Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2016-01-14 do 2018-09-21
Wersja archiwalna od 2016-01-14 do 2018-09-21
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 19 grudnia 2015 r.
w sprawie współpracy z jednostką koordynującą oraz z audytorem wewnętrznym agencji płatniczej w ramach sprawowania stałego nadzoru nad agencją płatniczą w zakresie spełniania kryteriów akredytacyjnych
Na podstawie art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 27 maja 2015 r. o finansowaniu wspólnej polityki rolnej (Dz. U. poz. 1130) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa warunki i tryb współpracy ministra właściwego do spraw finansów publicznych, zwanego dalej „ministrem”, z jednostką koordynującą, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 27 maja 2015 r. o finansowaniu wspólnej polityki rolnej, zwaną dalej „jednostką koordynującą”, oraz z audytorem wewnętrznym agencji płatniczej, zwanym dalej „audytorem”, w ramach sprawowania stałego nadzoru nad agencją płatniczą, o którym mowa w art. 2 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 908/2014 z dnia 6 sierpnia 2014 r. ustanawiającym zasady dotyczące stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1306/2013 w odniesieniu do agencji płatniczych i innych organów, zarządzania finansami, rozliczania rachunków, przepisów dotyczących kontroli, zabezpieczeń i przejrzystości (Dz. Urz. UE L 255 z 28.08.2014, str. 59, z późn. zm.).
§ 2.[Zakres współpracy] Współpraca, o której mowa w § 1, polega na przedkładaniu ministrowi:
1) opracowanej przez audytora:
a) kwartalnej informacji dotyczącej stanu spełniania przez agencję płatniczą kryteriów akredytacyjnych określonych w załączniku I do rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 907/2014 z dnia 11 marca 2014 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1306/2013 w odniesieniu do agencji płatniczych i innych organów, zarządzania finansami, rozliczania rachunków, zabezpieczeń oraz stosowania euro (Dz. Urz. UE L 255 z 28.08.2014, str.18, z późn. zm.), zwanych dalej „kryteriami akredytacyjnymi” – nie później niż do 15 dnia miesiąca następującego po zakończeniu każdego kwartału,
b) informacji o stwierdzonych uchybieniach, które mogą utrudniać realizację przez agencję płatniczą zadań, które mają wpływ na spełnianie przez tę agencję kryteriów akredytacyjnych – niezwłocznie po ich stwierdzeniu przez audytora,
c) zatwierdzonej przez osobę kierującą agencją płatniczą informacji o harmonogramie działań w celu wypełnienia zaleceń audytora określającej zakres działań naprawczych po przeprowadzonym audycie wewnętrznym zleconym przez ministra – w ciągu 10 dni od jego zatwierdzenia,
d) informacji o pełnym wdrożeniu zaleceń audytora określającej zakres działań naprawczych po przeprowadzonym audycie wewnętrznym zleconym przez ministra – niezwłocznie po zakończeniu przez audytora czynności sprawdzających wdrożenie zaleceń,
e) kwartalnej informacji o przeprowadzonych w agencji płatniczej audytach wewnętrznych i kontrolach zewnętrznych dotyczących obszarów objętych kryteriami akredytacyjnymi wraz z informacją o zakresie przeprowadzonej kontroli i jej wynikach – nie później niż do 15 dnia miesiąca następującego po zakończeniu każdego kwartału;
2) opracowanej przez jednostkę koordynującą informacji o stwierdzonych uchybieniach, o których mowa w pkt 1 lit. b – niezwłocznie po ich stwierdzeniu przez jednostkę koordynującą.
§ 3.[Audyt wewnętrzny w agencji płatniczej] 1. Minister, po otrzymaniu informacji, o której mowa w § 2 pkt 1 lit. b lub pkt 2, zleca przeprowadzenie audytu wewnętrznego w agencji płatniczej.
2. Jeżeli wyniki audytu, o którym mowa w ust. 1, potwierdzają zaprzestanie spełniania przez agencję płatniczą jednego lub więcej kryteriów akredytacyjnych, audytor przekazuje niezwłocznie ministrowi informację w tym zakresie.
§ 4.[Dane potwierdzone w toku audytu wewnętrznego] Informacja, o której mowa w § 3 ust. 2, zawiera dane potwierdzone w toku audytu wewnętrznego, w tym dotyczące:
1) instrumentu lub obszaru, w ramach którego doszło do zaprzestania spełniania przez agencję płatniczą kryteriów akredytacyjnych;
2) daty, w której został potwierdzony przez audytora brak spełniania choćby jednego kryterium akredytacyjnego, oraz okresu, w którym agencja płatnicza nie spełniała tego kryterium.
§ 5.[Pisemne zastrzeżenia do informacji] 1. Minister może zgłosić pisemne zastrzeżenia do informacji, o których mowa w § 2 pkt 1 lit. a i c–e, w terminie 10 dni od dnia ich otrzymania.
2. Audytor opracowuje odpowiedź na zastrzeżenia, o których mowa w ust. 1, i przekazuje ministrowi w terminie 7 dni od dnia ich otrzymania.
3. Minister może zgłosić pisemne zastrzeżenia do odpowiedzi, o której mowa w ust. 2, w terminie 7 dni od dnia jej otrzymania.
4. Brak zastrzeżeń, o których mowa w ust. 1 lub 3, jest równoznaczny z przyjęciem do wiadomości przez ministra przedłożonych informacji.
§ 6.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Finansów: P. Szałamacha
1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 1900).