morawiecki
Załącznik do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów
z dnia 3 sierpnia 2018 r. (poz. 1549)
WZÓR – ŚWIADECTWO SŁUŻBY
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00