ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ1)
z dnia 22 marca 2012 r.
w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów za udział w przeprowadzaniu egzaminów oraz nauczycieli akademickich za udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego
z dnia 22 marca 2012 r. (Dz.U. z 2012 r., poz. 334)
t.j. z dnia 1 września 2015 r. (Dz.U. z 2015 r., poz. 1281)
(Dz.U. z 2016 r., poz. 1691;ostatnia zmiana: Dz.U. z 2019 r., poz. 419)
Na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 13 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] [1] 1. Rozporządzenie określa warunki wynagradzania:
1) egzaminatorów biorących udział w przeprowadzaniu:
a) (uchylona),
b) [2] egzaminu gimnazjalnego,
ba) [3] egzaminu ósmoklasisty,
c) egzaminu maturalnego,
d) egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, w tym dla osób, które zdają ten egzamin jako eksternistyczny;
e) [4] (uchylona)
2) nauczycieli akademickich biorących udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego.
2. Rozporządzenie nie dotyczy nauczycieli będących egzaminatorami biorących udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego.
§ 2.[Podstawa ustalenia wynagrodzenia egzaminatora i nauczyciela akademickiego] Podstawą ustalenia wynagrodzenia egzaminatora i nauczyciela akademickiego, o których mowa w § 1 ust. 1, jest minimalna stawka wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego posiadającego tytuł zawodowy magistra oraz przygotowanie pedagogiczne, określona na podstawie art. 30 ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2014 r. poz. 191, z późn. zm.), zwana dalej „stawką”.
§ 3.[Wynagrodzenie egzaminatorów biorących udział w przeprowadzaniu egzaminów] 1. [5] Warunki wynagradzania egzaminatorów biorących udział w przeprowadzaniu egzaminu gimnazjalnego, egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego określa załącznik nr 1 do rozporządzenia, z zastrzeżeniem ust. 2–3 oraz § 3a i 4.
2. Egzaminatorowi biorącemu udział w przeprowadzaniu egzaminu gimnazjalnego, który odpowiedzi zaznaczone na zestawie zadań przez ucznia ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się oraz ucznia niepełnosprawnego przenosi na kartę odpowiedzi, w przypadku zadań z:
1) części pierwszej – humanistycznej z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie,
2) części drugiej – matematyczno-przyrodniczej z zakresu matematyki, w przypadku sprawdzania zadań przy wykorzystaniu narzędzi elektronicznych zgodnie z § 3a,
3) części drugiej – matematyczno-przyrodniczej z zakresu przedmiotów przyrodniczych: biologii, chemii, fizyki i geografii,
4) części trzeciej z zakresu języka obcego nowożytnego – poziom podstawowy
– przysługuje wynagrodzenie w wysokości 0,05% stawki za każdą pracę ucznia.
2a. [6] Egzaminatorowi biorącemu udział w przeprowadzaniu egzaminu ósmoklasisty z matematyki, który odpowiedzi zaznaczone na zestawie zadań przez ucznia ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się oraz ucznia niepełnosprawnego przenosi na kartę odpowiedzi, w przypadku sprawdzania zadań przy wykorzystaniu narzędzi elektronicznych zgodnie z § 3a, przysługuje wynagrodzenie w wysokości 0,05% stawki za każdą pracę ucznia.
3. Warunki wynagradzania nauczycieli akademickich biorących udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
4. [7] (uchylony)
5. Egzaminatorowi obserwującemu i oceniającemu część praktyczną egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, której rezultatem końcowym jest wyrób lub usługa, w tym dla osób, które zdają ten egzamin jako eksternistyczny, przysługuje wynagrodzenie za udział w jednej zmianie egzaminu w wysokości 5,809% stawki.
6. [8] Przez zmianę egzaminu, o której mowa w ust. 5, należy rozumieć część praktyczną egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie przeprowadzaną w danym dniu o danej godzinie dla zdających w danej sali egzaminacyjnej.
7. Egzaminatorowi sprawdzającemu i oceniającemu część praktyczną egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, której jedynym rezultatem końcowym jest dokumentacja, w tym dla osób, które zdają ten egzamin jako eksternistyczny, przysługuje wynagrodzenie w wysokości 0,968% stawki za każdą sprawdzoną pracę egzaminacyjną.
§ 3a.[Wynagradzanie egzaminatorów biorących udział w części matematyczno-przyrodniczej egzaminu gimnazjalnego] 1. Warunki wynagradzania egzaminatorów biorących udział w przeprowadzaniu egzaminu gimnazjalnego z części drugiej – matematyczno-przyrodniczej, sprawdzających zadania z zakresu matematyki przy wykorzystaniu narzędzi elektronicznych, określa załącznik nr 3 do rozporządzenia, z uwzględnieniem ust. 4.
1a. [9] Warunki wynagradzania egzaminatorów biorących udział w przeprowadzaniu egzaminu ósmoklasisty z matematyki, sprawdzających zadania przy wykorzystaniu narzędzi elektronicznych, określa załącznik nr 4 do rozporządzenia, z uwzględnieniem ust. 4.
2. [10] Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w terminie do dnia 15 marca roku szkolnego, w którym jest przeprowadzany egzamin gimnazjalny, przekazuje dyrektorom okręgowych komisji egzaminacyjnych informację o stopniu trudności sprawdzania zadań z zakresu matematyki zawartych w arkuszu egzaminacyjnym do egzaminu gimnazjalnego z części drugiej – matematyczno-przyrodniczej, sprawdzanych przez egzaminatorów przy wykorzystaniu narzędzi elektronicznych, uwzględniając regułę, że suma kwot wynagrodzenia za sprawdzenie wszystkich zawartych w danym arkuszu zadań nie może przekraczać kwoty, o której mowa w załączniku nr 1 do rozporządzenia w tabeli w lp. 1 lit. b.
2a. [11] Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w terminie do dnia 15 marca roku szkolnego, w którym jest przeprowadzany egzamin ósmoklasisty, przekazuje dyrektorom okręgowych komisji egzaminacyjnych informację o stopniu trudności sprawdzania zadań z matematyki zawartych w arkuszu egzaminacyjnym do egzaminu ósmoklasisty, sprawdzanych przez egzaminatorów przy wykorzystaniu narzędzi elektronicznych, uwzględniając regułę, że suma kwot wynagrodzenia za sprawdzenie wszystkich zawartych w danym arkuszu zadań nie może przekraczać kwoty, o której mowa w załączniku nr 1 do rozporządzenia w tabeli w lp. 2 lit. b.
3. [12] Przy ustalaniu stopnia trudności sprawdzania zadań, o którym mowa w ust. 2 i 2a, bierze się pod uwagę szacowany czas potrzebny do sprawdzenia przez egzaminatora rozwiązania danego zadania oraz złożoność zasad oceniania tego zadania.
4. [13] W przypadku gdy uczeń nie podjął próby rozwiązania zadania sprawdzanego przez egzaminatora przy wykorzystaniu narzędzi elektronicznych, egzaminator otrzymuje 5% wynagrodzenia, o którym mowa w załączniku nr 1 do rozporządzenia:
1) w tabeli w lp. 1 lit. b – w przypadku egzaminu gimnazjalnego;
2) w tabeli w lp. 2 lit. b – w przypadku egzaminu ósmoklasisty.
§ 4.[Wynagrodzenie przewodniczącego zespołu egzaminatorów] [14] Egzaminatorowi będącemu przewodniczącym zespołu egzaminatorów:
1) sprawdzających prace egzaminacyjne uczniów zdających dany zakres albo poziom odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego i przyznających punkty,
2) sprawdzających prace egzaminacyjne uczniów zdających egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu i przyznających punkty,
3) sprawdzających prace egzaminacyjne zdających część pisemną egzaminu maturalnego z danego przedmiotu i przyznających punkty,
4) sprawdzających i oceniających część praktyczną egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, jeżeli jedynym rezultatem końcowym jest dokumentacja
– przysługuje wynagrodzenie w wysokości 13% łącznej kwoty wynagrodzeń przysługujących egzaminatorom wchodzącym w skład danego zespołu, nie mniej niż 150 zł.
§ 5.[Termin przekazania pisemnego potwierdzenia udziału w przeprowadzeniu części ustnej egzaminu] Dyrektor szkoły, w terminie trzech dni od dnia zakończenia części ustnej egzaminu maturalnego w szkole, przekazuje dyrektorowi okręgowej komisji egzaminacyjnej pisemne potwierdzenie udziału nauczyciela akademickiego w przeprowadzeniu części ustnej egzaminu maturalnego.
§ 6.[Przepisy uchylone] Traci moc rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 czerwca 2009 r. w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów za udział w przeprowadzaniu sprawdzianu i egzaminów oraz nauczycieli akademickich za udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego (Dz. U. Nr 94, poz. 773).
§ 7.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z wyjątkiem § 3 ust. 5, który wchodzi w życie z dniem 1 września 2012 r.
1) Minister Edukacji Narodowej kieruje działem administracji rządowej - oświata i wychowanie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji Narodowej (Dz. U. poz. 1255).
Załączniki do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej
z dnia 5 października 2016 r. (poz. 1691)
Załącznik nr 1
WARUNKI WYNAGRADZANIA EGZAMINATORÓW BIORĄCYCH UDZIAŁ W PRZEPROWADZANIU EGZAMINU GIMNAZJALNEGO, EGZAMINU MATURALNEGO I EGZAMINU POTWIERDZAJĄCEGO KWALIFIKACJE ZAWODOWE [15]
Lp. | Egzamin | Kwota wynagrodzenia za jednego zdającego |
1 | 2 | 3 |
1 | egzamin gimnazjalny: | |
a) część pierwsza – humanistyczna – z zakresu języka polskiego | 0,285% stawki | |
b) część druga – matematyczno-przyrodnicza – z zakresu matematyki | 0,212% stawki | |
c) część trzecia z zakresu języka obcego nowożytnego – poziom rozszerzony | 0,212% stawki | |
2 | egzamin ósmoklasisty z: | |
a) języka polskiego | 0,559% stawki | |
b) matematyki | 0,354% stawki | |
c) języka obcego nowożytnego | 0,354% stawki | |
d) jednego przedmiotu do wyboru spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia – od roku szkolnego 2021/2022 | 0,354% stawki | |
3 | egzamin maturalny przeprowadzany na warunkach i w sposób obowiązujący do roku szkolnego 2013/2014 włącznie: | |
a) część pisemna egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów (z wyjątkiem języka polskiego, języka mniejszości narodowej, języka mniejszości etnicznej, języka regionalnego i matematyki) – poziom podstawowy | 0,657% stawki | |
b) część pisemna egzaminu maturalnego z matematyki – poziom podstawowy | 0,627% stawki | |
c) część pisemna egzaminu maturalnego z: – języka polskiego, języka mniejszości narodowej, języka mniejszości etnicznej i języka regionalnego – poziom podstawowy i rozszerzony – języka obcego nowożytnego – poziom rozszerzony i poziom dla absolwentów szkół i oddziałów dwujęzycznych | 0,923% stawki | |
d) część pisemna egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów (z wyjątkiem języka polskiego, języka obcego nowożytnego, języka mniejszości narodowej, języka mniejszości etnicznej i języka regionalnego) – poziom rozszerzony i poziom dla absolwentów szkół i oddziałów dwujęzycznych | 0,790% stawki | |
4 | egzamin maturalny przeprowadzany na warunkach i w sposób obowiązujący od roku szkolnego 2014/2015: | |
a) część pisemna egzaminu maturalnego z matematyki – poziom podstawowy | 0,627% stawki | |
b) część pisemna egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego – poziom podstawowy | 0,386% stawki | |
c) część pisemna egzaminu maturalnego z: – języka polskiego, języka mniejszości narodowej – poziom podstawowy i rozszerzony – języka mniejszości etnicznej i języka regionalnego – poziom rozszerzony – języka obcego nowożytnego – poziom rozszerzony i poziom dwujęzyczny | 0,923% stawki | |
d) część pisemna egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów (z wyjątkiem języka polskiego, języka obcego nowożytnego, języka mniejszości narodowej, języka mniejszości etnicznej i języka regionalnego) – poziom rozszerzony i poziom dla absolwentów szkół i oddziałów dwujęzycznych | 0,790% stawki |
Załącznik nr 2
WARUNKI WYNAGRADZANIA NAUCZYCIELI AKADEMICKICH BIORĄCYCH UDZIAŁ W PRZEPROWADZANIU CZĘŚCI USTNEJ EGZAMINU MATURALNEGO
Lp. | Przedmiot/poziom egzaminu | Kwota wynagrodzenia za jednego zdającego |
1 | 2 | 3 |
1 | język polski, język mniejszości narodowej, język mniejszości etnicznej, język regionalny | 0,657% stawki |
2 | język obcy nowożytny – bez określania poziomu egzaminu | 0,267% stawki |
3 | język obcy nowożytny – poziom podstawowy | 0,267% stawki |
4 | język obcy nowożytny – poziom rozszerzony, poziom dwujęzyczny | 0,400% stawki |
Załącznik nr 3
WARUNKI WYNAGRADZANIA EGZAMINATORÓW BIORĄCYCH UDZIAŁ W PRZEPROWADZANIU EGZAMINU GIMNAZJALNEGO Z CZĘŚCI DRUGIEJ – MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZEJ, SPRAWDZAJĄCYCH ZADANIA Z ZAKRESU MATEMATYKI PRZY WYKORZYSTANIU NARZĘDZI ELEKTRONICZNYCH
Lp. | Stopień trudności sprawdzania zadania zawartego w arkuszu egzaminacyjnym | Kwota wynagrodzenia za sprawdzenie jednego zadania |
1 | 2 | 3 |
1 | 1. stopień trudności | 0,066% stawki |
2 | 2. stopień trudności | 0,080% stawki |
Załącznik nr 4
WARUNKI WYNAGRADZANIA EGZAMINATORÓW BIORĄCYCH UDZIAŁ W PRZEPROWADZANIU EGZAMINU ÓSMOKLASISTY Z MATEMATYKI, SPRAWDZAJĄCYCH ZADANIA PRZY WYKORZYSTANIU NARZĘDZI ELEKTRONICZNYCH [16]
Lp. | Stopień trudności sprawdzania zadania zawartego w arkuszu egzaminacyjnym | Kwota wynagrodzenia za sprawdzenie jednego zadania |
1 | 2 | 3 |
1 | 1. stopień trudności | 0,049% stawki |
2 | 2. stopień trudności | 0,069% stawki |
[1] Tytuł rozporządzenia w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 5 października 2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów za udział w przeprowadzaniu sprawdzianu i egzaminów oraz nauczycieli akademickich za udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego (Dz.U. poz. 1691). Zmiana weszła w życie 29 października 2016 r.
[2] § 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów za udział w przeprowadzaniu egzaminów oraz nauczycieli akademickich za udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego (Dz.U. poz. 419). Zmiana weszła w życie 20 marca 2019 r.
[3] § 1 ust. 1 pkt 1 lit. ba) dodana przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów za udział w przeprowadzaniu egzaminów oraz nauczycieli akademickich za udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego (Dz.U. poz. 419). Zmiana weszła w życie 20 marca 2019 r.
[4] § 1 ust. 1 pkt 1 lit. e) uchylona przez § 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów za udział w przeprowadzaniu egzaminów oraz nauczycieli akademickich za udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego (Dz.U. poz. 419). Zmiana weszła w życie 20 marca 2019 r.
[5] § 3 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów za udział w przeprowadzaniu egzaminów oraz nauczycieli akademickich za udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego (Dz.U. poz. 419). Zmiana weszła w życie 20 marca 2019 r.
[6] § 3 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów za udział w przeprowadzaniu egzaminów oraz nauczycieli akademickich za udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego (Dz.U. poz. 419). Zmiana weszła w życie 20 marca 2019 r.
[7] § 3 ust. 4 uchylony przez § 1 pkt 2 lit. c) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów za udział w przeprowadzaniu egzaminów oraz nauczycieli akademickich za udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego (Dz.U. poz. 419). Zmiana weszła w życie 20 marca 2019 r.
[8] § 3 ust. 6 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. d) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów za udział w przeprowadzaniu egzaminów oraz nauczycieli akademickich za udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego (Dz.U. poz. 419). Zmiana weszła w życie 20 marca 2019 r.
[9] § 3a ust. 1a dodany przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów za udział w przeprowadzaniu egzaminów oraz nauczycieli akademickich za udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego (Dz.U. poz. 419). Zmiana weszła w życie 20 marca 2019 r.
[10] § 3a ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów za udział w przeprowadzaniu egzaminów oraz nauczycieli akademickich za udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego (Dz.U. poz. 419). Zmiana weszła w życie 20 marca 2019 r.
[11] § 3a ust. 2a dodany przez § 1 pkt 3 lit. c) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów za udział w przeprowadzaniu egzaminów oraz nauczycieli akademickich za udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego (Dz.U. poz. 419). Zmiana weszła w życie 20 marca 2019 r.
[12] § 3a ust. 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 lit. d) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów za udział w przeprowadzaniu egzaminów oraz nauczycieli akademickich za udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego (Dz.U. poz. 419). Zmiana weszła w życie 20 marca 2019 r.
[13] § 3a ust. 4 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 lit. d) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów za udział w przeprowadzaniu egzaminów oraz nauczycieli akademickich za udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego (Dz.U. poz. 419). Zmiana weszła w życie 20 marca 2019 r.
[14] § 4 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów za udział w przeprowadzaniu egzaminów oraz nauczycieli akademickich za udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego (Dz.U. poz. 419). Zmiana weszła w życie 20 marca 2019 r.
[15] Załącznik nr 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów za udział w przeprowadzaniu egzaminów oraz nauczycieli akademickich za udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego (Dz.U. poz. 419). Zmiana weszła w życie 20 marca 2019 r.
[16] Załącznik nr 4 dodany przez § 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów za udział w przeprowadzaniu egzaminów oraz nauczycieli akademickich za udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego (Dz.U. poz. 419). Zmiana weszła w życie 20 marca 2019 r.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00