Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2016-04-01 do 2017-08-01
Wersja archiwalna od 2016-04-01 do 2017-08-01
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA RODZINY, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ1)
z dnia 18 lutego 2016 r.
w sprawie sprawozdań rzeczowo-finansowych z wykonywania zadań z zakresu świadczenia wychowawczego
Na podstawie art. 30 ust. 3 ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U. poz. 195) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres przedmiotowy] Rozporządzenie określa wzory i sposób sporządzania sprawozdań rzeczowo-finansowych z wykonywania zadań z zakresu świadczenia wychowawczego, zwanych dalej „sprawozdaniami”, oraz terminy i sposób przekazywania tych sprawozdań.
§ 2.[Kwartalne sprawozdanie rzeczowo-finansowe z realizacji zadań z zakresu świadczenia wychowawczego] 1. Gmina przekazuje wojewodzie, zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 23 ust. 6 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 114, z późn. zm.2)), zwanej dalej „ustawą o świadczeniach rodzinnych”, drogą elektroniczną, w terminie do 15. dnia miesiąca następującego po upływie każdego kwartału, kwartalne sprawozdanie rzeczowo-finansowe z realizacji zadań z zakresu świadczenia wychowawczego.
2. Wojewoda przekazuje kwartalne zbiorcze sprawozdanie zawierające dane ze sprawozdań, o których mowa w ust. 1, ministrowi właściwemu do spraw rodziny, zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 23 ust. 6 ustawy o świadczeniach rodzinnych, drogą elektroniczną, w terminie do ostatniego dnia miesiąca następującego po upływie każdego kwartału.
3. Wzór sprawozdań, o których mowa w ust. 1 i 2, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
4. Marszałek województwa przekazuje wojewodzie, zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 23 ust. 6 ustawy o świadczeniach rodzinnych, drogą elektroniczną, w terminie do dnia 15. stycznia każdego roku, roczne sprawozdanie zawierające informacje o realizacji zadań z zakresu koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego dotyczących świadczenia wychowawczego.
5. Wojewoda przekazuje roczne sprawozdanie zawierające dane ze sprawozdania, o którym mowa w ust. 4, ministrowi właściwemu do spraw rodziny, zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 23 ust. 6 ustawy o świadczeniach rodzinnych, drogą elektroniczną, w terminie do dnia 31. stycznia każdego roku.
6. Wzór sprawozdań, o których mowa w ust. 4 i 5, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§ 3.[Miesięczne sprawozdanie rzeczowo-finansowe z realizacji zadań z zakresu świadczenia wychowawczego] 1. Za okres od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci do dnia 30 września 2017 r. gmina przekazuje wojewodzie, zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 23 ust. 6 ustawy o świadczeniach rodzinnych, drogą elektroniczną, w terminie do 7. dnia miesiąca następującego po upływie każdego miesiąca, miesięczne sprawozdanie rzeczowo-finansowe z realizacji zadań z zakresu świadczenia wychowawczego. Przepisów § 2 ust. 1 i 3 nie stosuje się.
2. Za okres od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci do dnia 30 września 2017 r. wojewoda przekazuje miesięczne zbiorcze sprawozdanie zawierające dane ze sprawozdań, o których mowa w ust. 1, ministrowi właściwemu do spraw rodziny, zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 23 ust. 6 ustawy o świadczeniach rodzinnych, drogą elektroniczną, w terminie do 15. dnia miesiąca następującego po upływie każdego miesiąca. Przepisów § 2 ust. 2 i 3 nie stosuje się.
3. Wzór sprawozdań, o których mowa w ust. 1 i 2, określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§ 4.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 2016 r.
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej: E. Rafalska
1) Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej - rodzina, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. poz. 1905).
2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2015 r. poz. 693, 995, 1217, 1240, 1268, 1302, 1359, 1735 i 1830 oraz z 2016 r. poz. 195.
Załączniki do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
z dnia 18 lutego 2016 r. (poz. 212)
Załącznik nr 1
WZÓR – KWARTALNE SPRAWOZDANIE/KWARTALNE ZBIORCZE SPRAWOZDANIE RZECZOWO-FINANSOWE Z WYKONYWANIA ZADAŃ Z ZAKRESU ŚWIADCZENIA WYCHOWAWCZEGO
OBJAŚNIENIA
1. W częściach A, B, C i G sprawozdania liczby oraz kwoty ujmuje się narastająco od początku roku (np. informacja za miesiąc sierpień ujęta w sprawozdaniu za III kwartał w kolumnach 4 i 8 obejmuje dane za okres styczeń-sierpień.
2. W częściach D, E, F sprawozdania dane podaje się w ujęciu miesięcznym.
3. Wartości w sprawozdaniu ujmuje się z dokładnością do 1 zł, z wyjątkiem części G sprawozdania wiersza 5.1., gdzie wartość wykazuje się dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.
4. Sprawozdanie sporządza się metodą kasową – ujmuje się wydatki faktycznie poniesione i liczbę rzeczywiście wypłaconych świadczeń. W przypadku, gdy świadczenie jest wypłacane w ratach, w kolumnach 7-10 części A sprawozdania świadczenie ujmuje się w miesiącu, w którym wypłacono pierwszą ratę, zaś kwoty wykazuje się według faktycznej wypłaty.
5. W części A sprawozdania liczby i kwoty wypłaconych świadczeń nie są pomniejszane o zwroty świadczeń nienależnie pobranych.
6. W części A kolumny 6 i 10 sprawozdania dotyczą świadczeń wychowawczych przyznanych przez marszałka województwa w ramach koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego państw Unii Europejskiej (tj. decyzji, o których mowa w art. 11 ustawy 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci). Wartości dotyczące tych świadczeń są wykazywane także łączne z innymi świadczeniami w kolumnach 3-5 i 7-9.
7. W części B w wierszu 1. sprawozdania wykazuje się kwotę należności, na ostatni dzień miesiąca, z tytułu nienależnie pobranych świadczeń wychowawczych.
8. W części C sprawozdania w wierszu 1.1 wykazuje się odzyskane świadczenia nienależnie pobrane w szczególności wypłacone w latach ubiegłych.
9. W części C sprawozdania ujmuje się świadczenia niepodjęte. W części A wykazuje się świadczenia faktycznie wypłacone (jeżeli osoba nie zgłasza się po świadczenia, to w części A nie wykazuje się wydatków). Jeżeli świadczenie nie zostało wykazane w części A jako świadczenie pobrane, to nie wykazuje się go w części C. Istnieje jeden wyjątek od powyższej zasady – jeżeli organ przekazał do wypłaty świadczenie i do momentu złożenia sprawozdania za dany kwartał roku nie uzyskał informacji o niepobraniu tego świadczenia (np. 3-miesięczna umowa pocztą), to jest ono wykazywane w części A (brak uwzględnienia w częściach C). Świadczenia niepodjęte, wykazane wcześniej w częściach A, wykazuje się w części C w miesiącu, w którym prawo do świadczeń wygasło (wygaśnięcie nie skutkuje koniecznością uwzględnienia tego faktu w powyższym miesiącu w częściach A). W sytuacji gdy niepodjęte świadczenia były przekazane do wypłaty w roku poprzednim, należy wykazać te świadczenia również w wierszu 1.1. części C sprawozdania.
10. W części D w wierszu 1.1.1. sprawozdania wykazuje się zarówno liczbę wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego złożonych tylko na pierwsze dziecko, jak i liczbę wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego złożonych na pierwsze dziecko i na kolejne dzieci.
11. W części D w wierszu 1.1.2. sprawozdania wykazuje się zarówno liczbę wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego złożonych tylko na drugie dziecko, jak i liczbę wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego złożonych na drugie dziecko i na kolejne dzieci.
12. W części D w wierszu 3 sprawozdania ujmuje się wszystkie decyzje w sprawach dotyczących świadczenia wychowawczego.
13. W części G w wierszu 2.2. sprawozdania wykazuje się wartość ustaloną jako 1,5% od otrzymanej w danym miesiącu dotacji z budżetu państwa na świadczenie wychowawcze.
14. W części G w wierszu 3. sprawozdania ujmuje się całość wydatków na obsługę świadczenia wychowawczego sfinansowanych z dotacji celowej z budżetu państwa oraz z innych źródeł.
15. W części G w wierszu 4. sprawozdania ujmuje się całość wydatków na obsługę świadczenia wychowawczego sfinansowanych tylko z dotacji celowej z budżetu państwa.
16. W części G w wierszach 3.1., 3.2., 4.1. oraz 4.2. sprawozdania wykazuje się wydatki na wynagrodzenia zasadnicze, dodatek za wieloletnią pracę, nagrodę jubileuszową, jednorazową odprawę w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, dodatkowe wynagrodzenie roczne, tzw. „trzynastkę”, dodatek specjalny, dodatek funkcyjny oraz nagrody wraz z pochodnymi, zgodnie z art. 36 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1202, z późn. zm.), a także wydatki na fakultatywne składowe wynagrodzenia, do których na podstawie art. 36 ustawy o pracownikach samorządowych zalicza się dodatek funkcyjny, dodatek specjalny oraz nagrody wraz z pochodnymi (w umowach cywilnoprawnych jest możliwe uregulowanie kwestii fakultatywnych składników wynagrodzenia na podstawie art. 3531 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks Cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121, z późn. zm.).
17. W części G w wierszach 3.3. i 4.3. sprawozdania ujmuje się pozostałe wydatki związane z obsługą świadczenia wychowawczego.
18. W części G w wierszu 5. sprawozdania wykazuje się liczbę osób realizujących świadczenia wychowawcze (np. jeżeli świadczenia realizują dwie osoby zatrudnione na 0,5 etatu, w wierszu 5. wykazuje się liczbę 2, natomiast w wierszu 5.1. liczbę 1). W przypadku zatrudnienia osoby na podstawie różnych umów wykazuje się tę osobę w odpowiednich wierszach sprawozdania odnoszących się do danego rodzaju zatrudnienia (np. jeżeli osoba jest zatrudniona jednocześnie na 0,5 etatu oraz umowę zlecenie, w wierszu 5.1. wykazuje się 0,5, a w wierszu 5.2. wykazuje się 1).
19. W części G w wierszach 5.1. i 5.2. sprawozdania wykazuje się liczbę osób, za które pracodawca ponosi pełne koszty zatrudnienia.
20. W części G w wierszu 5.3. sprawozdania wykazuje się także liczbę osób, za które pracodawca nie ponosi pełnych kosztów zatrudnienia.
21. W sprawozdaniu sformułowanie „w tym” oznacza sumę niezupełną, natomiast „z tego” oznacza sumę zupełną.
Załącznik nr 2
WZÓR – ROCZNE SPRAWOZDANIE RZECZOWO-FINANSOWE Z WYKONYWANIA ZADAŃ Z ZAKRESU ŚWIADCZENIA WYCHOWAWCZEGO ZAWIERAJĄCE INFORMACJE O REALIZACJI ZADAŃ Z ZAKRESU KOORDYNACJI SYSTEMÓW ZABEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO DOTYCZĄCYCH ŚWIADCZENIA WYCHOWAWCZEGO
OBJAŚNIENIA:
1. W częściach A, B i C sprawozdania dane podaje się w ujęciu rocznym.
2. W części A, B i C sprawozdania za sprawę uznaje się wniosek od obywatela, w tym o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego, wpływający do Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, a także sprawy wpływające z organów właściwych na podstawie art. 16 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Przy czym:
– wnioski objęte odrębnym postępowaniem administracyjnym stanowią oddzielne sprawy,
– kolejne okresy dla jednej rodziny stanowią oddzielne sprawy,
– w przypadku zapytania czy w sprawie mają zastosowanie społecznego przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w stosunku do jednego okresu, w trakcie którego na członka rodziny/członków rodziny pobierano świadczenia wychowawcze, stanowią one jedną sprawę dotyczącą jednej rodziny,
– sprawy wszczęte w wyniku odwołania traktuje się jako nowe sprawy,
– postępowania w zakresie nienależnie pobranych świadczeń wychowawczych stanowią odrębne sprawy.
3. W części A i B sprawozdania w kolumnie 8 pozostałe dokumenty dotyczą formularzy z serii E oraz innych zapytań wysłanych do/otrzymanych z instytucji zagranicznej.
4. W części A sprawozdania w kolumnie 3. wykazuje się liczbę spraw, które wpłynęły w roku, tj. wnioski od obywateli o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego, wpływające bezpośrednio do Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, a także sprawy wpływające z organów właściwych na podstawie art. 16 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.
5. W części A sprawozdania w kolumnie 10. wykazuje się liczbę spraw załatwionych w roku, w szczególności sprawy zakończone:
– decyzją dotyczącą ustalenia prawa do świadczeń wychowawczych (m.in. przyznanie, odmowa, stwierdzenie nieważności, uchylenie decyzji) w Polsce,
– wydaniem rozstrzygnięcia kończącego sprawę w danym roku (m.in. pozostawienie sprawy bez rozpatrzenia, przekazanie zgodnie z właściwością, zawieszenie postępowania oraz umorzenie postępowania),
– ustaleniem braku podstawy do zastosowania przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego na podstawie art. 16 ust. 8 ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.
6. W części B sprawozdania w kolumnie 3. wykazuje się liczbę spraw, które wpłynęły w roku, tj. wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego złożone w instytucji zagranicznej i sprawy inicjowane przez właściwą instytucję zagraniczną.
7. W części B sprawozdania w kolumnie 10. wykazuje się liczbę spraw załatwionych w roku, w szczególności sprawy zakończone:
– udzieleniem odpowiedzi na zapytanie właściwej instytucji zagranicznej,
– decyzją dotyczącą ustalenia prawa do świadczeń wychowawczych (m.in. przyznanie, odmowa),
– wydaniem rozstrzygnięcia kończącego sprawę w danym roku (m.in. pozostawienie sprawy bez rozpatrzenia, przekazanie zgodnie z właściwością, zawieszenie postępowania oraz umorzenie postępowania).
8. W sprawozdaniu sformułowanie „w tym” oznacza sumę niezupełną, natomiast „z tego” oznacza sumę zupełną.
Załącznik nr 3
WZÓR – MIESIĘCZNE SPRAWOZDANIE/MIESIĘCZNE ZBIORCZE SPRAWOZDANIE RZECZOWO-FINANSOWE Z WYKONYWANIA ZADAŃ Z ZAKRESU ŚWIADCZENIA WYCHOWAWCZEGO
OBJAŚNIENIA:
1. Liczby oraz kwoty poszczególnych częściach sprawozdania podaje się w ujęciu miesięcznym.
2. Wartości w sprawozdaniu ujmuje się z dokładnością do 1 zł, z wyjątkiem części F sprawozdania wiersza 5.1., gdzie wartość wykazuje się dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.
3. W przypadku, gdy świadczenie jest wypłacane w ratach, w części A sprawozdania świadczenie ujmuje się w miesiącu, w którym wypłacono pierwszą ratę, zaś kwoty wykazuje się według faktycznej wypłaty.
4. W części A sprawozdania liczba i kwota wypłaconych świadczeń nie jest pomniejszana o zwroty świadczeń nienależnie pobranych.
5. W części A kolumny 4 i 6 sprawozdania dotyczą świadczeń wychowawczych przyznanych przez marszałka województwa w ramach koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego państw Unii Europejskiej (tj. decyzji, o których mowa w art. 11 ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci). Wartości dotyczące tych świadczeń są wykazywane także łączne z innymi świadczeniami w kolumnach 3 i 5.
6. W części B w wierszu 1. sprawozdania wykazuje się kwotę należności, na ostatni dzień miesiąca, z tytułu nienależnie pobranych świadczeń wychowawczych.
7. W części B w wierszu 2. sprawozdania ujmuje się, oprócz odzyskanych świadczeń nienależnie pobranych, także świadczenia niepodjęte. W części A wykazuje się świadczenia faktycznie wypłacone (jeżeli osoba nie zgłasza się po świadczenia, to w części A nie wykazuje się wydatków). Jeżeli świadczenie nie zostało wykazane w części A jako świadczenie pobrane, to nie wykazuje się go w części B w wierszu 2. Istnieje jeden wyjątek od powyższej zasady – jeżeli organ przekazał do wypłaty świadczenie i do momentu złożenia sprawozdania za dany kwartał roku nie uzyskał informacji o niepobraniu tego świadczenia (np. 3-miesięczna umowa z pocztą), to jest ono wykazywane w części A (brak uwzględnienia w części B w wierszu 2.). Świadczenia niepodjęte, wykazane wcześniej w częściach A, wykazuje się w części B w wierszu 2. w miesiącu, w którym prawo do świadczeń wygasło (wygaśnięcie nie skutkuje koniecznością uwzględnienia tego faktu w powyższym miesiącu w częściach A).
8. W części C w wierszu 1.1.1. sprawozdania wykazuje się zarówno liczbę wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego złożonych tylko na pierwsze dziecko, jak i liczbę wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego złożonych na pierwsze dziecko i na kolejne dzieci.
9. W części C w wierszu 1.1.2. sprawozdania wykazuje się zarówno liczbę wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego złożonych tylko na drugie dziecko, jak i liczbę wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego złożonych na drugie dziecko i na kolejne dzieci.
10. W części C w wierszu 3. sprawozdania ujmuje się wszystkie decyzje w sprawach dotyczących świadczenia wychowawczego.
11. W części F w wierszu 3. sprawozdania ujmuje się całość wydatków na obsługę świadczenia wychowawczego sfinansowanych z dotacji celowej z budżetu państwa oraz z innych źródeł.
12. W części F w wierszu 4. sprawozdania ujmuje się całość wydatków na obsługę świadczenia wychowawczego sfinansowanych tylko z dotacji celowej z budżetu państwa.
13. W części F w wierszach 3.1., 3.2., 4.1. oraz 4.2. sprawozdania wykazuje się wydatki na wynagrodzenia zasadnicze, dodatek za wieloletnią pracę, nagrodę jubileuszową, jednorazową odprawę w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, dodatkowe wynagrodzenie roczne, tzw. „trzynastkę”, dodatek specjalny, dodatek funkcyjny oraz nagrody wraz z pochodnymi, zgodnie z art. 36 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1202, z późn. zm.), a także wydatki na fakultatywne składowe wynagrodzenia, do których na podstawie art. 36 ustawy o pracownikach samorządowych zalicza się dodatek funkcyjny, dodatek specjalny oraz nagrody wraz z pochodnymi (w umowach cywilnoprawnych jest możliwe uregulowanie kwestii fakultatywnych składników wynagrodzenia na podstawie art. 3531 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks Cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121, z późn. zm.).
14. W części F w wierszach 3.3. i 4.3. sprawozdania ujmuje się pozostałe wydatki związane z obsługą świadczenia wychowawczego.
15. W części F w wierszu 5. sprawozdania wykazuje się liczbę osób realizujących świadczenia wychowawcze (np. jeżeli świadczenia realizują dwie osoby zatrudnione na 0,5 etatu, w wierszu 5. wykazuje się liczbę 2, natomiast w wierszu 5.1. liczbę 1). W przypadku zatrudnienia osoby na podstawie różnych umów wykazuje się tę osobę w odpowiednich wierszach sprawozdania odnoszących się do danego rodzaju zatrudnienia (np. jeżeli osoba jest zatrudniona jednocześnie na 0,5 etatu oraz umowę zlecenie, w wierszu 5.1. wykazuje się 0,5, a w wierszu 5.2. wykazuje się 1).
16. W części F w wierszach 5.1. i 5.2. sprawozdania wykazuje się liczbę osób, za które pracodawca ponosi pełne koszty zatrudnienia.
17. W części F w wierszu 5.3. sprawozdania wykazuje się także liczbę osób, za które pracodawca nie ponosi pełnych kosztów zatrudnienia.
18. W sprawozdaniu sformułowanie „w tym” oznacza sumę niezupełną, natomiast „z tego” oznacza sumę zupełną.