ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA POLITYKI SPOŁECZNEJ1)
z dnia 12 sierpnia 2004 r.
w sprawie wzoru legitymacji emeryta-rencisty oraz trybu jej wydawania, wymiany lub zwrotu
z dnia 12 sierpnia 2004 r. (Dz.U. z 2004 r., Nr 203, poz. 2082)
t.j. z dnia 23 maja 2018 r. (Dz.U. z 2018 r., poz. 976)
Na podstawie art. 68 ust. 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1778, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa wzór legitymacji emeryta-rencisty, tryb jej wydawania, wymiany lub zwrotu, a także zakres informacji, jakie legitymacje mogą zawierać.
§ 2.[Wzór legitymacji emeryta-rencisty] 1. Wzór legitymacji emeryta-rencisty, zwanej dalej „legitymacją”, jest określony w załączniku do rozporządzenia.
2. Legitymacja ma formę spersonalizowanej karty identyfikacyjnej o wymiarach 53,98 mm × 85,60 mm, z zaokrąglonymi narożnikami, wykonanej z tworzywa sztucznego, dwustronnie laminowanej (poziomej), zawierającej elementy zabezpieczające przed podrobieniem i sfałszowaniem. Na stronie drugiej legitymacji, w prawym górnym rogu jest umieszczony skrót „LER” pisany alfabetem Braille'a.
§ 3.[Organ wydający legitymację] Legitymacja jest wydawana przez terenową jednostkę organizacyjną Zakładu Ubezpieczeń Społecznych właściwą w sprawach wydawania decyzji dotyczących świadczeń, zwaną dalej „organem rentowym”, wraz z decyzją o przyznaniu emerytury lub renty.
§ 4.[Wymiana legitymacji] 1. Legitymacja podlega wymianie w przypadku:
1) zmiany nazwiska, imienia, numeru PESEL, rodzaju świadczenia, numeru oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia emeryta lub rencisty, a także w przypadku upływu terminu ważności legitymacji;
2) uszkodzenia lub zniszczenia.
2. Wymiany legitymacji dokonuje się na wniosek emeryta, rencisty lub ich pełnomocnika, określonego w przepisach w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe i zasad wypłaty tych świadczeń.
§ 5.[Zwrot legitymacji do organu rentowego] 1. Osoba, której prawo do emerytury lub renty ustało, zwraca legitymację do organu rentowego.
2. W przypadku śmierci emeryta lub rencisty zwrotu legitymacji dokonuje członek rodziny zmarłego.
§ 6.[Utrata legitymacji, wydanie nowej legitymacji] 1. W przypadku utraty legitymacji organ rentowy wydaje nową legitymację na wniosek osób, o których mowa w § 4 ust. 2.
2. W przypadku odzyskania utraconej legitymacji emeryt lub rencista zwraca ją do organu rentowego.
§ 7.[Informacje zawarte w legitymacji] Legitymacja zawiera następujące informacje:
1) numer legitymacji;
2) imię emeryta lub rencisty;
3) nazwisko emeryta lub rencisty;
4) numer PESEL;
5) rodzaj świadczenia;
6) określenie terminu ważności legitymacji;
7) informację wskazującą na warunki ważnego posługiwania się dokumentem;
8) oznaczenie organu rentowego, który wydał legitymację, imię, nazwisko i podpis jego kierownika;
9) miejsce i datę wystawienia.
§ 9.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem § 3 i § 8, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2006 r.
1) Obecnie działem administracji rządowej - zabezpieczenie społeczne kieruje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 grudnia 2017 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. poz. 2329).
Załącznik do rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej
z dnia 12 sierpnia 2004 r.
WZÓR LEGITYMACJI EMERYTA-RENCISTY
strona pierwsza
strona druga
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00