Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2016-11-01
Wersja aktualna od 2016-11-01
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA RODZINY, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ1)
z dnia 27 października 2016 r.
w sprawie Krajowej Rady Konsultacyjnej do Spraw Osób Niepełnosprawnych
Na podstawie art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. poz. 721, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa:
1) tryb powoływania członków Krajowej Rady Konsultacyjnej do Spraw Osób Niepełnosprawnych, zwanej dalej „Radą”;
2) organizację i tryb działania Rady oraz zasady uczestnictwa w jej pracach przedstawicieli organów administracji publicznej, organizacji pozarządowych niereprezentowanych w Radzie i przedstawicieli wojewódzkich oraz powiatowych społecznych rad do spraw osób niepełnosprawnych;
3) terminy zgłaszania kandydatów na członków Rady.
§ 2.[Informacja o przystąpieniu do procedury wyłaniania kandydatów na członków Rady, zgłoszenie kandydata] 1. W celu powołania członków Rady, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 1, 2 i 3 lit. a i b ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, zwanej dalej „ustawą”, minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego, zwany dalej „Ministrem”, informuje odpowiednio organy administracji rządowej, sekretarza strony samorządowej w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz reprezentatywne organizacje pracodawców i reprezentatywne organizacje związkowe o przystąpieniu do procedury wyłaniania kandydatów na członków Rady.
2. Informację, o której mowa w ust. 1, umieszcza się na stronie internetowej urzędu obsługującego Ministra oraz w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Ministra.
3. Zgłoszenie kandydata następuje za jego zgodą i zawiera informacje w zakresie kwalifikacji przydatnych do wykonywania zadań członka Rady.
4. Zgłoszenie kandydata następuje w terminie 21 dni od dnia zamieszczenia informacji, o której mowa w ust. 1, w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Ministra.
§ 3.[Ogłoszenie o przystąpieniu do procedury wyłaniania kandydatów na członków Rady] 1. W celu powołania członków Rady będących przedstawicielami organizacji pozarządowych, związków i porozumień organizacji pozarządowych, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3 lit. c ustawy, Minister umieszcza na stronie internetowej urzędu obsługującego Ministra oraz w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Ministra ogłoszenie o przystąpieniu do procedury wyłaniania kandydatów na członków Rady.
2. Ogłoszenie zawiera:
1) zaproszenie do zgłoszenia kandydatów na członków Rady;
2) informację o treści zgłoszenia;
3) termin, o którym mowa w ust. 6, i miejsce złożenia zgłoszenia.
3. Zgłoszenie, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, zawiera:
1) opis rodzaju i zakresu działalności organizacji pozarządowej, związku i porozumienia organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych uzasadniający udział przedstawicieli tych podmiotów w składzie Rady;
2) wniosek prezentujący kandydata, określający jego kwalifikacje przydatne do wykonywania zadań członka Rady oraz pełnioną funkcję;
3) oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na kandydowanie;
4) służbowy adres poczty elektronicznej kandydata, a w przypadku jego braku – inny adres poczty elektronicznej, o ile go posiada.
4. Zgłoszenie zawiera również oświadczenie co najmniej 15 organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych lub co najmniej 3 związków i porozumień organizacji zrzeszających co najmniej 5 organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych popierające kandydata na członka Rady.
5. Do zgłoszenia dołącza się dokumenty potwierdzające rodzaj i zakres prowadzonej działalności, o której mowa w ust. 3 pkt 1.
6. Zgłoszenie kandydata następuje w terminie 21 dni od dnia zamieszczenia ogłoszenia, o którym mowa w ust. 1, w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Ministra.
7. Zgłoszenia złożone po terminie pozostawia się bez rozpoznania.
§ 4.[Wybór kandydatów na członków Rady] 1. Wyboru kandydatów na członków Rady dokonuje Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych, zwany dalej „Pełnomocnikiem”, mając na względzie zakres działań i charakter działalności Rady oraz zapewnienie reprezentatywności grup osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.
2. Pełnomocnik składa do Ministra wniosek o powołanie członków Rady, z załączoną imienną listą wybranych kandydatów.
§ 5.[Uzupełnienie składu Rady] 1. W przypadku odwołania lub śmierci członka Rady Minister uzupełnia skład Rady w czasie trwania jej kadencji.
2. Uzupełnienia składu Rady dokonuje się w trybie określonym odpowiednio w § 2–4.
§ 6.[Zgłoszenie przez reprezentatywną organizację pracodawców lub reprezentatywną organizację związkową kandydata na członka Rady] Uzupełnienie Rady o przedstawicieli, o których mowa w art. 43 ust. 2 ustawy, następuje po zgłoszeniu przez reprezentatywną organizację pracodawców lub reprezentatywną organizację związkową kandydata na członka Rady. Przepis § 2 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§ 7.[Posiedzenia Rady] 1. Rada obraduje na posiedzeniach.
2. Rada podejmuje uchwały zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków Rady.
3. W przypadku niepodjęcia uchwały, o której mowa w ust. 2, przedstawiciele organów administracji rządowej, jednostek samorządu terytorialnego, organizacji pracodawców i organizacji związkowych, a także organizacji pozarządowych, związków i porozumień organizacji pozarządowych, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3 lit. c ustawy, prezentują na posiedzeniu stanowisko podmiotów reprezentowanych przez nich w Radzie.
4. Posiedzenia Rady odbywają się w zależności od potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał.
5. Uchwały Rady między posiedzeniami są podejmowane w trybie obiegowym.
§ 8.[Przewodniczący Rady] 1. Pracami Rady kieruje przewodniczący wybrany spośród członków Rady zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy jej członków.
2. W przypadku nieobecności przewodniczącego Rady pracami Rady kieruje wyznaczony przez niego spośród członków Rady przedstawiciel.
3. Do zadań przewodniczącego Rady należy:
1) przewodniczenie posiedzeniom Rady;
2) organizowanie prac Rady;
3) współpraca z Pełnomocnikiem w zakresie ustalania harmonogramu prac Rady, w szczególności przez ustalenie terminów i programów kolejnych posiedzeń Rady;
4) reprezentowanie Rady między jej posiedzeniami;
5) występowanie na zewnątrz w sprawach dotyczących działalności Rady.
§ 9.[Zapraszanie przez Radę przedstawicieli organizacji pozarządowych niereprezentowanych w Radzie] 1. W przypadku zapraszania przez Radę przedstawicieli organizacji pozarządowych niereprezentowanych w Radzie, zajmujących się problematyką osób niepełnosprawnych, w szczególności zrzeszających osoby niepełnosprawne, uwzględniana jest potrzeba zapewnienia reprezentatywności grup osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.
2. Osobom zaproszonym do udziału w pracach Rady nie przysługuje prawo do udziału w głosowaniu nad uchwałami.
§ 10.[Zespoły problemowe] 1. Rada może powoływać stałe oraz doraźne zespoły problemowe, zwane dalej „zespołami problemowymi”.
2. Uchwała o powołaniu zespołu problemowego określa zadania zespołu oraz jego skład.
§ 11.[Skład zespołów problemowych] 1. W skład zespołów problemowych wchodzą członkowie Rady.
2. Pierwsze posiedzenie zespołu problemowego jest zwoływane przez przewodniczącego Rady.
3. Posiedzeniu zespołu problemowego przewodniczy jego przewodniczący, którym jest członek Rady wybrany przez członków zespołu problemowego.
§ 12.[Posiedzenie zespołu problemowego] 1. Posiedzenie zespołu problemowego zwołuje jego przewodniczący.
2. Posiedzenie zespołu problemowego może zostać zwołane na wniosek przewodniczącego Rady lub członka zespołu w przypadku konieczności pilnego zajęcia stanowiska.
3. Przewodniczący zespołu problemowego, po uzgodnieniu z członkami zespołu, może wystąpić z wnioskiem do Rady o powołanie eksperta.
§ 13.[Metoda głosowania w zespole problemowym] Zespół problemowy zajmuje stanowisko zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków zespołu problemowego.
§ 14.[Protokół] 1. Z posiedzeń Rady i zespołów problemowych sporządza się protokół.
2. Protokół posiedzenia Rady podpisują przewodniczący Rady oraz wyznaczony przez niego spośród członków Rady protokolant.
3. Protokół posiedzenia zespołu problemowego podpisują przewodniczący oraz wyznaczony przez niego spośród członków zespołu protokolant.
§ 15.[Regulamin Rady] Rada uchwala regulamin Rady oraz regulaminy zespołów problemowych.
§ 16.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 listopada 2016 r.3)
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej: E. Rafalska
1) Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej - zabezpieczenie społeczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. poz. 1905).
2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2011 r. poz. 1016, 1243, 1244 i 1707, z 2012 r. poz. 986 i 1456, z 2013 r. poz. 73, 675, 791, 1446 i 1645, z 2014 r. poz. 598, 877, 1198, 1457 i 1873, z 2015 r. poz. 218, 493, 1240, 1273, 1359, 1649 i 1886 oraz z 2016 r. poz. 195 i 1336.
3) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 listopada 2007 r. w sprawie sposobu i trybu działania Krajowej Rady Konsultacyjnej do Spraw Osób Niepełnosprawnych (Dz. U. poz. 1695), które traci moc z dniem 1 listopada 2016 r. w związku z wejściem w życie art. 1 pkt 4 ustawy z dnia 19 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1336).