Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2018-01-27
Wersja aktualna od 2018-01-27
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 24 stycznia 2018 r.
w sprawie przechowywania, ewidencjonowania oraz pobierania broni palnej i amunicji oraz środków przymusu bezpośredniego w Biurze Nadzoru Wewnętrznego
Na podstawie art. 11r ust. 3 ustawy z dnia 21 czerwca 1996 r. o szczególnych formach sprawowania nadzoru przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych (Dz. U. poz. 491, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa:
1) wymogi przechowywania,
2) sposoby ewidencjonowania oraz
3) tryb pobierania
– broni palnej, amunicji i środków przymusu bezpośredniego w Biurze Nadzoru Wewnętrznego.
§ 2.[Przechowywanie broni palnej i amunicji] 1. Broń palną i amunicję przechowuje się w szafach metalowych lub sejfach specjalnie przeznaczonych do przechowywania broni palnej i amunicji, umieszczonych w odpowiednio przystosowanym do tego celu pomieszczeniu, zwanym dalej „magazynem broni”.
2. W uzasadnionych przypadkach, po uzyskaniu pisemnej zgody Inspektora Nadzoru Wewnętrznego, broń palna może być przechowywana wraz z amunicją w:
1) miejscu zamieszkania inspektora Biura Nadzoru Wewnętrznego, zwanego dalej „inspektorem Biura”, w sejfie lub skrytce z co najmniej jednym zamkiem atestowanym, przystosowanych do przechowywania broni palnej i amunicji, trwale przymocowanych do ściany lub posadzki lokalu mieszkalnego;
2) pomieszczeniu służbowym, w przydzielonej inspektorowi Biura do indywidualnego użytku szafie metalowej lub sejfie, przystosowanych do przechowywania broni palnej i amunicji.
§ 3.[Przechowywanie broni w sposób uniemożliwiający dostęp do niej osób nieuprawnionych] W przypadkach, o których mowa w § 2 ust. 2:
1) broń palną przechowuje się w sposób uniemożliwiający dostęp do niej osób nieuprawnionych;
2) przed udaniem się na urlop, leczenie, wyjazd lub w innych okolicznościach powodujących brak nadzoru nad bronią palną inspektor Biura zdaje broń wraz z amunicją do magazynu broni.
§ 4.[Magazyn broni] 1. Magazyn broni umiejscawia się w siedzibie Inspektora Nadzoru Wewnętrznego.
2. Inspektor Nadzoru Wewnętrznego w celu przechowywania broni i amunicji może korzystać z magazynu broni prowadzonego w Policji lub w Straży Granicznej po uzgodnieniu, w drodze porozumienia zawartego na piśmie, odpowiednio z Komendantem Głównym Policji lub Komendantem Głównym Straży Granicznej.
§ 5.[Wymagania dotyczące magazynu broni umiejscowionego w siedzibie Inspektora Nadzoru Wewnętrznego] W przypadku, o którym mowa w § 4 ust. 1, magazyn broni wymaga:
1) zorganizowania w sposób umożliwiający dostęp wyłącznie osobom upoważnionym;
2) umiejscowienia w budynku murowanym, będącym pod całodobową ochroną uzbrojonej służby lub wyposażonym w urządzenia sygnalizacyjne (alarmowe) połączone ze stanowiskiem uzbrojonej formacji, w której jest pełniony całodobowy dyżur;
3) posiadania drzwi wyposażonych w co najmniej dwa zamki, w tym jeden atestowany, lub drzwi metalowe antywłamaniowe atestowane;
4) posiadania, w przypadku pomieszczenia wyposażonego w okna, co najmniej jednego z następujących zabezpieczeń: krata, siatka, żaluzja antywłamaniowa lub szyby o podwyższonej odporności na przebicie i rozbicie.
§ 6.[Zasady przechowywania broni palnej i amunicji] 1. Broń palną przechowuje się rozładowaną, zabezpieczoną zgodnie z zaleceniami producenta, z odłączonym magazynkiem, kompletną i czystą, a jednostki broni nieprzydzielone i nieużytkowane – w odpowiedni sposób zakonserwowane.
2. Amunicję przechowuje się w pudełkach lub w pojemnikach, ułożoną w sposób uniemożliwiający przypadkowe uderzenie w spłonkę naboju.
§ 7.[Stan techniczny] 1. Warunki przechowywania broni palnej uwzględniają wymagania jej producenta w zakresie zapewnienia właściwego stanu technicznego.
2. Broń palna podlega okresowym przeglądom stanu technicznego przewidzianym przez producenta. W przypadku stwierdzenia uszkodzenia broni palnej jej naprawa i dokonywanie przeróbek są przeprowadzone wyłącznie przez osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje zawodowe.
§ 8.[Książka stanu broni palnej i amunicji] 1. Broń palna i amunicja przechowywana w magazynie broni podlega ewidencjonowaniu w książce stanu broni palnej i amunicji.
2. Książkę stanu broni palnej i amunicji przechowuje się w magazynie broni.
3. Wzór książki stanu broni palnej i amunicji jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§ 9.[Dostęp do magazynu broni] Dostęp do magazynu broni, nadzór nad przechowywanym w nim wyposażeniem oraz uprawnienie do wydawania i rozliczania pobranego wyposażenia przysługuje osobom upoważnionym przez Inspektora Nadzoru Wewnętrznego.
§ 10.[Pobieranie, wydawanie oraz zdawanie broni palnej i amunicji] 1. Pobieranie, wydawanie oraz zdawanie broni palnej i amunicji podlega ewidencjonowaniu w książce pobrania, wydania-przyjęcia broni palnej i amunicji, która jest przechowywana w magazynie broni.
2. Wzór książki pobrania, wydania-przyjęcia broni palnej i amunicji jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§ 11.[Kajdanki, przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób, środki przeznaczone do pokonywania zamknięć] 1. Kajdanki, przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej, środki przeznaczone do pokonywania zamknięć budowlanych i innych przeszkód, w tym materiały wybuchowe, przechowuje się w pomieszczeniach znajdujących się w siedzibie Inspektora Nadzoru Wewnętrznego w sposób uniemożliwiający dostęp osobom nieuprawnionym.
2. Inspektor Nadzoru Wewnętrznego może korzystać z pomieszczeń, w których są przechowywane środki przymusu bezpośredniego, o których mowa w ust. 1, w Policji lub Straży Granicznej, po uzgodnieniu, w drodze porozumienia zawartego na piśmie, odpowiednio z Komendantem Głównym Policji lub Komendantem Głównym Straży Granicznej.
§ 12.[Książka ewidencji środków przymusu bezpośredniego] 1. Środki przymusu bezpośredniego, o których mowa w § 11 ust. 1, są ewidencjonowane w książce ewidencji środków przymusu bezpośredniego prowadzonej w Biurze Nadzoru Wewnętrznego.
2. Wzór książki ewidencji, o której mowa w ust. 1, jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
§ 13.[Pobieranie, wydawanie oraz zdawanie środków przymusu bezpośredniego] 1. Pobieranie, wydawanie oraz zdawanie środków przymusu bezpośredniego przechowywanych w pomieszczeniach znajdujących się w siedzibie Inspektora Nadzoru Wewnętrznego podlega ewidencjonowaniu w książce pobrania, wydania-przyjęcia środków przymusu bezpośredniego, która jest przechowywana w miejscu wskazanym przez Inspektora Nadzoru Wewnętrznego.
2. Wzór książki pobrania, wydania-przyjęcia środków przymusu bezpośredniego jest określony w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
3. Dostęp do pomieszczeń, w których są przechowywane środki przymusu bezpośredniego, o których mowa w § 11 ust. 1, nadzór nad nimi oraz uprawnienie do ich pobierania, wydawania i rozliczania przysługuje osobom upoważnionym przez Inspektora Nadzoru Wewnętrznego.
§ 14.[Pobieranie, wydawanie oraz rozliczanie broni i amunicji oraz środków przymusu bezpośredniego] Pobieranie, wydawanie oraz rozliczanie broni i amunicji oraz środków przymusu bezpośredniego odbywa się odpowiednio w magazynie broni lub w pomieszczeniu wyznaczonym przez Inspektora Nadzoru Wewnętrznego do pobierania środków przymusu bezpośredniego, po okazaniu dokumentów identyfikujących inspektora Biura, o których mowa w art. 11k ustawy z dnia 21 czerwca 1996 r. o szczególnych formach sprawowania nadzoru przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, oraz pisemnego upoważnienia Inspektora Nadzoru Wewnętrznego do pobrania broni, amunicji oraz środków przymusu bezpośredniego.
§ 15.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 27 stycznia 2018 r.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: J. Brudziński
1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 97 i 225).
2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1997 r. poz. 443 i 943, z 1998 r. poz. 860, z 2006 r. poz. 1592, z 2007 r. poz. 162, z 2010 r. poz. 1228, z 2012 r. poz. 908 oraz z 2018 r. poz. 106 i 138.
Załączniki do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
z dnia 24 stycznia 2018 r. (poz. 232)
Załącznik nr 1
WZÓR – KSIĄŻKA STANU BRONI PALNEJ I AMUNICJI
Załącznik nr 2
WZÓR – KSIĄŻKA POBRANIA, WYDANIA-PRZYJĘCIA BRONI PALNEJ I AMUNICJI
Załącznik nr 3
WZÓR – KSIĄŻKA EWIDENCJI ŚRODKÓW PRZYMUSU BEZPOŚREDNIEGO
Załącznik nr 4
WZÓR – KSIĄŻKA POBRANIA, WYDANIA-PRZYJĘCIA ŚRODKÓW PRZYMUSU BEZPOŚREDNIEGO