ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 15 grudnia 2015 r.
w sprawie opłat związanych z badaniem odmian i prowadzeniem rejestru odmian
Na podstawie art. 24 ust. 6 ustawy z dnia 9 listopada 2012 r. o nasiennictwie (Dz. U. poz. 1512, z 2013 r. poz. 865 oraz z 2015 r. poz. 1893) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa:
1) stawki opłat za:
a) złożenie wniosku o wpis odmiany do rejestru odmian, zwanego dalej „krajowym rejestrem”,
b) badania odrębności, wyrównania i trwałości odmiany oraz badania wartości gospodarczej odmiany,
c) wpis odmiany do krajowego rejestru,
d) utrzymanie odmiany w krajowym rejestrze,
e) złożenie wniosku o przedłużenie okresu wpisu odmiany w krajowym rejestrze,
f) złożenie wniosku o wpis do krajowego rejestru kolejnego zachowującego odmianę,
g) badania odrębności, wyrównania i trwałości odmiany przed wpisem do krajowego rejestru kolejnego zachowującego odmianę,
h) utrzymanie odmiany w krajowym rejestrze przez kolejnego zachowującego odmianę,
i) udostępnianie przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych raportu końcowego z badania odrębności, wyrównania i trwałości odmiany;
2) sposób i termin uiszczania opłat, o których mowa w pkt 1.
§ 2.[Stawki opłat] 1. Wysokość stawek opłat, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. b oraz g, różnicuje się w zależności od grupy roślin uprawnych.
2. Stawki opłat, o których mowa w § 1 pkt 1, oraz grupy roślin uprawnych, od których zależy wysokość stawek opłat, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. b oraz g, są określone w załączniku do rozporządzenia.
3. Stawka opłaty za badania odrębności, wyrównania i trwałości odmiany mieszańcowej oraz stawka opłaty za badania odrębności, wyrównania i trwałości odmiany mieszańcowej przed wpisaniem do krajowego rejestru kolejnego zachowującego odmianę, w przypadku gdy konieczne jest przeprowadzenie odrębnych badań dla każdego z jej składników, stanowi dwukrotność stawki opłaty określonej w załączniku do rozporządzenia w ust. 2, niezależnie od struktury tej odmiany.
§ 3.[Opłata za badanie wartości gospodarczej odmiany] 1. Opłatę za badania odrębności, wyrównania i trwałości odmiany oraz opłatę za badania odrębności, wyrównania i trwałości odmiany przed wpisaniem do krajowego rejestru kolejnego zachowującego odmianę uiszcza się za każdy sezon wegetacyjny, w którym przeprowadza się te badania.
2. Opłatę za badania wartości gospodarczej odmiany uiszcza się za każdy sezon wegetacyjny, w którym przeprowadza się te badania, przed wpisaniem tej odmiany do krajowego rejestru.
3. Opłatę za badania wartości gospodarczej odmiany z przeznaczeniem dla kilku kierunków użytkowania uiszcza się za każdy kierunek użytkowania wnioskowany przez zgłaszającego odmianę.
§ 4.[Podmioty wnoszące opłaty] Opłaty, o których mowa w § 1 pkt 1, wnoszą:
1) zgłaszający odmianę – w przypadkach, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. a–c;
2) zachowujący odmianę – w przypadkach, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. d oraz e;
3) kolejny zachowujący odmianę – w przypadkach, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. f–h;
4) jednostka zamawiająca raport, która zajmuje się urzędową rejestracją odmian lub udzielaniem ochrony prawnej do odmiany w innym państwie, lub wskazany przez nią płatnik – w przypadku, o którym mowa w § 1 pkt 1 lit. i.
§ 5.[Termin uiszczenia opłaty za złożenie wniosku o wpis odmiany do rejestru odmian] Opłaty, o których mowa w § 1 pkt 1, uiszcza się na rachunek bankowy wskazany przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych, z podaniem tytułu opłaty oraz gatunku i odmiany, za którą opłata jest uiszczana.
§ 6.[Termin uiszczenia opłaty za badania odrębności, wyrównania i trwałości odmiany] Opłatę za badania odrębności, wyrównania i trwałości odmiany, opłatę za badania odrębności, wyrównania i trwałości odmiany przed wpisaniem do krajowego rejestru kolejnego zachowującego odmianę oraz opłatę za badania wartości gospodarczej odmiany uiszcza się w terminie 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o terminie rozpoczęcia badania.
§ 7.[Termin uiszczenia opłaty za wpis odmiany do krajowego rejestru] Opłatę, o której mowa w § 1 pkt 1 lit. c, uiszcza się w terminie 60 dni od dnia doręczenia decyzji o wpisaniu odmiany do krajowego rejestru.
§ 8.[Opłata za utrzymanie odmiany w krajowym rejestrze] 1. Opłatę, o której mowa w § 1 pkt 1 lit. d i h, zwaną dalej „opłatą za utrzymanie odmiany w krajowym rejestrze”, za pierwszy rok kalendarzowy uiszcza się w terminie 60 dni od dnia doręczenia decyzji o wpisaniu odmiany do krajowego rejestru.
2. Opłatę za utrzymanie odmiany w krajowym rejestrze za każdy następny rok kalendarzowy uiszcza się do końca czerwca każdego roku następującego po roku, w którym wydano decyzję o wpisaniu odmiany do krajowego rejestru.
3. Opłaty za utrzymanie odmiany w krajowym rejestrze nie uiszcza się za:
1) dany rok kalendarzowy, jeżeli odmiana została skreślona z krajowego rejestru w pierwszej połowie roku kalendarzowego;
2) pierwszy rok kalendarzowy, jeżeli odmiana została skreślona z krajowego rejestru na wniosek zachowującego odmianę przed upływem terminu uiszczenia tej opłaty.
4. Opłatę za utrzymanie odmiany w krajowym rejestrze w przypadku odmian zachowywanych przez kilku zachowujących uiszcza każdy z tych zachowujących.
§ 9.[Opłata za udostępnienie raportu końcowego z badania odrębności, wyrównania i trwałości odmiany] Opłatę za udostępnienie raportu końcowego z badania odrębności, wyrównania i trwałości odmiany uiszcza się w terminie 60 dni od dnia wysłania tego raportu przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych.
§ 10.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.2)
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi: K. Jurgiel
1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. poz. 1906).
2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 28 grudnia 2006 r. w sprawie opłat za badanie odrębności, wyrównania i trwałości, badanie wartości gospodarczej odmiany, udostępnianie raportu końcowego z badania odrębności, wyrównania i trwałości, złożenie wniosku o wpis i przedłużenie okresu wpisu oraz wpis i utrzymanie odmiany w rejestrze odmian (Dz. U. z 2007 r. Nr 5, poz. 37), które na podstawie art. 139 ustawy z dnia 9 listopada 2012 r. o nasiennictwie (Dz. U. poz. 1512, z 2013 r. poz. 865 oraz z 2015 r. poz. 1893) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
Załącznik do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
z dnia 15 grudnia 2015 r. (poz. 2169)
STAWKI OPŁAT ZWIĄZANE Z BADANIEM ODMIAN I PROWADZENIEM KRAJOWEGO REJESTRU ORAZ GRUPY ROŚLIN UPRAWNYCH, OD KTÓRYCH ZALEŻY WYSOKOŚĆ STAWEK OPŁAT ZA BADANIA ODRĘBNOŚCI, WYRÓWNANIA I TRWAŁOŚCI ODMIANY ORAZ BADANIA WARTOŚCI GOSPODARCZEJ ODMIANY
1. Stawka opłaty dla odmian wszystkich roślin uprawnych za:
1) złożenie wniosku o wpis odmiany do krajowego rejestru wynosi 500 zł;
2) wpis odmiany do krajowego rejestru wynosi 200 zł;
3) każdy rok utrzymania odmiany w krajowym rejestrze wynosi 200 zł;
4) złożenie wniosku o przedłużenie okresu wpisu odmiany w krajowym rejestrze wynosi 500 zł;
5) złożenie wniosku o wpis do krajowego rejestru kolejnego zachowującego odmianę wynosi 500 zł;
6) każdy rok utrzymania odmiany w krajowym rejestrze przez kolejnego zachowującego odmianę wynosi 200 zł;
7) udostępnianie przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych raportu końcowego z badania odrębności, wyrównania i trwałości odmiany jest równoważna opłacie określonej na podstawie art. 12 ust. 1 lit. a rozporządzenia Komisji (WE) nr 1238/95 z dnia 31 maja 1995 r. ustanawiającego zasady wykonawcze stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 2100/94 w odniesieniu do opłat na rzecz Wspólnotowego Urzędu Odmian Roślin (Dz. Urz. UE L 121 z 01.06.1995, str. 31, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 3, t. 17, str. 320).1)
2. Stawka opłaty za badania odrębności, wyrównania i trwałości odmiany, badania wartości gospodarczej odmiany przed wpisaniem odmiany do krajowego rejestru oraz badania odrębności, wyrównania i trwałości odmiany przed wpisaniem do krajowego rejestru kolejnego zachowującego odmianę wynosi:
Lp. | Tytuł opłaty | Stawki opłat w zależności od grupy roślin uprawnych (w zł) | ||||
I grupa | II grupa | III grupa | IV grupa | V grupa | ||
1 | za badania odrębności, wyrównania i trwałości odmiany | 1040 | 980 | 920 | 860 | 790 |
2 | za badania wartości gospodarczej odmiany | 3000 | 2700 | 2400 | 1950 | 1500 |
3. Grupy roślin uprawnych:
1) I grupa obejmuje:
burak cukrowy, jęczmień jary, kukurydzę, owies zwyczajny (w tym owies bizantyjski), pszenicę zwyczajną, pszenżyto ozime, rzepak ozimy, ziemniak, żyto ozime;
2) II grupa obejmuje:
jęczmień ozimy, koniczynę łąkową (syn. koniczyna czerwona), lucernę mieszańcową, lucernę siewną, pszenicę twardą, rzepak jary, życicę trwałą (syn. rajgras angielski), życicę wielokwiatową, w tym życicę wielokwiatową westerwoldzką (syn. rajgras włoski, w tym rajgras holenderski);
3) III grupa obejmuje:
a) rośliny rolnicze: bobik, burak pastewny, festulolium, groch siewny, koniczynę białą, konopie, kostrzewę czerwoną, kostrzewę łąkową, kupkówkę pospolitą, len zwyczajny, mak, mozgę kanaryjską (syn. kanar), owies nagi (syn. owies nagoziarnisty), pszenicę orkisz, pszenżyto jare, rzepik, rutwicę wschodnią, słonecznik, tymotkę łąkową, wiechlinę błotną, wiechlinę gajową, wiechlinę łąkową, wiechlinę zwyczajną, wyczyniec łąkowy,
b) rośliny warzywne: burak ćwikłowy, burak liściowy, cebulę (w tym echalion), cebulę siedmiolatkę (syn. czosnek dęty), cykorię korzeniową, cykorię liściową, cykorię sałatową, endywię, fasolę wielokwiatową, fasolę zwykłą, groch siewny (łuskowy i cukrowy), kalafior, kalarepę, kapustę brukselską, kapustę głowiastą białą, kapustę głowiastą czerwoną, kapustę pekińską, kapustę włoską, karczoch hiszpański (syn. kard), karczoch zwyczajny, koper włoski (syn. fenkuł), kukurydzę cukrową, kukurydzę pękającą, marchew, oberżynę, ogórek, pomidor, por, rabarbar, roszponkę warzywną, sałatę, seler, skorzonerę (syn. wężymord), szalotkę, szczypiorek, szparag, trybułę ogrodową,
c) rośliny sadownicze: odmiany owocujące oraz podkładki jabłoni, śliwy domowej i wiśni;
4) IV grupa obejmuje:
a) rośliny rolnicze: brukiew, esparcetę siewną, facelię błękitną, gorczycę białą, gorczycę sarepską, kapustę pastewną, kminek zwyczajny, komonicę zwyczajną, koniczynę białoróżową (syn. koniczyna szwedzka), koniczynę krwistoczerwoną (syn. inkarnatka), koniczynę perską, kostrzewę nitkowatą, kostrzewę owczą, kostrzewę szczeciniastą, kostrzewę trzcinową, lucernę chmielową, łubin biały, łubin wąskolistny, łubin żółty, mietlicę białawą, mietlicę pospolitą, mietlicę psią, mietlicę rozłogową, rajgras wyniosły (syn. rajgras francuski), rzodkiew oleistą, soję, stokłosę uniolowatą, tymotkę kolankowatą, wykę siewną, wykę kosmatą, życicę mieszańcową (syn. rajgras oldenburski), żyto jare,
b) rośliny warzywne: bób, brokuł, czosnek pospolity, dynię olbrzymią, dynię zwyczajną, jarmuż, kawon (syn. arbuz), melon, paprykę, pietruszkę, rzepę, rzodkiew, rzodkiewkę, szpinak,
c) rośliny sadownicze: malinę, truskawkę;
5) V grupa obejmuje inne rośliny niewymienione w grupach I–IV, podlegające rejestracji odmian.
1) Wysokość opłaty jest dostępna na stronie internetowej Wspólnotowego Urzędu Odmian Roślin (CPVO) pod adresem: www.cpvo.europa.eu/main/en/home/methods-of-payment/applicable-fees.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00