Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2017-04-21
Wersja aktualna od 2017-04-21
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 1 lipca 2009 r.
w sprawie właściwości miejscowej i rzeczowej delegatur Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów
z dnia 1 lipca 2009 r. (Dz.U. z 2009 r., Nr 107, poz. 887)
t.j. z dnia 21 kwietnia 2017 r. (Dz.U. z 2017 r., poz. 816)
Na podstawie art. 33 ust. 3 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz. U. z 2017 r. poz. 229) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Właściwość miejscowa delegatur Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów] Ustala się właściwość miejscową delegatur Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów:
1) Delegatura Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Bydgoszczy – województwa: kujawsko-pomorskie i warmińsko-mazurskie;
2) Delegatura Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Gdańsku – województwa: pomorskie i zachodniopomorskie;
3) Delegatura Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Katowicach – województwa: śląskie i opolskie;
4) Delegatura Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Krakowie – województwa: małopolskie i podkarpackie;
5) Delegatura Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Lublinie – województwa: lubelskie i podlaskie;
6) Delegatura Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Łodzi – województwa: łódzkie i świętokrzyskie;
7) Delegatura Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Poznaniu – województwo wielkopolskie;
8) Delegatura Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie – województwo mazowieckie;
9) Delegatura Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów we Wrocławiu – województwa: dolnośląskie i lubuskie.
§ 2.[Zadania delegatury] W zakresie swojej właściwości miejscowej do zadań delegatur Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zwanych dalej „delegaturami”, należy:
1) sprawowanie kontroli przestrzegania przez przedsiębiorców przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów;
2) prowadzenie postępowań wyjaśniających;
3) prowadzenie postępowań antymonopolowych w sprawach praktyk ograniczających konkurencję;
3a) prowadzenie postępowań w sprawach o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone;
4) prowadzenie postępowań w sprawach praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów;
5) prowadzenie postępowań w sprawach kar pieniężnych;
6) przekazywanie informacji o sposobie rozpatrzenia zawiadomienia, o której mowa w art. 86 ust. 4 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów, zwanej dalej „ustawą”, wraz z uzasadnieniem;
7) współpraca z wojewódzkimi inspektorami Inspekcji Handlowej, organami samorządu terytorialnego oraz z organizacjami społecznymi i innymi instytucjami, do których zadań statutowych należy ochrona interesów konsumentów;
8) udzielanie pomocy organom samorządu województwa i powiatu oraz organizacjom społecznym lub innym instytucjom, do których zadań statutowych należy ochrona interesów konsumentów, w zakresie wynikającym z rządowej polityki konsumenckiej;
9) przedstawianie sądowi istotnego dla sprawy poglądu w sprawach dotyczących ochrony konkurencji i konsumentów na podstawie art. 31d ustawy;
10) występowanie do przedsiębiorców w sprawach z zakresu ochrony konkurencji i konsumentów na podstawie art. 49a ustawy.
§ 3.[Postępowanie wyjaśniające] Delegatura może prowadzić postępowania wyjaśniające obejmujące przedsiębiorców mających siedziby poza obszarem właściwości miejscowej tej delegatury, jeżeli cel lub charakter tych postępowań tego wymaga.
§ 4.[Postępowania antymonopolowe] 1. Postępowania antymonopolowe w sprawach praktyk ograniczających konkurencję prowadzi delegatura właściwa miejscowo ze względu na siedziby przedsiębiorców będących stronami tych postępowań, z wyłączeniem postępowań w sprawach praktyk, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 7 ustawy, które prowadzi delegatura właściwa miejscowo ze względu na siedzibę przedsiębiorcy będącego organizatorem przetargu, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2. Jeżeli praktyki ograniczające konkurencję ujawniają się na całym lub znacznej części rynku krajowego, właściwy w tych sprawach jest Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – Centrala w Warszawie.
3. Jeżeli w sprawach praktyk ograniczających konkurencję powstaną wątpliwości co do właściwości miejscowej delegatury, delegaturę właściwą wskazuje Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
§ 4a.[Postępowania w sprawie o uznanie postanowień wzorca za niedozwolone] 1. Postępowania w sprawie o uznanie postanowień wzorca za niedozwolone prowadzi delegatura właściwa miejscowo ze względu na siedzibę przedsiębiorcy naruszającego zakaz, o którym mowa w art. 23a ustawy, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2. Jeżeli postanowienia, o których mowa w art. 23a ustawy, są stosowane we wzorcach umów zawieranych z konsumentami na całym lub znacznej części rynku krajowego, właściwy w tych sprawach jest Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – Centrala w Warszawie.
3. Jeżeli w sprawach o uznanie postanowień wzorca za niedozwolone powstaną wątpliwości co do właściwości miejscowej delegatury, delegaturę właściwą wskazuje Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
§ 5.[Postępowania w sprawach praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów] 1. Postępowania w sprawach praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów prowadzi delegatura właściwa miejscowo ze względu na siedzibę przedsiębiorcy stosującego praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2. Jeżeli praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów ujawniają się na całym lub znacznej części rynku krajowego, właściwy w tych sprawach jest Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – Centrala w Warszawie.
3. Jeżeli w sprawach praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów powstaną wątpliwości co do właściwości miejscowej delegatury, delegaturę właściwą wskazuje Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
§ 6.[Postępowanie w sprawach kar pieniężnych oraz czynności zmierzające do zastosowania środków egzekucyjnych] Postępowania w sprawach kar pieniężnych oraz czynności zmierzające do zastosowania środków egzekucyjnych prowadzi delegatura prowadząca postępowanie, w związku z którym wszczęto postępowanie w sprawie nałożenia kary pieniężnej.
§ 6a.[Prawo do wykonywania czynności wobec przedsiębiorcy mającego siedzibę poza obszarem właściwości miejscowej delegatury] Delegatura może występować na podstawie art. 49a ustawy w sprawach z zakresu ochrony konkurencji i konsumentów do przedsiębiorców mających siedziby poza obszarem właściwości miejscowej tej delegatury, jeżeli cel lub charakter tych spraw tego wymaga.
§ 7.[Stosowanie przepisów dotychczasowych] Do postępowań wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.
§ 8.[Przepisy uchylone] Traci moc rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 lipca 2007 r. w sprawie właściwości miejscowej i rzeczowej delegatur Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (Dz. U. poz. 939).
§ 9.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.