Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2015-11-27 do 2019-01-17
Wersja archiwalna od 2015-11-27 do 2019-01-17
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 26 listopada 2015 r.
w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do spraw Kształtowania Ustroju Rolnego
Na podstawie art. 10 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2012 r. poz. 392 oraz z 2015 r. poz. 1064) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Ustanowienie Pełnomocnika Rządu do spraw Kształtowania Ustroju Rolnego] 1. Ustanawia się Pełnomocnika Rządu do spraw Kształtowania Ustroju Rolnego, zwanego dalej „Pełnomocnikiem”.
2. Funkcję Pełnomocnika pełni sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
§ 2.[Zadania Pełnomocnika] Do zadań Pełnomocnika należy:
1) koordynacja działań dotyczących opracowania i wdrażania programu kształtowania ustroju rolnego, zwanego dalej „programem”, w tym:
a) przygotowanie propozycji zasad i ich wdrożenia w zakresie:
– monitorowania ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz. U. poz. 1433),
– kształtowania struktury agrarnej,
– scalania i wymiany gruntów,
– koordynacji spraw dotyczących ochrony gruntów rolnych,
b) podejmowanie działań w celu pozyskania środków finansowych niezbędnych do wdrożenia programu, w tym środków finansowych pochodzących z Unii Europejskiej oraz z budżetu państwa,
c) inicjowanie i prowadzenie prac związanych z przygotowaniem projektów dokumentów rządowych, w tym projektów aktów prawnych, dotyczących programu,
d) koordynowanie działań w zakresie przygotowania organów administracji rządowej i samorządowej do wdrażania programu, w tym w zakresie melioracji i urządzeń wodnych, małej retencji oraz ochrony przed powodziami,
e) koordynowanie działań administracji rządowej w zakresie wdrażania programu,
f) monitorowanie wdrażania programu;
2) rozpatrywanie innych spraw określonych przez Radę Ministrów lub Prezesa Rady Ministrów oraz wniesionych przez ministrów w zakresie mającym znaczenie dla realizacji programu.
§ 3.[Obowiązek organów administracji rządowej współdziałania i pomocy Pełnomocnikowi] Organy administracji rządowej są obowiązane do współdziałania i udzielania pomocy Pełnomocnikowi, w szczególności przez udostępnianie informacji niezbędnych do realizacji jego zadań.
§ 4.[Kompetencje Pełnomocnika] Pełnomocnik może, za zgodą Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wnosić do rozpatrzenia przez Radę Ministrów projekty dokumentów rządowych, w tym projekty aktów prawnych, wynikające z zakresu jego działania.
§ 5.[Projekty dokumentów rządowych] Projekty dokumentów rządowych, w tym projekty aktów prawnych, mające znaczenie dla realizacji zadań wymienionych w § 2 podlegają zaopiniowaniu przez Pełnomocnika.
§ 6.[Współpraca Pełnomocnika z Radą Ministrów] 1. Pełnomocnik przedstawia Radzie Ministrów:
1) analizy, oceny i wnioski związane z zakresem jego zadań;
2) roczne sprawozdania ze swojej działalności.
2. Pełnomocnik informuje Prezesa Rady Ministrów o zagrożeniach w realizacji zadań, o których mowa w § 2.
§ 7.[Powoływanie zespołów i zlecanie ekspertyz] Pełnomocnik może, za zgodą Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, powoływać zespoły o charakterze opiniodawczym lub do opracowania określonych zagadnień oraz zlecać przeprowadzenie ekspertyz.
§ 8.[Obsługa w zakresie zadań Pełnomocnika] Obsługę merytoryczną, organizacyjno-prawną, techniczną i kancelaryjno-biurową w zakresie zadań Pełnomocnika zapewnia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
§ 9.[Wydatki] Wydatki związane z działalnością Pełnomocnika są pokrywane z budżetu państwa z części 33 – rozwój wsi.
§ 10.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Prezes Rady Ministrów: B. Szydło