Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2016-08-20
Wersja aktualna od 2016-08-20
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 18 sierpnia 2016 r.
w sprawie przeniesienia praw i obowiązków osoby korzystającej z procedury końcowego przeznaczenia
Na podstawie art. 13a ustawy z dnia 19 marca 2004 r. – Prawo celne (Dz. U. z 2015 r. poz. 858, 1649, 1844 i 1893 oraz z 2016 r. poz. 65 i 1228) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa:
1) tryb postępowania dla procedury końcowego przeznaczenia w przypadku przeniesienia praw i obowiązków osoby korzystającej z procedury końcowego przeznaczenia, jeżeli następuje ono na terytorium kraju;
2) wzór dokumentu stosowanego w przypadku przeniesienia praw i obowiązków osoby korzystającej z procedury końcowego przeznaczenia, jeżeli to przeniesienie następuje na terytorium kraju.
§ 2.[Dokument Przekazania Towaru] 1. Posiadacz pozwolenia na stosowanie procedury końcowego przeznaczenia będący nadawcą towarów, zwany dalej „nadawcą”, przenosząc prawa i obowiązki osoby korzystającej z procedury końcowego przeznaczenia, wystawia Dokument Przekazania Towaru, wypełniając sekcję A tego dokumentu, i wysyła go z towarami do posiadacza pozwolenia na stosowanie procedury końcowego przeznaczenia będącego odbiorcą towarów, zwanego dalej „odbiorcą”.
2. Odbiorca niezwłocznie po odebraniu towarów wypełnia sekcję B Dokumentu Przekazania Towaru i odsyła ten dokument nadawcy. Odbiorca sporządza kopię Dokumentu Przekazania Towaru, którą pozostawia w dokumentacji.
3. Wzór Dokumentu Przekazania Towaru stanowi załącznik do rozporządzenia.
§ 3.[Przyczyny wystąpienia rozbieżności między towarami przekazanymi a odebranymi] 1. W przypadku wystąpienia rozbieżności między towarami przekazanymi a odebranymi odbiorca wyjaśnia przyczyny rozbieżności z nadawcą i koryguje Dokument Przekazania Towaru.
2. W przypadku niewyjaśnienia z nadawcą przyczyn wystąpienia rozbieżności między towarami przekazanymi a odebranymi odbiorca sporządza protokół rozbieżności.
3. Odbiorca informuje właściwy kontrolny urząd celny o odebraniu towarów w sposób określony w pozwoleniu.
4. W przypadku sporządzenia protokołu rozbieżności protokół jest przekazywany wraz z informacją, o której mowa w ust. 3.
§ 4.[Przeniesienie praw i obowiązków bez Dokumentu Przekazania Towaru] W przypadku gdy kontrolny urząd celny jest właściwy miejscowo dla nadawcy i odbiorcy, przeniesienie praw i obowiązków osoby korzystającej z procedury końcowego przeznaczenia może odbywać się bez Dokumentu Przekazania Towaru, po poinformowaniu organu celnego.
§ 5.[Stosowanie przepisów dotychczasowych] Do wysyłki towarów rozpoczętej i niezakończonej przed dniem wejścia w życie rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.
§ 6.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 20 sierpnia 2016 r.2)
Minister Finansów: P. Szałamacha
1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 1900).
2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 10 marca 2010 r. w sprawie postępowania w trakcie dokonywania przemieszczania towarów na terytorium kraju w ramach uprzywilejowanego traktowania taryfowego towarów ze względu na ich końcowe przeznaczenie (Dz. U. poz. 254), które traci moc z dniem 20 sierpnia 2016 r. w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy - Prawo celne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1228).
Załącznik do rozporządzenia Ministra Finansów
z dnia 18 sierpnia 2016 r. (poz. 1294)
WZÓR DOKUMENTU PRZEKAZANIA TOWARU