Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Ustaw rok 2016 poz. 414
Wersja aktualna od 2016-04-07
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2016 poz. 414
Wersja aktualna od 2016-04-07
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO1)

z dnia 22 marca 2016 r.

w sprawie uznawania praktyki zawodowej do wykonywania zawodów konserwatora zabytków ruchomych, konserwatora zabytków nieruchomych, konserwatora zabytkowej zieleni oraz archeologa2)

Na podstawie art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. z 2016 r. poz. 65) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa:

1) tryb uznawania praktyki zawodowej do wykonywania zawodów:

a) konserwatora zabytków ruchomych,

b) konserwatora zabytków nieruchomych,

c) konserwatora zabytkowej zieleni,

d) archeologa;

2) maksymalny uznawany okres praktyki zawodowej, o której mowa w pkt 1, odbytej w państwie innym niż Rzeczpospolita Polska.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Wniosek o uznanie praktyki zawodowej] 1. Osoba ubiegająca się o uznanie praktyki zawodowej do wykonywania zawodów, o których mowa w § 1 pkt 1, zwana dalej „wnioskodawcą”, składa do ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, zwanego dalej „ministrem”, wniosek o uznanie praktyki zawodowej, zwany dalej „wnioskiem”, wraz z dokumentami potwierdzającymi zakres odbytej praktyki zawodowej, czas trwania i miejsce jej odbycia oraz nabyte podczas odbywania tej praktyki umiejętności.

2. Wniosek składa się w języku polskim, a dokumenty, o których mowa w ust. 1, w języku oryginału wraz z ich tłumaczeniem na język polski dokonanym przez tłumacza przysięgłego, w przypadku gdy dokumenty te sporządzono w języku innym niż język oficjalny Unii Europejskiej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Ocena formalna wniosku] 1. Minister dokonuje oceny formalnej wniosku.

2. Jeżeli wniosek zawiera braki formalne, minister wzywa wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania.

3. W przypadku gdy wnioskodawca nie uzupełni wniosku w terminie, o którym mowa w ust. 2, wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Rozmowa w celu ustalenia szczegółowego przebiegu praktyki zawodowej] 1. Minister może przeprowadzić z wnioskodawcą rozmowę w celu ustalenia szczegółowego przebiegu praktyki zawodowej oraz zakresu działania podmiotu, w którym była ona odbywana.

2. O konieczności przeprowadzenia rozmowy, o której mowa w ust. 1, minister zawiadamia wnioskodawcę w formie pisemnej, wskazując termin przeprowadzenia tej rozmowy.

3. W przypadku gdy wnioskodawca nie może uczestniczyć w rozmowie, o której mowa w ust. 1, w terminie, o którym mowa w ust. 2, minister na jego wniosek wyznacza inny termin.

4. Jeżeli wnioskodawca nie stawi się na rozmowę, o której mowa w ust. 1, w terminie, o którym mowa w ust. 2 albo 3, minister dokona rozstrzygnięcia na podstawie informacji zawartych we wniosku i dokumentach, o których mowa w § 2 ust. 1.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Maksymalny uznawany okres praktyki zawodowej] 1. Minister uznaje praktykę zawodową odbytą w państwie innym niż Rzeczpospolita Polska, w formie decyzji, wskazując uznawany okres tej praktyki.

2. Maksymalny uznawany okres praktyki zawodowej wynosi:

1) 9 miesięcy – w przypadku konserwatora zabytków ruchomych uprawnionego do kierowania lub samodzielnego wykonywania prac konserwatorskich, restauratorskich lub badań konserwatorskich w dziedzinach objętych programem wyższych studiów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2) 4 lata – w przypadku konserwatora zabytków ruchomych uprawnionego do prowadzenia prac konserwatorskich, restauratorskich lub badań konserwatorskich w dziedzinach nieobjętych programem wyższych studiów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

3) 18 miesięcy – w przypadku konserwatora zabytków nieruchomych;

4) 9 miesięcy – w przypadku konserwatora zabytkowej zieleni;

5) 12 miesięcy – w przypadku archeologa.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Termin rozpatrywania wniosków] Wniosek rozpatruje się w terminie 90 dni od dnia:

1) otrzymania wniosku albo

2) uzupełnienia wniosku w przypadku otrzymania wniosku zawierającego braki formalne.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego: P. Gliński


1) Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego kieruje działem administracji rządowej - kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Dz. U. poz. 1894).

2) Niniejsze rozporządzenie dokonuje w zakresie swojej regulacji wdrożenia dyrektywy 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych (Dz. Urz. UE L 255 z 30.09.2005, str. 22, z późn. zm.).

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00