Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2017-12-07 do 2022-09-02
Wersja archiwalna od 2017-12-07 do 2022-09-02
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 9 listopada 2017 r.
w sprawie Państwowego Egzaminu Fizjoterapeutycznego
Na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty (Dz. U. poz. 1994 oraz z 2017 r. poz. 599) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa:
1) zakres problematyki uwzględnianej przy opracowywaniu pytań testowych Państwowego Egzaminu Fizjoterapeutycznego, zwanego dalej „PEF”;
2) tryb powoływania członków Komisji Egzaminacyjnej, o której mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty, zwanej dalej „ustawą”;
3) wzór oświadczenia, o którym mowa w art. 16 ust. 9 ustawy;
4) sposób i szczegółowy tryb zgłaszania do PEF oraz przeprowadzania PEF, w tym okres, w którym powinny być wyznaczone ich terminy;
5) wysokość opłaty, o której mowa w art. 15 ust. 8 ustawy, oraz sposób jej uiszczania;
6) szczegółowy tryb unieważniania PEF;
7) szczegółowy sposób ustalania wyników PEF;
8) wzór świadectwa złożenia PEF;
9) sposób przekazywania przez Centrum Egzaminów Medycznych, zwane dalej „CEM”, wyników PEF uprawnionym podmiotom.
§ 2.[Problematyka uwzględniana w pytaniach testowych PEF] Pytania testowe PEF uwzględniają następującą problematykę:
1) diagnostyka funkcjonalna, w tym diagnostyka funkcjonalna w dysfunkcjach układu ruchu, w chorobach wewnętrznych i w wieku rozwojowym – 10 pytań;
2) fizjoterapia w dysfunkcjach układu ruchu, w tym fizjoterapia w dysfunkcjach układu ruchu w ortopedii i traumatologii narządu ruchu, w medycynie sportowej, w reumatologii, w neurologii i neurochirurgii oraz w wieku rozwojowym – 33 pytania;
3) fizjoterapia w dziedzinach medycyny: w chorobach wewnętrznych, w kardiologii, w kardiochirurgii, w chorobach płuc, w neurologii, w chirurgii, w ginekologii i położnictwie, w geriatrii, w psychiatrii, w onkologii i medycynie paliatywnej – 30 pytań;
4) wyroby medyczne, w tym z zakresu ortotyki i protetyki – 9 pytań;
5) fizjoprofilaktyka i promocja zdrowia – 4 pytania;
6) adaptowana aktywność fizyczna i sport osób z niepełnosprawnością – 4 pytania;
7) kształcenie ruchowe i metodyka nauczania ruchu, w tym kinezjologia – 4 pytania;
8) bioetyka, prawo medyczne oraz orzecznictwo w zakresie stanu funkcjonalnego pacjenta – 3 pytania;
9) zdrowie publiczne, w tym funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia i funkcjonowanie podmiotów wykonujących działalność leczniczą – 3 pytania.
§ 3.[Lista kandydatów do Komisji Egzaminacyjnej] 1. W celu powołania członków Komisji Egzaminacyjnej, o której mowa w art. 16 ust. 1 ustawy, dyrektor CEM zwraca się do podmiotów, o których mowa w art. 16 ust. 2 pkt 2–4 ustawy, o wskazanie kandydatów do tej Komisji.
2. Podmioty, o których mowa w art. 16 ust. 2 pkt 2–4 ustawy, wskazując kandydata, podają następujące informacje:
1) imię (imiona) i nazwisko kandydata;
2) numer PESEL kandydata, a w przypadku braku numeru PESEL – nazwę oraz serię i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość, a w przypadku paszportu – także nazwę kraju jego wydania;
3) adres miejsca zamieszkania kandydata;
4) adres do korespondencji kandydata;
5) numer telefonu lub adres poczty elektronicznej kandydata;
6) określenie podmiotu wskazującego kandydata.
3. Listę kandydatów przesyła się do CEM w postaci papierowej albo w postaci elektronicznej za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
§ 4.[Oświadczenie] Wzór oświadczenia, o którym mowa w art. 16 ust. 9 ustawy, stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§ 5.[Terminy PEF] Terminy PEF wyznacza się w okresie od dnia 1 kwietnia do dnia 15 maja i w okresie od dnia 2 listopada do dnia 15 grudnia.
§ 6.[Wysokość opłaty] Opłata, o której mowa w art. 15 ust. 8 ustawy, wynosi 140 zł. Opłatę tę wnosi się na rachunek bankowy wskazany na stronie internetowej CEM.
§ 7.[Przebieg egzaminu] 1. PEF w całym kraju rozpoczyna się o tej samej godzinie. W szczególnie uzasadnionych przypadkach Przewodniczący Zespołu Egzaminacyjnego może zdecydować o opóźnieniu w rozpoczęciu PEF, nie dłuższym jednak niż 30 minut.
2. Osoba zdająca PEF zgłasza się w miejscu egzaminu na co najmniej 60 minut przed godziną jego rozpoczęcia.
3. Jeżeli liczba osób zdających PEF w danej sali egzaminacyjnej jest większa niż 200, dyrektor CEM może wydłużyć okres, o którym mowa w ust. 2, nie więcej jednak niż o 60 minut. Informację o wydłużeniu tego okresu przekazuje się osobom zdającym PEF w zawiadomieniu, o którym mowa w art. 15 ust. 11 ustawy.
4. Zespół Egzaminacyjny czuwa nad prawidłowym przebiegiem PEF oraz nad przestrzeganiem przez osoby zdające zasad przeprowadzania egzaminu, w tym regulaminu porządkowego, o którym mowa w art. 17 ust. 7 ustawy.
5. Dyrektor CEM może wyznaczyć dodatkowe osoby, będące przedstawicielami CEM, do wykonywania czynności administracyjno-technicznych związanych z przeprowadzeniem PEF. Osoby te nie wchodzą w skład Zespołu Egzaminacyjnego.
§ 8.[Książeczki testowe] 1. W dniu PEF CEM dostarcza na miejsce egzaminu zabezpieczone paczki zawierające książeczki testowe oraz paczki zawierające karty odpowiedzi dla zdających w poszczególnych salach egzaminacyjnych.
2. Liczba książeczek testowych w paczce jest większa o maksymalnie 10% od liczby osób zdających w danej sali egzaminacyjnej. Książeczki testowe są zabezpieczone w sposób uniemożliwiający zapoznanie się z ich treścią.
3. Usunięcie zabezpieczeń i otwarcie paczki zawierającej książeczki testowe następuje w sali egzaminacyjnej bezpośrednio przed rozpoczęciem egzaminu w obecności osób zdających.
4. W trakcie egzaminu zabronione jest wynoszenie książeczek testowych z sali egzaminacyjnej.
§ 9.[Karta odpowiedzi] 1. Karta odpowiedzi jest oznaczona numerem kodowym osoby zdającej, o którym mowa w art. 15 ust. 11 ustawy.
2. W celu zapewnienia anonimowości osób zdających zabrania się wpisywania na karcie odpowiedzi danych umożliwiających bezpośrednią identyfikację osoby zdającej PEF.
3. Karta odpowiedzi jest jedynym dokumentem przeznaczonym do udzielania odpowiedzi w trakcie egzaminu.
4. Kartę odpowiedzi wypełnia się za pomocą ołówka albo długopisu. W przypadku wypełnienia jej za pomocą długopisu osoba zdająca nie może dokonywać korekty uprzednio zaznaczonych odpowiedzi.
§ 10.[Czynności wykonywane przed rozpoczęciem egzaminu] 1. Osoby zdające wchodzą do sali egzaminacyjnej w ciągu 30 minut przed rozpoczęciem egzaminu.
2. Członkowie Zespołu Egzaminacyjnego sprawdzają tożsamość osób zdających wchodzących do sali egzaminacyjnej na podstawie dokumentu potwierdzającego tożsamość.
§ 11.[Zadania Przewodniczącego Zespołu Egzaminacyjnego] 1. Osoby zdające zajmują w sali egzaminacyjnej miejsca oznaczone numerem, o którym mowa w art. 15 ust. 11 ustawy.
2. Po zajęciu miejsc w sali egzaminacyjnej przez wszystkie osoby zdające Przewodniczący Zespołu Egzaminacyjnego:
1) informuje o organizacji i przebiegu PEF;
2) poleca zdeponować wszelkie notatki, zeszyty, torby, teczki i inne podobne przedmioty we wskazanym miejscu;
3) informuje o zakazie używania urządzeń służących do kopiowania, przekazywania i odbioru informacji, w szczególności telefonów komórkowych, oraz o możliwości ich zdeponowania.
3. Osoby zdające są obowiązane przestrzegać zaleceń członków Zespołu Egzaminacyjnego.
§ 12.[Przekazanie książeczki testowej oraz karty odpowiedzi] 1. Członkowie Zespołu Egzaminacyjnego przekazują każdej osobie zdającej jeden egzemplarz książeczki testowej oraz kartę odpowiedzi. Przewodniczący Zespołu Egzaminacyjnego może zdecydować o przekazaniu karty odpowiedzi osobom zdającym w momencie ich wchodzenia do sali egzaminacyjnej.
2. Osoby zdające posiadające nieparzyste numery kodowe otrzymują I wersję testu, a posiadające numery parzyste – II wersję testu. Osoby zdające, które zajmują sąsiadujące miejsca, nie mogą otrzymać tej samej wersji testu.
3. Przewodniczący Zespołu Egzaminacyjnego, po sprawdzeniu prawidłowości rozdania książeczek testowych i kart odpowiedzi, ogłasza rozpoczęcie PEF.
§ 13.[Czas trwania egzaminu] 1. Czas trwania PEF wynosi 2 godziny.
2. Po rozpoczęciu PEF w sali egzaminacyjnej mogą przebywać wyłącznie członkowie Zespołu Egzaminacyjnego, osoby zdające oraz przedstawiciele CEM.
3. Podczas PEF obowiązuje zakaz opuszczania sali egzaminacyjnej przez osoby zdające.
4. W sytuacjach wyjątkowych osoba zdająca PEF może, za zgodą Przewodniczącego Zespołu Egzaminacyjnego, opuścić salę egzaminacyjną pod kontrolą członka Zespołu Egzaminacyjnego. Przed opuszczeniem sali egzaminacyjnej osoba zdająca jest obowiązana zdeponować książeczkę testową i kartę odpowiedzi u Przewodniczącego Zespołu Egzaminacyjnego. Fakt opuszczenia sali egzaminacyjnej odnotowuje się w protokole egzaminacyjnym.
§ 14.[Zakończenie egzaminu] 1. Po upływie czasu trwania PEF Przewodniczący Zespołu Egzaminacyjnego ogłasza zakończenie PEF.
2. Po ogłoszeniu zakończenia PEF osoby zdające odkładają książeczki testowe i karty odpowiedzi oraz pozostają na miejscach do momentu zebrania wszystkich książeczek testowych i kart odpowiedzi przez członków Zespołu Egzaminacyjnego.
3. Osoba zdająca, która zakończy rozwiązywanie testu przed ogłoszeniem zakończenia PEF, zgłasza Przewodniczącemu Zespołu Egzaminacyjnego wcześniejsze zakończenie rozwiązywania testu i przekazuje książeczkę testową i kartę odpowiedzi Przewodniczącemu lub członkowi Zespołu Egzaminacyjnego oraz za zgodą Przewodniczącego tego Zespołu opuszcza salę egzaminacyjną.
§ 15.[Wyniki egzaminu] Wyniki PEF są ustalane po rozpatrzeniu zastrzeżeń, o których mowa w art. 19 ust. 1 ustawy.
§ 16.[Wniosek o wyrażenie zgody na unieważnienie egzaminu] 1. W przypadku ujawnienia okoliczności, o których mowa w art. 19 ust. 7 ustawy, dyrektor CEM, w terminie 30 dni od dnia ich ujawnienia, występuje do ministra właściwego do spraw zdrowia z wnioskiem o wyrażenie zgody na unieważnienie PEF.
2. We wniosku, o którym mowa w ust. 1, dyrektor CEM wskazuje przyczyny unieważnienia PEF oraz jego zakres.
3. Minister właściwy do spraw zdrowia w terminie 30 dni od dnia otrzymania wniosku, o którym mowa w ust. 1, udziela dyrektorowi CEM zgody na unieważnienie PEF albo odmawia jej udzielenia.
4. Zarządzenie dyrektora CEM o unieważnieniu PEF, wskazujące zakres unieważnienia, jest ogłaszane na stronie internetowej CEM.
§ 17.[Odstąpienie od przeprowadzenia egzaminu] 1. W przypadku gdy do przeprowadzenia PEF zgłosi się mniej niż 3 członków Zespołu Egzaminacyjnego, egzaminu nie przeprowadza się. Przewodniczący Zespołu Egzaminacyjnego informuje niezwłocznie o odstąpieniu od przeprowadzenia PEF dyrektora CEM oraz osoby zdające.
2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, nie rozpakowuje się paczek zawierających książeczki testowe.
3. Przewodniczący Zespołu Egzaminacyjnego przekazuje do CEM paczki zawierające książeczki testowe oraz karty odpowiedzi i pozostałą dokumentację egzaminacyjną.
4. Przewodniczący Zespołu Egzaminacyjnego odnotowuje okoliczności, o których mowa w ust. 1–3, w protokole egzaminacyjnym.
5. W przypadku nieobecności Przewodniczącego Zespołu Egzaminacyjnego czynności, o których mowa w ust. 1–4, wykonuje jeden z członków Zespołu Egzaminacyjnego.
6. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, PEF przeprowadza się nie później niż w okresie 3 miesięcy od dnia odstąpienia od przeprowadzenia egzaminu, w terminie wyznaczonym przez dyrektora CEM.
§ 18.[Świadectwo złożenia Państwowego Egzaminu Fizjoterapeutycznego] Wzór świadectwa złożenia PEF stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§ 19.[Przesłanie świadectwa złożenia egzaminu] 1. CEM przesyła świadectwo złożenia PEF na adres osoby, która złożyła PEF, podany w zgłoszeniu, o którym mowa w art. 15 ust. 7 ustawy. W przypadku zwrotu świadectwa z powodu nieodebrania przez adresata jest ono przechowywane w CEM i może być odebrane przez osobę, która złożyła PEF, w siedzibie CEM.
2. CEM na wniosek osoby, która złożyła PEF, może przesłać ponownie nieodebrane świadectwo złożenia PEF po uiszczeniu przez nią kosztów związanych z ponownym przesłaniem. Przepis art. 262 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1257) stosuje się.
§ 20.[Przekazanie wyników egzaminu] 1. Niezwłocznie po ustaleniu wyników PEF dyrektor CEM przekazuje je uprawnionym podmiotom.
2. Na wniosek uczelni dyrektor CEM przekazuje wyniki PEF dotyczące absolwentów danej uczelni, które obejmują następujące dane:
1) imię (imiona) i nazwisko;
2) numer PESEL, a w przypadku braku numeru PESEL – datę i miejsce urodzenia;
3) oznaczenie terminu PEF;
4) wynik PEF podany w punktach oraz procentowo do drugiego miejsca po przecinku.
3. Wyniki PEF przekazuje się w postaci elektronicznej z zachowaniem ich integralności oraz ochrony danych osobowych.
§ 21.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Zdrowia: K. Radziwiłł
1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. poz. 1908).
Załączniki do rozporządzenia Ministra Zdrowia
z dnia 9 listopada 2017 r. (poz. 2155)
Załącznik nr 1
WZÓR – OŚWIADCZENIE
Załącznik nr 2
WZÓR – ŚWIADECTWO ZŁOŻENIA PAŃSTWOWEGO EGZAMINU FIZJOTERAPEUTYCZNEGO