Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2019-11-29
Wersja aktualna od 2019-11-29
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 15 grudnia 2008 r.
w sprawie powołania Międzyresortowej Komisji do Spraw Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy
z dnia 15 grudnia 2008 r. (Dz.U. z 2008 r., Nr 225, poz. 1490)
t.j. z dnia 3 listopada 2015 r. (Dz.U. z 2015 r., poz. 1772)
(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2019 r., poz. 2201) Pokaż wszystkie zmiany
Na podstawie art. 228 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Powołanie Międzyresortowej Komisji do Spraw Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy] Powołuje się Międzyresortową Komisję do Spraw Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy, zwaną dalej „Komisją”, w składzie:
1) [1] przewodniczący – Dyrektor Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego;
2) [2] zastępcy przewodniczącego – po jednym przedstawicielu:
a) Instytutu Medycyny Pracy im. prof. dra med. Jerzego Nofera w Łodzi,
b) Głównego Inspektora Sanitarnego;
3) [3] sekretarz – pracownik Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego, wyznaczony przez dyrektora tego Instytutu;
4) [4] pozostali członkowie:
a) dwóch przedstawicieli wyznaczonych przez ministra właściwego do spraw pracy,
b) po jednym przedstawicielu, wyznaczonym przez:
– dyrektora Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego,
– dyrektora Głównego Instytutu Górnictwa,
– dyrektora Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Chemii Przemysłowej im. prof. Ignacego Mościckiego,
– dyrektora Instytutu Medycyny Pracy im. prof. dra med. Jerzego Nofera w Łodzi,
– dyrektora Instytutu Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki w Lublinie,
– dyrektora Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny,
– Głównego Inspektora Pracy,
– Głównego Inspektora Sanitarnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji,
– Głównego Inspektora Sanitarnego Wojska Polskiego,
– ministra właściwego do spraw członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej,
– ministra właściwego do spraw energii,
– ministra właściwego do spraw gospodarki,
– ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej lub żeglugi śródlądowej,
– ministra właściwego do spraw informatyzacji,
– ministra właściwego do spraw rozwoju wsi,
– ministra właściwego do spraw środowiska,
– ministra właściwego do spraw transportu,
– ministra właściwego do spraw zdrowia,
– reprezentatywne organizacje pracodawców, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego (Dz. U. z 2018 r. poz. 2232), zwanej dalej „ustawą”,
– reprezentatywne organizacje związkowe, w rozumieniu przepisów ustawy,
– prezesa zarządu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego,
– prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego,
– prezesa Wyższego Urzędu Górniczego.
§ 1a.[Informacja o zmianie przedstawicieli w składzie Komisji] [5] Podmioty, o których mowa w § 1, informują Przewodniczącego Komisji, w formie pisemnej lub w formie dokumentu elektronicznego, na zasadach określonych w ustawie z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2019 r. poz. 700, 730, 848 i 1590), o zmianie swoich przedstawicieli w składzie Komisji, wskazując ich imiona i nazwiska, dane kontaktowe oraz kwalifikacje w obszarze działalności Komisji, niezwłocznie po dokonaniu tej zmiany.
§ 2.[Uprawnienia Komisji] Komisja jest uprawniona do:
1) rozpatrywania i opiniowania propozycji dotyczących wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy;
2) opracowywania i wydawania, w miarę potrzeb, ekspertyz dotyczących wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy;
3) przedstawiania ministrowi właściwemu do spraw pracy wniosków dotyczących propozycji zmian wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy.
§ 3.[Podjęcie uchwały] 1. Komisja podejmuje uchwały zwykłą większością głosów przy udziale co najmniej połowy liczby członków Komisji.
2. W razie równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
§ 4.[Kompetencje przewodniczącego Komisji] Przewodniczący Komisji:
1) zwołuje posiedzenia Komisji oraz inicjuje i koordynuje jej pracę;
2) może zapraszać do udziału w pracach i posiedzeniach Komisji także rzeczoznawców spoza Komisji oraz powoływać, w razie potrzeby, ekspertów w celu opracowywania materiałów stanowiących podstawę do ustalania wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy;
3) może zlecać opracowywanie poszczególnych tematów, wynikających z zadań Komisji, członkom lub rzeczoznawcom spoza Komisji.
§ 5.[Roczne sprawozdanie z działalności Komisji] Komisja składa ministrowi właściwemu do spraw pracy roczne sprawozdanie ze swojej działalności do końca pierwszego kwartału następnego roku.
§ 6.[Obsługa administracyjno-biurowa Komisji, pokrycie wydatków związanych z posiedzeniami Komisji] 1. Prace związane z realizacją zadań Komisji, w tym z obsługą administracyjno-biurową, wykonuje Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy.
2. Wydatki związane z posiedzeniami Komisji, a także wydatki związane z opracowywaniem przez Komisję dokumentacji i ekspertyz, są pokrywane ze środków budżetu państwa w części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw pracy.
§ 7.[Przepisy uchylone] Traci moc rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 października 2003 r. w sprawie powołania Międzyresortowej Komisji do Spraw Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy (Dz. U. Nr 178, poz. 1740 oraz z 2006 r. Nr 182, poz. 1339).
§ 8.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
[1] § 1 pkt 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 listopada 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie powołania Międzyresortowej Komisji do Spraw Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy (Dz.U. poz. 2201). Zmiana weszła w życie 29 listopada 2019 r.
[2] § 1 pkt 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 listopada 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie powołania Międzyresortowej Komisji do Spraw Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy (Dz.U. poz. 2201). Zmiana weszła w życie 29 listopada 2019 r.
[3] § 1 pkt 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 listopada 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie powołania Międzyresortowej Komisji do Spraw Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy (Dz.U. poz. 2201). Zmiana weszła w życie 29 listopada 2019 r.
[4] § 1 pkt 4 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 listopada 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie powołania Międzyresortowej Komisji do Spraw Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy (Dz.U. poz. 2201). Zmiana weszła w życie 29 listopada 2019 r.
[5] § 1a dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 listopada 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie powołania Międzyresortowej Komisji do Spraw Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy (Dz.U. poz. 2201). Zmiana weszła w życie 29 listopada 2019 r.