ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 21 sierpnia 2017 r.
w sprawie trybu wyznaczania podmiotów, na rzecz których skazani mogą wykonywać prace na cele społeczne, oraz czynności tych podmiotów w zakresie wykonywania pracy
Na podstawie art. 123a § 8 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny wykonawczy (Dz. U. z 2017 r. poz. 665, 666, 768 i 1452) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Definicje] Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1) podmiocie – należy przez to rozumieć podmiot wyznaczony przez właściwy organ gminy do przyjęcia skazanych w celu wykonywania nieodpłatnej pracy na cele społeczne;
2) właściwym organie gminy – należy przez to rozumieć właściwego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta;
3) pracy – należy przez to rozumieć nieodpłatne prace na cele społeczne, o których mowa w art. 123a § 1 i 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny wykonawczy;
4) osobie wyznaczonej – należy przez to rozumieć osobę wyznaczoną przez podmiot, odpowiedzialną za organizowanie i kontrolowanie pracy skazanych, o której mowa w § 7.
§ 2.[Informacja o możliwości wykonywania pracy przez skazanych] 1. Dyrektor zakładu karnego sporządza corocznie, nie później niż do dnia 15 października, informację o możliwości wykonywania pracy przez skazanych i przesyła ją właściwemu organowi gminy.
2. Informacja zawiera w szczególności:
1) przewidywaną na kolejny rok kalendarzowy liczbę skazanych, których można skierować do wykonywania pracy;
2) przewidywaną na kolejny rok kalendarzowy liczbę godzin pracy w przeliczeniu na jednego skazanego lub wymiar czasu pracy, w jakim mogą być zatrudniani skazani;
3) wymagania co do miejsca i rodzaju pracy, jeżeli jest to niezbędne do prawidłowego jej wykonywania;
4) wykaz organów gmin, do których jest kierowana.
§ 3.[Zapotrzebowanie na przyjęcie do pracy] 1. Zapotrzebowanie na przyjęcie do pracy, o którym mowa w art. 123a § 5 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny wykonawczy, zawiera informacje o miejscu i rodzaju pracy, liczbie skazanych, liczbie godzin pracy w przeliczeniu na jednego skazanego, a także imię i nazwisko oraz dane teleadresowe osoby wyznaczonej.
2. Zapotrzebowanie zgłasza się najpóźniej na 30 dni przed planowanym rozpoczęciem pracy.
§ 4.[Informacja o podmiotach, które zgłosiły zapotrzebowanie] 1. Właściwy organ gminy wyznacza podmioty, które zgłosiły zapotrzebowanie lub wyraziły na to zgodę.
2. Informację o podmiotach właściwy organ gminy przekazuje dyrektorowi zakładu karnego w terminie 2 miesięcy od dnia otrzymania informacji, o której mowa w § 2 ust. 1. W tym samym terminie właściwy organ gminy przedstawia radzie gminy informację, o której mowa w § 2 ust. 1, oraz informację o liczbie i treści zgłoszonych zapotrzebowań oraz o podmiotach.
3. Informacja o podmiotach zawiera co najmniej listę podmiotów oraz dane, o których mowa w § 3 ust. 1, przyporządkowane do każdego podmiotu.
4. Zmiany w zakresie informacji, o której mowa w ust. 3, właściwy organ gminy przesyła dyrektorowi zakładu karnego niezwłocznie, najpóźniej w terminie 14 dni od dnia wystąpienia zmiany.
§ 5.[Szczegółowe warunki organizowania i wykonywania pracy] 1. Szczegółowe warunki organizowania i wykonywania pracy określa się w umowie zawartej przez dyrektora zakładu karnego z podmiotem.
2. Podmiot przyjmuje skazanego skierowanego przez dyrektora zakładu karnego w celu wykonywania pracy i poucza go o obowiązku sumiennej i wydajnej pracy oraz o konieczności przestrzegania dyscypliny i regulaminu pracy, przepisów porządkowych, przeciwpożarowych oraz przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, a także dbania o porządek w miejscu pracy, jak również o stan obsługiwanych maszyn i urządzeń.
3. Podmiot:
1) informuje skazanego o sposobie wykonywania przydzielonej pracy;
2) zapoznaje skazanego z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisami przeciwpożarowymi oraz przepisami dotyczącymi obsługi maszyn i urządzeń w zakresie odpowiednim do wykonywanej pracy;
3) zapewnia skazanemu bezpieczne i higieniczne warunki pracy, środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze, przewidziane na danym stanowisku pracy.
§ 6.[Określenie wymiaru godzin oraz dokonanie podziału pracy na dni] 1. Przy przydziale pracy skazanemu podmiot określa wymiar godzin i dokonuje podziału godzin pracy na dni w sposób uprzednio uzgodniony z dyrektorem zakładu karnego, odpowiadający organizacji wykonywanej pracy.
2. Skazanemu nie przydziela się pracy wspólnie ze skazanymi skierowanymi do wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne w ramach kary ograniczenia wolności lub pracy społecznie użytecznej orzeczonej w zamian za grzywnę, której egzekucja okazała się bezskuteczna.
§ 7.[Harmonogram pracy skazanych] 1. Osoba wyznaczona ustala harmonogram pracy skazanych, określający czas, miejsce i rodzaj pracy na okres co najmniej jednego miesiąca. Odpis harmonogramu przekazuje się dyrektorowi zakładu karnego.
2. Osoba wyznaczona przekazuje dyrektorowi zakładu karnego w terminach przez niego wyznaczonych, nie rzadziej niż raz w miesiącu, informację dotyczącą:
1) wykonania harmonogramu pracy;
2) liczby godzin przepracowanych przez skazanych;
3) rodzaju wykonywanej przez nich pracy;
4) dnia rozpoczęcia i zakończenia pracy.
3. Osoba wyznaczona niezwłocznie informuje dyrektora zakładu karnego o przypadkach:
1) niezgłoszenia się do pracy;
2) niepodjęcia przydzielonej pracy;
3) opuszczenia pracy bez usprawiedliwienia.
§ 8.[Ewidencja prac wykonanych przez skazanych] Podmiot wyznaczony prowadzi ewidencję prac wykonanych przez skazanych, w szczególności dotyczącą zbiorczego wymiaru godzin przepracowanych przez skazanych. Informacje z ewidencji przekazuje się dyrektorowi zakładu karnego w terminach przez niego wyznaczonych.
§ 9.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Minister Sprawiedliwości: Z. Ziobro
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00