Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2016-06-03 do 2017-03-01
Wersja archiwalna od 2016-06-03 do 2017-03-01
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 8 kwietnia 2011 r.
w sprawie warunków otrzymywania dodatków do uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy celnych oraz wysokości tych dodatków
z dnia 8 kwietnia 2011 r. (Dz.U. z 2011 r., Nr 81, poz. 442)
t.j. z dnia 19 listopada 2014 r. (Dz.U. z 2014 r., poz. 1614)
t.j. z dnia 25 kwietnia 2016 r. (Dz.U. z 2016 r., poz. 568)
(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2016 r., poz. 776)
Na podstawie art. 148 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz. U. z 2015 r. poz. 990, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa:
1) warunki otrzymywania przez funkcjonariusza celnego, zwanego dalej „funkcjonariuszem”:
a) dodatku za stopień służbowy,
b) dodatku funkcyjnego na stanowisku kierowniczym lub samodzielnym, zwanego dalej „dodatkiem funkcyjnym”,
c) dodatków uzasadnionych szczególnymi właściwościami, kwalifikacjami i umiejętnościami,
d) dodatków uzasadnionych szczególnymi zadaniami, warunkami lub miejscem pełnienia służby;
2) rodzaje dodatków przysługujących funkcjonariuszowi ze względu na szczególne właściwości, kwalifikacje, umiejętności, zadania, warunki lub miejsce pełnienia służby;
3) wysokość dodatków, o których mowa w pkt 1.
§ 2.[Wysokość dodatku za posiadanie stopnia służbowego] Wysokość dodatku za posiadanie stopnia służbowego ustala się z zastosowaniem mnożników kwoty bazowej, o której mowa w art. 145 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej, zwanej dalej „kwotą bazową”, określonych w tabeli stanowiącej załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§ 3.[Warunek otrzymywania dodatku funkcyjnego] 1. Warunkiem otrzymywania dodatku funkcyjnego jest pełnienie służby stałej na stanowisku kierowniczym lub samodzielnym.
2. Wysokość dodatku funkcyjnego dla funkcjonariuszy pełniących służbę na stanowisku kierowniczym jest ustalana z uwzględnieniem:
1) liczby funkcjonariuszy pełniących służbę lub osób zatrudnionych, odpowiednio w podległej jednostce, pionie lub komórce organizacyjnej;
2) zakresu odpowiedzialności na zajmowanym stanowisku służbowym;
3) miejsca pełnienia służby;
4) wykonywania zadań centralnych, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej;
5) wartości zadań opisanych zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 114 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej.
3. Wysokość dodatku funkcyjnego ustala się z zastosowaniem mnożników kwoty bazowej, określonych w tabeli stanowiącej załącznik nr 2 do rozporządzenia.
4. W przypadku gdy funkcjonariusz pełni służbę na stanowisku głównego księgowego i jest zastępcą dyrektora izby celnej, przysługuje mu jeden dodatek funkcyjny, określony dla stanowiska zastępcy dyrektora izby celnej.
§ 4.[Dodatek za opiekę nad psem służbowym] 1. Dodatkiem do uposażenia zasadniczego funkcjonariusza, uzasadnionym szczególnymi właściwościami, kwalifikacjami i umiejętnościami, jest dodatek za opiekę nad psem służbowym.
2. Warunkiem otrzymywania dodatku, o którym mowa w ust. 1, jest powierzenie funkcjonariuszowi opieki nad psem służbowym i sprawowanie przez niego tej opieki.
3. Wysokość dodatku, o którym mowa w ust. 1, ustala się z zastosowaniem mnożnika kwoty bazowej w wysokości 0,116.
4. W przypadku sprawowania opieki nad:
1) więcej niż jednym psem służbowym, dodatek z tego tytułu stanowi odpowiednią wielokrotność stawki określonej w ust. 3;
2) jednym psem służbowym przez kilku funkcjonariuszy, dodatek z tego tytułu, przypadający na jednego funkcjonariusza, stanowi część stawki określonej w ust. 3, uzyskanej po jej podziale przez liczbę funkcjonariuszy sprawujących opiekę nad jednym psem.
§ 5.[Dodatki do uposażenia zasadniczego funkcjonariusza] Dodatkami do uposażenia zasadniczego funkcjonariusza, uzasadnionymi szczególnymi zadaniami, warunkami lub miejscem pełnienia służby, są:
1) dodatek za realizację zadań w zakresie kontroli zgłoszeń celnych, towarów i osób, a także za sprawowanie nadzoru nad wykonywaniem tych zadań;
2) dodatek za realizację zadań kontrolnych, w tym za obsługę urządzeń RTG do prześwietlania pojazdów, kontenerów lub wagonów kolejowych oraz za służbę na jednostce pływającej Służby Celnej, a także za sprawowanie nadzoru nad wykonywaniem tych zadań;
3) dodatek za wykonywanie czynności w zakresie egzekucji administracyjnej należności pieniężnych u zobowiązanego;
4) dodatek za służbę w porze nocnej;
5) dodatek specjalny.
§ 6.[Warunek otrzymywania dodatku za realizację zadań w zakresie kontroli zgłoszeń celnych] 1. Warunkiem otrzymywania dodatku, o którym mowa w § 5 pkt 1, jest wykonywanie zadań w zakresie kontroli zgłoszeń celnych, towarów i osób lub sprawowanie nadzoru nad wykonywaniem tych zadań, odpowiednio przez:
1) funkcjonariusza,
2) kierownika oddziału celnego, zastępcę kierownika oddziału celnego oraz kierownika zmiany lub kierownika referatu
– w oddziałach celnych granicznych.
2. Wysokość dodatku, o którym mowa w § 5 pkt 1, ustala się z zastosowaniem mnożnika kwoty bazowej w wysokości 0,16, proporcjonalnie do sumy dni pełnienia służby, w tym korzystania z urlopu wypoczynkowego, dodatkowego urlopu wypoczynkowego lub krótkoterminowego urlopu wypoczynkowego przez funkcjonariusza w danym miesiącu.
§ 7.[Warunek otrzymywania dodatku za realizację zadań kontrolnych] 1. Warunkiem otrzymywania dodatku, o którym mowa w § 5 pkt 2, jest wykonywanie zadań kontrolnych lub sprawowanie nadzoru nad wykonywaniem tych zadań, odpowiednio przez:
1) funkcjonariusza,
2) naczelnika wydziału, zastępcę naczelnika wydziału, kierownika referatu oraz dowódcę jednostki pływającej
– w komórce zwalczania przestępczości w izbie celnej.
2. Wysokość dodatku, o którym mowa w § 5 pkt 2, ustala się z zastosowaniem mnożnika kwoty bazowej w wysokości 0,267, proporcjonalnie do sumy dni pełnienia służby, w tym korzystania z urlopu wypoczynkowego, dodatkowego urlopu wypoczynkowego lub krótkoterminowego urlopu wypoczynkowego przez funkcjonariusza w danym miesiącu.
3. Wysokość dodatku, o której mowa w ust. 2, może zostać podwyższona o 100% w przypadku realizacji zadań, o których mowa w rozdziale 6 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej.
§ 8.[Warunek otrzymywania dodatku za wykonywanie czynności w zakresie egzekucji administracyjnej] 1. Warunkiem otrzymywania dodatku, o którym mowa w § 5 pkt 3, jest osobiste wykonywanie przez funkcjonariusza pełniącego służbę w komórce egzekucyjnej czynności w zakresie egzekucji administracyjnej należności pieniężnych u zobowiązanego, z uwzględnieniem terminowości i efektywności podjętych działań oraz rodzaju prowadzonych spraw.
2. Wysokość dodatku, o którym mowa w § 5 pkt 3, ustala się do wysokości 50% uposażenia zasadniczego.
3. Zasadność otrzymywania dodatku, o którym mowa w § 5 pkt 3, oraz jego wysokość jest weryfikowana co 3 miesiące.
§ 9.[Warunek otrzymywania dodatku za służbę w porze nocnej] 1. Warunkiem otrzymywania dodatku, o którym mowa w § 5 pkt 4, jest pełnienie służby w porze nocnej.
2. Wysokość dodatku, o którym mowa w § 5 pkt 4, ustala się za każdą godzinę służby w porze nocnej, w kwocie 20% godzinowej stawki uposażenia zasadniczego, stanowiącej iloraz miesięcznego uposażenia zasadniczego funkcjonariusza i liczby godzin służby w danym miesiącu, jednak nie niższej niż w kwocie 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalanego na podstawie odrębnych przepisów.
§ 10.[Warunek otrzymywania dodatku specjalnego] 1. Warunkiem otrzymywania dodatku, o którym mowa w § 5 pkt 5, jest wykonywanie:
1) okresowo zwiększonych obowiązków służbowych lub dodatkowo powierzonych zadań;
2) zadań o wysokim stopniu złożoności, odpowiedzialności lub ryzyka.
2. Dodatek, o którym mowa w § 5 pkt 5, może być przyznany na czas określony, nie dłużej jednak niż na czas wykonywania obowiązków lub zadań określonych w ust. 1.
3. Zasadność otrzymywania dodatku, o którym mowa w § 5 pkt 5, jest weryfikowana co najmniej raz na rok.
4. Dodatek, o którym mowa w § 5 pkt 5, jest wypłacany w ramach posiadanych środków na uposażenia, w kwocie nieprzekraczającej 40% uposażenia zasadniczego.
§ 11.[Wysokość dodatków] Wysokość dodatków określonych w rozporządzeniu, po ich wyliczeniu, zaokrągla się do pełnych 10 groszy w górę.
§ 12.[Stosowanie przepisów rozporządzenia] Przepisy dotyczące otrzymywania:
1) dodatku funkcyjnego,
2) dodatku, o którym mowa w § 5 pkt 1, przez kierownika oddziału celnego, zastępcę kierownika oddziału celnego oraz kierownika zmiany lub kierownika referatu w oddziałach celnych granicznych,
3) dodatku, o którym mowa w § 5 pkt 2, przez naczelnika wydziału, zastępcę naczelnika wydziału, kierownika referatu oraz dowódcę jednostki pływającej w komórce zwalczania przestępczości w izbie celnej,
4) dodatków, o których mowa w § 4 ust. 1 i § 5 pkt 2, w zwiększonej wysokości
– stosuje się od dnia 1 stycznia 2011 r.
§ 13.[Przepisy uchylone] Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 października 2009 r. w sprawie warunków otrzymywania dodatków do uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy celnych oraz wysokości tych dodatków (Dz. U. poz. 1409).
§ 14.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 1900).
Załączniki do rozporządzenia Ministra Finansów
z dnia 8 kwietnia 2011 r.
Załącznik nr 1
TABELA STOPNI SŁUŻBOWYCH FUNKCJONARIUSZY CELNYCH I ODPOWIADAJĄCYCH IM MNOŻNIKÓW KWOTY BAZOWEJ, SŁUŻĄCYCH DO USTALANIA WYSOKOŚCI DODATKU ZA STOPIEŃ SŁUŻBOWY [1]
Lp. | Stopień służbowy | Mnożnik kwoty bazowej |
1 | Generał Służby Celnej | 0,892 |
2 | Nadinspektor celny | 0,785 |
3 | Inspektor celny | 0,732 |
4 | Młodszy inspektor celny | 0,705 |
5 | Podinspektor celny | 0,678 |
6 | Nadkomisarz celny | 0,625 |
7 | Komisarz celny | 0,598 |
8 | Podkomisarz celny | 0,572 |
9 | Starszy aspirant celny | 0,518 |
10 | Aspirant celny | 0,491 |
11 | Młodszy aspirant celny | 0,465 |
12 | Starszy rachmistrz celny | 0,438 |
13 | Rachmistrz celny | 0,411 |
14 | Młodszy rachmistrz celny | 0,385 |
15 | Starszy rewident celny | 0,358 |
16 | Rewident celny | 0,331 |
17 | Młodszy rewident celny | 0,305 |
18 | Starszy aplikant celny | 0,278 |
19 | Aplikant celny | 0,251 |
Załącznik nr 2
TABELA STANOWISK SŁUŻBOWYCH I ODPOWIADAJĄCYCH IM MNOŻNIKÓW KWOTY BAZOWEJ SŁUŻĄCYCH DO USTALANIA WYSOKOŚCI DODATKU FUNKCYJNEGO NA STANOWISKACH KIEROWNICZYCH I SAMODZIELNYCH
I. Ministerstwo Finansów
Stanowisko służbowe | Mnożnik kwoty bazowej |
Szef Służby Celnej | 1,131 |
zastępca Szefa Służby Celnej | 0,907 |
dyrektor departamentu | 0,800 0,640 |
zastępca dyrektora departamentu | 0,694 0,534 |
naczelnik wydziału | 0,427 0,320 |
II. Izby celne i urzędy celne
Stanowisko służbowe | Mnożnik kwoty bazowej |
dyrektor izby celnej | 0,748 0,588 0,481 |
zastępca dyrektora izby celnej, naczelnik urzędu celnego | 0,481 0,374 0,267 |
główny księgowy | 0,374 0,267 |
zastępca naczelnika urzędu celnego, naczelnik wydziału, zastępca naczelnika wydziału, kierownik oddziału celnego, zastępca kierownika oddziału celnego, kierownik referatu, kierownik zmiany | 0,427 0,321 0,214 |
dowódca jednostki pływającej | 0,107 |
audytor wewnętrzny | 0,107 |
[1] Załącznik nr 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 2 czerwca 2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków otrzymywania dodatków do uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy celnych oraz wysokości tych dodatków (Dz.U. poz. 776). Zmiana weszła w życie 3 czerwca 2016 r. z mocą od 1 stycznia 2016 r.