Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2016-06-12 do 2023-01-01
Wersja archiwalna od 2016-06-12 do 2023-01-01
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 9 czerwca 2016 r.
w sprawie sposobu i trybu finansowania z budżetu państwa leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych przysługujących bezpłatnie świadczeniobiorcom po ukończeniu 75. roku życia
Na podstawie art. 43a ust. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 581, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§ 1. [Podstawa rozliczenia wydatków na bezpłatne zaopatrzenie w leki] 1. Podstawę rozliczenia wydatków na bezpłatne zaopatrzenie w leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne przysługujące świadczeniobiorcom po ukończeniu 75. roku życia, w części finansowanej ze środków, o których mowa w art. 43a ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zwanej dalej „ustawą”, stanowi sprawozdanie Narodowego Funduszu Zdrowia, zwanego dalej „Funduszem”, wraz z wnioskiem o uruchomienie dotacji.
2. Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, jest sporządzane odrębnie za każdy miesiąc oraz narastająco od początku roku.
3. Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, za miesiąc poprzedni sprawdzone pod względem merytorycznym i formalno-rachunkowym Prezes Funduszu przekazuje ministrowi właściwemu do spraw zdrowia wraz z wnioskiem o uruchomienie dotacji, w terminie do 20. dnia każdego miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wydatków, o których mowa w ust. 1. Za datę przekazania tych dokumentów uznaje się dzień ich wpływu do ministra właściwego do spraw zdrowia.
§ 2. [Sprawozdanie] 1. Sprawozdanie, o którym mowa w § 1 ust. 1, zawiera:
1) podstawę prawną bezpłatnego zaopatrzenia w leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne świadczeniobiorców po ukończeniu 75. roku życia,
2) liczbę świadczeniobiorców po ukończeniu 75. roku życia zaopatrzonych bezpłatnie w leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne,
3) wartość bezpłatnego zaopatrzenia w leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne świadczeniobiorców po ukończeniu 75. roku życia w części stanowiącej odpłatność świadczeniobiorcy
– w odniesieniu do poszczególnych oddziałów wojewódzkich Funduszu.
2. Sprawozdanie, o którym mowa w § 1 ust. 1, za wrzesień zawiera dodatkowo prognozę wydatków Funduszu na bezpłatne zaopatrzenie w leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne świadczeniobiorców po ukończeniu 75. roku życia na październik, listopad i grudzień.
3. Wniosek o uruchomienie dotacji, o którym mowa w § 1 ust. 1, za październik, listopad i grudzień jest składany w terminie określonym dla wniosku o uruchomienie dotacji za wrzesień, na podstawie prognozy, o której mowa w ust. 2.
4. Minister właściwy do spraw zdrowia przekazuje Funduszowi dotację za dany miesiąc w terminie 30 dni od otrzymania dokumentów określonych w § 1 ust. 1. Za datę przekazania dotacji uznaje się dzień obciążenia rachunku bankowego ministra właściwego do spraw zdrowia.
5. W przypadku konieczności dokonania przez Fundusz korekty lub udzielenia wyjaśnień dotyczących przekazanego sprawozdania termin, o którym mowa w ust. 4, ulega przedłużeniu o czas dokonania korekty lub udzielenia wyjaśnień. Termin na dokonanie korekty lub udzielenia wyjaśnień jest ustalany przez ministra właściwego do spraw zdrowia i nie może przekraczać terminu określonego w § 3 ust. 2.
6. W przypadku konieczności dokonania korekty sprawozdania, o którym mowa w § 1 ust. 1, za miesiąc, za który sprawozdanie zostało uznane za sporządzone prawidłowo, korekty dokonuje się w sprawozdaniu sporządzanym w okresie stwierdzenia konieczności dokonania korekty, w części przedstawiającej dane narastająco od początku roku kalendarzowego do końca miesiąca, którego sprawozdanie dotyczy, oraz uwzględnia się we wniosku o uruchomienie dotacji za ten okres.
§ 3. [Rozliczenie otrzymanej dotacji za dany rok] 1. Prezes Funduszu w terminie do dnia 20 stycznia roku następnego przekazuje ministrowi właściwemu do spraw zdrowia rozliczenie otrzymanej dotacji za dany rok.
2. Niewykorzystana część dotacji przekazanej przez ministra właściwego do spraw zdrowia podlega zwrotowi dokonywanemu przez Fundusz na rachunek bankowy ministra właściwego do spraw zdrowia do dnia 31 stycznia roku następującego po roku przekazania dotacji.
3. W przypadku konieczności dokonania korekty sprawozdania za rok, za który sprawozdanie zostało uznane za sporządzone prawidłowo, wysokość środków wynikającą z tej korekty uwzględnia się w dotacji na rok bieżący.
4. Środki finansowe w wysokości równowartości wydatków na bezpłatne zaopatrzenie w leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne przysługujące świadczeniobiorcom po ukończeniu 75. roku życia, uprawnionym do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie przepisów o koordynacji, zwrócone przez instytucje państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), Fundusz przekazuje na rachunek bankowy ministra właściwego do spraw zdrowia w terminie 14 dni od dnia zidentyfikowania podstawy zwrotu. Środki finansowe przekazane przez Fundusz do końca roku, w którym Fundusz poniósł wydatek, zmniejszają w danym roku budżetowym wykonanie udzielonej Funduszowi dotacji, o której mowa w § 2 ust. 4, natomiast środki finansowe przekazane po tym terminie stanowią dochód budżetu państwa.
§ 4.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 12 czerwca 2016 r.
Minister Zdrowia: K. Radziwiłł
1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej – zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. poz. 1908).
2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2015 r. poz. 1240, 1269, 1365, 1569, 1692, 1735, 1830, 1844, 1893, 1916, 1991 i 1994 oraz z 2016 r. poz. 65 i 652.