Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Ustaw rok 2017 poz. 198
Wersja aktualna od 2017-02-01
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2017 poz. 198
Wersja aktualna od 2017-02-01
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI

z dnia 20 stycznia 2017 r.

w sprawie uposażeń oraz uposażeń rodzinnych prokuratorów w stanie spoczynku i członków ich rodzin oraz terminów przekazania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek na ubezpieczenie społeczne

Na podstawie art. 129 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. – Prawo o prokuraturze (Dz. U. poz. 177, 1579, 2103, 2149 i 2261 oraz z 2017 r. poz. 38) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa sposób i tryb ustalania i wypłacania uposażeń oraz uposażeń rodzinnych prokuratorom w stanie spoczynku i członkom ich rodzin oraz terminy przekazania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek, o których mowa w art. 126 § 2 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. – Prawo o prokuraturze.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Definicje] Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

1) osobie uprawnionej – rozumie się przez to:

a) prokuratora w stanie spoczynku,

b) członka rodziny zmarłego prokuratora lub zmarłego prokuratora w stanie spoczynku, spełniającego warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 887, 1948, 2036 i 2260 oraz z 2017 r. poz. 2 i 38),

c) byłego prokuratora, o którym mowa w art. 206 § 6 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 2062, 1948, 2103 i 2261 oraz z 2017 r. poz. 38 i 60);

2) właściwej jednostce organizacyjnej – rozumie się przez to jednostkę organizacyjną, w której prokurator otrzymywał ostatnio wynagrodzenie, albo jednostkę organizacyjną, która przejęła zadania zlikwidowanej jednostki organizacyjnej prokuratury wypłacającej to wynagrodzenie;

3) wojskowym organie emerytalnym – rozumie się przez to wojskowy organ emerytalny, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 13 ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 2016 r. poz. 1037 i 2138).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Uposażenie prokuratorów w stanie spoczynku oraz uposażenie rodzinne] 1. Uposażenie prokuratorów w stanie spoczynku oraz uposażenie rodzinne wypłaca właściwa jednostka organizacyjna.

2. Uposażenie prokuratorów w stanie spoczynku, którzy będąc żołnierzami zawodowymi, byli wyznaczeni na stanowiska służbowe w komórkach organizacyjnych właściwych w sprawach wojskowych, oraz uposażenie rodzinne wypłaca wojskowy organ emerytalny.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Zasady wypłaty uposażenia oraz uposażenia rodzinnego] 1. Uposażenie prokuratorów, o których mowa w § 3, zwane dalej „uposażeniem”, oraz uposażenie rodzinne wypłaca się, poczynając od dnia powstania prawa do tych świadczeń, a w przypadku uposażenia rodzinnego nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym złożono wniosek o jego wypłatę.

2. W razie złożenia wniosku o wypłatę uposażenia rodzinnego w miesiącu przypadającym bezpośrednio po miesiącu, w którym nastąpiła śmierć prokuratora lub prokuratora w stanie spoczynku, uposażenie rodzinne wypłaca się od dnia śmierci, nie wcześniej jednak niż od dnia spełnienia warunków do otrzymania świadczenia przez osoby uprawnione.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Uposażenie rodzinne] 1. Wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje jedno łączne uposażenie rodzinne.

2. Uposażenie rodzinne podlega podziałowi na równe części między osoby uprawnione.

3. W razie ujawnienia okoliczności powodujących konieczność dokonania podziału uposażenia rodzinnego po raz pierwszy lub zmiany warunków dotychczasowego podziału świadczenia ze względu na zmianę liczby osób uprawnionych dokonuje się podziału świadczenia od miesiąca ujawnienia tych okoliczności.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Wniosek o wypłatę uposażenia rodzinnego] 1. Osoba ubiegająca się o wypłatę uposażenia rodzinnego składa we właściwej jednostce organizacyjnej wniosek o wypłatę tego uposażenia.

2. Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające spełnienie warunków wymaganych do uzyskania renty rodzinnej, określone w przepisach wydanych na podstawie art. 116 ust. 5 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[Wypłata uposażenia oraz uposażenia rodzinnego] 1. Uposażenie oraz uposażenie rodzinne wypłaca się osobie uprawnionej w formie pieniężnej raz w miesiącu, z dołu, w terminie wypłat wynagrodzenia.

2. Wypłata uposażenia lub uposażenia rodzinnego w inny sposób może być dokonana na pisemny wniosek osoby uprawnionej.

3. Wypłaty uposażenia lub uposażenia rodzinnego dokonuje się:

1) do rąk własnych osoby uprawnionej;

2) na wniosek osoby uprawnionej:

a) na jej rachunek płatniczy lub jej rachunek w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej inny niż rachunek płatniczy albo

b) do rąk osoby uprawnionej za pośrednictwem operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe (Dz. U. z 2016 r. poz. 1113, 1250, 1823 i 1948).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.[Zawiadomienie o wysokości uposażenia albo uposażenia rodzinnego oraz dacie jego wypłaty] 1. Właściwa jednostka organizacyjna zawiadamia na piśmie osoby uprawnione o wysokości należnego im w danym roku uposażenia albo uposażenia rodzinnego oraz dacie jego wypłaty.

2. Osobę uprawnioną do uposażenia albo uposażenia rodzinnego informuje się również o miejscu jego wypłaty, w przypadku gdy wypłata ma być dokonana w sposób określony w § 7 ust. 3 pkt 1.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.[Powierzenie dokonywania wypłaty uposażenia lub uposażenia rodzinnego] Na wniosek osoby uprawnionej, zamieszkałej poza obszarem właściwości właściwej jednostki organizacyjnej albo wojskowego organu emerytalnego, jednostka ta albo organ powierza dokonywanie wypłaty uposażenia lub uposażenia rodzinnego w sposób określony w § 7 ust. 3 pkt 1 oraz przekazywanie zawiadomień i informacji, o których mowa w § 8, jednostce organizacyjnej albo wojskowemu organowi emerytalnemu, w obszarze właściwości którego osoba uprawniona ma miejsce zamieszkania.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.[Informacja o ustaleniu uposażenia oraz uposażenia rodzinnego] Właściwa jednostka organizacyjna informuje wojskowy organ emerytalny o ustaleniu uposażenia oraz uposażenia rodzinnego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11.[Przekazanie składek] Przekazanie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek, o których mowa w art. 126 § 2 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. – Prawo o prokuraturze, następuje w terminie 60 dni od dnia wygaśnięcia stosunku służbowego prokuratora.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia.1)

Minister Sprawiedliwości: Z. Ziobro


1) Niniejsze rozporządzenie w zakresie swojej regulacji było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 16 października 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu ustalania i wypłacania uposażeń oraz uposażeń rodzinnych sędziom i prokuratorom w stanie spoczynku oraz członkom ich rodzin (Dz. U. poz. 869), które na podstawie art. 73 pkt 1 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o prokuraturze (Dz. U. poz. 178 i 2103) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00