Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2017-03-04
Wersja aktualna od 2017-03-04
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 24 lutego 2017 r.
w sprawie uzyskiwania informacji o osobie ubiegającej się o zatrudnienie na stanowisku asystenta prokuratora
Na podstawie art. 180 § 8 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. – Prawo o prokuraturze (Dz. U. poz. 177, 1579, 2103, 2149 i 2261 oraz z 2017 r. poz. 38) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres przedmiotowy] Rozporządzenie określa szczegółowy sposób i tryb uzyskiwania informacji przez komendanta Policji o osobie ubiegającej się o zatrudnienie na stanowisku asystenta prokuratora, zwanej dalej „kandydatem”, oraz wzór kwestionariusza tej informacji.
§ 2.[Zarządzenie zebrania materiałów stanowiących podstawę do sporządzenia informacji o kandydacie] 1. Na wniosek właściwego prokuratora, o którym mowa w art. 5 pkt 4a, 6 i 7 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o pracownikach sądów i prokuratury (Dz. U. z 2017 r. poz. 246), zwanego dalej „prokuratorem”, komendant powiatowy (miejski, rejonowy) Policji, zwany dalej „komendantem”, właściwy ze względu na miejsce zamieszkania kandydata zarządza zebranie materiałów stanowiących podstawę do sporządzenia informacji o kandydacie.
2. Prokurator wskazuje we wniosku dane osobowe kandydata: imię (imiona) i nazwisko, nazwisko rodowe, imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia, numer PESEL, miejsce zamieszkania, miejsce pobytu – jeżeli jest inne niż miejsce zamieszkania – stan cywilny, zawód wyuczony lub wykonywany, rodzaj zajęcia oraz cel sporządzenia informacji.
§ 3.[Wywiad] 1. Podstawę sporządzenia informacji o kandydacie stanowią informacje dotyczące kandydata zawarte w policyjnych systemach teleinformatycznych oraz uzyskane w drodze wywiadu środowiskowego, zwanego dalej „wywiadem”.
2. Wywiad przeprowadza się w miejscu zamieszkania lub pobytu kandydata – jeżeli jest inne niż miejsce zamieszkania, a w razie potrzeby w jego miejscu pracy lub nauki.
3. Informacje o kandydacie są zbierane od kandydata, jego rodziny, sąsiadów, a w razie potrzeby od przełożonych w miejscu pracy lub nauki.
§ 4.[Termin przeprowadzenia wywiadu] 1. Wywiad przeprowadza się w terminie określonym przez komendanta, nie dłuższym jednak niż 21 dni od daty wpływu wniosku prokuratora. Funkcjonariusza Policji przeprowadzającego wywiad, zwanego dalej „funkcjonariuszem”, zawiadamia się o celu wywiadu.
2. Funkcjonariusz przed podjęciem wywiadu zawiadamia osoby mające udzielić mu informacji o celu tego wywiadu.
3. Funkcjonariusz sporządza notatkę z przebiegu wywiadu ze wskazaniem osób udzielających mu informacji oraz podaniem ich danych obejmujących: imię (imiona) i nazwisko oraz miejsce zamieszkania.
4. Do notatki dołącza się dokumenty uzyskane w ramach wywiadu.
§ 5.[Zebranie i przekazanie informacji o kandydacie] W przypadku konieczności uzyskania informacji z obszaru właściwości innej jednostki organizacyjnej Policji komendant właściwy ze względu na miejsce zamieszkania kandydata zwraca się do właściwego komendanta o zebranie i przekazanie informacji o kandydacie, przesyłając kopię wniosku prokuratora. Przepisy § 3 i § 4 stosuje się odpowiednio.
§ 6.[Sporządzenie i przekazanie informacji o kandydacie] W terminie 30 dni od dnia wpływu wniosku prokuratora komendant sporządza informację o kandydacie i przekazuje ją prokuratorowi wraz ze wszystkimi zebranymi materiałami służącymi do jej sporządzenia, chyba że przekazanie tych materiałów jest niedopuszczalne na podstawie odrębnych przepisów. W przypadku, o którym mowa w § 5, termin przedstawienia informacji przedłuża się o 14 dni.
§ 7.[Treść informacji] 1. Informacja, o której mowa w § 6, zawiera:
1) dane osobowe kandydata;
2) dane o zachowaniach kandydata świadczących o naruszaniu przez niego porządku prawnego;
3) dane o kontaktach kandydata ze środowiskami przestępczymi lub grupami środowiskowymi patologii społecznej i o charakterze tych kontaktów;
4) dane o okolicznościach wskazujących na uzależnienie kandydata od alkoholu, środków odurzających lub substancji psychotropowych.
2. Wzór kwestionariusza informacji jest określony w załączniku do rozporządzenia.
§ 8.[Stosowanie przepisów dotychczasowych] Uzyskiwanie informacji przez komendanta wojewódzkiego Policji o osobie ubiegającej się o zatrudnienie na stanowisku asystenta prokuratora rozpoczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia odbywa się na podstawie przepisów dotychczasowych.
§ 9.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 4 marca 2017 r.1)
Minister Sprawiedliwości: Z. Ziobro
1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 stycznia 2008 r. w sprawie szczegółowego sposobu i trybu uzyskiwania informacji o osobie ubiegającej się o zatrudnienie na stanowisku asystenta prokuratora (Dz. U. poz. 141), które traci moc na podstawie art. 73 pkt 1 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o prokuraturze (Dz. U. poz. 178 i 2103) z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
Załącznik do rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości
z dnia 24 lutego 2017 r. (poz. 462)
WZÓR – KWESTIONARIUSZ INFORMACJI O OSOBIE UBIEGAJĄCEJ SIĘ O ZATRUDNIENIE NA STANOWISKU ASYSTENTA PROKURATORA