Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2016-08-06 do 2022-01-28
Wersja archiwalna od 2016-08-06 do 2022-01-28
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH1)
z dnia 28 lipca 2016 r.
w sprawie konkursu na aplikację dyplomatyczno-konsularną
Na podstawie art. 39 ust. 4 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o służbie zagranicznej (Dz. U. poz. 1403, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Przepis ogólny
§ 1.[Zakres przedmiotowy] Rozporządzenie określa szczegółowe zasady i tryb przeprowadzania konkursu na aplikację dyplomatyczno-konsularną, zwanego dalej „konkursem”, w tym sprawdzenia:
1) poziomu wiedzy ogólnej osoby ubiegającej się o przyjęcie na aplikację dyplomatyczno-konsularną, zwanej dalej „kandydatem”;
2) stopnia znajomości języka obcego przez kandydata;
3) predyspozycji kandydata i jego przydatności do pracy w służbie zagranicznej.
Rozdział 2
Ogłoszenie o konkursie i składanie wniosków
§ 2.[Ogłoszenie o konkursie] Dyrektor generalny służby zagranicznej zamieszcza ogłoszenie o konkursie w Biuletynie Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i w Biuletynie Informacji Publicznej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zagranicznych, zwanego dalej „ministerstwem”, co najmniej sześć tygodni przed terminem rozpoczęcia konkursu. Ogłoszenie może być także opublikowane w środkach masowego przekazu.
§ 3.[Informacje zawarte w ogłoszeniu o konkursie] 1. W ogłoszeniu o konkursie zamieszcza się w szczególności informacje o:
1) terminie i miejscu złożenia wniosku o przyjęcie na aplikację dyplomatyczno-konsularną, zwanego dalej „wnioskiem”;
2) sposobie złożenia wniosku;
3) dokumentach, które kandydat jest obowiązany dołączyć do wniosku;
4) terminie rozpoczęcia konkursu;
5) wymaganiach związanych ze stanowiskiem aplikanta, wynikających z opisu stanowiska pracy.
2. Wzór wniosku jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§ 4.[Dokumenty dołączane do wniosku] 1. Do wniosku kandydat dołącza:
1) kopie dokumentów potwierdzających posiadanie tytułu magistra lub równorzędnego, w tym kopię odpisu dyplomu (część A), a w razie konieczności kopię dokumentu potwierdzającego nostryfikację dyplomu;
2) życiorys;
3) kolorową fotografię o wymiarach 35 x 45 mm, wykonaną w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.
2. Wzór życiorysu jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
3. W przypadku składania wniosku przed uzyskaniem tytułu magistra lub równorzędnego, kandydat załącza oświadczenie o terminie obrony swojej pracy magisterskiej albo o terminie uzyskania dokumentów potwierdzających wskazane przez niego kwalifikacje. W takim przypadku kandydat składa dokumenty, o których mowa w ust. 1 pkt 1, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pierwszego etapu konkursu bezpośrednio komisji konkursowej.
4. Kandydat może dołączyć do wniosku kopie innych dokumentów poświadczających doświadczenie, kompetencje lub umiejętności przydatne w służbie zagranicznej.
5. Wniosek wraz z załącznikami składa się w terminie określonym w ogłoszeniu, w ministerstwie, za pośrednictwem operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe (Dz. U. z 2016 r. poz. 1113) lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej wskazanych w ogłoszeniu. Za dzień złożenia wniosku przyjmuje się dzień jego wpływu do ministerstwa. Formularz wniosku oraz życiorysu jest dostępny w ministerstwie oraz na jego stronie internetowej.
6. W przypadku złożenia wniosku za pomocą środków komunikacji elektronicznej dopuszcza się załączenie fotografii wykonanej techniką cyfrową.
7. Kandydat może zostać wezwany do uzupełnienia lub poprawienia wniosku lub nadesłanych dokumentów w terminie 7 dni od dnia otrzymania przez niego wezwania. Brak uzupełnienia lub poprawienia wniosku lub dokumentów we wskazanym terminie skutkuje odrzuceniem wniosku.
§ 5.[Zawiadomienie o zakwalifikowaniu do konkursu na aplikację oraz terminach i miejscu jego przeprowadzenia] O zakwalifikowaniu do konkursu na aplikację oraz terminach i miejscu jego przeprowadzenia kandydat jest zawiadamiany co najmniej na 14 dni przed rozpoczęciem konkursu na aplikację.
§ 6.[Wykluczenie z udziału w konkursie] Kandydat, który nie przedłoży dokumentów, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 1, w terminie wskazanym w § 4 ust. 3, zostaje wykluczony z udziału w konkursie.
Rozdział 3
Komisja konkursowa
§ 7.[Komisja konkursowa] 1. Do przeprowadzenia konkursu dyrektor generalny służby zagranicznej powołuje komisję konkursową, zwaną dalej „komisją”. Do zadań komisji należy w szczególności:
1) sprawdzenie wniosków oraz ustalenie listy kandydatów zakwalifikowanych do konkursu;
2) przeprowadzenie konkursu, przy wykorzystaniu narzędzi sprawdzających wiedzę i umiejętności kandydatów, w szczególności testów, zestawów pytań oraz zadań, zatwierdzonych przez dyrektora generalnego służby zagranicznej;
3) ustalenie listy kandydatów, o której mowa w § 20 ust. 1.
2. W skład komisji powołuje się siedmiu członków, w tym przewodniczącego komisji i zastępcę przewodniczącego komisji.
3. Wszystkie osoby wchodzące w skład komisji są powoływane spośród członków służby zagranicznej.
4. Przewodniczący komisji wyznacza sekretarza komisji spośród jej członków.
5. Dyrektor generalny służby zagranicznej może zaprosić do udziału w pracach komisji bez prawa głosu ekspertów niebędących członkami służby zagranicznej, posiadających specjalistyczną wiedzę lub umiejętności z zakresu zagadnień objętych konkursem.
§ 8.[Obowiązki przewodniczącego komisji oraz jego zastępcy] 1. Przewodniczący komisji nadzoruje prawidłowość przebiegu konkursu i kieruje pracami komisji, w tym wyznacza zadania jej członkom.
2. Zastępca przewodniczącego komisji wykonuje wszystkie czynności zastrzeżone dla przewodniczącego komisji podczas jego nieobecności.
§ 9.[Wyłączenie członka komisji] 1. Członkiem komisji nie może być osoba pozostająca z którymkolwiek z kandydatów w takim stosunku faktycznym lub prawnym, który może wywołać wątpliwości co do jej bezstronności.
2. Po zapoznaniu się z listą kandydatów biorących udział w naborze członek komisji składa oświadczenie, że:
1) nie pozostaje w związku małżeńskim z żadnym z kandydatów lub ich krewnym albo powinowatym do drugiego stopnia włącznie, nie pozostaje z żadnym z kandydatów we wspólnym gospodarstwie domowym lub nie pozostaje z żadnym z kandydatów w jakimkolwiek innym stosunku prawnym lub faktycznym, który mógłby budzić uzasadnione wątpliwości co do jego bezstronności;
2) zachowa w tajemnicy informacje o kandydatach uzyskane w trakcie konkursu.
3. Wzór oświadczenia, o którym mowa w ust. 2, jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
4. Jeżeli członek komisji pozostaje z kandydatem w takim stosunku faktycznym lub prawnym, który uniemożliwia mu podpisanie oświadczenia, o którym mowa w ust. 2, dyrektor generalny służby zagranicznej wyłącza go ze składu komisji i powołuje w jego miejsce nowego członka komisji.
§ 10.[Tryb pracy komisji] 1. Komisja obraduje na posiedzeniach.
2. Decyzje komisji są podejmowane w drodze konsensusu, w obecności co najmniej czterech członków komisji, w tym przewodniczącego lub zastępcy przewodniczącego. W przypadku braku jednomyślności przewodniczący zarządza głosowanie. Rozstrzygnięcie komisji zapada wówczas większością głosów, przy czym w przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego, a w przypadku nieobecności przewodniczącego – głos jego zastępcy.
3. Z prac komisji jest sporządzany protokół.
Rozdział 4
Etapy konkursu
§ 11.[Etapy konkursu] Konkurs na aplikację składa się z następujących etapów:
1) sprawdzianu wiedzy ogólnej;
2) sprawdzianu umiejętności;
3) sprawdzianu stopnia znajomości języków obcych;
4) sprawdzenia predyspozycji kandydatów do pracy w służbie zagranicznej;
5) rozmowy kwalifikacyjnej.
§ 12.[Sprawdzian wiedzy ogólnej] 1. Sprawdzian wiedzy ogólnej ma formę testu jednokrotnego wyboru i składa się ze 100 pytań obejmujących zagadnienia dotyczące:
1) historii Polski i historii powszechnej;
2) aktualnej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej w Polsce;
3) aktualnych problemów politycznych, gospodarczych i społecznych na świecie;
4) głównych kierunków polskiej polityki zagranicznej, w tym zagranicznej polityki gospodarczej, historycznej i kulturalnej;
5) wybranych zagadnień z prawa międzynarodowego, prawa konstytucyjnego, ekonomii i gospodarki.
2. Test wiedzy ogólnej jest oceniany w skali 0–100 punktów. Za każdą prawidłową odpowiedź kandydat otrzymuje jeden punkt, za brak odpowiedzi lub odpowiedź nieprawidłową – zero punktów.
3. Test wiedzy ogólnej trwa 120 minut.
§ 13.[Sprawdzian umiejętności] 1. Sprawdzian umiejętności obejmuje sprawdzenie umiejętności analizowania i wykorzystania informacji, poprawnego wnioskowania i rozwiązywania problemów.
2. Sprawdzian umiejętności ma formę zadań. Jest oceniany w skali 0–100 punktów i trwa nie dłużej niż 120 minut.
§ 14.[Sprawdzian stopnia znajomości dwóch języków obcych] Sprawdzian stopnia znajomości dwóch języków obcych zadeklarowanych przez kandydata we wniosku jest przeprowadzany zgodnie z przepisami w sprawie egzaminów z języków obcych w ministerstwie.
§ 15.[Zasada anonimowości] 1. Sprawdzian wiedzy ogólnej, sprawdzian umiejętności oraz pisemne części sprawdzianu stopnia znajomości języków obcych przeprowadza się z zachowaniem zasady anonimowości.
2. Przed przystąpieniem do każdego ze wskazanych w ust. 1 etapów konkursu kandydat losuje kopertę, która jest opatrzona indywidualnym kodem, i wpisuje kod koperty w prawym górnym rogu pierwszej strony pracy. Następnie kandydat wpisuje swoje imię i nazwisko na kartce papieru i umieszcza ją w kopercie. Po zakończeniu etapu kandydat przekazuje zaklejoną kopertę oraz pracę członkowi komisji nadzorującemu przebieg etapu konkursu.
3. Otwarcie kopert zawierających imiona i nazwiska kandydatów oraz przyporządkowanie im wyników następuje po sprawdzeniu i ocenieniu prac na danym etapie konkursu.
§ 16.[Materiały i arkusze odpowiedzi opatrzone pieczęcią ministerstwa] 1. Na każdym etapie konkursu kandydat otrzymuje materiały i arkusze odpowiedzi opatrzone pieczęcią ministerstwa. Podczas sprawdzania prac są uwzględniane jedynie odpowiedzi udzielone na tych arkuszach.
2. Kandydaci posługujący się materiałami innymi niż dostarczone przez ministerstwo, porozumiewający się z innymi kandydatami w sposób niedozwolony lub zakłócający przebieg poszczególnych etapów konkursu są wykluczani z udziału w konkursie.
3. Opuszczenie przez kandydata sali, w której odbywa się dany etap konkursu, stanowi zakończenie udziału w tym etapie konkursu. Przed opuszczeniem sali kandydat zwraca otrzymane materiały i arkusze odpowiedzi.
4. W wyjątkowych przypadkach osoba nadzorująca przebieg danego etapu konkursu może wyrazić zgodę na opuszczenie przez kandydata sali, w której odbywa się ten etap konkursu. Na czas opuszczenia sali kandydat przekazuje otrzymane materiały i arkusze odpowiedzi osobie nadzorującej przebieg tego etapu konkursu.
§ 17.[Minimalna liczba punktów oraz lista kandydatów dopuszczonych do kolejnego etapu] 1. Komisja, biorąc pod uwagę ogólną liczbę kandydatów i liczbę stanowisk przewidzianych dla aplikantów w danym roku, ustala w każdym z etapów konkursu, o których mowa w § 11 pkt 1–3, minimalną liczbę punktów, które kandydat musi uzyskać, by zostać dopuszczonym do kolejnego etapu konkursu.
2. Po każdym etapie konkursu komisja ustala listę kandydatów dopuszczonych do kolejnego etapu.
3. W przypadku gdy dwa etapy konkursu odbywają się jednego dnia, komisja ustala listę kandydatów dopuszczonych do etapu konkursu następującego po nich, biorąc pod uwagę łączne wyniki kandydatów z tych dwóch etapów.
§ 18.[Sprawdzenie predyspozycji do pracy w służbie zagranicznej] 1. Sprawdzenie predyspozycji do pracy w służbie zagranicznej obejmuje w szczególności badanie kompetencji przywódczych, umiejętności komunikacji, odporności na stres oraz umiejętności współpracy.
2. Czas badania jest nie dłuższy niż 8 godzin.
§ 19.[Rozmowa kwalifikacyjna] 1. Ostatnim etapem konkursu jest rozmowa kwalifikacyjna.
2. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej komisja ocenia przydatność kandydata do pracy w służbie zagranicznej, biorąc pod uwagę w szczególności wyniki sprawdzenia predyspozycji kandydata do pracy w służbie zagranicznej, jego możliwości intelektualne, motywację i kulturę osobistą. Kandydaci są oceniani w skali 0–60 punktów.
3. Do rozmowy kwalifikacyjnej może przystąpić kandydat, który posiada dokument potwierdzający spełnienie warunku wykazywania się odpowiednim stanem zdrowia psychicznego i fizycznego, wydany mu zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o służbie zagranicznej.
§ 20.[Lista kandydatów] 1. Komisja przedstawia dyrektorowi generalnemu służby zagranicznej listę kandydatów uszeregowaną w porządku malejącym według rezultatów uzyskanych w rozmowie kwalifikacyjnej.
2. Dyrektor generalny służby zagranicznej rozstrzyga o przyjęciu na aplikację i ogłasza listę osób przyjętych na aplikację w Biuletynie Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i w Biuletynie Informacji Publicznej ministerstwa.
Rozdział 5
Przepisy końcowe
§ 21.[Przepisy uchylone] Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 15 lipca 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania konkursu na aplikację dyplomatyczno-konsularną (Dz. U. z 2016 r. poz. 531).
§ 22.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Minister Spraw Zagranicznych: W. Waszczykowski
1) Minister Spraw Zagranicznych kieruje działem administracji rządowej - sprawy zagraniczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Zagranicznych (Dz. U. poz. 1899 oraz z 2016 r. poz. 131).
2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. poz. 2703, z 2006 r. poz. 1217, 1218 i 1600, z 2008 r. poz. 1505, z 2009 r. poz. 1277, z 2015 r. poz. 1220 i 1274 oraz z 2016 r. poz. 34.
Załączniki do rozporządzenia Ministra Spraw Zagranicznych
z dnia 28 lipca 2016 r. (poz. 1175)
Załącznik nr 1
WZÓR – WNIOSEK O PRZYJĘCIE NA APLIKACJĘ DYPLOMATYCZNO-KONSULARNĄ
Załącznik nr 2
WZÓR – ŻYCIORYS
Załącznik nr 3
WZÓR – OŚWIADCZENIE