Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2015-11-07 do 2018-10-01
Wersja archiwalna od 2015-11-07 do 2018-10-01
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO1)
z dnia 27 października 2015 r.
w sprawie szczegółowych kryteriów i trybu przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na naukę w ramach programu „Diamentowy Grant”
Na podstawie art. 26 ust. 3e ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2014 r. poz. 1620 oraz z 2015 r. poz. 249 i 1268) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa:
1) szczegółowe kryteria i tryb przyznawania oraz rozliczania przyznanych środków finansowych w ramach programu „Diamentowy Grant”, o którym mowa w art. 26 ust. 3a ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki, zwanej dalej „ustawą”, w tym tryb:
a) oceny wniosków dotyczących zadań przewidzianych do finansowania,
b) oceny realizacji finansowanych zadań,
c) rozliczania przyznanych środków finansowych;
2) szczegółowy zakres informacji zawartych we wnioskach o przyznanie środków finansowych w ramach programu „Diamentowy Grant”;
3) szczegółowy zakres informacji zawartych w raporcie rocznym i raporcie końcowym z wykorzystania środków finansowych, zawierających informacje o realizacji zadań, wraz z rozliczeniem finansowym poniesionych kosztów.
§ 2.[Ogłoszenie o konkursie w ramach programu "Diamentowy Grant"] Minister właściwy do spraw nauki, zwany dalej „ministrem”, ogłasza corocznie konkurs w ramach programu „Diamentowy Grant” na stronie podmiotowej ministra w Biuletynie Informacji Publicznej, nie później niż do dnia 30 listopada roku poprzedzającego rok przyznania środków finansowych.
§ 3.[Wniosek o przyznanie środków finansowych] 1. Minister przyznaje środki finansowe na badania naukowe w ramach programu „Diamentowy Grant” na podstawie wniosku zawierającego informacje, których szczegółowy zakres określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. Wniosek nie może obejmować zadań badawczych aktualnie wykonywanych przez jednostkę naukową, w której osoba, o której mowa w art. 26 ust. 3b ustawy, zwana dalej „wybitnie uzdolnioną osobą”, będzie realizować badania naukowe określone we wniosku.
3. Jednostka naukowa składa, w terminie dwóch miesięcy od dnia ogłoszenia konkursu, wniosek o przyznanie środków finansowych na badania naukowe w ramach programu „Diamentowy Grant”, w systemie teleinformatycznym wskazanym przez ministra na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra, zwanym dalej „systemem”.
4. W terminie, o którym mowa w ust. 3, jednostka naukowa składa dodatkowo informację określoną w części A załącznika nr 1 do rozporządzenia w postaci elektronicznej, opatrzoną bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu w rozumieniu ustawy z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz. U. z 2013 r. poz. 262 oraz z 2014 r. poz. 1662) albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP w rozumieniu ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2014 r. poz. 1114) na elektroniczną skrzynkę podawczą ministra, albo w postaci papierowej.
§ 4.[Kierowanie wniosków do rozpatrzenia] Do rozpatrzenia są kierowane wyłącznie wnioski kompletne, spełniające wymagania formalne określone w rozporządzeniu. W przypadku złożenia wniosku niespełniającego tych wymagań, wzywa się jednostkę naukową, za pośrednictwem systemu, do usunięcia braków formalnych w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania, z pouczeniem, że ich nieusunięcie spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.
§ 5.[Dokumenty dołączane do wniosku] Do wniosku dołącza się elektroniczne kopie następujących dokumentów dotyczących wybitnie uzdolnionej osoby:
1) dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia w roku ogłoszenia konkursu lub zaświadczenia z uczelni, potwierdzającego ukończenie trzeciego roku jednolitych studiów magisterskich lub w przypadku studiów trwających 6 lat – ukończenie czwartego roku jednolitych studiów magisterskich, w roku ogłoszenia konkursu; w przypadku osób, które studia pierwszego stopnia ukończyły za granicą dołącza się elektroniczną kopię dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia, uprawniającego do kontynuacji kształcenia w Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie art. 191a ust. 3 i 4 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2012 r. poz. 572, z późn. zm.2));
2) dokumentów potwierdzających osiągnięcia naukowe lub artystyczne, o których mowa w art. 26 ust. 3c pkt 4 ustawy;
3) dokumentu potwierdzającego znajomość co najmniej jednego języka obcego na poziomie nie niższym niż B2, zgodnie z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego, chyba że wybitnie uzdolniona osoba studiuje lub posiada dyplom ukończenia studiów prowadzonych w języku obcym, lub posiada dyplom ukończenia studiów uzyskany w zagranicznych szkołach wyższych;
4) opinii opiekuna naukowego o przebiegu dotychczas prowadzonych badań naukowych przez wybitnie uzdolnioną osobę;
5) ankiety dorobku naukowego opiekuna naukowego, za okres ostatnich 4 lat;
6) oświadczenia wybitnie uzdolnionej osoby o nieposiadaniu tytułu zawodowego magistra, magistra inżyniera lub równorzędnego.
§ 6.[Ocena projektu] 1. Wniosek o przyznanie środków finansowych na realizację badań naukowych w ramach programu „Diamentowy Grant”, zwany dalej „projektem”, jest oceniany przez zespół powołany przez ministra na podstawie art. 52 ust. 1 pkt 1 ustawy, zwany dalej „zespołem”.
2. Przy ocenie projektu uwzględnia się kryteria określone w art. 13b ustawy oraz:
1) wartość naukową projektu oraz przewidywany sposób upowszechnienia wyników badań naukowych;
2) osiągnięcia naukowe lub artystyczne wybitnie uzdolnionej osoby;
3) zasadność planowanych kosztów projektu w stosunku do przedmiotu i zakresu badań naukowych;
4) możliwość wykonania projektu, w tym dorobek naukowy i kwalifikacje opiekuna naukowego.
§ 7.[Lista rankingowa] 1. Zespół dokonuje oceny projektów i sporządza listę rankingową, którą wraz z propozycją dotyczącą przyznania środków finansowych lub ich odmowy przedstawia ministrowi.
2. Na podstawie listy rankingowej minister przyznaje lub odmawia przyznania środków finansowych na realizację projektu.
3. Środki finansowe przeznaczone na wynagrodzenie dla wybitnie uzdolnionej osoby są wypłacane na podstawie umowy zawartej między jednostką naukową a wybitnie uzdolnioną osobą, z tym że wynagrodzenie z tytułu realizacji projektu nie może przekroczyć 2500 zł miesięcznie.
§ 8.[Podstawa przekazania środków] 1. Środki finansowe w ramach programu „Diamentowy Grant” są przekazywane jednostce naukowej raz na kwartał, na podstawie umowy zawartej między ministrem a jednostką naukową określającej warunki realizacji, finansowania i rozliczania projektu, zwanej dalej „umową”.
2. W terminie nie dłuższym niż 60 dni od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu środków finansowych na realizację projektu jednostka naukowa jest zobowiązana złożyć w urzędzie obsługującym ministra 4 egzemplarze umowy podpisane przez uprawnione osoby.
3. Niedotrzymanie terminu, o którym mowa w ust. 2, uznaje się za rezygnację z zawarcia umowy i otrzymania przyznanych środków finansowych.
4. W przypadku przyjęcia do finansowania projektów związanych z:
1) koniecznością wykonania eksperymentów medycznych na ludziach,
2) koniecznością wykonania doświadczeń na zwierzętach,
3) prowadzeniem badań nad gatunkami roślin, zwierząt i grzybów objętych ochroną gatunkową lub na obszarach objętych ochroną,
4) prowadzeniem badań nad organizmami genetycznie zmodyfikowanymi lub z zastosowaniem takich organizmów
– jednostka naukowa przed zawarciem umowy przedstawia odpowiednio kopię zgody właściwej komisji bioetycznej lub właściwej lokalnej komisji etycznej do spraw doświadczeń na zwierzętach lub kopię zgody wymaganej na podstawie przepisów o ochronie przyrody albo o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych.
§ 9.[Raporty] 1. Jednostka naukowa, której przyznano środki finansowe na realizację projektu, składa raporty roczne i raport końcowy z ich wykorzystania, zawierające informacje, których szczegółowy zakres określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
2. Raporty, o których mowa w ust. 1, składa się w postaci elektronicznej, opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu w rozumieniu ustawy z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP w rozumieniu ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne na elektroniczną skrzynkę podawczą ministra, albo w postaci papierowej.
3. Raport roczny składa się w terminie do dnia 31 marca roku następującego po roku przekazania środków finansowych na realizację projektu.
4. Raport końcowy składa się w terminie 60 dni od dnia zakończenia realizacji umowy.
5. W przypadku złożenia niekompletnego lub sporządzonego nieprawidłowo raportu rocznego albo raportu końcowego wzywa się jednostkę naukową do usunięcia braków formalnych lub do uzupełnienia raportu. Jednostka naukowa jest zobowiązana do poprawienia lub uzupełnienia raportu w terminie 14 dni od dnia otrzymania informacji o konieczności poprawienia lub uzupełnienia raportu.
6. Raport roczny jest oceniany przez zespół z uwzględnieniem kryteriów, o których mowa w art. 13d ust. 3 ustawy.
7. Raport końcowy jest oceniany przez zespół z uwzględnieniem kryteriów, o których mowa w art. 13d ust. 3 ustawy, oraz:
1) zgodności zakresu merytorycznego wykonanego projektu z wnioskiem i umową;
2) wartości naukowej wyników badań naukowych i ich znaczenia dla rozwoju nauki;
3) prawidłowości wydatkowania środków finansowych na realizację projektu i zasadności wydatków w stosunku do uzyskanych wyników;
4) sposobu upowszechniania wyników badań naukowych.
§ 10.[Uznanie umowy za wykonaną, wykonaną nienależycie lub niewykonaną] 1. Minister na podstawie oceny raportu końcowego uznaje umowę za wykonaną, wykonaną nienależycie lub niewykonaną.
2. W przypadku uznania umowy za niewykonaną lub wykonaną nienależycie, środki finansowe podlegają zwrotowi wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od dnia stwierdzenia tych okoliczności do dnia ich zwrotu.
§ 11.[Stwierdzenie, że przekazany raport nie został sporządzony prawidłowo] 1. W przypadku stwierdzenia, że przekazany raport roczny lub raport końcowy, stanowiący podstawę do rozliczenia przyznanych środków, nie został sporządzony prawidłowo, minister może dokonać ponownej oceny wykonania i rozliczenia projektu.
2. Przyznane środki finansowe wykorzystane niezgodnie z umową podlegają zwrotowi na rachunek bankowy urzędu obsługującego ministra, wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od dnia stwierdzenia tych okoliczności do dnia ich zwrotu.
§ 12.[Ogłoszenie konkursu w 2015 r.] W 2015 r. minister ogłosi konkurs w ramach programu „Diamentowy Grant” nie później niż do dnia 15 grudnia.
§ 13.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego: L. Kolarska-Bobińska
1) Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej - nauka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. poz. 1259).
2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2012 r. poz. 742 i 1544, z 2013 r. poz. 675, 829, 1005, 1588 i 1650, z 2014 r. poz. 7, 768, 821, 1004, 1146 i 1198 oraz z 2015 r. poz. 357, 860, 1187, 1240, 1268 i 1767.
Załączniki do rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego
z dnia 27 października 2015 r. (poz. 1818)
Załącznik nr 1
SZCZEGÓŁOWY ZAKRES INFORMACJI ZAWARTYCH WE WNIOSKU O PRZYZNANIE ŚRODKÓW FINANSOWYCH NA FINANSOWANIE PROJEKTU BADAWCZEGO W RAMACH PROGRAMU „DIAMENTOWY GRANT”
A. DANE JEDNOSTKI NAUKOWEJ
1. Nazwa i adres jednostki naukowej (w przypadku uczelni należy podać nazwę podstawowej jednostki organizacyjnej zgodnie ze statutem uczelni).
2. Numer telefonu, numer faksu, adres e-mail, NIP, REGON, adres strony internetowej jednostki naukowej.
3. Kategoria naukowa jednostki naukowej.
4. W przypadku uczelni – rodzaj uczelni.
5. Imię i nazwisko kierownika jednostki naukowej lub innej osoby upoważnionej do podpisywania wniosków i umów.
Oświadczenie, że informacje zawarte we wniosku złożonym w systemie o numerze identyfikacyjnym (ID) są zgodne ze stanem faktycznym i prawnym.
Wyrażenie zgody na przesyłanie korespondencji za pomocą środków komunikacji elektronicznej, o których mowa w ustawie z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2013 r. poz. 1422).
PIECZĘCIE I PODPISY (jednostki naukowej, głównego księgowego albo kwestora, kierownika jednostki, rektora).
W przypadku gdy część A wniosku zostanie przesłana na elektroniczną skrzynkę podawczą ministra właściwego do spraw nauki, nie wymaga się pieczęci.
B. INFORMACJE OGÓLNE O PROJEKCIE
1. Dane wybitnie uzdolnionej osoby, o której mowa w art. 26 ust. 3b ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2014 r. poz. 1620 oraz z 2015 r. poz. 249 i 1268): imię i nazwisko, rok urodzenia – numer telefonu, adres e-mail (o ile posiada), numer PESEL, a w przypadku jego braku nazwa i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość.
2. Dane opiekuna naukowego: stopień naukowy lub tytuł naukowy, imię i nazwisko, miejsce pracy.
3. Tytuł projektu (maksimum 250 znaków).
4. Obszar wiedzy, dziedzina nauki i dyscyplina naukowa lub artystyczna reprezentowana przez wybitnie uzdolnioną osobę, zgodnie z wykazem obszarów wiedzy, dziedzin nauki i sztuki oraz dyscyplin naukowych i artystycznych, stanowiącym załącznik do rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 8 sierpnia 2011 r. w sprawie obszarów wiedzy, dziedzin nauki i sztuki oraz dyscyplin naukowych i artystycznych (Dz. U. Nr 179, poz. 1065). W przypadku działalności interdyscyplinarnej wybitnie uzdolnionej osoby, można podać więcej niż jeden obszar wiedzy, dziedzinę lub dyscyplinę.
5. Planowany okres realizacji projektu w miesiącach (nie dłuższy niż 48 miesięcy).
6. Przewidywany sposób upowszechnienia wyników badań naukowych.
7. Słowa kluczowe.
8. Planowane nakłady w zł, z uwzględnieniem kwot na poszczególne lata realizacji projektu: (koszt realizacji projektu nie może przekroczyć 180 000 zł dla nauk: humanistycznych, społecznych, nauk o sztuce i twórczości artystycznej oraz 220 000 zł dla nauk ścisłych, technicznych, przyrodniczych, rolniczych, leśnych, medycznych, weterynaryjnych oraz nauk o zdrowiu i nauk o kulturze fizycznej).
9. Streszczenie projektu (na odrębnej stronie, maksimum 1 strona A4 standardowego tekstu, w nagłówku streszczenia należy podać tytuł projektu i nazwę jednostki naukowej).
C. INFORMACJE O DOROBKU NAUKOWYM WYBITNIE UZDOLNIONEJ OSOBY
1. Nagrody i wyróżnienia uzyskane w toku studiów.
2. Wybitne osiągnięcia:
1) naukowe:
a) autorstwo lub współautorstwo publikacji naukowych w recenzowanych czasopismach naukowych o zasięgu co najmniej krajowym lub publikacje naukowe w formie książki,
b) udział w projektach badawczych prowadzonych przez jednostkę naukową, lub we współpracy z innymi jednostkami naukowymi lub partnerami z otoczenia społeczno-gospodarczego,
c) autorstwo lub współautorstwo patentu lub wzoru użytkowego,
d) wystąpienia na konferencjach naukowych,
e) nagrody i wyróżnienia w konkursach o zasięgu międzynarodowym,
f) aktywny udział w pracach koła naukowego,
g) udział w programach międzynarodowych realizowanych w ramach międzynarodowej współpracy naukowej lub dydaktycznej między uczelniami,
h) udział w praktykach zagranicznych,
i) inne;
2) artystyczne:
a) nagrody w konkursach o zasięgu krajowym lub międzynarodowym,
b) udział w projektach artystycznych prowadzonych przez uczelnię lub we współpracy z innymi jednostkami naukowymi lub instytucjami kultury,
c) autorstwo lub współautorstwo patentu lub wzoru użytkowego,
d) autorstwo lub współautorstwo utworu artystycznego, w tym plastycznego, fotograficznego, muzycznego i słowno-muzycznego, scenicznego, sceniczno-muzycznego, choreograficznego i pantomimicznego oraz audiowizualnego (w tym filmowego) o krajowym lub międzynarodowym znaczeniu,
e) udział w programach międzynarodowych realizowanych w ramach międzynarodowej współpracy naukowej, dydaktycznej lub artystycznej między uczelniami,
f) udział w praktykach zagranicznych,
g) inne.
3. Oświadczenia wybitnie uzdolnionej osoby:
1) oświadczenie, że w przypadku zakwalifikowania projektu do realizacji wybitnie uzdolniona osoba wyraża zgodę na uczestniczenie w wykonaniu projektu na warunkach określonych przez jednostkę naukową;
2) wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych wybitnie uzdolnionej osoby zawartych we wniosku, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1182 i 1662 oraz z 2015 r. poz. 1309).
D. OPIS PROJEKTU
1. Cel naukowy.
2. Metodyka i opis badań naukowych.
3. Opis przewidywanego wyniku badań naukowych.
E. HARMONOGRAM WYKONANIA PROJEKTU
Lp. | Nazwa zadania badawczego | Przewidywane koszty zadania (zł) | Planowany czas trwania (miesiące) |
1 | 2 | 3 | 4 |
1 |
|
|
|
2 |
|
|
|
F. KOSZTORYS PROJEKTU
1. Poszczególne pozycje kosztorysu w (zł)
Koszty | Rok 20.. | Rok 20.. | Rok 20.. | Rok 20.. | Razem |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
Koszty bezpośrednie realizacji projektu, w tym: |
|
|
|
|
|
– wynagrodzenia wraz z pochodnymi |
|
|
|
|
|
– inne koszty związane z realizacją projektu |
|
|
|
|
|
Koszty pośrednie* |
|
|
|
|
|
Koszty realizacji projektu ogółem |
|
|
|
|
|
* Koszty pośrednie realizacji projektu nie mogą być wyższe niż 10% kosztów projektu ogółem. |
2. Kalkulacja poszczególnych pozycji kosztorysu:
1) wynagrodzenia wraz z pochodnymi:
a) kwota wynagrodzenia miesięcznego wybitnie uzdolnionej osoby (nie może przekraczać 2500 zł),
b) liczba miesięcy pobierania wynagrodzenia przez wybitnie uzdolnioną osobę,
c) kwota przeznaczona na wynagrodzenia pracowników pomocniczych;
2) opis planowanej do zakupu lub wytworzenia aparatury naukowo-badawczej:
a) nazwa aparatury naukowo-badawczej,
b) przewidywany koszt zakupu lub wytworzenia aparatury naukowo-badawczej,
c) planowany miesiąc jej zakupu lub wytworzenia liczony od daty rozpoczęcia realizacji projektu oraz merytoryczne uzasadnienie potrzeby zakupu;
3) uzasadnienie wysokości planowanych innych kosztów realizacji projektu (należy wymienić rodzaj kosztów, wysokość oraz ich powiązanie z planem zadań projektu, uzasadnienie zlecenia realizacji zadań harmonogramu innym podmiotom).
G. OŚWIADCZENIA KIEROWNIKA JEDNOSTKI NAUKOWEJ
1. Oświadczenie o zapoznaniu się z wnioskiem o finansowanie projektu badawczego.
2. W przypadku przyjęcia projektu badawczego do finansowania jednostka naukowa zobowiązuje się do:
1) włączenia projektu do planu zadaniowo-finansowego jednostki naukowej;
2) udostępnienia pomieszczeń, aparatury i obsługi administracyjno-finansowej;
3) zatrudnienia pracowników niezbędnych do realizacji projektu na podstawie uzgodnionej z wykonawcami projektu formy umowy (umowa o pracę, umowa o dzieło, umowa zlecenia);
4) sprawowania nadzoru nad realizacją projektu i prawidłowością wydatkowania środków finansowych.
3. Oświadczenie, że jednostka naukowa nie ma możliwości zapewnienia dostępu do urządzeń wymienionych w wykazie aparatury naukowo-badawczej planowanej do zakupu lub wytworzenia w projekcie.
4. Oświadczenie, że zadania badawcze, które planuje wykonać wybitnie uzdolniona osoba, objęte niniejszym wnioskiem, nie są finansowane i nie planuje się ich finansowania z innego źródła.
5. Oświadczenie związane z koniecznością uzyskania zgody właściwej komisji bioetycznej lub właściwej lokalnej komisji etycznej do spraw doświadczeń na zwierzętach lub kopię zgody wymaganej na podstawie przepisów o ochronie przyrody albo o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych.
H. INFORMACJE O OSOBIE ODPOWIEDZIALNEJ ZA SPORZĄDZENIE WNIOSKU
Imię i nazwisko oraz służbowy numer telefonu i służbowy adres e-mail.
Do wniosku należy dołączyć elektroniczne kopie następujących dokumentów:
1) dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia w roku ogłoszenia konkursu lub zaświadczenia z uczelni o ukończeniu trzeciego roku jednolitych magisterskich, lub czwartego roku, w przypadku studiów jednolitych magisterskich, trwających sześć lat;
2) dokumentu potwierdzającego znajomość języka obcego na poziomie nie niższym niż B2;
3) opinii opiekuna naukowego o przebiegu dotychczas prowadzonych badań naukowych przez wybitnie uzdolnioną osobę;
4) ankiety dorobku naukowego opiekuna naukowego za okres czterech ostatnich lat;
5) dokumentów potwierdzających osiągnięcia naukowe lub artystyczne;
6) oświadczenia wybitnie uzdolnionej osoby o nieposiadaniu tytułu zawodowego magistra, magistra inżyniera lub równorzędnego.
Załącznik nr 2
SZCZEGÓŁOWY ZAKRES INFORMACJI ZAWARTYCH W RAPORCIE ROCZNYM/KOŃCOWYM Z REALIZACJI PROJEKTU BADAWCZEGO W RAMACH PROGRAMU „DIAMENTOWY GRANT”
A. DANE OGÓLNE
1. Nazwa i adres jednostki naukowej.
2. Numer telefonu, numer faksu, adres e-mail, adres strony internetowej.
3. NIP, REGON.
B. INFORMACJE O PROJEKCIE
1. Numer decyzji.
2. Numer umowy.
3. Tytuł projektu.
4. Kierownik projektu: imię i nazwisko oraz służbowe numer telefonu i adres e-mail.
5. Termin rozpoczęcia i zakończenia realizacji projektu.
6. Słowa kluczowe.
C. SYNTETYCZNY OPIS UZYSKANYCH WYNIKÓW BADAŃ NAUKOWYCH I ICH ZASTOSOWAŃ PRAKTYCZNYCH
(dotyczy raportu końcowego)
(na odrębnej stronie, maksimum 2 strony formatu A4, w nagłówku opisu wyników należy podać numer projektu, tytuł projektu i nazwę jednostki naukowej; treść i opis do ewentualnego wykorzystania przez ministra właściwego do spraw nauki)
D. OSIĄGNIĘCIA NAUKOWE WYBITNIE UZDOLNIONEJ OSOBY
Uzyskane stopnie naukowe i tytuł naukowy, informacja o karierze naukowej
(dotyczy raportu końcowego)
E. SPRAWOZDANIE MERYTORYCZNE
(dotyczy raportu końcowego)
(na każdej stronie, w nagłówku sprawozdania należy podać numer projektu, tytuł projektu i nazwę jednostki naukowej)
F. WYKONANE ZADANIA WEDŁUG HARMONOGRAMU
Lp. | Nazwa zadania | Termin zakończenia realizacji zadania | Koszty planowane (zł) | Koszty poniesione (zł) |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Razem: |
|
|
G. OPIS WYKONANYCH ZADAŃ BADAWCZYCH
(dotyczy raportu rocznego)
H. WYKAZ PRAC PRZYJĘTYCH DO DRUKU LUB OPUBLIKOWANYCH W WYNIKU REALIZACJI PROJEKTU
(dotyczy raportu końcowego)
Tytuł publikacji, autorzy, wydawnictwo – nazwa, tom, rok, strony (w przypadku prac opublikowanych dołącza się kopię pracy lub kopie pierwszej i ostatniej strony tej pracy, a w przypadku prac złożonych do druku – dokument potwierdzający przyjęcie do druku).
I. INNE FORMY UPOWSZECHNIENIA WYNIKÓW
(dotyczy raportu końcowego)
Informacje o upowszechnianiu wyników badań naukowych w ramach realizacji projektu – konferencje, sympozja, wdrożenia, patenty, Internet, liczba i nazwa pozycji zamieszczonych w publicznych bazach danych z podaniem nazwy bazy.
J. WYKAZ APARATURY NAUKOWO-BADAWCZEJ ZAKUPIONEJ LUB WYTWORZONEJ W CELU REALIZACJI PROJEKTU
1. Aparatura zakupiona. (rok zakupu, nazwa aparatury, koszty aparatury poniesione ze środków projektu – w zł)
2. Aparatura wytworzona. (rok wytworzenia, nazwa aparatury, koszty aparatury poniesione ze środków projektu – w zł)
K. OCENA REALIZACJI PROJEKTU PRZEZ JEDNOSTKĘ NAUKOWĄ
Informacja, czy projekt jest realizowany, czy został wykonany zgodnie z umową.
W przypadku gdy projekt nie został zrealizowany lub nie został wykonany zgodnie z umową, należy przedstawić szczegółową informację o zmianach warunków realizacji projektu wraz z uzasadnieniem.
L. ZESTAWIENIE KOSZTÓW REALIZACJI PROJEKTU PLANOWANYCH I PONIESIONYCH (zł)
Pozycja | Rok 20.. | Rok 20.. | Razem | |||
Planowane | Poniesione | Planowane | Poniesione | Planowane | Poniesione | |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
1. Koszty bezpośrednie, w tym: |
|
|
|
|
|
|
– wynagrodzenia wraz z pochodnymi |
|
|
|
|
|
|
– inne koszty |
|
|
|
|
|
|
2. Koszty pośrednie |
|
|
|
|
|
|
Koszty ogółem (1+2) |
|
|
|
|
|
|
M. INFORMACJE O OSOBIE ODPOWIEDZIALNEJ ZA SPORZĄDZENIE RAPORTU ROCZNEGO
Imię i nazwisko oraz służbowy numer telefonu i służbowy adres e-mail.
N. PIECZĘCIE I PODPISY (jednostki naukowej, głównego księgowego albo kwestora, kierownika jednostki, rektora).
W przypadku gdy raport zostanie przesłany na elektroniczną skrzynkę podawczą ministra właściwego do spraw nauki, pieczęcie nie są wymagane.