Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2018-03-15 do 2018-05-20
Wersja archiwalna od 2018-03-15 do 2018-05-20
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 8 marca 2018 r.
w sprawie trybu przydzielania lokalu mieszkalnego funkcjonariuszowi Służby Ochrony Państwa przeniesionemu do służby w innej miejscowości
Na podstawie art. 184 ust. 2 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa (Dz. U. z 2018 r. poz. 138) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa:
1) tryb przydzielania lokalu mieszkalnego funkcjonariuszowi Służby Ochrony Państwa, zwanemu dalej „funkcjonariuszem”, przeniesionemu do innej miejscowości, w przypadkach, o których mowa w art. 184 ust. 1 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa, zwanej dalej „ustawą”;
2) sposób i tryb zwracania udzielonej funkcjonariuszowi pomocy finansowej oraz zwalniania zajmowanych lokali mieszkalnych, domu jednorodzinnego lub domu mieszkalno-pensjonatowego;
3) sposób postępowania w przypadku, gdy funkcjonariusz skorzystał z pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego;
4) rodzaje dokumentów potwierdzających zwolnienie przez funkcjonariusza lokalu mieszkalnego dotychczas zajmowanego oraz zwrot udzielonej pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu.
§ 2.[Wniosek o przydział lokalu mieszkalnego funkcjonariusza przeniesionego do służby w innej miejscowości] 1. W przypadkach, o których mowa w art. 184 ust. 1 ustawy, funkcjonariuszowi, na jego wniosek, przydziela się lokal mieszkalny w nowym miejscu pełnienia służby.
2. Wniosek o przydział lokalu mieszkalnego funkcjonariusza przeniesionego do służby w innej miejscowości zawiera: stopień, imię i nazwisko oraz jego stanowisko służbowe, wskazanie komórki organizacyjnej Służby Ochrony Państwa, w której pełni służbę, datę przyjęcia do służby, członków rodziny, którzy będą zamieszkiwać z wnioskodawcą w lokalu mieszkalnym, informacje o zajmowanym dotychczas przez funkcjonariusza lokalu mieszkalnym przydzielonym decyzją administracyjną lub posiadanym lokalu mieszkalnym, domu jednorodzinnym lub domu mieszkalno-pensjonatowym uzyskanym w związku z przyznaną pomocą finansową oraz uzasadnienie wniosku.
3. Wnioski podlegają rejestracji w kolejności wpływu.
§ 3.[Zwrot pomocy finansowej] 1. Decyzję o zwrocie przyznanej funkcjonariuszowi pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego, domu jednorodzinnego lub domu mieszkalno-pensjonatowego wydaje się przed wydaniem decyzji o przydziale lokalu mieszkalnego w nowym miejscu pełnienia służby.
2. Zwrot pomocy finansowej następuje nie później niż przed upływem trzech miesięcy od dnia otrzymania decyzji o przydziale lokalu mieszkalnego w nowym miejscu pełnienia służby.
3. W przypadku skorzystania przez funkcjonariusza z pomocy finansowej oraz niedopełnienia obowiązku jej zwrotu właściwy organ wydaje decyzję o opróżnieniu lokalu mieszkalnego w nowym miejscu pełnienia służby.
§ 4.[Zwolnienie dotychczas zajmowanego lokalu mieszkalnego] 1. Zwolnienie dotychczas zajmowanego lokalu mieszkalnego przydzielonego decyzją administracyjną następuje nie później niż przed upływem trzech miesięcy od dnia otrzymania decyzji o przydziale lokalu mieszkalnego w nowym miejscu pełnienia służby.
2. W razie niedopełnienia obowiązku zwolnienia zajmowanego lokalu mieszkalnego wydaje się decyzję o opróżnieniu lokalu mieszkalnego w nowym miejscu pełnienia służby.
§ 5.[Dokumenty potwierdzające zwolnienie dotychczas zajmowanego lokalu mieszkalnego oraz zwrot udzielonej pomocy finansowej] Dokumentami potwierdzającymi zwolnienie przez funkcjonariusza dotychczas zajmowanego lokalu mieszkalnego oraz zwrot udzielonej pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu są:
1) protokół przekazania lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie decyzji administracyjnej;
2) zaświadczenie o zwrocie pomocy finansowej, o której mowa w art. 180 ust. 1 ustawy;
3) zaświadczenie o wymeldowaniu z dotychczasowego miejsca pobytu stałego funkcjonariusza i członków jego rodziny wymienionych we wniosku, o którym mowa w § 2.
§ 6.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: wz. K. Kozłowski
1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 97 i 225).