Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2018-07-04
Wersja aktualna od 2018-07-04
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 25 czerwca 2018 r.
w sprawie warunków przydziału, opróżniania i norm zaludnienia lokali mieszkalnych oraz przydziału i opróżniania tymczasowych kwater przeznaczonych dla funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa
Na podstawie art. 185 ust. 2 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa (Dz. U. z 2018 r. poz. 138, 650 i 730) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa:
1) warunki przydziału i opróżniania lokali mieszkalnych oraz normy zaludnienia lokali mieszkalnych, o których mowa w art. 178 ust. 6 i 7 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa, zwanej dalej „ustawą”;
2) warunki przydziału i opróżniania tymczasowych kwater przeznaczonych dla funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, zwanych dalej „funkcjonariuszami”;
3) sposób i tryb postępowania w sprawie przydziału i opróżniania lokali mieszkalnych oraz kwater tymczasowych oraz wzory dokumentów stosowanych w tych postępowaniach.
§ 2.[Wzór wniosku o przydział lokalu mieszkalnego] 1. Lokal mieszkalny przydziela się funkcjonariuszowi na jego wniosek.
2. Wzór wniosku o przydział lokalu mieszkalnego jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
3. Wnioski podlegają rejestracji w komórce właściwej do spraw mieszkaniowych, w rejestrze wniosków o przydział lokalu mieszkalnego, w kolejności wpływu.
4. Na podstawie złożonych wniosków corocznie do dnia 31 października uaktualnia się listę oczekujących na przydział lokalu mieszkalnego. Listę zatwierdza Komendant Służby Ochrony Państwa.
§ 3.[Norma zaludnienia] 1. Norma zaludnienia przysługująca funkcjonariuszowi wynosi od 7 do 10 m2 powierzchni mieszkaniowej, którą stanowi powierzchnia pokoi znajdujących się w lokalu mieszkalnym.
2. Przy przydzielaniu funkcjonariuszom lokali mieszkalnych uwzględnia się następujące normy zaludnienia:
1) dla funkcjonariusza i każdego członka rodziny wymienionego w art. 178 ust. 5 ustawy – po jednej normie zaludnienia;
2) dla funkcjonariusza zajmującego stanowisko służbowe o stopniu etatowym majora, podpułkownika lub pułkownika albo posiadającego taki stopień służbowy – dwie normy zaludnienia;
3) dla funkcjonariusza zajmującego stanowisko służbowe Komendanta lub zastępcy Komendanta Służby Ochrony Państwa – trzy normy zaludnienia.
§ 4.[Przydział lokalu mieszkalnego] 1. Funkcjonariuszowi przydziela się lokal mieszkalny będący w stanie technicznym i sanitarnym umożliwiającym zasiedlenie, o powierzchni mieszkaniowej odpowiadającej liczbie norm zaludnienia przysługującej temu funkcjonariuszowi.
2. Komendant Służby Ochrony Państwa w przypadku niedysponowania odpowiednim lokalem mieszkalnym, w celu racjonalnego gospodarowania zasobem mieszkaniowym, może przydzielić funkcjonariuszowi, na jego wniosek lub za jego pisemną zgodą, lokal mieszkalny o powierzchni mieszkaniowej:
1) większej o 20 m2,
2) mniejszej
– niż powierzchnia mieszkaniowa przysługująca temu funkcjonariuszowi zgodnie z normami zaludnienia, przy czym przydział lokalu mieszkalnego o powierzchni mieszkaniowej mniejszej nie pozbawia funkcjonariusza prawa do uzyskania lokalu mieszkalnego o powierzchni mieszkaniowej odpowiadającej normom mu przysługującym.
3. W przypadku przydziału lokalu mieszkalnego Komendantowi Służby Ochrony Państwa przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§ 5.[Kolejność przydziału lokali mieszkalnych] 1. Kolejność przydziału lokali mieszkalnych funkcjonariuszom ustala się, biorąc pod uwagę następujące kryteria:
1) nieposiadanie przez funkcjonariusza lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej lub towarzystwie budownictwa społecznego albo domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość albo konieczność poprawy dotychczasowych warunków mieszkaniowych, z uwzględnieniem czasu oczekiwania na przydział lokalu mieszkalnego;
2) liczbę przysługujących norm zaludnienia;
3) przydatność do służby ocenianą według oceny z ostatniego opiniowania służbowego;
4) okres służby w służbach oraz jednostkach organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych lub przez niego nadzorowanych.
2. Przydział lokalu mieszkalnego może nastąpić z pominięciem ustalonej kolejności ze względu na ważny interes służby.
§ 6.[Przymusowe opróżnienie lokalu mieszkalnego] Przymusowego opróżnienia lokalu mieszkalnego pozostającego w zasobach ministra właściwego do spraw wewnętrznych lub podległych mu organów dokonuje organ egzekucyjny na wniosek Komendanta Służby Ochrony Państwa w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
§ 7.[Kwatera tymczasowa] 1. Tymczasową kwaterę można przydzielić funkcjonariuszowi na jego wniosek. Przepisy § 2 ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio.
2. Wzór wniosku o przydział kwatery tymczasowej jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§ 8.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: wz. K. Kozłowski
1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 97 i 225).
Załączniki do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
z dnia 25 czerwca 2018 r. (poz. 1288)
Załącznik nr 1
WZÓR – WNIOSEK O PRZYDZIAŁ LOKALU MIESZKALNEGO
Załącznik nr 2
WZÓR – WNIOSEK O PRZYDZIAŁ TYMCZASOWEJ KWATERY