ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 27 sierpnia 2015 r.
w sprawie pozbawiania cech użytkowych broni innej niż broń palna i wyrobów o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym
Na podstawie art. 19b ust. 2 ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1017 oraz z 2013 r. poz. 1650) zarządza się, co następuje:
§ 1. Rozporządzenie określa:
1) tryb potwierdzania pozbawienia cech użytkowych i sposób znakowania broni i wyrobów pozbawionych cech użytkowych oraz zakres informacji umieszczanych w ewidencji;
2) jednostki uprawnione do wydawania specyfikacji technicznych;
3) jednostki uprawnione do potwierdzania pozbawienia cech użytkowych i zatwierdzania specyfikacji technicznej;
4) sposób postępowania z bronią i wyrobami przekazanymi do pozbawienia cech użytkowych, opracowania specyfikacji technicznej oraz potwierdzenia pozbawienia cech użytkowych przez jednostki uprawnione do:
a) wydawania specyfikacji technicznych,
b) pozbawiania cech użytkowych,
c) potwierdzania pozbawienia cech użytkowych;
5) stawki odpłatności za wydanie specyfikacji technicznej i dokonanie oceny zgodności pozbawienia broni oraz wyrobów o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym cech użytkowych z odpowiednią specyfikacją techniczną.
§ 2. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o broni i wyrobach, należy przez to rozumieć broń inną niż broń palna i wyroby o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.
§ 3. 1. Podmioty posiadające koncesję na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania danego rodzaju broni i wyrobów o przeznaczeniu wojskowym i policyjnym dokonują pozbawienia cech użytkowych broni i wyrobów, na podstawie zatwierdzonej specyfikacji technicznej.
2. Pozbawienie cech użytkowych broni i wyrobów potwierdza się i oznacza w sposób i w miejscu określonych w specyfikacji technicznej.
3. Oznaczenie jednoznacznie określa jednostkę odpowiedzialną za potwierdzenie pozbawienia cech użytkowych i zawiera symbol jednostki uprawnionej do potwierdzania pozbawienia cech użytkowych broni i wyrobów oraz numer ewidencyjny.
4. Oznaczenie nanosi jednostka uprawniona do potwierdzania pozbawienia cech użytkowych, w sposób trwały, na powierzchniach zewnętrznych.
5. Numer ewidencyjny jest nadawany przez jednostkę uprawnioną do potwierdzania pozbawienia cech użytkowych, zgodnie z ewidencją potwierdzeń pozbawienia cech użytkowych prowadzoną przez tę jednostkę.
§ 4. 1. Ewidencja broni i wyrobów pozbawionych cech użytkowych jest prowadzona przez podmioty, o których mowa w § 3 ust. 1.
2. Ewidencja zawiera następujące informacje:
1) numer ewidencyjny broni i wyrobów pozbawionych cech użytkowych;
2) rodzaj, typ, model, kaliber oraz indywidualne oznaczenie identyfikacyjne broni i wyrobów;
3) nazwę, numer identyfikacji podatkowej i adres jednostki wykonującej czynności związane z pozbawieniem cech użytkowych;
4) nazwę, numer identyfikacji podatkowej i adres zlecającego pozbawienie cech użytkowych;
5) datę potwierdzenia pozbawienia cech użytkowych broni i wyrobów i naniesienia wymaganych oznaczeń.
§ 5. 1. Jednostkami uprawnionymi do wydawania specyfikacji technicznej są podmioty posiadające uprawnienia do wytwarzania broni i wyrobów.
2. Jednostki, o których mowa w ust. 1, wydają specyfikacje techniczne w odniesieniu do tych rodzajów broni i wyrobów, które mogą wytwarzać zgodnie z posiadaną koncesją.
§ 6. Podmioty, o których mowa w § 3 ust. 1, potwierdzają na piśmie fakt przyjęcia broni i wyrobów do pozbawienia cech użytkowych.
§ 7. 1. Broń i wyroby przekazane do pozbawienia cech użytkowych poddaje się zmianom polegającym na usunięciu lub unieszkodliwieniu w sposób trwały i nieodwracalny części i zespołów istotnych z punktu widzenia funkcjonowania danego rodzaju, typu broni i wyrobu lub eliminacji cech użytkowych przesądzających o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.
2. W przypadku występowania w broni i wyrobach broni palnej lub istotnych części broni palnej, w celu pozbawienia cech użytkowych poddaje się je zmianom zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 6a ust. 7 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. z 2012 r. poz. 576, z 2013 r. poz. 829 oraz z 2014 r. poz. 295).
3. Pozbawienie cech użytkowych broni odbywa się w taki sposób, aby broń, mimo działania sprężonych gazów, powstających na skutek spalania materiału miotającego, nie była zdolna do wystrzelenia pocisku lub substancji z lufy albo elementu ją zastępującego, a przywrócenie broni cech użytkowych bez podjęcia czynności specjalistycznych nie było możliwe.
4. Przy wykonywaniu czynności, o których mowa w ust. 1, należy w uzasadnionych przypadkach stosować:
1) usunięcie komponentów, materiałów lub bazy danych parametrów technicznych zaprojektowanych do celów wojskowych lub policyjnych, które umożliwiają wyrobom wojskowym lub policyjnym stanie się wyrobem równoważnym do cywilnej pozycji środka zaopatrzenia;
2) unieszkodliwianie, w rozumieniu przepisów o odpadach, komponentów, materiałów zaprojektowanych do celów wojskowych lub policyjnych.
5. Przy wykonywaniu czynności, o których mowa w ust. 1–3, w uzasadnionych przypadkach należy stosować:
1) zmiany konstrukcyjne, elektryczne, mechaniczne i inne, które umożliwiają wyrobom wojskowym i policyjnym stanie się wyrobem równoważnym do cywilnej pozycji środka zaopatrzenia;
2) technologie napawania materiałem twardszym niż stosowany do wykonania zasadniczego elementu istotnej części broni i wyrobów;
3) stalowe kołki zaślepiające o większej twardości niż materiał, z którego wykonano zasadnicze elementy istotnej części broni i wyrobów;
4) wiercenie mimośrodowe otworów pod kołki zaślepiające, w stosunku do zaślepianych otworów roboczych; jeżeli jest to możliwe technicznie, otwory pod kołki powinny być nieprzelotowe;
5) połączenia na wcisk, które wymagają do ich rozłączenia możliwie największych sił.
§ 8. 1. Potwierdzenie pozbawienia broni i wyrobów cech użytkowych jest przeprowadzane w terminie 14 dni od dnia zgłoszenia do oceny zgodności pozbawienia cech użytkowych broni i wyrobów z odpowiednią specyfikacją techniczną.
2. O potwierdzeniu pozbawienia cech użytkowych broni i wyrobów jednostki uprawnione, o których mowa w § 9, zawiadamiają jednostki, które zleciły dokonanie potwierdzenia pozbawienia cech użytkowych broni i wyrobów, informując o możliwości ich odebrania w terminie 30 dni. Do broni i wyrobów dołącza się dokument potwierdzający pozbawienie cech użytkowych.
3. W przypadku odmowy potwierdzenia pozbawienia cech użytkowych broni i wyrobów jednostka uprawniona, o której mowa w § 9, uzasadnia swoje stanowisko na piśmie.
4. Odmowa potwierdzenia pozbawienia cech użytkowych broni i wyrobów może zostać wydana wyłącznie w związku z niespełnieniem warunków technicznych określonych w zatwierdzonej specyfikacji technicznej.
5. W uzasadnieniu, jeżeli jest to możliwe, jest wskazany zakres dodatkowych prac niezbędnych do skutecznego pozbawienia cech użytkowych broni i wyrobów.
§ 9. Jednostki uprawnione do zatwierdzania specyfikacji technicznej oraz jednostki uprawnione do potwierdzania pozbawienia cech użytkowych broni i wyrobów są określone w załączniku do rozporządzenia.
§ 10. 1. Opłata za wydanie zatwierdzonej specyfikacji technicznej wynosi 70 zł. Jednostka uprawniona, która wydała specyfikację techniczną, może pobrać opłatę w wyższej wysokości w przypadku udokumentowania kosztów badań i czynności związanych z wydaniem specyfikacji technicznej dotyczącej danego rodzaju, typu broni lub wyrobu, po uzgodnieniu wysokości opłaty ze zlecającym opracowanie specyfikacji technicznej.
2. Opłata za dokonanie oceny zgodności pozbawienia broni i wyrobów cech użytkowych z odpowiednią specyfikacją techniczną wynosi 80 zł. Jednostka uprawniona, która dokonała tej oceny, może pobrać opłatę w wyższej wysokości w przypadku udokumentowania kosztów czynności związanych z oceną zgodności pozbawienia broni i wyrobów cech użytkowych dotyczących danego rodzaju, typu broni lub wyrobu, po uzgodnieniu wysokości opłaty ze zlecającym dokonanie oceny.
§ 11. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Obrony Narodowej: T. Siemoniak
Załącznik do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej
z dnia 27 sierpnia 2015 r. (poz. 1468)
JEDNOSTKI UPRAWNIONE DO ZATWIERDZANIA SPECYFIKACJI TECHNICZNEJ ORAZ JEDNOSTKI UPRAWNIONE DO POTWIERDZANIA POZBAWIENIA CECH UŻYTKOWYCH BRONI I WYROBÓW
Lp. | Nazwa jednostki | Zakres uprawnień |
1 | Instytut Przemysłu Organicznego w Warszawie | wyroby o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, zawierające materiały wybuchowe oraz środki toksyczne i ich prekursory, a także związana z tym technologia |
2 | Instytut Mechaniki Precyzyjnej w Warszawie | broń oraz wyroby i technologie o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym |
3 | Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia w Zielonce | broń oraz wyroby i technologie o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym |
4 | Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych w Warszawie | broń oraz wyroby i technologie o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym |
5 | Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej w Sulejówku | wyroby i technologie o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym w zakresie techniki pancernej i samochodowej |
6 | Wojskowy Instytut Łączności w Zegrzu | wyroby i technologie o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym w zakresie techniki i sprzętu elektronicznego |
7 | Wojskowy Instytut Chemii i Radiometrii w Warszawie | wyroby i technologie o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym w zakresie środków toksycznych i ich prekursorów, środków radioaktywnych, indywidualnych i zbiorowych środków ochrony przed skażeniami, środków zapalających oraz środków do maskowania aerodyspersyjnego |
8 | Wojskowy Instytut Techniki Inżynieryjnej we Wrocławiu | broń oraz wyroby i technologie o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym |
10 | Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji | broń i wyroby o przeznaczeniu policyjnym |
11 | Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego | broń i wyroby stanowiące wyposażenie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz wyroby i technologie o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym w zakresie ochrony informacji niejawnych |
12 | Służba Kontrwywiadu Wojskowego | wyroby i technologie o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym w zakresie ochrony informacji niejawnych |
13 | Instytut Technologii Bezpieczeństwa „MORATEX” | wyroby i technologie o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym w zakresie wyrobów tekstylnych, wyrobów balistycznych i ochronnych |
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00