Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2017-04-22 do 2019-01-14
Wersja archiwalna od 2017-04-22 do 2019-01-14
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROZWOJU I FINANSÓW1)
z dnia 10 kwietnia 2017 r.
w sprawie formy i trybu przekazywania przez organy Straży Granicznej oraz organy Krajowej Administracji Skarbowej informacji Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowej
Na podstawie art. 15a ust. 6 ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz. U. z 2016 r. poz. 299, 615 i 1948 oraz z 2017 r. poz. 768 i 791) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa formę i tryb przekazywania Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowej, zwanemu dalej „Generalnym Inspektorem”, przez organy Straży Granicznej oraz organy Krajowej Administracji Skarbowej informacji, o których mowa w art. 5 rozporządzenia (WE) nr 1889/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 października 2005 r. w sprawie kontroli środków pieniężnych wwożonych do Wspólnoty lub wywożonych ze Wspólnoty (Dz. Urz. UE L 309 z 25.11.2005, str. 9), oraz informacji zawartych w zgłoszeniu określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 21 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. – Prawo dewizowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 679), zwanym dalej „zgłoszeniem wwozu lub wywozu wartości i środków”.
§ 2.[Dokumenty elektroniczne] 1. Informacje są przekazywane do Generalnego Inspektora jako dokumenty elektroniczne, za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej przez:
1) organy Straży Granicznej za pośrednictwem Komendanta Głównego Straży Granicznej;
2) naczelników urzędów celno-skarbowych.
2. Dokumenty elektroniczne, o których mowa w ust. 1, zawierają dane o wwozie lub wywozie wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych sporządzane oddzielnie dla każdego rodzaju wwożonych lub wywożonych wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych zgłoszonych w jednym zgłoszeniu wwozu lub wywozu wartości i środków. Format i znaczenie poszczególnych elementów danych o wwozie lub wywozie wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych określa załącznik do rozporządzenia.
3. Przekazywanie informacji odbywa się z wykorzystaniem schematu struktury dokumentu elektronicznego w formacie XML określonego w załączniku do rozporządzenia, z uwzględnieniem zmian struktury wynikających z szyfrowania i zastosowania kwalifikowanego podpisu elektronicznego albo opatrzenia kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną.
4. Generalny Inspektor udostępnia Komendantowi Głównemu Straży Granicznej i naczelnikom urzędów celno-skarbowych oprogramowanie umożliwiające sporządzenie dokumentów elektronicznych, o których mowa w ust. 1, w formacie XML oraz ich szyfrowanie z wykorzystaniem algorytmu asymetrycznego (algorytmu z kluczem publicznym) i podpisywanie.
5. Przekazywanie informacji następuje przy użyciu systemu teleinformatycznego Generalnego Inspektora, dostępnego przez stronę internetową, po ich zaszyfrowaniu i podpisaniu (łącznie) przy pomocy kwalifikowanego podpisu elektronicznego albo opatrzeniu kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną.
§ 3.[Przekazywanie informacji przy użyciu systemów teleinformatycznych] Naczelnicy urzędów celno-skarbowych lub Komendant Główny Straży Granicznej mogą przekazywać odpowiednio informacje przy użyciu systemów teleinformatycznych, innych niż system, o którym mowa w § 2 ust. 5, służących do gromadzenia informacji w postaci elektronicznej, zawierających dane o wwozie lub wywozie wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych, pod warunkiem że system taki umożliwia Generalnemu Inspektorowi dostęp:
1) zapewniający poufność, integralność i niezaprzeczalność przekazu danych;
2) pozwalający na:
a) automatyczne powiadomienie przez Generalnego Inspektora o potrzebie pobrania nowych danych z systemu (nowych danych ze zgłoszeń wwozu lub wywozu wartości i środków zapisanych w systemie od ostatniego przekazania danych do Generalnego Inspektora),
b) jednorazowe automatyczne pobranie dokumentu elektronicznego, przygotowanego w odpowiedzi na powiadomienie, o którym mowa w lit. a, zawierającego dane dotyczące nowych zgłoszeń wwozu lub wywozu wartości i środków.
§ 4.[Żądanie ponownego przekazania informacji] 1. Generalny Inspektor może zażądać ponownego przekazania informacji, w przypadku gdy stwierdzi, że:
1) informacje zostały przekazane z naruszeniem przepisów rozporządzenia;
2) otrzymany dokument elektroniczny, o którym mowa w § 2 ust. 1, jest uszkodzony lub zawiera błędy.
2. Organ, który otrzyma żądanie Generalnego Inspektora, o którym mowa w ust. 1, jest obowiązany niezwłocznie, nie później niż w ciągu trzech dni roboczych od daty wpływu żądania, przekazać żądane informacje z zachowaniem wymogów określonych w rozporządzeniu.
§ 5.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.2)
Minister Rozwoju i Finansów: wz. W. Janczyk
1) Minister Rozwoju i Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 września 2016 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju i Finansów (Dz. U. poz. 1595).
2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 17 listopada 2010 r. w sprawie formy i trybu przekazywania przez organy Straży Granicznej oraz organy celne informacji Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowej (Dz. U. poz. 1526), które utraciło moc z dniem 1 marca 2017 r. w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. poz. 1948 i 2255 oraz z 2017 r. poz. 379).
Załącznik do rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów
z dnia 10 kwietnia 2017 r. (poz. 814)
SCHEMAT STRUKTURY DOKUMENTÓW ELEKTRONICZNYCH W FORMACIE XML (ROZSZERZALNEGO JĘZYKA ZNACZNIKÓW) ORAZ FORMAT I ZNACZENIE POSZCZEGÓLNYCH ELEMENTÓW DANYCH O WWOZIE LUB WYWOZIE WARTOŚCI DEWIZOWYCH I KRAJOWYCH ŚRODKÓW PŁATNICZYCH