Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2018-06-26
Wersja aktualna od 2018-06-26
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 11 czerwca 2018 r.
w sprawie przyznawania i cofania pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu przez funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa
Na podstawie art. 180 ust. 6 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa (Dz. U. z 2018 r. poz. 138, 650 i 730) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa:
1) tryb postępowania oraz szczegółowe warunki przyznawania i cofania pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej lub towarzystwie budownictwa społecznego albo domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, zwanej dalej „pomocą finansową”, funkcjonariuszowi Służby Ochrony Państwa, zwanemu dalej „funkcjonariuszem”, oraz rodzaje wymaganych dokumentów;
2) sposób ustalania wysokości pomocy finansowej;
3) sposób ustalania kwoty podlegającej zwrotowi, przypadki uzasadniające obniżenie kwoty podlegającej zwrotowi;
4) wzór wniosku stosowanego w tym postępowaniu.
§ 2.[Jednorazowa pomoc finansowa przyznawana funkcjonariuszowi] Pomoc finansową przyznaje się funkcjonariuszowi jednorazowo.
§ 3.[Wniosek o przyznanie pomocy finansowej] 1. Pomoc finansową przyznaje się na wniosek funkcjonariusza złożony w komórce organizacyjnej Służby Ochrony Państwa właściwej w sprawach mieszkaniowych. Wzór wniosku o przyznanie pomocy finansowej jest określony w załączniku do rozporządzenia.
2. Do wniosku o przyznanie pomocy finansowej dołącza się dokumenty potwierdzające ubieganie się o uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu albo potwierdzające uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu, jeżeli w dniu jego uzyskania przysługiwało funkcjonariuszowi prawo do lokalu mieszkalnego, a w szczególności:
1) umowę albo przydział lokalu mieszkalnego lub domu ze spółdzielni mieszkaniowej lub
2) w przypadku uzyskania lokalu z zasobów towarzystwa budownictwa społecznego:
a) umowę w sprawie partycypacji, o której mowa w art. 29a ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2018 r. poz. 1020),
b) potwierdzenie przyjęcia kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu lokalu mieszkalnego z zasobów towarzystwa budownictwa społecznego,
c) umowę przedwstępną zobowiązującą do zawarcia umowy najmu;
3) odpis księgi wieczystej lub umowę kupna lokalu albo domu jednorodzinnego sporządzoną w formie aktu notarialnego, lub umowę przedwstępną kupna lokalu albo domu jednorodzinnego albo
4) w przypadku budowy domu jednorodzinnego – odpis księgi wieczystej potwierdzający własność gruntu albo prawo użytkowania wieczystego oraz pozwolenie właściwego organu na budowę domu lub kopię zgłoszenia w przypadku zgłoszenia budowy lub robót budowlanych, dla których nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę.
§ 4.[Obliczanie wartości pomocy finansowej] 1. Wysokość pomocy finansowej stanowi iloczyn liczby osób, które uwzględnia się przy przydziale lokalu mieszkalnego funkcjonariuszowi, zgodnie z art. 178 ust. 1 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa, według stanu na dzień złożenia wniosku oraz kwoty stanowiącej 20% wartości lokalu mieszkalnego o powierzchni użytkowej 50 m2.
2. Wartość lokalu mieszkalnego, na podstawie której oblicza się wysokość pomocy finansowej, stanowi iloczyn 50 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego i ceny metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego oddanego do użytkowania w kwartale, określonej na podstawie art. 3b ust. 4 ustawy z dnia 30 listopada 1995 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1779) w ostatnim komunikacie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego poprzedzającym dzień wypłaty pomocy finansowej wskazanych w decyzji o przyznaniu pomocy finansowej.
3. Jeżeli po dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy finansowej, lecz przed wydaniem decyzji o przyznaniu pomocy finansowej w pełnej przysługującej wysokości, funkcjonariusz uzyskał prawo do większej powierzchni mieszkalnej, liczbę przysługujących funkcjonariuszowi norm zaludnienia ustala się na dzień wydania tej decyzji.
§ 5.[Kwota pomocy finansowej] 1. Kwotę pomocy finansowej podlegającą zwrotowi ustala się w pełnej wysokości określonej w decyzji o przyznaniu pomocy finansowej.
2. W przypadku zwolnienia funkcjonariusza ze służby przed upływem okresu, o którym mowa w art. 180 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa, wysokość kwoty pomocy finansowej podlegającej zwrotowi, określonej w ust. 1, obniża się o 1/10 za każdy pełny rok służby.
3. Funkcjonariuszowi, wobec którego wszczęto postępowanie w sprawie cofnięcia pomocy finansowej, udziela się pisemnie informacji o wszczęciu postępowania, w której wyznacza się sposób dokonania zwrotu pomocy finansowej i wskazuje się, że zwrot otrzymanej pomocy może nastąpić jednorazowo lub w ratach, nie później jednak niż w terminie 6 miesięcy od dnia wydania decyzji o zwrocie otrzymanej pomocy finansowej.
§ 6.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: wz. K. Kozłowski
1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 97 i 225).
Załącznik do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
z dnia 11 czerwca 2018 r. (poz. 1223)
WZÓR – WNIOSEK O PRZYZNANIE POMOCY FINANSOWEJ NA UZYSKANIE LOKALU MIESZKALNEGO LUB DOMU PRZEZ FUNKCJONARIUSZA SŁUŻBY OCHRONY PAŃSTWA