Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2018-08-16
Wersja aktualna od 2018-08-16
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 23 lipca 2018 r.
w sprawie pomocy finansowej na kształcenie dzieci funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą
Na podstawie art. 191 ust. 3 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa (Dz. U. z 2018 r. poz. 138, 650 i 730) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres przedmiotowy] Rozporządzenie określa szczegółowe warunki i tryb przyznawania pomocy finansowej na kształcenie dzieci będących na utrzymaniu funkcjonariusza Służby Ochrony Państwa, zwanego dalej „funkcjonariuszem”, którego śmierć nastąpiła w związku ze służbą.
§ 2.[Definicje] Użyte w rozporządzeniu skróty oznaczają:
1) pomoc – należy przez to rozumieć pomoc finansową, o której mowa w art. 191 ust. 1 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa, zwanej dalej „ustawą”;
2) wniosek – należy przez to rozumieć wniosek o przyznanie pomocy.
§ 3.[Wniosek o przyznanie pomocy] 1. Pomoc przyznaje Komendant Służby Ochrony Państwa na wniosek dziecka albo jego przedstawiciela ustawowego.
2. Wniosek składa się w terminie do dnia 30 września roku kalendarzowego, w którym pomoc ma być przyznana.
3. Wniosek zawiera:
1) imię, nazwisko, adres zamieszkania dziecka oraz podpis;
2) wskazanie numeru rachunku bankowego właściwego do dokonania wypłaty świadczenia.
4. Do wniosku dołącza się:
1) kopię aktu zgonu funkcjonariusza;
2) kopię orzeczenia komisji lekarskiej ustalającej związek zgonu funkcjonariusza ze służbą;
3) informację, w jakiej szkole, w jakim zakładzie kształcenia nauczycieli, w jakim kolegium pracowników służb społecznych lub w jakiej uczelni dziecko zamierza rozpocząć lub kontynuować naukę, wraz ze wskazaniem liczby semestrów nauki w danym roku szkolnym lub akademickim;
4) kopię skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka;
5) kopię dokumentów potwierdzających spełnienie warunków do uzyskania renty rodzinnej przez dziecko.
5. W przypadku gdy wniosek składa przedstawiciel ustawowy dziecka, wniosek zawiera jego imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz podpis.
§ 4.[Wysokość pomocy] 1. Wysokość pomocy w roku szkolnym lub akademickim wynosi:
1) dla uczniów szkół ponadpodstawowych – dwukrotność przeciętnego uposażenia funkcjonariusza, o którym mowa w art. 162 ust. 14 ustawy, obowiązującego w roku poprzedzającym datę złożenia wniosku;
2) dla słuchaczy zakładów kształcenia nauczycieli i kolegiów pracowników służb społecznych oraz studentów uczelni – trzykrotność przeciętnego uposażenia funkcjonariusza, o którym mowa w art. 162 ust. 14 ustawy, obowiązującego w roku poprzedzającym datę złożenia wniosku.
2. Pomoc jest wypłacana w dwóch równych ratach:
1) pierwsza rata, za okres od września do stycznia, jest wypłacana w terminie do dnia 30 listopada roku, w którym został złożony wniosek;
2) druga rata, za okres od lutego do czerwca, jest wypłacana w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku, w którym został złożony wniosek.
3. Jeżeli w danym roku szkolnym lub akademickim nauka obejmuje tylko jeden semestr, pomoc jest przyznawana i wypłacana w wysokości odpowiadającej jednej racie.
4. Pomoc wypłaca się na rachunek bankowy dziecka albo jego przedstawiciela ustawowego.
§ 5.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.2)
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: wz. K. Kozłowski
1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 97 i 225).
2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 stycznia 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej na kształcenie dzieci funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą (Dz. U. poz. 72), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na podstawie art. 389 ust. 1 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa (Dz. U. z 2018 r. poz. 138, 650 i 730).