Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 2015 poz. 1706
Wersja archiwalna od 2015-11-09 do 2018-10-29
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2015 poz. 1706
Wersja archiwalna od 2015-11-09 do 2018-10-29
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

Od redakcji: Rozporządzenie zostało uchylone na podstawie art. 47 ustawy z dnia 15 września 2017 r. o Narodowym Instytucie Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (Dz.U. poz. 1909) oraz zastąpione przez rozporządzenie Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie Rady Działalności Pożytku Publicznego (Dz.U. poz. 2052). 

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ1)

z dnia 8 października 2015 r.

w sprawie Rady Działalności Pożytku Publicznego

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.[Zakres przedmiotowy] Rozporządzenie określa:

1) tryb powoływania członków Rady Działalności Pożytku Publicznego, zwanej dalej „Radą”;

2) organizację i tryb działania Rady oraz zasady uczestnictwa w jej pracach przedstawicieli organów administracji publicznej, organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, zwanej dalej „ustawą”, niereprezentowanych w Radzie.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Termin na zgłoszenie kandydatów na członków Rady] Zgłoszenie kandydatów na członków Rady następuje co najmniej na dwa miesiące przed upływem kadencji Rady.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Zgłoszenie kandydatów przez organy administracji rządowej] Kandydatów na członków Rady organy administracji rządowej zgłaszają ministrowi właściwemu do spraw zabezpieczenia społecznego, za zgodą tych osób, określając kwalifikacje kandydata przydatne do wykonywania zadań członka Rady.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Zgłoszenie kandydatów przez kierowników jednostek podległych organom administracji rządowej] 1. Kandydatów na członków Rady kierownicy jednostek podległych organom administracji rządowej lub przez nich nadzorowanych zgłaszają, za zgodą tych osób, ministrowi właściwemu do spraw zabezpieczenia społecznego, za pośrednictwem organów administracji rządowej, którym podlegają lub przez które są nadzorowani.

2. Zgłoszenie kandydata przez kierowników jednostek, o których mowa w ust. 1, zawiera określenie kwalifikacji kandydata przydatnych do wykonywania zadań członka Rady.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Zgłoszenie kandydatów będących przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego] Kandydatów na członków Rady, będących przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego, zgłasza ministrowi właściwemu do spraw zabezpieczenia społecznego strona samorządowa w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, za zgodą tych osób, określając kwalifikacje kandydata przydatne do wykonywania zadań członka Rady.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Ogłoszenie o przystąpieniu do procedury wyłaniania kandydatów na członków Rady] 1. W celu powołania członków Rady będących przedstawicielami organizacji pozarządowych, związków i porozumień organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego ogłasza, na cztery miesiące przed upływem kadencji Rady, w dzienniku o zasięgu krajowym, a także umieszcza na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego oraz w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej informację o przystąpieniu do procedury wyłaniania kandydatów na członków Rady.

2. Ogłoszenie zawiera:

1) zaproszenie do zgłaszania kandydatów;

2) informację o treści zgłoszenia;

3) termin i miejsce złożenia zgłoszenia.

3. Zgłoszenie, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, zawiera:

1) opis rodzaju i zakresu działalności uzasadniający udział przedstawiciela danej organizacji pozarządowej, związku i porozumienia organizacji pozarządowych oraz podmiotu wymienionego w art. 3 ust. 3 ustawy w składzie Rady;

2) wniosek prezentujący kandydata, określający jego kwalifikacje przydatne do wykonywania zadań członka Rady oraz określający pełnioną funkcję w organie zarządzającym reprezentowanej organizacji pozarządowej, związku i porozumienia organizacji pozarządowych oraz podmiotu wymienionego w art. 3 ust. 3 ustawy;

3) oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na kandydowanie;

4) oświadczenie kandydata o niekaralności za przestępstwa umyślne;

5) oświadczenia co najmniej 20 organizacji pozarządowych lub podmiotów określonych w art. 3 ust. 3 ustawy lub co najmniej 3 związków stowarzyszeń zrzeszających organizacje pozarządowe lub podmioty określone w art. 3 ust. 3 ustawy, popierające kandydata na członka Rady.

4. Do zgłoszenia dołącza się dokumenty potwierdzające rodzaj i zakres prowadzonej działalności.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[Uzupełnienie składu Rady] 1. W przypadku odwołania, rezygnacji lub śmierci członka Rady, minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego uzupełnia skład Rady w czasie trwania jej kadencji.

2. Uzupełnienia składu Rady o przedstawicieli organów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego dokonuje się w sposób określony w § 3–5.

3. W celu uzupełnienia składu Rady o przedstawicieli organizacji pozarządowych, związków i porozumień organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego ogłasza w dzienniku o zasięgu krajowym, a także umieszcza na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego oraz w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej informację o rozpoczęciu procedury uzupełnienia składu Rady.

4. Zgłoszenie kandydatów następuje w terminie nie krótszym niż 14 dni od dnia ogłoszenia informacji o przystąpieniu do procedury uzupełnienia składu Rady.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.[Dokonywanie zgłoszenia] 1. Zgłoszenia są składane w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.

2. Zgłoszenia złożone po terminie pozostawia się bez rozpoznania.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.[Uzupełnienie składu Rady przez ministra] 1. Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego może uzupełnić skład Rady w czasie trwania jej kadencji.

2. Uzupełnienia składu Rady o przedstawicieli organów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego dokonuje się w sposób określony w § 3–5 oraz w § 7 ust. 4.

3. Uzupełnienia składu Rady o przedstawicieli organizacji pozarządowych, związków i porozumień organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy dokonuje się w sposób określony w § 7 ust. 3 i 4.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.[Posiedzenia] 1. Rada obraduje na posiedzeniach.

2. Uchwały Rady są podejmowane zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków Rady.

3. W przypadku niepodjęcia uchwały, o której mowa w ust. 2, przedstawiciele organów administracji rządowej i jednostek im podległych lub przez nie nadzorowanych, przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy prezentują stanowisko podmiotów reprezentowanych przez nich w Radzie.

4. Posiedzenia Rady odbywają się w zależności od potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz na dwa miesiące.

5. Uchwały Rady między posiedzeniami są podejmowane w sposób obiegowy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11.[Kierowanie pracami Rady] 1. Pracami Rady kieruje dwóch współprzewodniczących, którymi są wybrani spośród członków Rady:

1) przedstawiciel organów administracji rządowej i jednostek im podległych lub przez nie nadzorowanych oraz jednostek samorządu terytorialnego;

2) przedstawiciel organizacji pozarządowych, związków i porozumień organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy, wybrany przez członków Rady będących przedstawicielami tych organizacji, związków, porozumień oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy.

2. Do zadań współprzewodniczących Rady należy w szczególności:

1) przewodniczenie posiedzeniom Rady;

2) organizowanie prac Rady;

3) ustalanie harmonogramu prac Rady, w szczególności przez ustalenie terminów i programów kolejnych posiedzeń Rady;

4) reprezentowanie Rady między jej posiedzeniami;

5) występowanie na zewnątrz w sprawach dotyczących działalności Rady.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12.[Zespoły problemowe] 1. Rada może powoływać stałe oraz doraźne zespoły problemowe, zwane dalej „zespołami problemowymi”.

2. Uchwała o powołaniu zespołu problemowego określa zadania zespołu oraz jego skład osobowy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 13.[Skład zespołów problemowych] 1. W skład zespołów problemowych wchodzą, będący członkami Rady, przedstawiciele:

1) organów administracji rządowej i jednostek im podległych lub przez nie nadzorowanych oraz jednostek samorządu terytorialnego;

2) organizacji pozarządowych, związków i porozumień organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy.

2. Posiedzeniu zespołu problemowego przewodniczy jego przewodniczący, którym jest członek Rady wybrany przez członków zespołu problemowego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 14.[Zwoływanie posiedzeń zespołów problemowych] 1. Posiedzenie zespołu problemowego zwołuje jego przewodniczący z własnej inicjatywy lub na wniosek członka zespołu.

2. Posiedzenie zespołu problemowego może zostać zwołane na wspólny wniosek współprzewodniczących Rady w przypadku konieczności pilnego zajęcia stanowiska.

3. Przewodniczący zespołu problemowego, po uzgodnieniu z członkami zespołu, może wystąpić z wnioskiem do Rady o powołanie eksperta lub zlecenie przeprowadzenia ekspertyzy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 15.[Zajmowanie stanowiska przez zespół problemowy] Zespół problemowy zajmuje stanowisko zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków zespołu problemowego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 16.[Zaproszenie do udziału w posiedzeniu] Rada oraz zespoły problemowe mogą zapraszać do udziału w posiedzeniach, z głosem doradczym, osoby spoza swego grona.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 17.[Protokół z posiedzeń Rady i zespołów problemowych] 1. Z posiedzeń Rady i zespołów problemowych sporządza się protokół.

2. Protokół posiedzenia Rady podpisują obecni na posiedzeniu współprzewodniczący oraz protokolant.

3. Protokół posiedzenia zespołu problemowego podpisują przewodniczący oraz protokolant.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 18.[Regulamin] Rada uchwala regulamin Rady oraz zespołów problemowych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 19.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 9 listopada 2015 r.3)

Minister Pracy i Polityki Społecznej: W. Kosiniak-Kamysz


1) Minister Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej - zabezpieczenie społeczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. poz. 1260).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2014 r. poz. 1138 i 1146 oraz z 2015 r. poz. 1255, 1333 i 1339.

3) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 4 sierpnia 2003 r. w sprawie Rady Działalności Pożytku Publicznego (Dz. U. Nr 147, poz. 1431), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, na podstawie art. 3 ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz ustawy o fundacjach (Dz. U. poz. 1339).

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00