Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2018-06-29
Wersja aktualna od 2018-06-29
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 5 czerwca 2018 r.
w sprawie opiniowania służbowego funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa
Na podstawie art. 82 ust. 8 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa (Dz. U. z 2018 r. poz. 138, 650 i 730) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Szczegółowe warunki i tryb opiniowania służbowego funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa] Rozporządzenie określa szczegółowe warunki i tryb opiniowania służbowego funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, zwanych dalej „funkcjonariuszami”, zapoznania się funkcjonariuszy z opiniami służbowymi oraz przypadki, w których zapoznanie się nie jest możliwe w terminie wskazanym w ustawie z dnia 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa, zwanej dalej „ustawą”, a także tryb składania wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy dotyczącej opinii służbowej.
§ 2.[Opiniowanie służbowe] 1. Opiniowaniu służbowemu podlega funkcjonariusz, który zajmuje stanowisko służbowe przez co najmniej 3 miesiące, jeżeli od wydania poprzedniej opinii o tym funkcjonariuszu upłynęło 6 miesięcy.
2. Opiniowanie przeprowadza się:
1) nie rzadziej niż raz na 12 miesięcy w służbie przygotowawczej;
2) nie później niż na 30 dni przed mianowaniem funkcjonariusza na stanowisko w służbie stałej, jeżeli od ostatniego opiniowania minęło co najmniej 6 miesięcy;
3) nie rzadziej niż raz na 36 miesięcy w służbie stałej.
3. Terminy, o których mowa w ust. 1, liczy się od dnia przyjęcia funkcjonariusza do służby lub ostatniego opiniowania.
§ 3.[Zapoznanie się z opinią służbową] 1. Przełożony, który sporządził opinię służbową, zapoznaje z nią funkcjonariusza w terminie, o którym mowa w art. 82 ust. 3 ustawy.
2. Funkcjonariusz potwierdza zapoznanie się z opinią służbową własnoręcznym podpisem złożonym na opinii. W razie odmowy złożenia przez funkcjonariusza podpisu przełożony zapoznający funkcjonariusza z opinią służbową czyni na niej adnotację o odmowie.
3. Zapoznanie funkcjonariusza z opinią służbową po upływie terminu, o którym mowa w ust. 1, jest możliwe w przypadku:
1) choroby funkcjonariusza;
2) oddelegowania go do pełnienia obowiązków poza Służbą Ochrony Państwa;
3) wykonywania przez niego obowiązków służbowych poza granicami państwa;
4) zaistnienia innej przeszkody uniemożliwiającej zapoznanie funkcjonariusza z opinią służbową.
4. Opinię służbową włącza się do akt osobowych funkcjonariusza. Funkcjonariusz na żądanie otrzymuje kopię opinii służbowej.
§ 4.[Wniosek o ponowne rozpoznanie sprawy dotyczącej opinii służbowej] Wniosek o ponowne rozpoznanie sprawy dotyczącej opinii służbowej wydanej przez Komendanta Służby Ochrony Państwa wnosi się bezpośrednio do Komendanta Służby Ochrony Państwa w terminie 14 dni od dnia zapoznania się z opinią.
§ 5.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.2)
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: wz. K. Kozłowski
1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 97 i 225).
2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 maja 2002 r. w sprawie opiniowania służbowego funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu (Dz. U. poz. 729), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 389 ust. 1 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa (Dz. U. z 2018 r. poz. 138, 650 i 730).