ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH1)
z dnia 30 marca 2012 r.
w sprawie pomocy psychologicznej udzielanej weteranowi-funkcjonariuszowi, weteranowi poszkodowanemu-funkcjonariuszowi oraz najbliższym członkom jego rodziny
z dnia 30 marca 2012 r. (Dz.U. z 2012 r., poz. 375)
t.j. z dnia 10 stycznia 2018 r. (Dz.U. z 2018 r., poz. 54)
Na podstawie art. 23 ust. 4 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa (Dz. U. poz. 1203 oraz z 2017 r. poz. 60) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa:
1) tryb udzielania i zakres pomocy psychologicznej przysługującej weteranowi-funkcjonariuszowi lub weteranowi poszkodowanemu-funkcjonariuszowi oraz najbliższym członkom jego rodziny;
2) sposób i tryb postępowania w zakresie monitorowania realizacji prawa weteranów poszkodowanych-funkcjonariuszy do pomocy psychologicznej oraz właściwość organów w tym zakresie.
§ 2.[Warunki udzielenia pomocy psychologicznej] Pomocy psychologicznej udziela się po okazaniu przez:
1) weterana-funkcjonariusza lub weterana poszkodowanego-funkcjonariusza – odpowiednio legitymacji weterana lub legitymacji weterana poszkodowanego wydanej przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych;
2) najbliższego członka rodziny – pisemnego oświadczenia weterana-funkcjonariusza lub weterana poszkodowanego-funkcjonariusza zawierającego numer legitymacji weterana lub weterana poszkodowanego, że spełniają oni warunki bycia najbliższymi członkami rodziny w rozumieniu art. 4 pkt 12 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa.
§ 3.[Zakres pomocy psychologicznej] Zakres pomocy psychologicznej obejmuje:
1) badanie diagnostyczne;
2) terapię psychologiczną:
a) indywidualną,
b) grupową, w tym rodzinną;
3) poradę indywidualną;
4) poradę rodzinną;
5) interwencję kryzysową.
§ 4.[Monitorowanie realizacji prawa weteranów poszkodowanych-funkcjonariuszy do pomocy psychologicznej] 1. Minister właściwy do spraw wewnętrznych monitoruje realizację prawa weteranów poszkodowanych-funkcjonariuszy do pomocy psychologicznej udzielanej w podmiotach leczniczych utworzonych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, zwanych dalej „podmiotami”.
2. Monitorowanie realizacji prawa weteranów poszkodowanych-funkcjonariuszy do pomocy psychologicznej obejmuje zbieranie i analizę informacji dotyczących dostępności oraz zakresu udzielonej pomocy psychologicznej.
3. Monitorowanie, o którym mowa w ust. 2, polega na:
1) dokonywaniu kompleksowej oceny dostępności pomocy psychologicznej dla weteranów poszkodowanych-funkcjonariuszy;
2) współdziałaniu z podmiotami w zakresie pozyskiwania informacji o realizacji prawa weteranów poszkodowanych-funkcjonariuszy do uzyskania pomocy psychologicznej;
3) udzielaniu odpowiedzi na skargi i wnioski weteranów poszkodowanych-funkcjonariuszy dotyczące korzystania z pomocy psychologicznej.
§ 5.[Informacje przekazywane ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych przez podmioty lecznicze MSW] Podmioty przekazują ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych w terminie do dnia 31 stycznia każdego roku, za rok poprzedni, informacje o:
1) zakresie pomocy psychologicznej udzielonej weteranom poszkodowanym-funkcjonariuszom;
2) liczbie weteranów poszkodowanych-funkcjonariuszy, którzy skorzystali z pomocy psychologicznej udzielanej w podmiotach.
§ 6.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1) Obecnie działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne kieruje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 grudnia 2017 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 2326).
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00