Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 429
Wersja archiwalna od 2018-03-01 do 2019-08-14
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 429
Wersja archiwalna od 2018-03-01 do 2019-08-14
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

Od redakcji: Rozporządzenie zostało uchylone na podstawie art. 37 pkt 3 ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2354) oraz zastąpione przez rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 czerwca 2019 r. w sprawie udzielania wyróżnień funkcjonariuszom Służby Celno-Skarbowej (Dz.U. poz. 1410). 

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)

z dnia 22 lutego 2018 r.

w sprawie udzielania wyróżnień funkcjonariuszom Służby Celno-Skarbowej

Na podstawie art. 219 ust. 2 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. poz. 1947, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.[Zakres regulacji] 1. Rozporządzenie określa warunki i tryb udzielania wyróżnień, o których mowa w art. 219 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej, zwanej dalej „ustawą”, funkcjonariuszom Służby Celno-Skarbowej, zwanym dalej „funkcjonariuszami”.

2. Wyróżnienia w formie przedstawienia do odznaczenia państwowego udziela się na warunkach i w trybie określonych w ustawie z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach (Dz. U. z 2018 r. poz. 400).

3. Wyróżnienia w formie:

1) przyznania odznaki honorowej „Zasłużony dla Krajowej Administracji Skarbowej”,

2) mianowania na wyższy stopień służbowy

– udziela się w trybie określonym w przepisach wydanych odpowiednio na podstawie art. 6 ust. 7 oraz art. 197 ust. 7 ustawy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Udzielenie wyróżnienia w formie dyplomu] Wyróżnienia w formie dyplomu można udzielić funkcjonariuszowi pod warunkiem dokonania czynu świadczącego o wyjątkowym zaangażowaniu lub podjęcia działania kształtującego pozytywny wizerunek Służby Celno-Skarbowej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Udzielenie wyróżnienia w formie krótkoterminowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze do 10 dni] 1. Wyróżnienia w formie krótkoterminowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze do 10 dni można udzielić funkcjonariuszowi po spełnieniu co najmniej jednego z warunków:

1) dokonania czynu świadczącego o wyjątkowej odwadze;

2) przejawienia inicjatywy w zakresie zwiększenia efektywności Służby Celno-Skarbowej;

3) osiągnięcia wyróżniających wyników w Służbie Celno-Skarbowej.

2. Wyróżnienia, o którym mowa w ust. 1, udziela się w dniach służby, zgodnie z obowiązującym funkcjonariusza rozkładem czasu służby. Wyróżnienie może być zrealizowane w terminie zaproponowanym przez funkcjonariusza, jednorazowo albo w dwóch częściach lub łącznie z innym urlopem, pod warunkiem że nieobecność funkcjonariusza w służbie nie wpłynie na ciągłość wykonywania zadań w jednostce organizacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej, nie później jednak niż w ciągu roku od dnia udzielenia wyróżnienia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Udzielenie wyróżnienia w formie nagrody pieniężnej] Wyróżnienia w formie nagrody pieniężnej można udzielić funkcjonariuszowi po spełnieniu co najmniej jednego z warunków:

1) wzorowego wypełniania powierzonych zadań służbowych, jeżeli efektem tych działań jest udoskonalenie funkcjonowania lub zwiększenie skuteczności Służby Celno-Skarbowej;

2) przejawienia inicjatywy lub osiągnięcia wyróżniających wyników w służbie, jeżeli efektem tych działań jest udoskonalenie funkcjonowania lub zwiększenie skuteczności Służby Celno-Skarbowej;

3) wykonywania zadań za nieobecnego funkcjonariusza, w przypadku jego nieprzerwanej nieobecności w służbie dłuższej niż 21 dni, bez uszczerbku dla jakości i terminowości wykonywania zadań na zajmowanym stanowisku służbowym.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Udzielenie wyróżnienia w formie nagrody rzeczowej] Wyróżnienia w formie nagrody rzeczowej można udzielić funkcjonariuszowi po spełnieniu co najmniej jednego z warunków:

1) dokonania czynu świadczącego o wyjątkowej odwadze związanego z zadaniami Krajowej Administracji Skarbowej;

2) podjęcia działania kształtującego pozytywny wizerunek Służby Celno-Skarbowej, którego efektem jest zwiększenie skuteczności tej służby.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Udzielenie wyróżnienia w formie mianowania na wyższy stopień służbowy] Wyróżnienia w formie mianowania na wyższy stopień służbowy, w przypadku, o którym mowa w art. 197 ust. 4 pkt 3 ustawy, można udzielić funkcjonariuszowi po spełnieniu co najmniej jednego z warunków:

1) przejawienia inicjatywy lub osiągnięcia wyróżniających wyników w służbie, których efektem jest udoskonalenie funkcjonowania lub zwiększenie skuteczności Służby Celno-Skarbowej;

2) doskonalenia kwalifikacji zawodowych przydatnych do służby.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[Udzielenie wyróżnienia w formie przyznania odznaki honorowej "Zasłużony dla Krajowej Administracji Skarbowej"] Wyróżnienia w formie przyznania odznaki honorowej „Zasłużony dla Krajowej Administracji Skarbowej” można udzielić funkcjonariuszowi w uznaniu:

1) osiągnięć w wieloletniej i nienagannej służbie w Służbie Celno-Skarbowej,

2) osiągnięć w popularyzacji i wdrażaniu do praktyki nowych rozwiązań ekonomiczno-finansowych oraz usprawnień w dziedzinie organizacji i techniki w Służbie Celno-Skarbowej,

3) działalności naukowej i dydaktycznej związanej z Krajową Administracją Skarbową,

4) osiągnięć w dziedzinie rozwijania współpracy celno-skarbowej z właściwymi organami innych państw oraz organizacjami międzynarodowymi i instytucjami międzynarodowymi

– pod warunkiem że funkcjonariusz przyczynił się do osiągnięć Służby Celno-Skarbowej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.[Organ udzielający wyróżnień] 1. Wyróżnień udziela kierownik jednostki organizacyjnej.

2. Funkcjonariuszowi przeniesionemu czasowo do pełnienia służby w innej jednostce organizacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej wyróżnień udziela kierownik jednostki organizacyjnej, do której nastąpiło czasowe przeniesienie.

3. Kierownik jednostki organizacyjnej udziela wyróżnień z własnej inicjatywy albo na pisemny wniosek bezpośredniego przełożonego funkcjonariusza albo innego przełożonego.

4. Szef Krajowej Administracji Skarbowej może udzielić z własnej inicjatywy wyróżnienia każdemu funkcjonariuszowi.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.[Organ udzielający wyróżnień Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej i jego zastępcom] Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej i jego zastępcom wyróżnień udziela minister właściwy do spraw finansów publicznych z własnej inicjatywy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.[Wniosek o udzielenie wyróżnienia] 1. Wniosek o udzielenie wyróżnienia, o którym mowa w § 8 ust. 3, zawiera:

1) imię i nazwisko funkcjonariusza;

2) stanowisko i stopień służbowy funkcjonariusza;

3) rodzaj wyróżnienia;

4) wskazanie okoliczności uzasadniających wyróżnienie funkcjonariusza;

5) datę sporządzenia wniosku i podpis wnioskodawcy.

2. Udzielenie funkcjonariuszowi wyróżnienia z inicjatywy kierownika jednostki organizacyjnej wymaga uzasadnienia.

3. Wniosek o udzielenie wyróżnienia kieruje się z zachowaniem drogi służbowej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11.[Specjalny tryb udzielania wyróżnień] Wyróżnień można udzielić w sposób uroczysty.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12.[Niezwłoczność udzielania wyróżnień] Wyróżnień udziela się niezwłocznie po spełnieniu warunków uzasadniających ich udzielenie.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 13.[Informowanie o udzieleniu funkcjonariuszowi wyróżnienia] 1. Informację o udzieleniu funkcjonariuszowi wyróżnienia wraz z podaniem rodzaju wyróżnienia kierownik jednostki organizacyjnej podaje do wiadomości funkcjonariuszy komórki organizacyjnej, w której funkcjonariusz pełni służbę.

2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach informację, o której mowa w ust. 1, podaje się do wiadomości wszystkich funkcjonariuszy.

3. W przypadku funkcjonariusza wykonującego czynności operacyjno-rozpoznawcze przepisu ust. 2 nie stosuje się.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 14.[Przepisy dotychczasowe] W sprawach o udzielenie wyróżnienia, wszczętych i niezakończonych do dnia wejścia w życie rozporządzenia, stosuje się przepisy dotychczasowe.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 15.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 marca 2018 r.3)

Minister Finansów: T. Czerwińska


1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 92).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2016 r. poz. 2255, z 2017 r. poz. 88, 244, 379, 708, 768, 1086, 1321, 2409 i 2491 oraz z 2018 r. poz. 106 i 138.

3) Zakres spraw uregulowany niniejszym rozporządzeniem był poprzednio uregulowany w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 14 grudnia 2010 r. w sprawie udzielania wyróżnień funkcjonariuszom Służby Celno-Skarbowej (Dz. U. z 2016 r. poz. 78 oraz z 2017 r. poz. 977) oraz rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 5 stycznia 2010 r. w sprawie funduszu nagród za szczególne osiągnięcia w Służbie Celno-Skarbowej (Dz. U. poz. 54 oraz z 2017 r. poz. 936), które tracą moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 256 pkt 3 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. poz. 1948 i 2255 oraz z 2017 r. poz. 379, 1537, 1926 i 2409).

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00