Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 2017 poz. 627
Wersja archiwalna od 2017-03-31 do 2021-05-14
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2017 poz. 627
Wersja archiwalna od 2017-03-31 do 2021-05-14
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

Od redakcji: Rozporządzenie zostało uchylone w związku z art. 67 pkt 7 lit. a) ustawy z dnia 23 stycznia 2020 r. o zmianie ustawy o działach administracji rządowej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 284) oraz zastąpione przez rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 26 kwietnia 2021 r. w sprawie pełnomocnika do spraw ochrony infrastruktury krytycznej (Dz.U. poz. 793). 

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW

z dnia 22 marca 2017 r.

w sprawie pełnomocnika do spraw ochrony infrastruktury krytycznej

Na podstawie art. 6 ust. 8 ustawy z dnia 18 marca 2010 r. o szczególnych uprawnieniach ministra właściwego do spraw energii oraz ich wykonywaniu w niektórych spółkach kapitałowych lub grupach kapitałowych prowadzących działalność w sektorach energii elektrycznej, ropy naftowej oraz paliw gazowych (Dz. U. z 2016 r. poz. 2012) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa:

1) szczegółowy tryb powoływania i odwoływania pełnomocnika do spraw ochrony infrastruktury krytycznej, o którym mowa w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 18 marca 2010 r. o szczególnych uprawnieniach ministra właściwego do spraw energii oraz ich wykonywaniu w niektórych spółkach kapitałowych lub grupach kapitałowych prowadzących działalność w sektorach energii elektrycznej, ropy naftowej oraz paliw gazowych, zwanego dalej „pełnomocnikiem”;

2) sposób wykonywania przez pełnomocnika obowiązku monitorowania działalności spółki w zakresie, o którym mowa w art. 2 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 18 marca 2010 r. o szczególnych uprawnieniach ministra właściwego do spraw energii oraz ich wykonywaniu w niektórych spółkach kapitałowych lub grupach kapitałowych prowadzących działalność w sektorach energii elektrycznej, ropy naftowej oraz paliw gazowych, zwanej dalej „ustawą”.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Definicje] Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:

1) minister – ministra właściwego do spraw energii;

2) dyrektor Centrum – dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa;

3) spółka – spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 1 ustawy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Wyznaczenie kandydata na pełnomocnika] 1. Zarząd spółki, w terminie 5 dni od dnia otrzymania powiadomienia, o którym mowa w art. 4 ust. 2 ustawy, wyznacza kandydata na pełnomocnika, zwanego dalej „kandydatem”.

2. Kandydat, po wyrażeniu w postaci papierowej pisemnej zgody na objęcie stanowiska pełnomocnika, w terminie 5 dni od dnia otrzymania informacji od zarządu spółki o wyznaczeniu, przedstawia temu zarządowi:

1) do wglądu dokumenty potwierdzające spełnienie kryteriów, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 1 i 3 ustawy;

2) oświadczenie, że korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich;

3) informację o:

a) niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego,

b) obecnym zatrudnieniu wraz ze wskazaniem stanowiska służbowego,

c) dotychczasowym przebiegu pracy zawodowej oraz posiadanych kwalifikacjach i doświadczeniu zawodowym.

3. Zarząd spółki sporządza dwa egzemplarze wniosku o wyrażenie zgody na powołanie kandydata na stanowisko pełnomocnika i przesyła je, w terminie 5 dni od dnia wyznaczenia kandydata, po jednym egzemplarzu do ministra oraz do dyrektora Centrum.

4. Wniosek, o którym mowa w ust. 3, zawiera:

1) informacje o kandydacie, w tym:

a) imię i nazwisko,

b) miejsce zamieszkania,

c) numer PESEL, a w przypadku braku numeru PESEL – serię i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość,

d) informację o obecnym zatrudnieniu wraz ze wskazaniem stanowiska służbowego,

e) informację o dotychczasowym przebiegu pracy zawodowej oraz posiadanych kwalifikacjach i doświadczeniu zawodowym,

f) numer telefonu służbowego oraz adres poczty elektronicznej;

2) projekt zakresu obowiązków kandydata;

3) oświadczenie zarządu spółki o spełnieniu przez kandydata warunków, o których mowa w art. 5 ust. 3 ustawy, wraz z kopiami dokumentów i informacji potwierdzających ich spełnienie, poświadczonymi przez osobę upoważnioną przez zarząd spółki za zgodność z oryginałem.

5. Do wniosku, o którym mowa w ust. 3, zarząd spółki dołącza schemat struktury organizacyjnej spółki, w którym uwzględniono pełnomocnika.

6. Minister przekazuje niezwłocznie kopię wniosku, o którym mowa w ust. 3, do wiadomości Szefowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W przypadku zmiany w zakresie informacji, o których mowa w § 8, minister niezwłocznie informuje o tym Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Termin rozpatrzenia wniosku] 1. Minister rozpatruje wniosek, o którym mowa w § 3 ust. 3, w terminie 10 dni od dnia jego otrzymania, w tym:

1) sprawdza kompletność wniosku pod względem formalnym;

2) analizuje informacje zawarte we wniosku;

3) przeprowadza rozmowę z kandydatem, w trakcie której sprawdza, czy kandydat daje rękojmię prawidłowego wykonywania obowiązków pełnomocnika.

2. Po rozpatrzeniu wniosku, o którym mowa w § 3 ust. 3, minister:

1) wyraża zgodę na powołanie kandydata na stanowisko pełnomocnika albo

2) nie wyraża zgody na powołanie kandydata na stanowisko pełnomocnika, zwracając się do zarządu spółki o wyznaczenie innego kandydata, w terminie 5 dni od dnia otrzymania informacji o niewyrażeniu zgody.

3. W przypadku gdy wniosek, o którym mowa w § 3 ust. 3, jest niekompletny:

1) minister zwraca wniosek zarządowi spółki w celu jego uzupełnienia;

2) zarząd spółki uzupełnia wniosek w zakresie wskazanym przez ministra oraz, nie później niż w terminie 5 dni od dnia otrzymania zwróconego wniosku, ponownie składa uzupełniony wniosek.

4. Do rozpatrzenia uzupełnionego wniosku stosuje się ust. 1, przy czym wniosek ten minister rozpatruje w terminie 5 dni od dnia jego otrzymania.

5. W przypadku niewyrażenia zgody na powołanie kandydata na stanowisko pełnomocnika minister przekazuje zarządowi spółki oraz dyrektorowi Centrum informacje o przyczynach niewyrażenia zgody. Przepisy § 3 stosuje się odpowiednio.

6. Zarząd spółki nie może ponownie zgłosić kandydata, na powołanie którego nie uzyskał zgody ministra.

7. Przepisy ust. 1–6 stosuje się odpowiednio do rozpatrywania wniosku, o którym mowa w § 3 ust. 3, przez dyrektora Centrum.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Powołanie pełnomocnika] 1. Po uzyskaniu zgody ministra oraz dyrektora Centrum, o której mowa w § 4 ust. 2 pkt 1, zarząd spółki powołuje pełnomocnika w drodze uchwały.

2. Zarząd spółki, niezwłocznie po powołaniu pełnomocnika, przekazuje ministrowi oraz dyrektorowi Centrum kopie:

1) uchwały, o której mowa w ust. 1;

2) zakresu obowiązków pełnomocnika.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Odwołanie pełnomocnika] 1. Pełnomocnika odwołuje zarząd spółki, w drodze uchwały, po uzyskaniu zgody ministra oraz dyrektora Centrum.

2. Zarząd spółki sporządza dwa egzemplarze wniosku o wyrażenie zgody na odwołanie pełnomocnika i przesyła je, po jednym egzemplarzu, odpowiednio do ministra oraz do dyrektora Centrum. Przepis § 3 ust. 6 zdanie pierwsze stosuje się odpowiednio.

3. Wniosek, o którym mowa w ust. 2, zawiera:

1) imię i nazwisko pełnomocnika;

2) wskazanie daty powołania pełnomocnika;

3) kopie zgód wydanych zgodnie z § 4 ust. 2 pkt 1, dotyczących pełnomocnika;

4) uzasadnienie wniosku obejmujące w szczególności wskazanie przyczyn uzasadniających odwołanie pełnomocnika.

4. W przypadku złożenia wniosku o odwołanie pełnomocnika, zarząd spółki składa jednocześnie wniosek, o którym mowa w § 3 ust. 3, dotyczący powołania następnego pełnomocnika, z wyjątkiem sytuacji, w której odwołanie pełnomocnika jest związane ze zniesieniem obowiązku utrzymywania takiego stanowiska w spółce.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[Decyzja ministra w kwestii odwołania pełnomocnika] 1. Minister, w terminie 10 dni od dnia otrzymania wniosku, o którym mowa w § 6 ust. 2:

1) wyraża zgodę na odwołanie pełnomocnika albo

2) nie wyraża zgody na odwołanie pełnomocnika, przedstawiając zarządowi spółki pisemne uzasadnienie swojego stanowiska w tej sprawie, w postaci papierowej.

2. Przepisy ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozpatrywania wniosku, o którym mowa w § 6 ust. 2, przez dyrektora Centrum.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.[Zmiana informacji dotyczących pełnomocnika] W przypadku wystąpienia zmiany w zakresie następujących informacji dotyczących pełnomocnika:

1) imienia lub nazwiska,

2) miejsca zamieszkania,

3) numeru PESEL, a w przypadku braku numeru PESEL – serii i numeru dokumentu potwierdzającego tożsamość,

4) danych o obecnym zatrudnieniu lub stanowisku służbowym,

5) numeru telefonu służbowego lub adresu poczty elektronicznej

– pełnomocnik niezwłocznie informuje o zmianie zarząd spółki, ministra oraz dyrektora Centrum.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.[Zapewnienie pełnomocnikowi warunków organizacyjno-technicznych] Spółka zapewnia pełnomocnikowi warunki organizacyjno-techniczne niezbędne do efektywnego wykonywania zadań.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.[Zawiadomienie pełnomocnika o dokonywanych czynnościach, terminie, miejscu oraz porządku obrad posiedzenia zarządu spółki] 1. Zarząd spółki zawiadamia pisemnie pełnomocnika w postaci papierowej lub elektronicznej o terminie, miejscu oraz porządku obrad posiedzenia zarządu, w przypadku planowanego rozpatrywania spraw, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy, lub właściwego organu spółki w przypadku spraw, o których mowa w art. 2 ust. 2 ustawy, w terminie określonym w statucie, umowie spółki lub regulaminie organu spółki, jednakże nie później niż na dwa dni przed dniem posiedzenia właściwego organu.

2. Do zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, zarząd spółki dołącza materiały i dokumenty dotyczące spraw, o których mowa odpowiednio w art. 2 ust. 1 i 2 ustawy.

3. Zarząd spółki udostępnia pełnomocnikowi pisemną informację w postaci papierowej o zamiarze dokonania przez spółkę czynności, o której mowa w art. 2 ust. 1 lub 2 ustawy, wraz z kopiami dokumentów dotyczących tej czynności lub zdarzenia, nie później niż na dwa dni przed planowanym dokonaniem czynności.

4. Pełnomocnik niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia posiedzenia organu spółki, odbycia zgromadzenia wspólników albo walnego zgromadzenia, przedkłada ministrowi informacje o sprawach, o których mowa odpowiednio w art. 2 ust. 1 i 2 ustawy, będących przedmiotem posiedzenia, zgromadzenia wspólników albo walnego zgromadzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11.[Wystąpienie do organów spółki z żądaniem udostępnienia dokumentów, informacji oraz wyjaśnień] 1. Pełnomocnik występuje do organów spółki z żądaniem udostępnienia dokumentów, informacji oraz wyjaśnień dotyczących spraw, o których mowa w art. 2 ust. 1 i 2 ustawy, w formie pisemnej w postaci papierowej.

2. Jeżeli jest to uzasadnione okolicznościami, pełnomocnik może wystąpić z żądaniem, o którym mowa w ust. 1, w formie ustnej.

3. W przypadku, o którym mowa w ust. 2, pełnomocnik, po wystąpieniu z żądaniem, w terminie nie dłuższym niż 3 dni, sporządza notatkę, w której wskazuje, w szczególności:

1) okoliczności, o których mowa w ust. 2;

2) formę zgłoszonego żądania;

3) datę zgłoszenia żądania;

4) organ spółki, do którego wystąpił z żądaniem;

5) zakres dokumentów, informacji lub wyjaśnień objętych żądaniem.

4. Kopię notatki, o której mowa w ust. 3, pełnomocnik niezwłocznie przekazuje organowi, do którego wystąpił z żądaniem, oraz w przypadku gdy żądanie zostało wystosowane do organu innego niż zarząd spółki – zarządowi spółki.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12.[Forma przekazywania pełnomocnikowi informacji lub wyjaśnień] 1. Informacje lub wyjaśnienia, przekazywane pełnomocnikowi w związku z żądaniem, o którym mowa w § 11 ust. 1, właściwy organ spółki przekazuje pełnomocnikowi w formie pisemnej w postaci papierowej lub elektronicznej.

2. Jeżeli jest to uzasadnione okolicznościami lub w przypadku, o którym mowa w § 11 ust. 2, organ, do którego pełnomocnik wystąpił z żądaniem, o którym mowa w § 11 ust. 1, może udzielić informacji lub wyjaśnień w formie ustnej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 13.[Notatka z czynności związanych z wykonywaniem obowiązków] 1. Pełnomocnik sporządza notatkę z czynności związanych z wykonywaniem obowiązków, dotyczących spraw, o których mowa w art. 2 ust. 1 i 2 ustawy, dokonanych w formie ustnej, w szczególności w przypadku, o którym mowa w § 11 ust. 2, odpowiednio do charakteru tej czynności, w której zawiera informację o podjętych przez siebie działaniach.

2. W przypadku gdy notatka, o której mowa w ust. 1, została sporządzona w związku z informacjami lub wyjaśnieniami przekazanymi w formie ustnej, osoby, które udzieliły tych informacji lub wyjaśnień, są obowiązane do jej parafowania. W przypadku odmowy jej parafowania, pełnomocnik zaznacza to na notatce wraz z podaniem daty i przyczyn tej odmowy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 14.[Zabezpieczanie i przechowywanie dokumentacji dotyczącej wszystkich podejmowanych czynności] Pełnomocnik zabezpiecza i przechowuje dokumentację dotyczącą wszystkich czynności podejmowanych przez niego w związku z realizacją zadań, o których mowa w art. 5 ust. 2 ustawy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 15.[Przepis przejściowy] W sprawach dotyczących powołania i odwołania pełnomocnika, wszczętych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, stosuje się przepisy dotychczasowe.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 16.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.1)

Prezes Rady Ministrów: B. Szydło


1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 lipca 2010 r. w sprawie pełnomocnika do spraw ochrony infrastruktury krytycznej (Dz. U. poz. 906), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 14 września 2016 r. o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1592).

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00