Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2016-01-08 do 2017-10-02
Wersja archiwalna od 2016-01-08 do 2017-10-02
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 4 stycznia 2016 r.
w sprawie szczegółowych warunków uzyskiwania dofinansowania realizacji zadań z zakresu ochrony zdrowia, trybu składania wniosków oraz przekazywania środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych
Na podstawie art. 88 ust. 6 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2015 r. poz. 612, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa szczegółowe warunki uzyskiwania dofinansowania realizacji zadań, o których mowa w art. 88 ust. 4 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, zwanej dalej „ustawą”, tryb składania wniosków oraz przekazywania środków.
§ 2.[Definicje] Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1) Fundusz – Fundusz Rozwiązywania Problemów Hazardowych, o którym mowa w art. 88 ust. 1 ustawy;
2) minister – ministra właściwego do spraw zdrowia;
3) środki Funduszu – wpływy z dopłat, o których mowa w art. 80 ust. 1 ustawy, przekazane na wyodrębniony rachunek Funduszu;
4) wnioskodawca – podmiot ubiegający się o dofinansowanie zadań ze środków Funduszu;
5) zadania – zadania określone w art. 88 ust. 4 ustawy.
§ 3.[Dofinansowanie realizacji zadań] 1. Dofinansowanie realizacji zadań następuje w drodze konkursu, na wniosek o udzielenie dofinansowania, złożony przez wnioskodawcę do ministra, albo z zastosowaniem procedur wynikających z ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 2164).
2. Wnioski o udzielenie dofinansowania składa się w terminie do dnia 1 września roku poprzedzającego rok rozpoczęcia realizacji zadania.
3. Minister, uwzględniając wysokość środków Funduszu, a także terminy realizacji zadań, może ogłosić dodatkowy termin składania wniosków o udzielenie dofinansowania.
4. Wnioski o udzielenie dofinansowania rozpatrywane są w terminie 2 miesięcy od dnia upływu terminu składania wniosków, o którym mowa odpowiednio w ust. 2 i 3.
5. W przypadku gdy wniosek o udzielenie dofinansowania nie spełnia wymagań, o których mowa w § 6 ust. 2, minister wzywa wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.
§ 4.[Podmiot upoważniony] 1. Minister może upoważnić dyrektora podległej lub nadzorowanej jednostki organizacyjnej, zwanego dalej „podmiotem upoważnionym”, do dokonywania czynności określonych w rozporządzeniu, w tym do zawierania umów o dofinansowanie realizacji zadań, monitorowania i weryfikacji ich realizacji oraz przekazywania środków i ich rozliczania.
2. Podmiot upoważniony jest wskazywany w ogłoszeniu o konkursie.
3. Jednostka organizacyjna, której dyrektor jest podmiotem upoważnionym, nie może być wnioskodawcą ubiegającym się o udzielenie dofinansowania realizacji zadań objętych upoważnieniem.
§ 5.[Ogłoszenie o konkursie] 1. W ogłoszeniu o konkursie określa się:
1) zadania będące przedmiotem konkursu;
2) wysokość środków przeznaczonych na dofinansowanie realizacji zadań;
3) terminy i warunki realizacji zadań;
4) termin i miejsce składania wniosków o udzielenie dofinansowania;
5) kryteria wyboru wniosków o udzielenie dofinansowania;
6) wymagane załączniki do wniosku o udzielenie dofinansowania;
7) wymagania, jakie muszą spełniać podmioty realizujące poszczególne zadania.
2. Ogłoszenie konkursu następuje przez jego umieszczenie na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra lub jednostki organizacyjnej, której dyrektor jest podmiotem upoważnionym.
§ 6.[Wniosek o udzielenie dofinansowania] 1. Wniosek o udzielenie dofinansowania zawiera:
1) nazwę, siedzibę i adres wnioskodawcy;
2) określenie adresata wniosku o udzielenie dofinansowania;
3) wskazanie zadania, opis sposobu jego realizacji i ewaluacji;
4) określenie wysokości wnioskowanego dofinansowania;
5) określenie wysokości środków własnych wnioskodawcy lub środków przeznaczonych na realizację zadania uzyskanych od innych podmiotów, wraz ze wskazaniem tych podmiotów;
6) harmonogram realizacji zadania;
7) opis spodziewanych korzyści z realizacji zadania;
8) informację o posiadanych zasobach rzeczowych oraz zasobie kadrowym i kompetencjach osób zapewniających prawidłowe wykonanie zadania;
9) preliminarz całkowitych kosztów realizacji zadania.
2. Do wniosku o udzielenie dofinansowania dołącza się dokumenty o spełnianiu wymagań, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 7, lub oświadczenie wnioskodawcy o ich spełnianiu.
§ 7.[Akceptacja ministra] 1. Wniosek o udzielenie dofinansowania, zaakceptowany przez ministra i umieszczony na liście zaakceptowanych wniosków, stanowi podstawę do zawarcia z wnioskodawcą umowy o dofinansowanie realizacji zadania.
2. W terminie 14 dni od dnia upływu terminu rozpatrywania wniosków o udzielenie dofinansowania minister ogłasza listę zaakceptowanych wniosków o udzielenie dofinansowania na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra albo jednostki organizacyjnej, której dyrektor jest podmiotem upoważnionym.
3. Wnioskodawca, którego wniosek o udzielenie dofinansowania nie został zaakceptowany, może, w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia listy zaakceptowanych wniosków, zwrócić się do ministra, a w przypadku wskazania w ogłoszeniu o konkursie podmiotu upoważnionego, do tego podmiotu, o dokonanie ponownej oceny jego wniosku.
4. Odpowiednio minister albo podmiot upoważniony dokonuje ponownej oceny wniosku o udzielenie dofinansowania w terminie 21 dni od dnia zwrócenia się przez wnioskodawcę o jej dokonanie.
5. Podmiot upoważniony niezwłocznie przekazuje ministrowi do akceptacji wnioski, które uzyskały pozytywną ocenę, wraz z jej uzasadnieniem. Akceptacja ministra jest ostateczna.
6. Minister ogłasza listę dodatkowo zaakceptowanych wniosków o udzielenie dofinansowania na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra lub jednostki organizacyjnej, której dyrektor jest podmiotem upoważnionym.
§ 8.[Umowa o dofinansowanie realizacji zadania] Umowa o dofinansowanie realizacji zadania obejmuje:
1) wskazanie zadania, opis sposobu i termin jego realizacji oraz opis jego ewaluacji;
2) kwotę dofinansowania oraz termin i tryb przekazywania środków;
3) sposób weryfikacji realizacji umowy i prawidłowości wydatkowania środków oraz monitorowania realizacji zadania przez ministra obejmujący w szczególności:
a) obowiązek udostępnienia ministrowi niezbędnych informacji i dokumentów związanych z przedmiotem umowy, w tym dotyczących przebiegu i sposobu realizacji zadania i jego ewaluacji, wykorzystania środków, dokumentacji księgowej i prawidłowości rozliczeń,
b) obowiązek realizacji zaleceń ministra w terminie 30 dni od dnia ich otrzymania, w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, oraz zawiadamiania ministra o wykonaniu tych zaleceń lub przyczynach ich niewykonania;
4) sposób rozliczenia środków obejmujący w szczególności:
a) obowiązek przedstawienia ministrowi rozliczenia realizacji zadania pod względem rzeczowym i finansowym, zgodnie z umową, w terminie 60 dni od zakończenia realizacji zadania, nie później niż do dnia 15 lutego roku następującego po roku, w którym przekazano środki, albo roku realizacji umowy,
b) obowiązek przedstawiania ministrowi, na jego żądanie, częściowych rozliczeń realizacji zadania;
5) warunki i sposób zwrotu niewykorzystanych środków obejmujące w szczególności obowiązek zwrotu niewykorzystanej kwoty w terminie 15 dni od dnia zakończenia realizacji zadania, nie później niż do dnia 15 stycznia roku następującego po roku, w którym przekazano środki, albo roku realizacji umowy.
§ 9.[Przekazywanie środków na dofinansowanie] Przekazywanie środków na dofinansowanie odbywa się w terminach zapewniających finansowanie zobowiązań wynikających z realizacji umowy o dofinansowanie realizacji zadania lub jako refundacja poniesionych wydatków. Środki są przekazywane na wydzielony, wskazany w umowie rachunek bankowy podmiotu, któremu zostały przyznane środki na dofinansowanie realizacji zadania.
§ 10.[Wnioski o udzielenie dofinansowania złożone i umowy o dofinansowanie zawarte przed wejściem w życie rozporządzenia] Do wniosków o udzielenie dofinansowania złożonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia oraz do umów o dofinansowanie realizacji zadań zawartych przed tym dniem stosuje się przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 16 grudnia 2010 r. w sprawie szczegółowych warunków uzyskiwania dofinansowania realizacji zadań z zakresu ochrony zdrowia, trybu składania wniosków oraz przekazywania środków z Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych (Dz. U. z 2011 r. Nr 6, poz. 27 oraz z 2015 r. poz. 62).
§ 11.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.3)
Minister Zdrowia: K. Radziwiłł
1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. poz. 1908).
2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2015 r. poz. 1201, 1639, 1830 i 1916.
3) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 16 grudnia 2010 r. w sprawie szczegółowych warunków uzyskiwania dofinansowania realizacji zadań z zakresu ochrony zdrowia, trybu składania wniosków oraz przekazywania środków z Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych (Dz. U. z 2011 r. Nr 6, poz. 27 oraz z 2015 r. poz. 62), które utraciło moc z dniem 3 grudnia 2015 r. w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zdrowiu publicznym (Dz. U. poz. 1916).