ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 21 kwietnia 2004 r.
w sprawie współpracy pomiędzy instytucjami finansowymi upoważnionymi do gwarantowania długów celnych a Agencją Rynku Rolnego
z dnia 21 kwietnia 2004 r. (Dz.U. z 2004 r., Nr 78, poz. 733)
t.j. z dnia 27 lipca 2016 r. (Dz.U. z 2016 r., poz. 1119)
Na podstawie art. 19 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 401) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa zasady współpracy pomiędzy instytucjami finansowymi upoważnionymi do gwarantowania długu celnego, zwanymi dalej „instytucjami finansowymi”, a Agencją Rynku Rolnego, zwaną dalej „Agencją”, w zakresie udzielania przez te instytucje gwarancji, stanowiących zabezpieczenie wykonania zobowiązań wynikających z realizacji mechanizmów Wspólnej Polityki Rolnej.
§ 2.[Definicje] Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1) gwarancji transakcji pojedynczej – rozumie się przez to gwarancję udzieloną Agencji, przez instytucję finansową, która obejmuje transakcję jednostkową;
2) gwarancji zbiorczej – rozumie się przez to gwarancję udzieloną Agencji przez instytucję finansową, która obejmuje zabezpieczenie każdej transakcji w ramach sumy gwarantowanej;
3) RUG – rozumie się przez to prowadzony przez Agencję rejestr instytucji finansowych.
§ 3.[Wzór formularza gwarancji transakcji pojedynczej i formularza gwarancji zbiorczej] Wzór formularza gwarancji transakcji pojedynczej i formularza gwarancji zbiorczej określają odpowiednio załączniki nr 1 i 2 do rozporządzenia.
§ 4.[Współpraca Agencji z instytucjami finansowymi] 1. Agencja współpracuje z instytucjami finansowymi na zasadach określonych przepisami Komisji Europejskiej w ramach realizacji mechanizmów Wspólnej Polityki Rolnej, przez wzajemne przekazywanie niezbędnych dokumentów i udzielanie pisemnych informacji mogących mieć wpływ na ważność złożonych dokumentów lub podejmowanych czynności, terminową realizację należnych płatności tytułem udzielonych gwarancji, a także dążenie do ugodowego rozstrzygania ewentualnych sporów.
2. W ramach współpracy, o której mowa w ust. 1:
1) Agencja równo traktuje wszystkie instytucje finansowe udzielające na jej rzecz gwarancji, zabezpiecza dokumenty gwarancyjne przed uszkodzeniem bądź utratą, rzetelnie prowadzi rejestry określone w odrębnych przepisach, a także rozliczenia;
2) instytucja finansowa zabezpiecza przekazane jej przez Agencję dokumenty oraz informacje zgodnie z odrębnymi przepisami, terminowo realizuje obciążające ją płatności, rzetelnie prowadzi rejestry określone odrębnymi przepisami, a także rozliczenia.
3. Szczegółowe warunki współpracy określa umowa zawarta pomiędzy instytucją finansową a Agencją.
4. Umowa, o której mowa w ust. 3, powinna zawierać co najmniej:
1) zobowiązanie instytucji finansowej do:
a) przekazywania Agencji uwierzytelnionego odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego,
b) przekazywania Agencji listy osób upoważnionych do podpisywania dokumentów gwarancyjnych oraz innych dokumentów związanych z gwarancjami, zawierającej imię i nazwisko, numer dowodu osobistego, stanowisko, zakres uprawnień oraz wzór podpisu osoby upoważnionej,
c) niezwłocznego informowania Agencji o zmianach mogących mieć wpływ na ważność dokumentów, o których mowa w lit. a i b, z tym że o zmianach informacji dotyczących osób, o których mowa w lit. b – nie później niż w terminie 3 dni od dnia wystąpienia takich zmian;
2) zobowiązanie Agencji do:
a) przekazywania instytucji finansowej wykazu osób uprawnionych do podpisywania wezwań do zapłaty, wraz z kartami wzorów podpisów tych osób,
b) niezwłocznego informowania instytucji finansowej o nieprzyjęciu gwarancji lub aneksu do gwarancji, a także o przyjęciu aneksu do gwarancji.
5. Umowa, o której mowa w ust. 3, może zostać wypowiedziana przez instytucję finansową lub Agencję z zachowaniem 90-dniowego terminu wypowiedzenia, z zastrzeżeniem, że zobowiązania wynikające z gwarancji pozostają w mocy.
§ 5.[Wpis instytucji finansowej do RUG i nadanie niepowtarzalnego numeru identyfikacyjnego] 1. Agencja dokonuje wpisu instytucji finansowej do RUG i nadaje jej niepowtarzalny numer identyfikacyjny, po zawarciu umowy, o której mowa w § 4 ust. 3; numer identyfikacyjny jest wykorzystywany w korespondencji prowadzonej między instytucją finansową i Agencją.
2. Skreślenie instytucji finansowej z RUG następuje w przypadku, o którym mowa w § 4 ust. 5, lub na skutek skreślenia przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych z wykazu instytucji finansowych upoważnionych do gwarantowania długów celnych, określonego w odrębnych przepisach.
3. Agencja nie może przyjmować gwarancji od instytucji finansowej skreślonej z RUG, do czasu zawarcia z tą instytucją nowej umowy.
§ 6.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 1900).
Załączniki do rozporządzenia Ministra Finansów
z dnia 21 kwietnia 2004 r.
Załącznik nr 1
WZÓR – GWARANCJA TRANSAKCJI POJEDYNCZEJ NR (NR GWARANCJI)
Załącznik nr 2
WZÓR – GWARANCJA ZBIORCZA NR (NR GWARANCJI)
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00